11
Kvě

Rapid pod jadernou elektrárnou

Místo Májových slavností ve vlašimském parku jsem dal první květnový den přednost Májovému turnaji v Týně nad Vltavou. A nijak toho nelituji. Raději strávím pár hodin v klidu za šachovnicí než pár hodin v narvaném a hlučném parku. :-) Pod Temelínem se sešlo celkem 62 hráčů a hrálo se na 7 kol tempem 2×20 minut s přídavkem 5 sekund za tah.

Na další popis si vypůjčím slova hlavního pořadatele pana Krále, která uveřejnil na NŠS:

Nejstaršímu účastníkovi Milanu Bartoňovi bylo osmdesát devět let (stejně jako loni se mu podařilo porazit některé silnější hráče), nejmladšímu deset. O prvenství si to v předposledním kole rozdali dva největší favorité – FM Tomáš Vojta z Moravské Slavie Brno a FM Michal Novotný z Šachové akademie VŠTE České Budějovice. Po vyčerpávajícím boji (zřejmě nejdelší partie turnaje) se M. Novotnému podařilo vyvrátit populární teorii, že všechny věžovky jsou remíza, a s jedním pěšcem zvítězil a dostal se na první místo, které si v posledním kole už nedal vzít. Výborné čtvrté místo obsadil teprve čtrnáctiletý Petr Mach z Unichessu, za zmínku stojí páté místo, na které se probojoval bývalý účastník cyklistického Závodu míru Zdeněk Bartoníček (ŠK Garde Kaznějov).“

A aby byl článek alespoň malinko šachový, tak tady je závěr rozhodující partie turnaje.

Vojta T. – Novotný M. bílý na tahu:

Michal tahal celou partii za delší konec, ale chybně přešel do této věžovky. 1.Vh1! Jeden z mála případů, kdy věž patří před pěšce, a ne za něj. :-)   Díky tomu, že pěšec je ještě na vlastní polovině, je koncovka teoretická remis. 1…c5 2.Vb1+  Bílý šachuje po první řadě a po případném Kc6 zahraje Vc1 a nedovolí pěšci postoupit. Černý nemá jak s pozicí pohnout. Jenže při 5sekundové bonifikaci za tah to může zkoušet prakticky do nekonečna a Michal se po pár desítkách tahů chyby dočkal …

1.Vc3 To ještě nic nekazí, ale mnohem lepší byl jakýkoli tah věží po první řadě. Natáhnout pěšce by černý nemohl kvůli šachu po páté řadě a opět není s pozicí jak pohnout. 1…c4 2.Vc2??  A tohle už prohrává, remizovalo jediné 2.Va3! Vd1 3.Ke2= . 2…Vd3+ a černý dotáhl partii do vítězného konce. Nutno podotknout, že zaslouženě. :-)

Závěr partie přitáhl pozornost i ostatních hráčů.

Společně se mnou na turnaj z Vlašimi vyrazil ještě Ivo Hradecký a na místě jsme pak potkali Františka Innemanna. Ivo uhrál 4,5 bodu a se 16. místem příliš spokojen nebyl.  Pan Innemann získal o půl bodu méně a 25. místem +- potvrdil své nasazení.

Před turnajem a o polední pauze jsme zvládli i cukrárnu na místním hezkém náměstí a stačili jsme i mrknout na pár set metrů vzdálenou rozhlednu Semenec. Byl to příjemně strávený Svátek práce. :-)