TJ Spartak Vlasim
10
Zář

Medailová série pokračuje

Natáhnout medailovou sérii na Mistrovství České republiky mládeže v rapid šachu na 11, takový cíl byl před Vojtou Dudkem a Kubou Vojtou pro tento víkend. Oba (jako mladší) hráli kategorii do 14 let a oba patřili do širšího okruhu favoritů. Posledním dětským členem naší malé výpravy byla Vojtova sestra Josefína (hájící barvy Jawy Brodce), která hrála kategorii do 10 let.

Do dějiště mistrovství ve Žďáru nad Sázavou jsme vyrazili už v pátek a využili jsme pohostinnosti naší kamarádky Věry a obsadili její rodinný domek. Po celý víkend jsme se u ní měli báječně, za což jí ještě jednou moc děkuji.


Večerní grilovačka

V hezkém prostředí Domu kultury odstartoval turnaj v sobotu ráno. Ke každému kolu svolávala děti písnička: „Nám se daří, nám se daří, jak se daří vám? Nám to klape … atd.“ Poslechnout si ji můžete na youtube, za sebe mohu říct, že odpoledne už mi docela lezla na nervy. :-)


Hrací sál

Kluci první den, ve kterém se odehrálo šest kol tempem 2×20 minut s přídavkem 5 sekund za tah, zvládli solidně. Oba měli na kontě 4,5 bodu a byli v početné skupince, která stíhala vedoucího Marka Miču. Právě s ním prohrál Vojta, ale rozhodně nemusel, protože v jednu chvíli stát jasně na výhru. Kuba se zdržel několika remízami, když zejména ta v prvním kole byla nepříjemná (je pak dost pravděpodobné, že bude mít oproti ostatním na konci špatné pomocné hodnocení).  Bojovnost Kubovi ale nešla upřít, třeba tato nádherná řežba od prvního do posledního tahu musela potěšit oko onlinového diváka. :-)

I malá Pepi patřila do okruhu favoritek, ale první den se jí vůbec nepovedl a měla pouze 2 body. Vysvětlila to tak, že jí v noci bolelo pyžámko, a tak nemohla pořádně spát. Na to se toho moc říct nedalo, snad jen to, že má originálnější výmluvy než jeden její nejmenovaný oddílový kolega. :-) Druhý den to ale napravila a ziskem 3 ze 3 se propracovala na celkové 11. místo.

Po sobotním šachovém programu si děti šly zahrát fotbal a já jsem se vydal na procházku do okolí. Navštívil jsem Hamroně, se kterým se znám z nedávné extraligy a zašel si popovídat s Mamlasem.


Postěžoval jsem si mu, jaký jsem mamlas, že jsem se přihlásil do doprovodného openu. V něm jsem byl jasný favorit a nějak jsem se nemohl donutit přemýšlet a v podstatě jsem jen namátkově přemísťoval figurky z bodu A do bodu B. Když jsem občas přišel o nějaké toho jezdce či střelce, tak jsem po vzoru Jardy Pazdery zachovával ledový klid a tvářil se, že to není zas tak horoucí. :-) V 6. a 7. kole bylo skoro k neuvěření, co moji soupeři nedokázali vyhrát. Nakonec jsem tedy ostudu odvrátil a turnaj vyhrál, ale příště bude rozhodně lepší trávit den něčím užitečnějším. Danka Dudková uhrála 5,5 bodu, což určitě není špatný výsledek i vzhledem k tomu, že šachy skoro nehraje.

Druhý den, kdy se v kategorii H14 dohrávala poslední tři kola, příliš nevyšel Kubovi. Nejprve zbytečně lámal remízovou pozici s pozdějším mistrem ČR Mičou a na závěr pak zazdil lehce vyhranou učebnicovou pěšcovku. 6 bodů stačilo na 7. místo, což samozřejmě ve vyrovnané konkurenci není žádný špatný výsledek, ale Kuba byl zklamán. Popravdě ale předváděné výkony tentokrát nebyly k tomu, aby mohl myslet na medaile.


Kuba a Vojta před důležitými partiemi sedmého kola.

To Vojta zvládl 7. a 8. kolo na jedničku s hvězdičkou. Oba soupeře smetl v miniaturkách a před posledním kolem dělil první místo.

Sen o titulu mu ale pokazil Ondra Skýpala, který mu v závěrečné partii nedal šanci. I přes prohru se ale Vojta může radovat z bronzové medaile, což je úžasný výsledek!

Díky této medaili se můžeme chlubit, že jsme z Mistrovství České republiky mládeže v rapid šachu přivezli cenný kov už 11x v řadě. Brzy naše medailová série už ale skončí. Stačí se podívat, jak málo dětí ve Vlašimi šachy hraje a jak velká výkonnostní mezera zeje za několika elitními jednotlivci, kteří pomalu odrůstají z dětských kategorií. Věřím ale, že ještě příští rok máme díky Vojtovi a Kubovi šanci tuto fantastickou sérii prodloužit.


Vojtovu medaili jsme oslavili výborným zmrzlinovým pohárem. Do cukrárny jsme vzali i stříbrného Ondru Skýpalu (původně jsme ho chtěli zbančit, že Vojtu připravil o zlato, ale pak jsme si vzpomněli, že vlastně taky před pár lety hrával za Vlašim :-) ).

Výsledky všech kategorií

Stránky pořadatelů

(autor článku: Tomáš Vojta) 

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2019 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist