TJ Spartak Vlasim
14
Lis

Regionální přebor školních družstev

Dům dětí a mládeže Benešov uspořádal ve spolupráci s AŠSK Benešov a Kulturním a informačním centrem Benešov, p. o., Regionální přebor školních družstev v šachu, kde se hrálo o postupy na Krajský přebor do Neratovic. Hrálo se tradičně v Městském divadle Na Poště Benešov a hned v úvodu musím konstatovat, že se pořadatelé, pod vedením Ivy Růžičkové z DDM Benešov, vypořádali se vším na výbornou. Funkce rozhodčích plnili Jiří Kotzot a Oldřich Sládek, k ruce měli ještě vedoucí (šachisty) jednotlivých týmů.

Základní škola a Mateřská škola Načeradec vyslala do soutěže dvě družstva. Jedno startovalo za starší žáky a druhé za žáky mladší. ZŠ a MŠ NAČERADEC, tedy její žáci zaznamenali v dnešním Regionálním přeboru vynikajících výsledků. Družstvo starších žáků vedené kapitánkou Petrou Píšovou a dalšími šachisty Štěpánem Filipem, Františkem Jelínkem a Filipem Kůrou obsadilo s přehledem 1. příčku a zahraje si v prosinci Krajský přebor v Neratovicích. Družstvo uhrálo 25 bodů z 28 možných, druzí na pásce ZŠ Vorlina Vlašim uhrála 20,5 bodu a třetí Gymnázium Vlašim 17,5 bodu. Podle bodových zisků je jasné, že naši si výhru opravdu zasloužili. Plný počet bodů uhrál Filip Kůra, po půlce ztratili František Jelínek a Štěpán Filip a kapitánka Petra Píšová poztrácela 2 body, ale musím zdůraznit, že hrát na 1. šachovnici je nejen velice těžké, ale také zodpovědné!


ZŠ Načeradec


ZŠ Vorlina


Gymnázium Vlašim

Mile překvapili i mladší žáci, které vedl kapitán Michal Škaryd, a hráli s ním Karel Vávra, Patrik Heřmánek a Eliška Škarydová, obsadili krásné 3. místo, které bylo překvapením pro všechny. Na první příčce se v této kategorii, po zásluze, umístila ZŠ a MŠ Sázava „A“. Děti z tohoto družstva neměly konkurenci, uhrály 24,5 bodu z 28 možných. Druhá na pásce skončila ZŠ Jiráskova Benešov s 19,5 bodem. Naši uhráli celkem 17,5 bodu. Bramborové umístění tentokrát pro ZŠ Vorlina se 14 body. Načeradské šachové družstvo mladších žáků mělo velikou oporu v Elišce Škarydové, která uhrála 6/7, Míša Škaryd na první šachovnici odvedl také velice pěkný výkon, uhrál 4 body, i Patrik Heřmánek zaznamenal 4 body a Kájá Vávra končil se 3,5 body.

Družstvo starších žáků mělo ze svého výsledku oprávněnou radost, kterou sice nedávali patřičně najevo. Ovšem mladší žáci své emoce nemohli „ukočírovat“. Radovali se v sále, ale i celou cestu domů jen hovořili o šachu. Kdo, s kým a jak….?!?


ZŠ Načeradec

Obě družstva doprovázel trenér Lukáš Filip, všichni byli disciplinovaní, s dětmi nebyla téměř žádná práce, musím je moc pochválit.

Měli jsme s dětmi moc hezký den. Cestovali jsme autobusem, v Benešově ráno, tradičně, v cukrárně posnídali a pak se přesunuli do hracího sálu. Tam jsem pro ně (ale i pro ostatní děti z našich kroužků) připravila koláčky, ovoce a trošku mlsání. Měly vytvořeny optimální podmínky pro své výkony, které také podaly. Po soutěži jsme šli na oběd, pak jeli do Vlašimi a ještě nám zbylo trochu času na odměnu v cukrárně.

V družstvech ZŠ Vorlina (mladší i starší) a Gymnázia Vlašim hrálo dalších 9 dětí, které navštěvují šachové kroužky v Pravoníně, resp. MěDDM Vlašim. A i družstva starších žáků ZŠ Vorlina a Gymnázia Vlašim postoupila na Krajský přebor do Neratovic. Musím zmínit výsledky i těchto dětí. Adam Slavík 5,5/6, Baruška Slavíková uhrála 5/7, Filip Vopálka 5/7, Vojtěch Vopálka 4/7, Adélka Janoušová 3,5/6, Matěj Duda 3,5/6, Lenka Šťasná 3/5, Natálka Štanderová 3/6 a Zdeněk Šťastný 1/5 (tomu se moc nedařilo, 1. šachovnice byla nad jeho síly).

Jedná se o veliký úspěch dětí z šachových kroužků Městského domu dětí a mládeže ve Vlašimi, na všechny děti jsem byla velice pyšná. Jsem ráda, že jsou schopny vzorně reprezentovat své školy.

Atmosféru vám přiblíží fotečky, které najdete na Rajčeti Šachového klubu Pravonín.

Nyní zbývá už jen všem ještě jednou poblahopřát za vynikající výsledky s přáním, co nejlepších výsledků v Neratovicích.

Výsledky: 1 stupeň, 2 stupeň

Fotky

(autorka článku: Marie Filipová)

5 komentářů na “Regionální přebor školních družstev”

 1. 1
  Maťa píše:

  Gratuluji všem úspěšným školám! Měl jsem také radost z 2. místa ZŠ Jiráskova Benešov, kde na prvních dvou deskách uhrály děti z mého kroužku 14/14 :-) (škoda, že další členové skupiny Dalibor Křivánek a Jáchym Slánský chodí na jinou školu). Jirka Vopálka říkal, že letos postupují na kraj tři školy, takže si na krajském kole zahrají i malí z Načeradce a gympl ve starších. Střední školy byly tentokrát nepostupové, a tak do Neratovic může přijet každá škola z kraje – třeba Anežka nějaký tým z gymplu také sestaví…

  Článek na stránkách Benešovského deníku (včetně fotogalerie): https://benesovsky.denik.cz/ostatni_region/zakovsky-prebor-v-sachu-se-pysnil-hojnou-ucasti-soutezicich-druzstev-20181113.html.

 2. 2
  Marie F. píše:

  Já tedy nevím, ale mám pocit, že z mladších žáků postupují družstva dvě (bylo jen 10 družstev)a ze starších žáků tři. Ovšem, pokud bude informace Jirky správná, pak budeme jen rádi. Chtěla jsem pro ně stejně prosit o divokou kartu.

 3. 3
  Maťa píše:

  No, on vlastně Jirka jen na můj dotaz, zda byl s gymplem v Benešově, odpověděl, že ne, ale že pojede do Neratovic, kam ze třetího místa postoupili. Že tedy postupuje Načeradec v mladších, jsem si z toho odvodil já – asi tedy mylně, v systému postupů na přeborech škol se moc nevyznám :-) .

 4. 4
  Ivo píše:

  V mladších postupují dvě družstva, ve starších tři. Počet postupujících je dán počtem startujících družstev: za každou započatou pětku startujících družstev postupuje jedno do kraje. V mladších startovalo 10 družstev, ve starších 13…

 5. 5
  Maťa píše:

  Článek o školách napsala také Kamila Steinová: http://www.sachystamat.cz/?p=2046.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2019 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist