TJ Spartak Vlasim
05
Čvn

Medailové drama o pěti dějstvích

Vlašim se raduje z dalšího velkého úspěchu. Kuba Vojta, Vojta Dudek, David Hák, Kryštof Křížek, Kamča Steinová a Míša Stein přivezli z 57. Šachových Zaječic bronzové medaile.  Legendárního turnaje se první červnový víkend v Chrudimi opět zúčastnily stovky lidí, včetně české mládežnické špičky. Nechyběla ani početná vlašimská výprava, která vyslala děti do turnajů družstev, dvojic i jednotlivců.


Vlašim znovu prodloužila šňůru medailových úspěchů (FOTO: Petr Havelka)

Kuťák, opékač, nebo vošťurák?

Zatímco pravonínská část výpravy se ubytovala přímo v Chrudimi, vlašimské áčko, spolu s týneckými šachisty a Petrem Havelkou, dalo přednost přírodě a skromnějšímu ubytování v chatkách. Naším útočištěm se stal kemp v Heřmanově Městci, jehož součástí je i přírodní koupaliště s tobogánem.

Kromě vodních radovánek děti vybily svou energii při fotbale nebo stolním tenisu, věnovaly se však i méně obvyklým aktivitám. Například Dalibor Křivánek se nechal zamknout ve skříni a sourozenci Steinovi hráli s fotografem hru na schovávanou. „Když na fotce nikdo není, je tam Kamča,“ poznamenal jsem po jednom z jejích pohotových úhybných manévrů.

V pátek večer také proběhlo tradiční opékání buřtů nad ohněm, který obstaral Tomáš Vojta. Opět se krátce rozhořel letitý spor o správný název opékacího nástroje, který i nadále zůstane nerozřešen. Já jsem si špekáček nedopřál, neboť zase plánuji hubnout. S Petrem Havelkou jsme zavzpomínali na jeden památný den před 10 lety, kdy mi jako jediný člověk na světě upřímně sdělil, že jsem prostě tlustý.


Vtipálci (FOTO: já)

Po spořádání uzenin nám Danka Dudková zahrála několik písniček na kytaru. Na zem se pomalu začala snášet tma a děti se brzy odebraly do svých pokojů. Pepi Dudková se sice bála dveří od koupelny, které podle ní někdo rozbodal, avšak i ji nakonec ukolébalo ke spánku sborové kvákání žab, ozývající se z blízkého koupaliště.

Pravonínská výprava

Zkušenosti v turnaji dvojic nejmladšího žactva sbírali sourozenci Zemanovi a Vítek Duda s Eliškou Škarydovou. Daniel a Tomáš Zemanovi se v 57členném poli dostali na 38. místo, naše druhá dvojička skončila na 51. pozici. Doprovodného turnaje jednotlivců se zúčastnili Lukáš Zeman, Vojta Vopálka, Kateřina Mrázková a Michal Kubec. Všichni zahráli přibližně podle papírových předpokladů.


Derby vlašimských dvojiček (FOTO: já)

Do turnaje družstev, který se hraje jako Mistrovství ČR družstev starších žáků v rapid šachu, vyslal vlašimský oddíl dvě družstva. Béčko si vzala pod svá křídla Marie Filipová, tým tvořily výhradně děti z pravonínského kroužku – Štěpán Filip, Péťa Píšová, Filip Vopálka, Honza Veselý, Filip Kůra a Fanda Jelínek. Během jednotlivých zápasů na družstvo dohlíželi Lukáš a Vojta Filipovi. Vlašimské rezervě se nedařilo úplně podle představ. V konkurenci 71 týmů obsadily pravonínské naděje 36. místo, oproti nasazení se propadly o 14 příček. Nejvíce se dařilo Honzovi Veselému, který vybojoval 5,5 bodu.

Drama o pěti dějstvích

Poprvé po 23 letech nemohl na Šachové Zaječice vyrazit Maťa, a tak bylo nutné svěřit funkci kapitána někomu jinému. Oním šťastným náhradníkem jsem se stal já. Cíl se zdál být naprosto jasný – přivézt Maťovi do Vlašimi poprvé v historii zlato. Kubu Vojtu, Vojtu Dudka, Kryštofa Křížka, Kamču Steinovou a Míšu Steina doplnil ještě David Hák, posila z Tábora. Na zápasy jako vždy dohlížel také medvěd Spartakus a štěstí nám snad přál i Vlasta Babula, který sice tentokrát reprezentoval Staré Město, ale celý víkend hrál ve vlašimském dresu.


Pohled do hracího sálu (FOTO: já)

Expozice

Drama začíná v sobotu v 9.30. Do 1. kola dostáváme na rozehřátí družstvo ŠK Lípa. Na všech stolech máme velkou papírovou převahu, která se brzy projevuje i na šachovnicích. Soupeři pokládají krále jeden po druhém, až zbývá pouze Kryštofův protivník. V koncovce se střelcem, pěšcem a králem proti pěšci a králi se náš hráč přepočítává, přichází o jediného pěšce a zbývá mu pouze lehká figura. Partie končí remízou. Vítězíme 5,5:0,5.

V druhém utkání následuje derby proti vlašimskému béčku. Během chvilky proráží obranou nepřátelských figur Kuba a Míša. Vojta padá do pasti v zahájení a dostává se do potíží, brzy však soupeřku znovu začíná přehrávat a nakonec partii dotahuje do vítězného konce. Ve zbylých soubojích triumfujeme bez problémů. Zápas končí kanárem. Jdeme se naobědvat.

Kolize

Opona se znovu zvedá v 13.30, kdy proti nám usedá Unichess A. Stejně jako v předchozím kole drtí své protivníky rychlostí blesku Kuba a Míša. Zdá se, že si rychle připíšeme další výhru, záhy se však zápas začíná mírně komplikovat. David v časové tísni kazí dobrou pozici a přenechává výhodu soupeři. Kamčin protivník tahá za delší konec provazu a pomalu naklání výhodu na svou stranu. Kryštof si počíná v lepší věžové koncovce nepřesvědčivě a s ubývajícím časem začíná trochu zmatkovat. Vypadá to, že k celému bodu směřuje pouze Vojta. Čas na obou stranách barikády rychle ubývá. Kamča pokládá svého krále. Také David balancuje nad propastí, pak ale jeho protivník přehlíží věčný šach. Vedeme 2,5:1,5. Ke zdolání soupeřů nám chybí jeden bod. Vojta zasazuje konečný úder a zajišťuje nám třetí zápasové vítězství. Dohrává Kryštof, který se ve věžové koncovce dlouho nechce smířit s remízou. Po vyčerpání všech možností uzavírá se svým soupeřem smír. Utkání končí 4:2. Začíná přituhovat.


I Spartakus dodržoval v parném počasí pitný režim (FOTO: já)

Los 4. kola proti nám posílá tým ŠK Duras BVK Brno. Kryštof v zahájení vyráží zbrkle do útoku a okamžitě je potrestán smrtící protihrou, naopak Míša si rychle připisuje svou čtvrtou výhru. Stav je 1:1. Velmi dobře stojí Kamča, výhodu udržuje také Vojta a Davidova partie směřuje k remíze. Nastává klíčový okamžik utkání. Kuba se mě ptá, zda může dát remízu. Povoluji mu ji, hned nato však Kamča ztrácí věž a prohrává. Kuba mezitím naštěstí nachází v komplikované pozici cestu k celému bodu a vyrovnává na 2:2. Vojta konečně láme odpor soupeře a David přidává vítěznou půlku. Zápas končí 3,5:2,5. Přesouváme se z třetího stolu na první.


Probojovali jsme se na první stůl (FOTO: já)

V pátém utkání nastupujeme proti družstvu ŠK ORTEX Hradec Králové. Kryštof se vzpamatovává z předchozích nejistých výkonů a připisuje si hladkou výhru. Kuba ztrácí ve střední hře pěšce, svého soupeře však stejně jasně přehrává. Po kvalitních výkonech vítězí i Vojta a David. Partie tentokrát vůbec nevychází Míšovi, který si připisuje svou první prohru, a na svou protivnici nestačí také Kamča. Vyhráváme 4:2. Jsme jedním z posledních dvou týmů, které ještě mají plný počet bodů.

Krize

Sobota vrcholí nervy drásajícím soubojem proti elitnímu týmu BŠŠ Frýdek-Místek, který má v sestavě čtyři kandidáty mistra. Přestože jsou tentokrát favority spíše soupeři, do zápasu vstupujeme velmi sebevědomě. Kamča se sice rychle dostává do bezvýchodné situace a kapituluje, ale naši zabijáci na prvních dvou šachovnicích své protivníky nekompromisně sestřelují. Za stavu 2:1 čekají na rozuzlení tři partie. Míšův král povstává z popela, pozice se pomalu obrací v náš prospěch a frýdecká hráčka se už navíc může spolehnout jen na 10 sekund, přidávaných po každém tahu. Kryštof si vytváří v dámské koncovce nebezpečného volného pěšce, na každé straně je však ještě jeden jezdec a náš hráč si musí dávat velký pozor na svého krále. U Davida stojí nejasná pozice. Kuba jásá a věří, že vyhrajeme, což je však velmi předčasné. Míša se bohužel přizpůsobuje zběsilému tempu soupeřky a nadějnou pozici velmi rychle kazí. Kryštof nezvládá přetavit volného pěšce v rozhodující výhodu a dostává se pod věčný šach. Davidův protihráč začíná získávat navrch. Šance na vítězství i remízu se hroutí. Míša i David prohrávají. Kryštof musí v zájmu družstva riskovat a vyráží s králem mezi soupeřovy pěšce, kde se stává obětí smrtící kombinace dámy a jezdce. Prohráváme 2:4. Sen o zlatých medailích se rozplývá. Sobotní klání jsou u konce.


Na prvním stole se schyluje k epické bitvě (FOTO: já)

Peripetie

V neděli ráno zjišťujeme, že hrajeme s jinými soupeři, než jsme si mysleli. Na poslední chvíli došlo k přelosování 7. kola.  Na druhém stole proti nám zasedá družstvo ŠK Lokomotiva Brno A. Utkání začíná dobře, poté si však Vojta vybírá svou první slabší chvilku a nekorektně obětovává figuru. Do nesnází se se silnou soupeřkou dostává i Kamča. Zanedlouho prohráváme 0:2. Další úder nám soupeři zasazují na 4. šachovnici. Kryštof se v ostré pozici neorientuje dobře a jeho král se zničehonic dostává pod silný útok, který vyúsťuje ve velké materiální ztráty. Lokomotiva zvyšuje na 0:3. Stále máme šanci na zápasovou remízu, ve zbylých soubojích totiž taháme za delší konec my. Míša má kvalitu navíc, zapomíná ale schovat krále do bezpečí pomocí rošády, a tak se pozice komplikuje. Nakonec je rád za remízu. Kuba i David s přehledem vyhrávají, avšak celková prohra už je neodvratitelná. Po velmi nepovedeném zápasu prohráváme nejtěsnějším rozdílem. Morálka v týmu klesá a Kuba je přesvědčen, že se naplní nejčernější scénáře, medaile jsou však stále na dosah. V závěru musíme dvakrát vyhrát.

Katastrofa?

Ani po dvou prohrách nás los nešetří. V předposledním utkání nás čekají naši odvěcí rivalové z Říčan. Po třech kolech, strávených na výsluní, se vracíme na třetí stůl. Překotný průběh má partie na poslední šachovnici, kde po sérii výměn vzniká věžová koncovka. Míša obsazuje oběma věžemi volný sloupec, načež na něj soupeřka vstupuje vlastní věží, kterou však kryje jen jedna figura. Naše mladá naděje neváhá, přijímá nabízený dárek, a tak partie okamžitě končí naším vítězstvím. Míša do žil svých spoluhráčů vpravuje potřebnou injekci optimismu. Zápas se vyvíjí dobře. Kuba se díky nedůrazné hře soupeře vyhrabává z pasivní pozice v zahájení, Vojta stojí mírně líp, David trpělivou poziční hrou vylepšuje postavení svých figur a u Kryštofa je jen otázkou času, kdy jeho mobilizovaná armáda smete rozklížený štít soupeřova tábora. Jen Kamču její protivník postupně zatlačuje do pasivní obrany, až naše hráčka nemá co hrát. Kryštof vítězí. Vedeme 2:1. Vojta chybuje a v koncovce s pěšcem méně rázem bojuje o přežití. Naopak David stále vylepšuje svou pozici a pomalu sahá po vítězství. Vypadá to, že o našem vítězství rozhodne Kuba. David triumfuje a posunuje nás o krok blíž k zápasové výhře. Kubova partie se řítí do remízového přístavu, jeho protivník však dostává pokyn hrát dál. Mezitím Vojta vyklouzává ze soupeřovy oprátky. Obě partie nakonec končí smírem. Vítězíme 4:2.


Hra na schovávanou s Kamčou a Míšou (FOTO: já)

Posledním týmem, který stojí mezi námi a bronzovými medailemi, je ŠA VŠTE České Budějovice A. Většina partií se dočkává rychlého rozuzlení už po zahájení. Jasně vítězí Kuba, Vojta i Kryštof, prohrávají naopak Kamča a Míša. Naše zraky se upínají k Davidově partii. Už nám stačí jen půl bodu. Čas oběma hráčům rychle ubývá a souboj míří do vyrovnané věžové koncovky. Nervozita stoupá, nakonec má však pevnější nervy David. Soupeř přehlíží vazbu, přichází o pěšce, a tak jeho naděje na vykřesání sebemenší výhody pohasíná. Partie končí remízou. Těsně vítězíme. Bronzové medaile jsou naše! Tomáš Vojta zve hráče za odměnu na zmrzlinový pohár.


Spokojený Spartakus (FOTO: já)

Zhodnocení jednotlivců

Tahouny týmu byli především zabijáci na prvních dvou šachovnicích. Ke Kubově výkonu není co dodat. Své soupeře přehrával s naprostou lehkostí. Ztratil pouze jednu remízu. Aktivní hrou drtil většinu svých protivníků Vojta, který vybojoval 7,5 bodu. Méně se mu dařilo v neděli, kdy byly jeho výkony nevyrovnané a dopustil se rovněž hrubých chyb. Stabilní oporu představoval pro vlašimský tým David. Hrál pomaleji než jeho spoluhráči, ale s časovými tísněmi se obvykle dokázal vypořádat. Na své konto si připsal 6,5 bodu. Více se čekalo od Kryštofa, který uhrál 5 bodů. Zpočátku doplácel na svou netrpělivost. Později se jeho hra vcelku stabilizovala, i když v zápasech proti BŠŠ a Lokomotivě měl na šachovnici rozhodně víc než dvě nuly. Velmi těžkou úlohu měla v Chrudimi Kamča, která se obvykle potkávala se silnějšími soupeři. Týmu přispěla 2 body, čímž zahrála přibližně na svoje možnosti. Důležité je, že k partiím přistupovala svědomitě a svým protivníkům nikdy nenechala nic zadarmo. Na poslední šachovnici statečně bojoval Míša, který získal 5,5 bodu. Párkrát doplatil na příliš rychlou hru, jinak však podal velmi dobrý výkon. V budoucnu se z něj určitě může stát dobrý šachista.

8 let poté

V roce 2011 jsem byl členem týmu, který pro Vlašim na Šachových Zaječicích poprvé vybojoval medaile. Letos vybojovalo vlašimské družstvo medaile už po sedmé. Cítím velký vděk za to, že jsem po několika letech znovu dostal příležitost ocitnout se v centru dění, zažít infarktové momenty, kdy je člověku z nervozity skoro na omdlení, a prožít medailové štěstí. Děkuji šachové Vlašimi za další nezapomenutelné zážitky. Bojujme dál, stojí to za to!


Idyla (FOTO: já)

Výsledky

Fotky: od Patrika, od paní Filipové

Stránky pořadatelů

(autor: Patrik Pýcha)

7 reakcí na “Medailové drama o pěti dějstvích”

 1. 1
  Petra píše:

  Moc hezkej článek.

 2. 2
  Jarda P. píše:

  Pěkný výkon i článek :-) !

 3. 3
  Tom píše:

  Byl to (jako vždy na Zaječicích) prima víkend a Patrik ho hezky shrnul. Radujme se z těchto skvělých úspěchů, při pohledu na to kolik dětí v současnosti ve Vlašimi hraje šachy, mám obavy, že to byla na dlouhou dobu ze Zaječic medaile poslední (možná by se o ní dalo bojovat ještě příští rok, ale to by se muselo dát dohromady družstvo Vlašimi a Pravonína, což při postoji Pravonínských moc reálně nevidím).

 4. 4
  Kamča píše:

  Skvělý článek!

 5. 5
  Kuba Vojta píše:

  Jak už řekla Kamča… Opravdu moc hezké ;-)

 6. 6
  Blanka píše:

  Patriku, článek pěkný, ale chybí mi tam zminka o vecerni degustaci kvalitního vína Ludwig :-)

 7. 7
  Maťa píše:

  Zapomněl jsem veřejně pochválit článek, je jako vždy moc pěkný, Patriku :-) . Jsem rád, že jste si všichni (na Konopáči i v Chrudimi) víkend užili a že jste přivezli do Vlašimi další medaile!

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist