TJ Spartak Vlasim
12
Lis

O Standovi a sedmi remízách

Dramatický zápas má za sebou vlašimské béčko, které nastoupilo v 2. kole Krajského přeboru proti Kostelci nad Černými lesy. Přestože v průběhu utkání máloco nasvědčovalo tomu, že by si #lukyteam mohl ze Zásmuk odvézt 3 body, vysoce nepravděpodobný výsledek se nakonec stal skutečností. K vítězství nám stačilo vyhrát pouze jednu partii, na všech ostatních šachovnicích byl totiž podepsán smír.

Z pokynů k dopravě do Zásmuk: „Stanice i Kuba si připraví konverzační témata, aby se v autě vyhnuli trapnému mlčení.“

Skóre zápasu otevřely velmi rychle remízy na 6. a 8. šachovnici. Vojtovi se příliš nelíbilo, jak sehrál zahájení, a tak po chvíli otálení přijal soupeřovu nabídku smíru. Přestože Stanice na Vojtovu rychlou remízu zareagoval nesouhlasným zamlaskáním, záhy ji svému protivníkovi sám nabídl, aniž by se zeptal kapitána. Ani v tomto případě se nabídka nesetkala s odmítnutím.

 
Ze zadních šachovnic se ozývalo nespokojené pomlaskávání (FOTO: Nela Pýchová)

Třetí remízu přidal Ondra na 1. šachovnici. Ze zahájení vyšel s velmi pasivní pozicí a jakékoliv pokusy o aktivní hru se zdály být předem odsouzeny k neúspěchu. Situace na ostatních stolech v oné chvíli také nebyla zrovna záviděníhodná. Martinův soupeř obětoval kvalitu za pěšce a nepříjemně aktivní figurovou hru, Neliny figurky se tísnily na dvou řadách, Kuba odhodlaně směřoval vstříc záhubě a já jsem balancoval na okraji propasti. Jen Standova pozice nám vlévala do žil trochu optimismu. Ač zanedlouho Nelina i Martinova partie zaplula do remízového přístavu a Standa svého protivníka zkušeně přehrál, pohled na mou a Kubovu pozici napovídal, že i boj o celkovou remízu bude velmi těžký.

Když už se zdálo, že Kuba bude každou chvílí donucen ke kapitulaci, ozvala se z druhé strany stolu nabídka remízy. Přihlížející soupeři začali marně rozhazovat rukama a obličej našeho borce se rozjasnil. Svému protivníkovi skoro utrhl ruku. Jazýček vah se rázem překlopil na naši stranu. Pokud chtěli domácí hráči udržet alespoň zápasovou remízu, bylo třeba zlomit můj houževnatý odpor. Se soupeřem jsme postupně dospěli ke klíčovému okamžiku.

Zdeněk Plášek (1998) – Patrik Pýcha (2034) pozice po 59… Se7+

 

60. Vxe7+? Soupeři došla trpělivost, a tak se rozhodl partii rázně ukončit. Jenže oběť černého nestaví před žádné problémy a bude to naopak bílý, kdo si teď začne dělat starosti o svůj život.

60… Kxe7 61. Kg5 Je3 62. Kg6 Kf8 63. Kf6 Kg8 64. Kg6 Kh8 65. Kg5?? Soupeř chybuje a koleduje si o prohru. Nejjednodušeji vede k remíze varianta 65. Kh6 Jf1 66. Kg6 Jxg3 67. Kh6 Je4 68. Kg6 Jc3 69. Kxf5 Jxa2 70. Ke4 b3 71. Kd3 Kg7 72. f5! Samokrycí pěšcová formace znemožňuje černému králi, aby se vydal na pomoc svým figurám na druhém křídle.

65… Kg7 66. h6+ Kh7 67. Kh5 Jd5 Vyhrává 67… Jf1 68. g4 Jg3+! Klíčový mezišach! Bez něj by černý jezdec nedohopsal k pěšcům na druhém křídle s dostatečným náskokem před bílým králem. 69. Kg5 fxg4 70. Kxg4 Je4! 71. Kf3 Jc3 72. Ke3 Jxa2 73. Kd2 b3!  Pointou vítězné varianty je, že se bílý král nemůže přiblížit k nepřátelskému pěšci. Černý král posbírá pěšce na královském křídle a pomůže protlačit vlastní pěchotu až na pole proměny.

68. Kg5 Je3 69. Kh5 Jd5 Protože jsem cestu k výhře neviděl a na mých hodinách blikaly poslední sekundy, rozhodl jsem se zopakovat tahy a nabídnout remízu. Vzhledem ke stavu zápasu jsem byl příliš nervózní z toho, že bych ještě mohl mít výpadek nebo spadnout na čas, jakkoliv bylo hrát dál objektivně téměř bez rizika. ½-½

 
Tortura (FOTO: Nela Pýchová)

Po infarktovém průběhu jsme tak zvítězili 4,5:3,5. Je třeba přiznat, že jsme tentokrát měli obrovské štěstí. V řadách domácích hráčů i po zvratu v utkání vládla dobrá nálada a všichni se jali hodovat. Pohodová atmosféra je v Zásmukách při šachových soubojích pravidlem.

Maťův zajímavý postřeh: „V utkání Kostelec nad Černými lesy – Vlašim B byl obrovský věkový rozdíl v sestavách. Zatímco průměrný věk domácí osmičky byl dnes 64 let, u nás jen 22 let. Rozdíl mezi naším nejstarším hráčem (Staněk) a soupeřovým nejmladším (Janáček) pak činil 22 let.“

Díky výhře jsme těsně udrželi průběžně vedoucí pozici v Krajském přeboru. Doufejme ale, že příště podáme mnohem přesvědčivější výkony. Ve svém tažení bude #lukyteampokračovat 25. listopadu, kdy ve Sporthotelu přivítáme říčanské déčko.

Stránky KP

(autor: Patrik Pýcha)

24 komentářů na “O Standovi a sedmi remízách”

 1. 1
  Tom píše:

  Tak on se zápas nehraje moc dobře, když se dají rychle 2 plichty bílými (zejména ta u Vojty, prý někdy kolem 10. tahu, byla dost divná). Moc dobrý výkon to nebyl, ale na druhou stranu vydřít výhru, když se nedaří, je možná cennější než nějaká hladká výhra. A Kostelec je silný soupeř, takže i 4,5:3,5 se počítá. :-)

 2. 2
  Patrik P. píše:

  Já jsem přesvědčen, že barva figur u hráčů, jako jsme my, moc velkou roli nehraje. :-) A naštěstí nehraje roli ani v případě drtikolů, jako je Standa. Vyhraje vždycky. :-D

 3. 3
  Tom píše:

  Včera byl v 1. lize v akci i Robin a plichtou pomohl Polabinám k remíze v Lysé. Robin ani Polabiny ale s takovým výsledkem určitě spokojeni být nemohou:
  https://www.chess.cz/soutez/sachovnice/2283/kolo-2/

 4. 4
  Maťa píše:

  V akci také byli Kryštof Křížek (za Brodce B) a Míra Lalouček (za Sázavu) v Regionálním přeboru D. Oba svým soupeřům podlehli, Kryštof v prestižním souboji se Sedlčany B Romanu Šimákovi, takže z 11 hráčů Vlašimi včera vyhrál jen Standa Vávra.

 5. 5
  Maťa píše:

  Ad 2: Taky mám pocit, že na naší úrovni je to skoro jedno, jestli máme bílé nebo černé. Abych svůj dojem podpořil nějakými čísly, tak jsem se podíval na své záznamy na FIDE: bílými mám 57 %, černými 52 %. Patrik to má – k mému překvapení – nachlup stejně :-) . Tomáš to má 72-66. Ve všech případech je to z minimálně 600 partií. Každopádně jsem na Tomášovi chtěl demonstrovat rozdíl mezi námi a silným hráčem (nad 2300), a on má ten rozdíl podobný :-) .

 6. 6
  Tom píše:

  Nějaké procentíčko tam pro bílé logicky je, proto je netaktické dávat rychlé plichty. Ono je tedy blbost dávat rychlé plichty i za černé, to může člověk sedět doma a dělat něco užitečnějšího. :-)

 7. 7
  Tom píše:

  Přehrál jsem si s Kubou partii a je opravdu mizerná. Soupeřova nabídka plichty s pěšcem navíc v úplně vyhrané pozici je opravdu těžko pochopitelná. :-)

 8. 8
  Maťa píše:

  Dnes od 10 hodin hraje ve vlašimském Sporthotelu populární Lukyteam třetí kolo KP proti Říčanům D. Pokud nedošlo k nějaké změně na poslední chvíli, tak bychom měli hrát v sestavě:

  1. Tomáš Vojta
  2. Martin Horák
  3. Jakub Vojta
  4. Patrik Pýcha
  5. Vojtěch Dudek
  6. Anežka Vlková
  7. Stanislav Vávra
  8. Vladimír Horák

  Držím palce a těším se na případné průběžné zprávy! :-)

 9. 9
  Maťa píše:

  Béčko vede 1,5:0,5. Vyhrál Kuba, remizovala Anežka.

 10. 10
  Maťa píše:

  Vyhráli Standa a Tomáš, remizovali Patrik a Vláďa. 4,5:1,5.

 11. 11
  Blanka píše:

  Skvěle, gratuluju!

 12. 12
  Maťa píše:

  Vojta vyhrál. Hraje už jen Martin, prý asi remis.

 13. 13
  Tom píše:

  Martin opravdu remizoval a vyhráli jsme po dobrém výkonu 6:2.

 14. 14
  Patrik P. píše:

  Dnes jsme vyhráli s přehledem. :-) Pár fotek jsem nahrál sem: https://patrickpride.rajce.idnes.cz/lukyteam_versus_Ricany_D/

 15. 15
  Maťa píše:

  Je vidět, že kapitán po nemalých komplikacích v Zásmukách, kde bylo velmi blízko ke ztrátě bodů, zareagoval správně a do velmi mladé sestavy zařadil (na první a poslední desku) dva veterány. Zkušenosti pomohly a tým tentokrát dokráčel k hladké výhře… :-)

 16. 16
  Blanka píše:

  Patriku, ty jsi po letech aktualizoval nástěnku? :-)

 17. 17
  Tom píše:

  Patrik dokonce slíbil, že aktualizuje i nástěnku ve městě (tam jsou tabulky a fotky ze sezony 15/16 :-) ).

 18. 18
  Patrik P. píše:

  Ano, nástěnka se konečně oděla do nového hávu. :-)

 19. 19
  Patrik P. píše:

  Já se pořád dozvídám, co všechno jsem údajně slíbil, přitom nikdy nic neslibuju. :-D ^^

 20. 20
  Tom píše:

  Ono stačí naznačit a už si to slíbil. ;-)

 21. 21
  Maťa píše:

  Minimálně to připustil, to jsme všichni slyšeli :-) .

 22. 22
  Blanka píše:

  Patriku, nástěnka se ti povedla :-). Někdy příště si jí pořádně prohlídnu.

 23. 23
  Maťa píše:

  Kromě hráčů béčka se dařilo i našim členům v cizích službách. Robin Hrdina pomohl výhrou nad Cuhrou (2235) k remíze Polabin na pražské OAZE – počítám, že Pardubičtí (favorité zápasu) s bodem spokojeni nebudou, ale Robin pro úspěch družstva udělal, co mohl :-) . V RP pak Kryštof Křížek v pomyslném dresu Brodců B porazil Bolka Studzinského (1678) a přispěl tak k výhře svého týmu nad Stříbrnou Skalicí v poměru 5:3. Míra Lalouček pak v zápase Sázava-Řevnice remizoval s Jirkou Havelkou (1684) a domácí zvítězili 4,5:3,5. Takže vlastně zlatá půlka :-) .

 24. 24
  Tom píše:

  Komentář Franty Havlíka na stránkách Říčan:
  http://sachyricany.cz/uncategorized/cecko-se-v-krajskem-preboru-dostalo-o-skore-pred-decko/

  Patrik napsal článek o zápase s Říčany D už v neděli, ale mně trvalo do teď k němu dodělat nějaké diagramy. Na webu se objeví večer nebo zítra.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2019 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist