TJ Spartak Vlasim
05
Zář

Ztracen v Rize!

Těšení, těšení a zase těšení! V neděli 18. 8. mě čekal odlet do hlavního města Lotyšska (do Rigy) na Mistrovství Evropy. Letěli jsme v 19:35. Let netrval ani nějak dlouho (2 hodiny) a byli jsme v krásném osvíceném městě. Bylo to prostě eňoňuňo! Do hotelu jsme dorazili až pozdě večer, asi v 1:00 a hned jsem šel spát. Ke snídani mě čekalo překvapení! Snídaně byla absolutně, ale absolutně bohatá. Švédské stoly – takového jídla na výběr jsem snad ještě ke snídani neviděl! Prostě jako velmistři. :-)

Dopoledne první den jsme se ještě mohli poflakovat a rozkoukávat se. Volný čas mezi kamarády utekl až moc rychle. Najednou byl odjezd, a já neměl připravený dárek pro soupeře (nevěděl jsem, kde je). A začaly zmatky. Samozřejmě s mým štěstím jsem ho nenašel :-) Soupeřům v dalších kolech už jsem ale dárečky dával.

Na obědě byly také švédské stoly, takže paráda. A po obědě tu byl slavný moment, na který jsem se těšil už od března. Začalo první kolo a s ním i celé Mistrovství Evropy.


Do začátku ME mládeže chybí 47 sekund.

Na úvod jsem dostal Ovcharenka Hryoriyho. Vyhrál jsem celkem jasně a bez problémů. Potom jsem nasednul na autobus a jel do hotelu. Večer jsem už jen odpočíval a hráli jsme deskové hry. Večerku jsme měli podle našeho uvážení, takže nádhera. :-) Takhle v klidu probíhalo dalších pár dní. 2. kolo jsem prohrál s Pogosyanem Stefanem, který se nakonec stal mistrem Evropy do 14 let. 3. kolo jsem porazil Indriunase Matase z Litvy. 4. kolo jsem sehrál krásnou partii s Borhym Marcellem. Nakonec jsem pouze remizoval, ale partie měla krásný průběh.

Po tomto kole jsem byl dost smutný, že jsem to nevyhrál. 5. kolo bylo poslední před volným dnem. Potkal jsem velmi silného Rusa, který měl elo takřka 2400! Byl třetí nasazený a nakonec skončil na krásném 8. místě.

A teď začíná náš příběh. O volném dnu se zdálo vše v pořádku. Hráli jsme dopoledne i odpoledne fotbal proti Slovákům. Jenže náš pech byl, že hřiště bylo 3 a půl kilometru od hotelu a nás jaksi po fotbale bolely nohy. Tak Saša předvedl své angličtinářské schopnosti (na můj poměr má skvělé :-) ) a zeptal se nějaké random paní, jestli nějaký z těhlech autobusů nejezdí k hotelu Elefant. Paní to špatně pochopila a myslela, že se ptáme, jestli se nějakým nepřiblížíme k hotelu. Tak nám poradila autobus číslo 41. Tak jsme na ten autobus 15 minut čekali, a furt nic. Tak si říkáme, no nic, jdeme pěšky! Ano, to bylo velice chytré, kdyby my hlupáci nenastoupili do toho autobusu na další zastávce! Panebože! :-) No což, podle google map jsme byli pořád tak 3 kilometry od hotelu (autobus to celé objížděl), tak si říkáme OK. Ještě je to v pohodě, jenom teď musí zahnout doleva! Samozřejmě zahnul doprava. Říkám týme, jsme v pr…. :-) :-) . Autobus mě, Sašu a Matyáše vysadil někde v absolutním zapadákově. By the way byli jsme od hotelu 6 kilometrů. :-) Samozřejmě já začal zmatkovat, jako co teď.

1)      Půjdeme pěšky? Odpověď: Tak to vůbec. :-)
2)      Pojedeme taxíkem? Odpověď: Moc rád bych já s Matyášem jel taxíkem, jenže Saša taxík prý nehodlá platit!
3)      Pojedeme tím busem 41 zpátky a půjdeme potom pěšky. Odpověď: Nechce se mi! :-)
4)      Pojedeme nějakýma divnýma spojema asi 3 hodiny a ještě k tomu riskujeme, že dojedeme až do Estonska. Odpověď: To se mi líbí. :-)

Takže jsme jeli nejdřív tramvají načerno. :-) Potom jsme si našli autobus, za který jsme ale každý musel dát 2 eura. A dojeli jsme 1 a půl kilometru od hotelu, což jsme už došli pěšky. Místo toho, abychom šli 30 minut pěšky, jsme cestovali 3 hodiny a ještě k tomu jsme každý platil 2 eura! Katastrofa! :-)  Ale co, za blbost se platí.

Na hotel jsme dorazili zmrzlí a promoklí (pršelo). Tak jsem se hned osprchoval. No co, přijdu na pokoj a hned zpráva: „Kubíku půjdeš si zahrát krycí jména?“ Byl jsem na prášky. Ale nemohl jsem odmítnout. :-) Ráno zase všechno v pořádku, přípravička, jak má být, a natěšený jdu na partii. Dnes 6. kolo a český souboj Vojta J.- Barák D. Partie zajímavá s krásným závěrem.

A zase jsem měl 3 a půl ze 6. Docela spokojenost! Až do té doby, než jsem viděl los!

Zase hráč 2300??! Vlasy mi stály hrůzou. Říkal jsem si, že dostanu takový kouř, že už mě v té Vlašimi ani do Ligy dorostu na poslední šachovnici nepostaví! No ale nakonec se partie vyvíjela spíš k mému přání. A soupeř měl najednou problémy!

Subelj J. – Vojta J. – pozice po 27. tahu černého:

28.Vxd5 Sxd5 29.Sxd5 exd5 30.Dxf5+ Kg8 31.De6+ Kf8 32.Ve3 Sxg5 33.Vf3+ Sf6 34.Dd6+ Kg8 35.exf6 Vf8 36.De6+ Vf7 37.fxg7 1-0

Byl jsem po této partii tak naštvaný, že jsem neměl chuť vidět šachy tak 10 let! :-) Ale to se bohužel stát nemohlo, čekala mě ještě dvě kola. Hned poté, co jsem se uklidnil, tak jsem mrknul na los. A co nevidím, konečně jsem taky jednou favorit. :-) Čekal mě Papunidi Matvey z Běloruska! Partie byla dosti pěkná, a proto si zaslouží zveřejnění na vlašimském webu. :-)

No a měl jsem 4 z 8. 50% docela dobré na ten los. :-) Ale věděl jsem, jelikož jsem nevyhrál jako favorit, že nejspíše v posledním kole budu také favorit. A jak jsem předpovídal, tak se stalo. Chytil jsem hráče 1800. Takže jsem si říkal, že musím v posledním kole vyhrát. By the way můj soupeř, který měl čekal v posledním kole, porazil ve 3.kole Kubu Kůsu. Takže mého spolubydlícího jsem musel pomstít! :-)

V posledním kole jsem tedy vyhrál a obsadil 42. místo. Byl jsem spokojený.

Turnaj jsem zakončili věcí, na kterou se asi většina lidí včetně mě těšila asi ze všeho nejvíc. Všichni do nákupáku!!! :-) V nákupáku jsem vybral něco rodině i sobě. Na hotelu bylo závěrečné shromáždění naší výpravy. Já jsem pogratuloval Honzovi Vykoukovi ke krásnému umístění.

A hned ráno byl odlet. Cesta mi utekla opět rychle. Na letišti už na mě čekaly mamka a ségra.

V Lotyšsku se mi celkově moc líbilo a doufám, že příští rok v březnu vyhraji MČR – MS je totiž u Praghanandhy (nevím, jak se to píše, jsem líný to hledat :-) ), tedy v Indii!

Všem moc děkuji za podporu na webu!

Výsledky turnaje

Stránky ME mládeže

(autor článku: Jakub Vojta, 12 let)

 

18 komentářů na “Ztracen v Rize!”

 1. 1
  Maťa píše:

  Zítra má Nela americkou variantu Ríši Mládka v sukni – ročník 2002, elo lehce přes 2300… :-)

 2. 2
  Jarda P. píše:

  Pěkný :-) .

 3. 3
  Patrik P. píše:

  Kubo, Kubo… :-D

 4. 4
  Nela píše:

  Krásný článek, úplně jako bych tam byla taky :-) :-D .

 5. 5
  Maťa píše:

  Z článku srší energie – typický Kuba, super! Počítám, že taxi by byl nakonec levnější, než jste dali vy tři dohromady za autobus… :-)

  Nela: Aspoň ti to Kuba takto hezky zprostředkoval, když už jsi holt stará… ;-)

 6. 6
  Martina K. píše:

  Protože jsem s Tebou Kubíku byla po dobu tvého pobytu v Rize v denním kontaktu po telefonu, přehrávali jsme si spolu takhle dokonce i jednu tvoji „mistrovskou“ partii, tak jsem to s Tebou celou dobu prožívala

 7. 7
  Martina K. píše:

  A tenhle tvůj pěkný článek mi to barvivě potvrdil :-) ta Indie by mohla být zajímavá! :-)

 8. 8
  Luděk Sedlák píše:

  Moc pěkný článek i pěkný výkon. Tak ať Ti, Kubo, to příští MČR vyjde!

 9. 9
  Tom píše:

  Na konec článku jsem na památku přidal 2 hezké fotky, které jsem dostal od pana Baráka (díky moc za ně).

 10. 10
  Tom píše:

  4 nasazený (elo 2373)na ME z Kubovy kategorie dostal za podvádění v Rize půl roku distanc:
  http://www.nss.cz/na-mobilu-pozice-z-partie—pul-roku-distanc

 11. 11
  Jarda P. píše:

  No, na to je docela dost mladej :-( . Co k tomu dodat ????????

 12. 12
  visvi píše:

  Ta dnešní mládež, pořád na mobilech…

 13. 13
  Jiří Kotzot píše:

  … i na záchodě :-)

 14. 14
  Maťa píše:

  S přistiženým hříšníkem si vloni na ME v Rumunsku zahrál Vojta Dudek: http://chess-results.com/tnr296074.aspx?lan=5&art=9&fed=CZE&turdet=yes&flag=30&snr=5.

 15. 15
  Kuba Vojta píše:

  Dneska se zrovna znovu koukám na ten distanc Morgunova… A on mu zrovna zítra končí. Tak bacha aby nedostal další. Myslím že poučený je dost ;-)

 16. 16
  Tom píše:

  Určitě jste postřehli aktuální kauzu GM Rausise ( článek Davida Navary):
  http://www.nss.cz/jak-to-vidim-ja

  Líbí se mi komentář uživatele chess64:
  … Jak dál s cheatery? Rada BŠŠ vyloučila Rausise z oddílu. Až rozhodnutí schválí valná hromada BŠŠ, přestane být členem nejen BŠŠ, ale i ŠSČR. Pokud ho nepřijme za svého jiný oddíl. V našich ligách máme několik odhalených cheaterů, kteří nevadí bossům oddílů ani spoluhráčům. Body jsou body. V Pardubicích se momentálně hraje ME družstev juniorů a MČR 4 členných družstev. Můžete se dojít podívat na Marka Morgunova a nebo na Davida Vichnara. Ti také během partie pracovali s mobily na WC.

 17. 17
  Maťa píše:

  Morgunova bych už nechal na pokoji, trest dostal a byl podle mě vzhledem k jeho věku (ročník 2005) dostatečný. Ale proč nedostal žádnou stopku Vichnar, to nechápu.

 18. 18
  Tom píše:

  Přihlášení na srpnové ME mládeže (1301 hráčů):
  http://chess-results.com/tnr450219.aspx?lan=5&zeilen=99999

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2019 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist