TJ Spartak Vlasim
08
Srp

Podruhé na MČR seniorů 60+

Letos jsem se rozhodl neponechat nic náhodě a osvědčenou garsonku (i když dražší, viz loňský článek) jsem objednal včas a protože jsem v květnu podstoupil poměrně těžkou operaci, požádal jsem organizátora Jirku Daniela, zdali by nemohla být v nižším patře. Bylo mi vyhověno a tak jsme se s ženuškou mou vlastní již těšili na 28. července 2018, kdy se vydáme na cestu do Rychnova nad Kněžnou.

Po loňských zkušenostech jsme nezbytné věci rozdělili do dvou menších kufrů, a co se nevešlo, jsme naskládali do mnoha dalších tašek. Fionku (naše postarší psí dáma) jsme nechali hupsnout do kufru, nasedli a vyrazili jsme na cestu. Neujeli jsme ani 50 metrů a rachot v zadní části auta mě přinutil zastavit a jít se podívat, co se děje. Moje tušení mne nezklamalo, zadní pravé kolo bylo prázdné. Zacouval jsem s píchlou pneumatikou před dům a zavolal jsem svému dvornímu mechanikovi, který se mi již léta o pneumatiky stará. Co čert nechtěl, byl zrovna na dovolené a o tom, že by sednul do nejbližšího letadla směr ČR, nechtěl ani slyšet. Nezbývalo tedy než shánět někoho dalšího, protože jsem si nedovedl představit, že bych na rezervě jel 150 km. Naštěstí je naše vesnice bohatá na autoservisy a tak další automechanik, kterému jsem zavolal, mi sice oznámil, že je ve Vlašimi na nákupu, ale zrovna se prý vracejí a zastaví se u mě. Přijel, hned mi kolo vyměnil za letní, naložil mi do kufru zbývající 3 letní gumy a ať prý popojedu k němu do dílny. Tam zjistil, že v kole je hřebík.  Dokončil výměnu zbývajících kol, zaplatil jsem, vrátil se pro zbytek osádky (manželku a Fionku) a vyrazili k paní, která nám Fionku hlídá, když odjíždíme na delší dobu. Tam jsem zjistil, že postrádám peněženku, naštěstí se po delším hledání našla a tak jsme se zpožděním 1,5 hodiny konečně vyrazili. Jel jsem podle navigace, která se rozhodla, že nám ukáže veškerá neznámá místa naší domoviny. Projížděli jsme vesničky a vesnice, lesy, polními cestami, a když jsme se konečně vynořili před Rychnovem, vůbec jsem netušil, odkud do něj vjíždíme. Naštěstí jsme se trefili přímo na parkoviště u zámku, odtud už to bylo k hrací místnosti jen kousek. Zaplatili jsme, převzali klíč a vyrazili jsme se ubytovat. Po chvilce odpočinku jsem musel své rozbolavělé tělo zvednout a vydat se k první partii turnaje.

Po delším nezbytném úvodu, abych potěšil Ríšovu babičku, která prý šachům nerozumí (čemuž nevěřím), konečně přejdu k té šachové části. :-)

V 1. kole, kdy je výhra v openu pro silnějšího hráče povinná, jsem hrál s panem Láchou a partie Horák-Lácha dospěla do následujícího postavení:

Po 30. f5! se soupeř vzdal. Hrozí 31. f6 a po výměně dam, již nelze postupu volných pěšců do dámy zabránit. Povinnosti tedy bylo učiněno zadost.

Druhý den jsem již dostal silnějšího soupeře, ale únava z cesty a neskutečné horko, kdy teplota ve stínu dosáhla 35 stupňů a úmorné vedro v hracím sále udělaly své a partii jsem prohrál.

Ani třetí den se mi moc nedařilo a partii jsem jen remizoval.

Čtvrtý den jsem hrál s panem Mazurou a partie Mazura – Horák dospěla do následující pozice:

Partie pokračovala 32. .., Ja5 33. Jd3, dxc4 34. Jxc5, c3 a bílý se vzdal.

Tuto koncovku zřejmě předseda našeho oddílu neviděl, neboť nebyla na onlinech, a z toho zřejmě pramení jeho neochota oslovovat mne mistr jezdcových koncovek. :-) Po výhrách v 6. a 7. kole, kdy jsem vyhrál obě partie právě v jezdcových koncovkách, prohlásil, že by musel vidět ještě další tři. Tak tohle je jedna z těch tří, další byla v tomto článku (což při jeho sloní paměti je s podivem, že si nepamatuje :-) ) a třetí jezdcovka se hrála v posledním kole, o které sice ještě v té chvíli nemohl vědět, ale mohl to předpokládat :-) . To ovšem předbíhám.

V pátém kole jsem překvapil svého soupeře tahem 1. e4. Po partii mi vyčetl, že tento tah jsem ještě nikdy nehrál a měl skoro pravdu. Naposledy jsem ho hrával před více než padesáti lety v žákovských a dorosteneckých soutěžích. Prý nad přípravou strávil celé dopoledne a zbytečně. :-) Letos jsem vypozoroval, že většina hráčů již běžně používá počítač a jejich příprava je čím dál více nepříjemná. V průběhu partie bylo však čím dál větší horko, mozek se mi škvařil a odmítal propočítávat varianty a tak i když jsem nestál špatně, raději jsem nabídl remis (soupeř ji překvapeně přijal) a udělal jsem si odpočinkový den. Pobavila mě také scénka, která se odehrála v rohu na druhém konci sálu. Někomu tam začal zvonit telefon. Rychle se zvednul nějaký hráč, popadl příruční taštičku a utíkal ze sálu ven. Po cestě otvíral zip a teprve v polovině sálu zjistil, že telefon není v taštičce, ale vesele vyzvání u šachovnice, kde už stála rozhodčí a po zkroušeném návratu hráče jej nekompromisně zkontumovala. :-)

Po odpočinkovém dni jsem se již těšil na další partii a byl rozhodnut hrát na výhru. V partii Diviš – Horák jsem aktivní hrou na dámském křídle získal pěšce a převedl partii do jezdcové koncovky (viz následující diagram), kde obvykle tato převaha postačuje k výhře:

Přišlo 41. .., e4+ a nyní nelze 42. Kf4 pro 42. .., Je6+ s hladkou výhrou. Partie pokračovala 42. Ke3, Ke5 43. h5, d4+ 44. Kf2, Kf4 a bílý se vzdal

V sedmém kole jsem opět potřeboval vyhrát, pokud jsem si chtěl uchovat naději na medaili. Partie Horák – Sedláček dospěla do pozice:

Černý je sice na tahu, ale má problém, co zahrát. Jezdcem táhnout nemůže, ztratil by pěšce a5, pokud zůstane králem na královském křídle, přijde 52. Kd5. Zahrál proto 51. .., Ke6 a umožnil výměnu jezdců s přechodem do vyhrané pěšcovky. 52. Jxa5, Jb6. Bílý sice přichází o svého pěšce a4, ale po 53. Jb3, Jxa4 54. Jc5+!, Jxc5 55. Kxc5 je vzniklá pěšcovka vyhraná:

 

Ještě následovalo 55. .., Kf5 56. Kd5, Kf6 57. Kd4, Kg5 58. Ke5, Kg6 59. f4 a černý vzdal. Soupeřova frustrace z prohry byla tak obrovská, že ani nepostavil své figurky, sbalil si věci a bez pozdravu naštvaně odešel.

Po sedmém kole jsem sice měl 5 bodů a drobnou šanci na medaili, bohužel mě poslední výhry katapultovaly na přední šachovnice a tím i proti silným soupeřům.

Před 8. kolem jsem potkal Evžena Pospíšila, který sledoval obě mé výhry v jezdcových koncovkách a byl zklamán, že nebyl nalosován proti mně, protože prý mi stačí vyměnit oba koně (i kdyby za ně měl dát dvě věže) a pak prý nemůže prohrát. :-)

V partii 8. kola Marek – Horák jsem v následujícím postavení měl pocit, že stojím mizerně, ztratil jsem půl hodiny hledáním nějakého rozumného pokračování, které jsem stejně nenašel a raději jsem převedl partii do remízové pozice i za cenu ztráty pěšce:

10. .., Sxc3 11. bxc3, Je4 12. Sxe4, dxe4 13. Dxe4, Jxe5 14. Dxe5, Ve8 15. Dh5, Df6 16. Se5, Df5 17. Dxf5, Sxf5.

Vznikla následující remízová pozice:

V 39. tahu, kdy už jsem měl nedostatek času, jsem i přes lepší pozici partii dal za remis.

V předposledním kole se na 2. šachovnici začali dohadovat dva hráči, spor musela řešit rozhodčí. Později jsem se dozvěděl, že jeden z hráčů měl pod stolem zapnutý telefon a prohlížel si cosi na displeji. Po upozornění soupeře jej rozhodčí zkontumovala. Nechápu, že si toto někdo vůbec dovolí a ještě ke všemu na onlinech.

Do posledního kola jsem šel s 5,5 body. Pokud bych chtěl medaili, musel bych porazit druhého nasazeného hráče Ernesta Gibiece, což jsem po analýze jeho partií nepovažoval za nemožné. Prostudoval jsem jeho partii s Luďkem Sedlákem a našel jsem partii velmistra Čeparinova, která byla do 9. tahu shodná a pak Luděk udělal chybu. Kdyby pokračoval stejně, pak by prakticky vynuceně vyhrál. Pečlivě jsem varianty nastudoval a druhý den jsme se soupeřem oba shodli, že naše přípravy se minuly o astronomickou vzdálenost. Soupeř si nabifloval slovanskou, já zahrál svoje překvapující zahájení 1. e4, což soupeře zcela zjevně překvapilo. Rozhodl se mi oplatit stejnou mincí a zahrál něco úplně jiného, než hrál proti Luďkovi.

Po 27 tazích partie Horák – Gibiec mě potěšilo, že partie přešla do jezdcové koncovky, které jsem si na tomto turnaji tak oblíbil: :-)

Bohužel vyhrát tuto koncovku je téměř nemožné, za delší konec provazu tahá spíše černý. Přesto se mi podařilo pozici po nástupu pěšců na dámském křídle vylepšit:

V tuto chvíli jsem myslel, že mám partii vyhranou, zahrál jsem 41. Jxb7 a těšil jsem se, že soupeř vzdá. Vzít jezdce samozřejmě nelze, protože pěšec „a“ projde pohodlně do dámy. Přišlo však rychlé vystřízlivění po 41. .., Jb5! ještě přišlo 42. a6 s nabídkou remízy, kterou soupeř přijal.

Další zklamání přišlo po skončení všech partií. Domníval jsem se, že 6 bodů mi bude stačit na nějakou finanční cenu, ale stačilo to díky horšímu pomocnému hodnocení pouze na 11. místo, přičemž finanční ceny se vyplácely jen do 10. místa. :-(

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří mi fandili a své drahé polovičce, která se o mě po celý turnaj obětavě starala a také pořadatelům za skvěle zvládnutý turnaj.

Výsledky

Stránky pořadatelů

(autor článku: Vladimír Horák)

20 komentářů na “Podruhé na MČR seniorů 60+”

 1. 1
  Táňa Zlámaná píše:

  Finanční cenu jste opravdu vyhrál,bohužel díky Vaší nepřítomnosti propadla :-(

 2. 2
  Vlada píše:

  To jako že dali mimořádně i za 11. místo?

 3. 3
  Táňa Zlámaná píše:

  To asi ne, nevěděla jsem, kolikátý jste skončil,jen že jste byl vyhlášen jako poslední, kdo získal cenu.
  Možná, že se nepočítal cizinec, nicméně v propozicích
  o tom nic není.
  Asi bych zavolala Jirkovi Danielovi.

 4. 4
  Vlada píše:

  Taxem Jirkovi volal, bylo prý vyplaceno všech 10 cen za prvních 10 míst. Jedné paní, která nebyla na vyhlášení, cenu dodatečně posílá.

 5. 5
  Táňa Zlámaná píše:

  Tak to jsem z toho jelen :_( . Ještě jsem předtím viděla v sále Vaší paní, tak jsem vyběhla ven a pak řekla Jirkovi, že už jste asi odjel.
  Pro jistotu jsem ještě volala Jarušce, která mi potvrdila, že jste byl opravdu vyhlášen.
  To se tedy omlouvám, ale stejně mi to vrtá hlavou….. ^^

 6. 6
  Evzen Pospisil píše:

  Jirka Te skutecne vyhlasoval a mel v umyslu Ti predat cenu, asi se nepocital vitez z Ukrajiny bo jsou to mozna ceny pro 10 nejlepsich na MCR…… :)))

 7. 7
  Táňa Zlámaná píše:

  Díky Evžene, už jsem měla pocit, že jsem se asi zbláznila….. :-) :-)

 8. 8
  Vlada píše:

  Teď jsem z toho jelen já, opět jsem volal Jirkovi a opět mi tvrdil, ze poslední 10. cenu předal Hastikovi. Cizinec pry se počítá a cenu dostal. Tak nevím. Možná me pry mohl zmínit v souvislosti s tím, ze jsem byl poslední mezi sestibodovymi.

 9. 9
  Vlada píše:

  Evžene, spolehlive by se to dalo rozlousknout tím, ze pokud si bral 500,- za 9. místo, tak jsem nárok neměl. Jak tedy?

 10. 10
  Tom píše:

  Vláďo, nestálo za to, tu partii v posledním kole ještě chvilku tahat? Remíza to je, neříkám že ne, ale pozor už si musí dávat jen černý (například 42…Ke4?? 43.Jd6 1-0 :-) ). Času už jste moc neměli, navíc i psychologicky by to nebylo špatné hrát – do této chvíle se snažil hrát na výhru černý a najednou má bojovat o remízu, nějakou tu chybku by soupeř klidně ještě udělat mohl.

 11. 11
  Vlada píše:

  Asi jo, ale byly tam nějaké prulomy (g3) a už jsem měl jen něco přes 2 minuty a propočty složite.

 12. 12
  Vlada píše:

  Článek od pořadatelé Jirky Daniela https://www.chess.cz/20-rychnovsky-sachovy-festival/

 13. 13
  Tom píše:

  Mimochodem, proč v Rychnově nehrál tradiční účastník pan Innemann?

 14. 14
  Vlada píše:

  Prý má u pořadatelů nějaký vroubek. Třeba to zmíní sám.

 15. 15
  Maťa píše:

  „Vroubek u pořadatelů“? To mě zajímá :-) . Jinak gratuluju Mistru jezdcových koncovek k pěknému výsledku a děkuji za hezký článek!

 16. 16
  Anonym píše:

  Ahoj všichni. Nevím,kde Vláďa vzal tento drb,ale jak známo a mám zkušenost s letním prostředím Pelcova divadla. Jsem pár měsíců po infarktu a dle lékařů mi nedoporučili letošní turnaj.Takže žádný vroubek se nekoná. Doufám, že si příští turnaj vychutnám s dobrým výsledkem a ve zdraví. F.I. :-D

 17. 17
  Evzen Pospisil píše:

  Vlado potvrzuji, 9 misto a 500, tak to Jirka asi zblbnul pri predavani, protoze vyslovene vyhlasil ze kdyz si odjel cenu nedostanes. Mozna byla vecna, to uz se nikdo nedovi :)))

 18. 18
  Luděk Sedlák píše:

  Ahoj Vláďo, Tvé úspěšné tažení v závěru turnaje jsem pozorně sledoval a ty jezdcové koncovky mi samozřejmě nemohly uniknout, škoda jen té nedotažené partie s Gybiecem, mohla to být placka. K tomu vyhlášení: Daniel řekl něco v tom smyslu, že jsi dosáhl stejného bodového výsledku jako ti ocenění a byl bys jediný šestibodový bez ceny, proto si ji taky zasloužíš. Jestli měla být finanční nebo věcná, to nevím. V každém případě gratuluji k pěknému článku a výbornému výsledku.

 19. 19
  Vlada píše:

  Ahoj Ludku, dík za pochvalu a odhaleni roušky nad záhadou s cenou :-)

 20. 20
  Jiří Daniel píše:

  Milí přátelé,
  se zájmem si čtu Váš živý web. Při předávání cen mi přišlo líto kategorie hráčů nad 70 let. V kategoriích nad 70 let a nad 80 let sice činil součet finančních cen 9 200 Kč, ale to bylo méně než v kategorii nad 60 let, kde byl součet finančních cen 14 500 Kč. Vycházelo to z účasti na turnaji v předchozích letech, kdy byla kategorie nad 60 let nejpočetnější kategorií. A protože si vážím všech, kteří na turnaji vydrží do konce, počkají pár minut po poslední partii a zatleskají vítězům, ocenil jsem hráče na 6. – 10. místě v kategorii nad 70 let navíc věcnou cenou zcela nad rámec propozic, a to vlastní knížkou Žijeme pro pocity, která se prodávala na trhu za 250 Kč. Kategorie nad 60 let měl součet finančních cen vyšší a byly v plné výši vyplaceny. Každé svoje slovo si nepamatuju, ale věřím Táňe Zlámané, patrně jsem i Vláďovi Horákovi, pokud by byl přítomen, chtěl dát věcnou cenu, protože docílil stejného počtu bodů jako hráči před ním. Vláďa asi :-) v sále nebyl. O finanční cenu určitě nešlo, Evžene, peníze byly předem přesně nasáčkované podle propozic a vydané všem bez rozdílů státní příslušnosti. Jen hráči z ČR dostali kromě finanční ceny diplomy za 1. – 3. místo v ČR. Děkuji za dobrou propagaci MČR seniorů na Vašem webu, chystám další ročník a bude na něm zase několik nových prvků. Mějte se ve Vlašimi všichni výtečně a važte si Ondřeje Matějovského, úžasného trenéra mládeže.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2019 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist