TJ Spartak Vlasim
22
Lis

„Kostelecké šachování“ ovládl náš region

Patrik Pýcha

V sobotu 21.11. se v Kostelci nad Černými Lesy uskutečnila tamní žákovská liga. Z D.Kralovic tam mělo původně jet jen jedno auto, ale v pátek na kroužku projevilo několik dalších dětí zájem a tak jela nakonec auta dvě. V 7:30 jsme vyrazili z Kralovic. V Kostelci jsme po chvíli našli areál, kde se mělo hrát a díky skvělým ukazatelům organizátora Honzy Fialy se bez problémů dostali k útulné hrací místnosti. Kromě Vlašimi se do Kostelce z našeho regionu vypravili i Sedlčany (Petr Kozel, Mirek Vyterna a Honza Sadil) a Říčany (Mirek Šťastný, Majda Kořenová, Remeš a Chwistek). Turnaj se hrál švýcarským systémem na 7 kol s tempem 2×20 minut na partii. V provozu byl i dobrý a levný bufet.

Skupina

Naše a Sedlčanská výprava čítala celkem  10 hráčů, tj. třetina všech účastníků.

Hned v 1. kole jsem se usadil na 1. šachovnici s digitálními hodinami, pěknými figurami a pohodlnými židlemi. Na této šachovnici jsem se udržel jen po první 2 kola. Ve třetím kole jsem totiž udělal hrubici s Mirkem Šťastným a ztratil figuru za nepřesvědčivé dva pěšce. Nakonec jsem ale stav srovnal a ještě v časovce dokázal remizovat. Na první šachovnici se tak pak usadili Petr Kozel a Lukáš Jelínek. Já hrál derby s Davidem Pikalem, který se také udržoval vepředu. Po výhře jsem se znovu usadil na 1. šachovnici, protože Petr a Lukáš remizovali. Pohodlnou židli jsem už do konce turnaje neopustil. Pro mě teď začala důležitá kola. V 5. kole mi přidělil los Lukáše J., kterého jsem docela rychle porazil. Následující kolo jsem hrál konečně s Petrem Kozlem. Po klidné partii jsem remizoval. Před posledním kolem dostal každý sladkosti a pamětní list. Na závěr jsem musel nutně vyhrát a mým soupeřem byl Mirek Vyterna. Po zahájení jsem získal figuru, ale zase se na mě spustil útok. Nakonec jsem se ale ubránil a vyhrál. 6 bodů a dobrý Bucholz mi zajišťoval 1. místo. Petr Kozel, který ztratil v posledním kole půlku se Šťastným, se umístil na 2.místě s 5,5 body. Na 3. místě skončil Mirek Šťastný z Říčan. Lukášovi J. se nepovedlo poslední kolo, kvůli kterému skončil až na 4. místě. Osudné kolo hrál s Majdou Kořenovou, od které dostal vidle na věže. Pak srovnal, získal převahu a když matil dámou a králem a Majda spadla, nevšiml si toho, spadl i on a byla z toho jen remíza. Lukáš mohl být zklamaný i z toho, že krátce před spadnutím praporku přehlédl jasný mat. Majda pak překvapivě byla v první desítce. Na velmi pěkném 5. místě skončil David Pikal s 5 body.

Vidle

Lukáš právě obdržel od Majdy vidle, možná i tento okamžik rozhodl, že Lukáš si medaili z Kostelce nepřiveze

Péťa Lebeda skončil na 16. místě s 3,5 body. Hrál docela dobře a u partie přemýšlel. O dvě místa za ním skončila Anežka Vlková (3b), která měla turnaj rozjetý velmi dobře (3 ze 4), ale pak už vše bohužel prohrála. Na 20.místě skončil Pavlík Roháč (3b), který zapisoval a to mu svědčilo. Po 3 kolech jsme partiáře odložili a hrál stále docela dobře, i když si myslím, že když bude příště zapisovat celý turnaj, bude to mnohem lepší. Zdendovi Krajíčkovi se turnaj bohužel nepovedl a skončil poslední s žádným bodem. Příště to bude určitě lepší.

Před vyhlášením jsme i se Sedlčany udělali společné foto. Vůdčí Sedlčan Petr Havelka velkou část turnaje neviděl, protože již tradičně hledal kešky. Při vyhlášení předávala ceny zástupkyně starosty města Kostelce nad Černými Lesy. Nejprve byl vyhlášen nejmladší účastník, který dostal puzzle. Zajímavé bylo vyhlášení nejstaršího účastníka, kterým byl Petr Kozel. Dostal magnetické šachy. Poté byla vyhlášena mladší kategorie (1999 a mladší) a nakonec i starší kategorie. První tři v obou kategoriích dostali zasklené diplomy a medaile, já dostal ještě pohár za vítězství v turnaji a diplomy dva. Jeden za vítězství ve své kategorii a druhý za celkové vítězství.

Kostelec-vítězové

První tři v turnaji: bronzový Mirek Šťastný, vítěz Patrik Pýcha a druhý Petr Kozel

Turnaj se mi moc líbil, organizátor Honza Fiala všechno zvládal, losování kol bylo rychlé a zkrátka a prostě všechno dobře šlapalo. Turnaje se celkem zúčastnilo 30 účastníků.

Konečné výsledky

Fotky z turnaje od Petra Havelky.

11 reakcí na “„Kostelecké šachování“ ovládl náš region”

 1. 1
  Jirka píše:

  Pěkně jsme našim sousedům turnaj vyrabovali, v první osmičce byl jen jediný hráč (až 6. Homola) z regionu, pro který to byla krajská kvalifikace, zato 7 hráčů z regionu našeho. Celkem pak bylo z benešovska 14 účastníků-hostů oproti 16 „domácím“.

  Jinak ještě jedna gratulace Patrikovi, pohár je to pořádný a na poličce se bude jistě skvěle vyjímat :-) !!

 2. 2
  Jirka píše:

  Ještě bych pro úplnost uvedl pořadí mladší kategorie (ročník 1999 a ml.): 1. Martin Homola (Český Brod), 2. Majda Kořenová (Říčany), 3. Martin Horák (Úvaly). Domácím tedy zůstalo jedno zlato, snad byli pořadatelé spokojení :-) .

  A ještě dotaz na Petra H.: kolik bylo v Kostelci a okolí kešek :-D ?

 3. 3
  Petr H. píše:

  Nic moc, jen dvě. Patriku, pěkný článek ale já chyběl jen asi kolo a půl :-) Převaha regionu mohla být ještě větší, kdyby Honza v posledním kole s Martinem Homolou ve vyhrané pozici s 2 piky navíc nepřehlédl jednotažec.

 4. 4
  visvi píše:

  Jirka: Jestli bereš náš oddíl jako domácí, tak máme kromě zmíněného zlata také bronz (Martin Horák je zaregistrován stále v Úvalech, ale už takový rok a půl je u nás) a „Bramborovu“ medaili Dana Bossanyiho :-) … Jinak to vyrabování je pochopitelné, náš region má bohužel málo oddílů a hráčů a tudíž ani úroveň není valná. Na druhou stranu když pohlédneme na českobrodské hochy jako na špičku našeho regionu, tak máme stále 2-3 roky k dobru oproti vítězům turnaje…

  Petr H.: On měl zase Honza Sadil štěstí v tom kole před tím, kdy ve zdechlé věžovce dal podobně šťastný mat, jako o kolo později dostal. jak já říkám, šťastné a smolné momenty se vždycky nakonec vyrovnají a tak vlastně neexistují :-)

 5. 5
  Jirka píše:

  Visvi: My jsme hlavní „děla“ ve věkové kategorii vašich hvězd nechali doma (Vojta Filip, Dan Ždych, Fanda Helebrand,…) nebo v zahraničí (Nela). A nechápu, proč tedy nemáte přeregistrovaného Horáka, už jen kvůli soutěžím družstev. Pokud se k vám přestěhoval, tak jde vyřídit technický přestup i uprostřed sezóny.

 6. 6
  visvi píše:

  Ne, on bydlí v Úvalech (10 km od Brodu), ale zatím je to jedno, příští přestupní termín se to už vyřídí.

 7. 7
  Jirka píše:

  A taky by to chtělo do družstev sehnat nějakou malou holku, dívčí jméno ve startovní listině žádné z vašeho regionu nebylo :-( ! Z vlastní zkušenosti vím, že nejlepší je nábor v mateřské školce. Když jsem jich pár přesvědčil já starej chlap, tak vy mladí kluci je musíte přímo okouzlit. Akorát mít volno některé dopoledne v týdnu, ale až budete na vysoké, tak to snad půjde :-D .

 8. 8
  Petr H. píše:

  visvi: Ty zase nejsi ve škole ? :-) Máš pravdu, hrubku v jednou kole vyrovná soupeřova hrubka v kole dalším. Ale v posledním kole ve výrazně lepší pozici s dostatkem času se mat na poslední řadě neodpouští !!! Výmluva „Mě nenapadlo, že na mě něco takového zkusí“ zůstává jen výmluvou.

 9. 9
  Jirka píše:

  Petr H.: Občas mám pocit, že Sáďa bude podobné maty dostávat i za 5 let :-) . Nic si z toho nedělej, já je dostávám v rapidech taky pořád :-D .

 10. 10
  visvi píše:

  My máme chřipkový prázdniny (dnes poslední den) a vzhledem k tomu, že mi je od včera docela blbě, se mi výjimečně i hodí :-)

 11. 11
  Jan Fiala píše:

  Patriku, děkuji moc za článek.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist