TJ Spartak Vlasim
13
Srp

TOP 10

V minulých dnech jsme na našem webu přivítali návštěvníka s číslem 1.000.000. Myslím, že je to docela významný milník, a tak mě napadlo vybrat 10 největších úspěchů, o kterých jste si tu mohli přečíst. Nebylo to vůbec snadné, za 12 let co web provozujeme, jsme totiž dosáhli tolika skvělých výsledků, že vybrat jich jen 10, byl skoro nadlidský výkon. :-)   Nevešli se mi tam tak medaile na Zaječicích, dorosteneckých mistrovství či úspěchy na MČR v bleskovce a řada dalších. Nechtěl jsem, aby to byl jen výčet výsledků, a tak jsem do pořadí zařadil i některé zajímavosti. Můj výběr je čistě subjektivní, ostatní by možná vytvořili jiný, ale to myslím není důležité, chtěl jsem tímto článkem jen připomenout, co všechno se nám za poslední roky povedlo (myslím, že tyto úžasné věci by se měly připomínat co nejčastěji :-) ). 

10. místo: 4 zlata na MČR mládeže v rapidu

2x Kuba Vojta (2015, 2017), Nela Pýchová (2013) a Kuba Voříšek (2014) se dokázali stál mistry České republiky v rapidu. Od roku 2008 jsme na MČR v rapidu mládeže vybojovali celkem 16 medailí!

Články z let: 2013, 2014, 2015, 2017

9. místo: Partie roku

Kdysi dávno pořádal šachový svaz ankety o partie měsíce a následně pak o partii roku. Jako nejhezčí za rok 2007 byla vyhlášena má partie s Martinem Rmoutilem z Openu Říčany. Výsledky byly dost ovlivněny reklamou na našem webu, :-) ale partie to byla pěkná a diagram z ní se dokonce objevil o rok později na turnajovém tričku Openu Říčany.  

14.Jxf7!! +- 

Článek s komentovanou partií

8. místo: 2 zlata na Olympiádě mládeže

Ríša Mládek vybojoval 2x zlato (2016, 2018) na Zimní olympiádě mládeže. Vzpomínáte na každodenní reportáže z turnaje či Ríšův medailonek na programu ČT4?  Připomenout si je můžete v archivu České televize.  

Články: 2016, 2018

7. místo: Nejlepší kolektiv na Benešovsku

Není zrovna obvyklé, aby se šachy prosadily v konkurenci jiných sportů. Vlašimským šachistům se to ale anketě „O nejlepšího sportovce roku“ občas povede. Za rok 2014 bylo družstvo dospělých vyhlášeno jako nejlepší tým na Benešovsku! Fotka byla následně zveřejněna na první stránce Benešovského deníku.

Článek o Sportovci roku

6. místo: 2 normy mezinárodního mistra

Titul IM (jsou na něj potřeba 3 normy a elo 2400) se zatím nikomu z našeho oddílu uhrát nepodařilo. To by měla být výzva pro naše mladé talenty. :-) Jednu normu mají na svém kontě Jirka Rýdl (Ostravský koník 2016)  a Tomáš Vojta (uzavřený IM turnaj Mariánské Lázně 2008).

Články: IM norma Jirky, IM norma Tomáše

5. místo: Ocenění pro trenéra

 

Při výročních cenách šachového svazu České republiky byl v roce 2014 za práci s mládeží oceněn Ondra Matějovský (něco jako trenér roku).  Maťa si určitě v tomto mém výčtů úspěchů zaslouží být, nebýt jeho 25leté práce s dětmi, tak bych neměl o čem psát. :-)  

Článek o MČR v bleskovce (zde byly vyhlašovány výroční ceny šachového svazu) 

4. místo: Bramborová medaile v 1. lize dospělých

2x se družstvu dospělých povedlo vyhrát 2. ligu (ročník 13/14 a 18/19), tím největším úspěchem je ale bez nejmenších pochyb 4. místo v 1. lize z ročníku 14/15. 

Reportáž z posledního kola 1. ligy

3. místo: 5x zlato z MČR mládeže

2x Jirka Rýdl (2010, 2011), 2x Nela Pýchová (2011, 2015) a Kuba Voříšek (2015) se ve svých kategoriích stali mistry České republiky! Od roku 2009 jsme na MČR v mládeže klasických partiích vybojovali celkem 16 medailí!

Články z let: 2010, 2011, 2015

2. místo: 2 zlata z Extraligy dorostu

Družstvo dorostenců 2x po sobě (2014, 2015) dokázalo vyhrát Extraligu! K těmto titulům přidalo od roku 2011 ještě 3 stříbrné medaile. 

Články z let: 2014, 2015

1. místo: Bronz na Mistrovství Evropy

V roce 2013 získala Nela Pýchová v Černé Hoře bronz na Mistrovství Evropy mládeže v kategorii dívek do 14 let! 

Černohorský deník

Za 12 let co web provozujeme na něm bylo publikováno 2120 reportáží z turnajů, zápasů či upoutávek na různé akce. Myslím, že je to nádherná kronika našeho oddílu.  Tak snad nám i nadále vydrží energie a chuť jí rozšiřovat.

(autor článku: Tomáš Vojta)

18 komentářů na “TOP 10”

 1. 1
  Patrik P. píše:

  Je úžasné, co vlašimští šachisté v posledních letech dokázali. Vítězství v Extralize dorostu pro mě bylo vyvrcholením mé mládežnické kariéry. V sezoně 2013/2014 jsem hrál naposledy, finále se navíc vždy konalo pár dní před mými narozeninami. Rozhodující zápas proti BŠŠ byl skutečně epickým uzavřením tehdejšího tažení za zlatem, od překvapených soupeřů, když si k šachovnici místo Vítka Kratochvíla sedl Martim Horák, přes zvrat v partii Vojty Filipa až po šťastný závěr.

  Role našeho webu jako kroniky vlašimského šachu je velmi významná. Chtěl bych tu zmínit, že jsem se po 3 letech konečně odhodlal znovu doplnit svá šachová alba, která se postupně stala obrázkovou kronikou šachu ve Vlašimi, přestože to tak původně vůbec nebylo zamýšleno. Před 2 lety jsem velkou část fotek převedl do elektronické podoby na Facebooku, ale teď bych je raději nahrál na Rajče, což bude podle mě lepší. Už jsem začal, ale je toho hodně. Uvidím, jestli mi to vydrží. V každém snímku budou vždy název, místo a čas akce, pod nimi pak popisky z alba. https://patrickpride.rajce.idnes.cz/

 2. 2
  Jarda P. píše:

  Opravdu pěkné připomenutí úspěchů, díky za něj. Je mi ctí, že jsem byl všem těmto akcím alespoň částečně přítomen.

 3. 3
  David Navara píše:

  Pokud jde o partii roku 2007, moje partie s Ivanem Čeparinovem tehdy snad skončila na druhém místě i v podobné anketě časopisu „64 – Šachmatnoje obozrenije“ a serveru „www.chesspro.ru“. Partii Vojta – Rmoutil se mi před porotci naštěstí podařilo utajit. :-) Jinak uznávám, že je opravdu pěkná!

 4. 4
  Jarda P. píše:

  Pro mě je asi Top zážitek vítězství v Extralize dorostu. Prošel jsem s družstvem ligu dorostu, postup do extraligy, záchranu v extralize a nakonec jsem se mohl radovat ze dvou titulů. To je prostě výstup až na vrchol. A parta byla vždy skvělá. A když jsem si po letech přečetl opět Víťanovu hlášku :“V tu dobu se ale ještě jednou zatřpytil vyšisovaný dres Jiříkův!“ ,skoro jsem měl slzy v očích ;-) . Ale všechny zmiňované úspěchy jsou prostě paráda :-) .

 5. 5
  Tom píše:

  Davide, díky za hezký a vtipný komentář. :-) Ta má partie tehdy vyhrála jen proto, že jsme oddílové kolegy (a nejen je :-) ) vyzvali, aby pro ní hlasovali. Jinak by samozřejmě proti tvojí skvělé partii s Čeparinovem neměla nejmenší šanci. Ale tyhle ankety jsou spíš jen pro legraci a tak jsme to i brali (cena za to žádná – teď už si úplně nepamatuji, ale možná že jsem pak v roce 2008 dostal na Openu Říčany to tričko s diagramem zdarma :-) ).

 6. 6
  David Navara píše:

  Děkuji za odpověď, mně to druhé místo nevadí. Jinak mám pocit, že jsem v těch měsíčních anketách Šachového svazu jednou vyhrál knížku za správný (ve smyslu „vítězný“) tip. Shodou okolností jsem v roce 2007 k Vánocům nebo v roce 2008 k narozeninám dostal tričko s diagramem z partie Čeparinov – Navara.

 7. 7
  Blanka píše:

  Jarda 4: Byli jste skvělá parta. Všichni jste tahli za jeden provaz :-). Jinak než dvojnásobným výstupem na vrchol to ani skončit nemohlo. :-)
  Měla jsem také tu čest být u některých zmíněných úspěchů a děkuju za skvělé vzpomínky.

 8. 8
  Maťa píše:

  Pěkný souhrn, Tomáši. Zlaté medaile z ELM zůstávají skvělým zážitkem, nevěřil bych, že se někdy dostaneme takto vysoko. Největším úspěchem ale bezesporu je Nelina bronzová medaile z ME a já jsem rád, že jsem byl při tom. Zajímavé je, že mně to přijde nedávno, a Nele hodně dávno :-) .

 9. 9
  Patrik P. píše:

  Na Rajče jsem nahrál kompletní výběr fotografií z let 2006 a 2007, včetně pojmenování akcí a popisků. https://patrickpride.rajce.idnes.cz/Sachove_album_-_2006_a_2007

 10. 10
  Patrik P. píše:

  Na Rajče jsem nahrál výběr fotografií z roku 2008. Mezi cenné snímky patří mimo jiné zubatí manželé (Robin Hrdina a Nela Pýchová), děti padající z hradeb, Petr Havelka nesoucí Honzu Sadila, reklamy na zmrzlinu (Pepa Zvára) a Coca-Colu (Tomáš Vojta, Maťa a Dan Houdek), ikonické trio (Jirka Mejzlík, Petr Havelka a Maťa) v bufetu, ulovení první kešky pro Petra Havelku nebo spálený rohlík Járy Spilky. https://patrickpride.rajce.idnes.cz/Sachove_album_-_2008

 11. 11
  Jarda P. píše:

  Opravdu parádní, takhle si to přehledně prohlédnout a zavzpomínat.

 12. 12
  Tom píše:

  Na reklamě na Coca-colu není nic moc zajímavého, lepší je reklama na pivo v podání Robina. :-)
  https://patrickpride.rajce.idnes.cz/Sachove_album_-_2008#P7100014.jpg

 13. 14
  Patrik P. píše:

  Na Rajče jsem nahrál výběr fotografií z roku 2009. Na fotkách se poprvé objevují například Jirka Rýdl, medvěd Spartakus, Karel Jukl nebo Lukáš Vonderka. Na turnaji v Kostelci nad Černými lesy jsem se poprvé setkal s Martinem Horákem, tehdy však ještě neměl s Vlašimí nic společného. Na vybraných snímcích není. V roce 2009 se poprvé konalo Mistrovství Čech mládeže v Harrachově a Mistrovství ČR mládeže v Koutech nad Desnou. Vlašimský mládežnický tým tehdy také postoupil do Extraligy dorostu a Nela Pýchová se poprvé zúčastnila Mistrovství světa mládeže. K ikonickým popisům fotek patří: „Pro nalezení kešky udělá Petr Havelka všechno, ohrozí děti prudkým svahem i rozbouřenými peřejemi divoké řeky.“ Mezi cenné snímky patří například Vladimír Kořen dusící se rohlíkem, Maťa na labutích nebo obtloustlý já s Petrem Havelkou na hradbě. https://patrickpride.rajce.idnes.cz/Sachove_album_-_2009/#

 14. 15
  Patrik P. píše:

  Na Rajče jsem nahrál výběr fotografií z roku 2010. Nástup chytrých telefonů znamenal, že staré kompaktní fotoaparáty někdy začaly nahrazovat mobily. Celkově se kvalita snímků začala zlepšovat. Z výrazných úspěchů jsou na fotkách zachyceny například zlato Jirky Rýdla z MČR mládeže, stříbro Robina Hrdiny z MČ mládeže, stříbro Vojty Filipa z MČR mládeže v rapidu nebo bronz ZŠ Načeradec z MČR škol. Na jedné fotce z KP mládeže se poprvé objevuje Martin Horák, i když tehdy stále neměl s Vlašimí nic společného. Na společných fotkách účastníků KP mládeže v Sedlčanech lze rozpoznat řadu známých i zapomenutých šachových tváří v dětském věku. Mezi cenné snímky patří mrňousové (hraje z nich už jen Franta Helebrand) na pokoji z Šachových Zaječic, příjezd Jolany a Ády Rýdlových na MČR družstev do 12 let v Kyjově nebo neznámé spící dítě z KP mládeže v Sedlčanech. Ze společné fotky z Růžené lze vyčíst, že na tábor dříve jezdilo méně dětí a především méně malých dětí. https://patrickpride.rajce.idnes.cz/Sachove_album_-_2010

 15. 16
  Patrik P. píše:

  Na Rajče jsem nahrál i výběr fotografií z roku 2011. Přestože jsem jich tehdy z nějakého důvodu vybral o dost méně než v předcházejících letech, není v albu nouze o cenné snímky – Nela Pýchová a Anežka Vlková se žvýkačkami ve tvaru cigaret, tým Kralovic u střítežských kamen, Lukáš Vonderka a Pavel Sadil s pivem před Protěží, momentka z fotbalu z rozloučení se sezonou, Franta Helebrand jako krotitel býků nebo Maťa a můj taťka ve vodním baru. Na scéně se také poprvé objevuje Kuba Vojta.

  https://patrickpride.rajce.idnes.cz/Sachove_album_-_2011

  Mezi zajímavé popisky patří:

  „Společná fotka nahoře na hoře. Výšlap zvládnul i podceňovaný inženýr Vonderka.“

  „Na tuto cestu Sáďa jen tak nezapomene. Provokování Petra Havelky se mu vymstilo, a tak skončil v blátě.“

  „Maťa zevluje v čajovně, ale také si neustále stěžuje, že Petr dělá hluk. Mimochodem, víte, jak si chtěl jednou v čajovně Petr dát Pigi čaj?“

  V roce 2011 se Vlašim dočkala prvních medailí z Extraligy dorostu i Šachových Zaječic.

  Sentimentální význam pro mě má společná fotka s Kačkami a Sáďou z Růžené a pak také celkově snímky z Jánek 2011, které asi dodnes považuji za turnaj, který jsem si nejvíc užil: http://www.sachyvlasim.cz/?p=37726

 16. 17
  Patrik P. píše:

  Na Rajče jsem nahrál část výběru fotografií z roku 2012. Zachyceny na nich jsou například 3. místo ZŠ Dolní Kralovice na MČR škol, první účast vlašimských šachistů na Sportovci roku a další medaile z Šachových Zaječic i MČR mládeže.

  V roce 2012 podnikla velká vlašimská výprava poprvé invazi k Zádrapům na Vsetín. Také k nám na čas přestoupila z Říčan Julča Vilímová, která si pak v dresu Vlašimi připsala několik významných úspěchů. V Jánkách si v roce 2012 zahrála i paní Mejzlíková. Na turnaji v německém Craislheimeru jsem ochutnal svůj první kebab.

  Mezi velmi cenné snímky patří sněhová socha znázorňující Pavla Vojtu, jejímž architektem byl Vítek Moravec, nebo Jirka Rýdl se zdviženým prstem u šachovnice.

  https://patrickpride.rajce.idnes.cz/Sachove_album_-_2012

  Rád bych též upozornil na scénku s jojem, která parodovala vystoupení Jitky Molavcové ze známého televizního pořadu pro děti. Režiroval ji Vítek Moravec a hlavní role se chopil Robin Hrdina. Do dnešních dnů se dokonce zachoval videozáznam: https://youtu.be/BGdY7_5915g

 17. 18
  Tom píše:

  Díky Patriku, opravdu pěkná alba.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2019 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist