TJ Spartak Vlasim
25
Čvc

Momentky ze Vsetína a Klatov

Zhodnocení červencových turnajů ve Vsetíně a v Klatovech jsme se nedočkali, což mi přijde škoda, a tak jsem alespoň vybral sedm zajímavých momentů z partií hráčů našeho oddílu. V prvních pěti případech si můžete sami zkusit, zdali byste našli správné řešení.

V první ukázce bílý přešel do pozice na diagramu v domnění, že jinak než remízou už to skončit nemůže. To se ale spletl.

Vraj K. – Vojta J. – černý na tahu vyhraje:

Řešení: »

 

V druhém případě si černý hamižně sebral pěšce na c2 a přehlédl jednoduchý, ale nečekaný úder.

Matějovský O. –Závodný J. – bílý na tahu vyhraje:

Řešení: »

 

Nádherně mohl partii zakončit bílý v v následující ukázce. Martin se ale ve Vsetíně s formou nepotkal, a tak pokračoval  26.Dg3. I tak partii rychle vyhrál, ale v pozici je mnohem lepší tah.

Horák M. – Trávníček K.bílý na tahu vyhraje:

 

Řešení: »

 

V poslední ukázce ze Vsetína se Patrik vůbec nemazlil s japonským soupeřem.

Pýcha P. –Hiebert K.bílý na tahu vyhraje:

Řešení: »

 

Nejhodnotnější výsledek z hráčů Vlašimi zaznamenal ve Vsetíně Kryštof Křížek, když ho až prohra v posledním kole připravila o medaili v turnaji B.

Z Klatov jsou na rozdíl od Vsetína k dispozici partie z openu“B“, a tak se můžeme podívat i na ukázky ze hry dětí z pravonínských kroužků. Bohužel jsem nenašel žádnou hezkou kombinační výhru, tak snad mi Fanda odpustí, že zveřejním jeho prohru.

Jelínek F. – Vavřínková J. – černá na tahu vyhraje:

Řešení: »

 

Poslední dvě ukázky už budou bez hledání řešení.  Další partie mě zaujala proto, že někdy může být i prohrávající hrubka vyhrávajícím tahem. :-)

Filip Š. – Bukvaj M. – pozice po 40. tahu černého:

41.exf8D+?? K remíze vedlo vtipné 41.e8D a černý kvůli slabé osmé řadě nemůže dámu sebrat a je vůbec rád, že má věčný šach. 41…Kxf8?? A soupeř uvěřil … Po 41…Dxf8 by přitom zbyly bílému jen oči pro pláč. 42.Vf5+  Pěšcovka je za bílého samozřejmě už hladce vyhraná. Ve 47. tahu 1-0. 

V turnaji“A“ hrál až do 6. kola velmi dobře Ondra Mejzlík. Nepovedený závěr ho sice odsunul až na 17. místo, ale i tak, myslím, může být spokojen. Jako ukázku jsem si vybral partii z druhého kola. V pozici na diagramu mohl Ondra zahrát obyčejné 27…Da4 a stál by jasně lépe, na šachovnici se ale místo toho objevil opravdu originální tah.

Tscharotschkin M. – Mejzlík O. – pozice po 27. tahu bílého:

27…Dd2!! Skvělý nápad! Černý dočasně obětuje dámu a vynuceně přejde do vyhrané koncovky. 28.Vxd2 Vxc1+ 29.Kh2 Vaa1 30.g4 Jiná obrana proti hrozící matu není. 30…Vh1+ 31.Kg2 Vag1+ 32.Dxg1 Vxg1+ 33.Kxg1 Jxd2 Černý dobral materiál zpět a vzniklá koncovka je pro něj lahůdkou. Bílý střelec jakoby na šachovnici nebyl. Ve 38. tahu 0-1.

 
Ondra Mejzlík při remízovém souboji s velmistrem Neumanem.

Další partie si je možné stáhnout ze stránek pořadatelů: Vsetín, Klatovy

(autor článku: Tomáš Vojta)

3 komentáře na “Momentky ze Vsetína a Klatov”

 1. 1
  Vlada píše:

  Pěkný článek. Predvidave si nedal poslední diagram k řešení, ten tah bych nedal a myslím, že ani většina čtenářů. Ondra má skvělý kombinační postřeh.

 2. 2
  Maťa píše:

  Souhlas – 27…Dd2 je žrádlo :-)

 3. 3
  Tom píše:

  Tah Dd2 jsem nedal k řešení proto, že celá kombinace je vlastně jen výměna. Ale pěkná výměna. :-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2019 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist