TJ Spartak Vlasim
14
Srp

Doprovodná blicka při MČR seniorů

Letošní líté boje seniorů v Rychnově nad Kněžnou o titul mistra republiky v kategorii nad 60 let jsem se rozhodl zpestřit účastí v turnaji v bleskové hře. Přihlásilo se 29 hráčů ze všech věkových kategorií, resp. 30 hráčů, ale jednomu z hráčů se zřejmě nepodařilo vyhrabat z postele na časnou ranní devátou hodinu.

Blicák nepatří mezi moje oblíbené „odrůdy“ šachu, ale vzhledem k tomu, že čas na partii 5 minut byl rozšířen o 3 sekundy na tah, jsem se rozhodl, že to zkusím. No, byla to docela honička. :-)   Ve vážných partiích v hlavním turnaji jsem měl za sebou již 2 partie a tak jsem občas ze zvyku sklouzl do tempa, kdy má člověk spoustu času, což se za chvíli projevilo na hodinách, kde jsem nevěřícně sledoval ubývající čas. Většinu partií jsem hned po pár tazích hrál jen s jednou minutou a někdy ani to ne. Ke všemu se zřejmě rozkřiklo, že jsem mistr jezdcových koncovek a tak mi soupeři ve všech devíti partiích koníky vyměnili hned v zahájeních, prostě katastrofa. I přes přidávané 3 sekundy to bylo pro mě tempo přímo vražedné, ale naštěstí zřejmě i pro mé soupeře. V první partii byl mým soupeřem Vlachopulos Elefteris, který hrál bílými a taktickými výměnami přešel do koncovky s nestejnopolnými střelci a vypadalo to, že partie skončí jasnou remízou, viz diagram.

Soupeř ukolébán jasným remízovým vzhledem pozice, zahrál neopatrně 1. Kg3?? na což přišel krásný zvedák 1. .., b5!! a po 2. axb5, a4 3. Kf3, a3 4. Se4, a2 se vzdal.

V 5. kole jsem hrál se sympatickým pořadatelem a ředitelem celého šachového festivalu Jirkou Danielem. Hned v zahájení jsem ztratil pěšce a ke všemu mi Jirka vyměnil oba koně a přešel do  koncovky stejnopolných střelců.

Naštěstí jsem si pamatoval, že pěšci mají stát na polích opačné barvy, než na kterých se pohybuje střelec a podařilo se mi je na tato políčka dostat. V této pozici jsem nabídl remízu, což Jirka srdnatě odmítl a rozhodl se střelce vyměnit a pěšcovku vyhrát. Že to nebylo jeho nejšťastnější rozhodnutí v životě, ukázal další průběh partie 1. Sd3, Sf7 2. Se4, Sd5?? 3. Sxd5, cxd5 4. Kxd5, Kb6 5. Ke6, Kb5 6. Kxf6, Kxb4 7. Kg6, a5 8. f5, a4 9. f6, a3 10. f7, a2 11. f8D+, Kb3 12. Df6, Kc2 13. Da1 a černý se vzdal

Jen doufám, že Jirka na mě nezanevře a budu se moci zúčastnit i dalších ročníků jeho skvělého šachového festivalu pro seniory. :-)  

Na jednu stranu jsem občas obdobně vyhrával i další partie s obrovskou klikou, ale na druhou i prohrával a tak mě zisk 6 bodů příjemně překvapil, a že to stačilo na 4. místo v turnaji, už byla jen taková třešnička na dortu. Cena za 4. místo láhev vína Cabernet Sauvignon mě coby abstinenta moc nepotěšila, ale moje drahá polovička z ní byla nadšená, že prý taky konečně z těch mých šachů něco má. :-)    

Vítězem se stal říčanský Evžen Pospíšil, kterému tímto ještě jednou gratuluji.

P.S. Odpoledne pokračoval hlavní turnaj a ve 3. kole jsem na onlinech opět zvítězil v jezdcové koncovce, protože můj soupeř na blicáku nebyl a tak se k němu zpráva, že bez koňů šachy neumím, nedostala. :-)  

Výsledky bleskovky

(autor článku: Vláďa Horák) 

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2019 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist