TJ Spartak Vlasim
08
Lis

Dva roky, dva měsíce a dva (+dva) dny

Jirka Mejzlík

Při pohledu na nadpis článku si většina našich čtenářů nic konkrétního nepředstaví. Než budete číst dál, zkuste si tipnout, o čem příspěvek je :-) .

Asi jen ti nejzasvěcenější uhodli, že v pátek tomu byly právě zmíněné dva roky, dva měsíce a dva dny, kdy byl na našich webových stránkách zveřejněn první článek. Mně se bohužel  práce na tomto příspěvku protáhla o další zmíněné +2 dny, ale to snad nevadí. Ohlédnout se zpět na začátky a rozvoj našeho webu jsme měli v plánu již při 1.  a 2. výročí vzniku, ale znáte, jak to chodí – pořád bylo něco důležitějšího. Aktuální pobídkou pak bylo překročení 5000 přístupů během jednoho měsíce (říjen 2009), takže rekapitualce je zde.

Jak to všechno začalo? O potřebách vlastního webu jsme hovořili několik let, proběhly i nějaké amatérské pokusy, nicméně rozhodující impuls padnul na plenární schůzi v restauraci Blaník 2. září 2007. Myšlenky se chytili naši webmasteři Ondra Vykouk a Ondra Staněk a již za dva dny, 4. 9. 2007, byly stránky zpřístupněny čtenářům. První článek Ondry Matějovského rekapitululoval červnový KP žáků v Sedlčanech. Po zveřejnění dalších tří článků, určených původně pro regionální tisk a oddílovou nástěnku, byla již během prvního týdne publikována aktuální reportáž z oddílového rapidu. K dnešnímu dni je článků již 415, tedy v průměru každý druhý den jeden nový.

Tvůrcem koncepce stránek a jejich designu jsou oba naši webmasteři. Měli rozhodně štastnou ruku, důkazem je to, že od jejich vzniku nedošlo k žádným zásadním změnám. Stránky fungují na bázi redakčního systému WordPress, ve kterém se velmi dobře pracuje a administrátorskou činnost mohou vykonávat i osoby se základními znalostmi v IT-technologiích. Aktuálně vkládají nové články, ankety, upoutávky, odkazy apod. Ondřej Matějovský a Tomáš Vojta, v menší míře pak Tomáš Hašek a já. Ostatní autoři článků musí využít spolupráce někoho z 6 uvedených administrátorů.

Během prvního roku provozu byly občasné problémy s přístupností, po přechodu na profesionální server jsou výpadky prakticky nulové, rovněž rychlost přístupu je na vysoké úrovni. Tyto parametry pak vedle zajímavého a aktuálního obsahu článků, přehledného členění a vkusného designu přispěly k tomu, že náš web byl v anketě odborníků a zástupců ŠSČR v červnu 2008 zvolen nejlepším klubovým webem v rámci Šachového svazu ČR :-) . Ještě jednou děkuji Petru Havelkovi za přihlášku do soutěže, nás by to nejspíš nenapadlo.

Asi nejdůležitější je, že stránky nestojí na jednom člověku, jednom hlavním tvůrci příspěvků, reportáží a rozborů partií. Udělal jsem si statistiku již výše zmíněných 415 článků. O více než polovinu z nich se podělili dva nejvýznamnější autoři, Tomáš Vojta (126) a Ondra Matějovský (120) . Momentální lídr Tom předběhl  Maťu až v posledních dvou měsících, přece jen práce s mládeží našeho předsedu časově tak „vysává“, že na publikační činnost již tolik času nezbývá. Hlavními autory tedy jsou:

 • Tomáš Vojta ………………. 126 článků
 • Ondřej Matějovský ……… 120
 • Jirka Mejzlík ……………….   35
 • Tomáš Hašek ………………   20
 • Jarda Pýcha ……………….   18
 • Jaromír Skála ……………..  11
 • Petr Havelka ………………    9
 • Lukáš Bleha ………………..   8
 • Marie Filipová, Martina Krejčiříková, Ondra Vykouk ……. po 6
 • Honza Stoklasa, Patrik Pýcha, Vláďa Horák ………………….. po 5
 • Robin Hrdina ……………..   4
 • Emil Macků ………………..   2
 • Vítek Moravec, D.+F. Zvárovi, Roháčovi, H. Davidová, Petr Procházka, Honza Fiala …… po 1

Jak je vidět z uvedené statistiky autorů, pod samostatný článek se jich podepsalo již 24, několik dalších se podílelo na kolektivní reportáži ze šachových táborů. Tomáš Vojta je hlavním tvůrcem rozborů partií a diagramových příspěvků. Ty našim stránkám zajišťují i široký okruh čtenářů, které by jinak dění v našem oddíle zase tolik nezajímalo. V poslední době Tomovi zdatně sekundují Vláďa Horák a Honza Stoklasa.  Reportáže z turnajů a hlavně vícedenních akcí nám nejčastěji zprostředkoval Ondra Matějovský, z turnajů mládeže Maťu doplňuji hlavně a Jarda Pýcha, a také další trenéři mládeže Marie Filipová a Martina Krejčiříková. O zápasech družstev referují zejména jejich kapitáni, Tomáš Hašek, Ondra Vykouk, dříve i Lukáš Bleha.

Hodně nás těší, že se do publikační činnosti zapojila i naše šachová mládež. Reportáže Robina Hrdiny a Patrika Pýchy mají vzhledem k věku autorů neuvěřitelnou kvalitu, zdalipak se kluci pochlubili svým vyučujícím češtiny :-D ? Je škoda, že se až na ojedinělé výjimky nepřipojili další. Ale připojili se členové jiných oddílů, vesměs hostující v některém z našich družstev. První vlaštovkou byl Jaromír Skála, referující o utkáních našeho áčka v sezóně 2007/8. V poslední době se jistě všichni těší na vtipné reportáže dalšího z hostů v našem elitním týmu Emila Macků. Do třetice pak musím jmenovat Petra Havelku, třeba jeho popis partie s Vildou Neubauerem je nezapomenutelný :-D .

Stejně důležité jako vlastní články jsou i komentáře pod nimi. V tuto chvíli jich čtenáři i autoři vložili více jak 6 tisíc. Psaním komentářů stránky „žijí“, pro čtenáře jsou mnohdy důležitější než vlastní článek. Možnost psát komentáře přímo k jednotlivým článkům se ukázala jako optimální varianta. Jedna všeobecná diskuse na stránkách totiž vede k promíchání témat a je záhy nesrozumitelná. Já osobně nemám ani rád povinnost se registrovat a přihlašovat k přístupu do diskuse.

Komentáře pak mj. umožňují aktuální zpravodajství z jednotlivých akcí, pokud je ovšem na místě počítač, případně notebook s fungujícím mobilním připojením. První online zpravodajství proběhlo při účasti ZŠ Dolní Kralovice na republikovém přeboru škol v dubnu 2008. Zejména z vícedenních mládežnických akcí se to stalo pravidlem, rodiče aspoň mohou na dálku sledovat, jak se jejich ratolestem daří. Fanoušci pak mohou vyjádřit svoji podporu.

O smysluplnosti hodin strávených při psaní článků svědčí i stále stoupající sledovanost. Systém Toplist nepočítá opakované přístupy, mezi vstupy na stránky z jednoho počítače musí uplynout alespoň půlhodina, systém je tak celkem objektivní a přístupy nelze jen tak „naklikat“. Několik prvních měsíců jsme zaregistrovali vždy po tisícovce přístupů, zhruba po roce jsme měli každý měsíc již přes 3000 zhlédnutí. Za listopad 2008 jsme poprvé překročili 4 tisíce, další tisícovku jsme přidali po roce v letošním říjnu. Sledovanost je tradičně nejvyšší v pondělí, je způsobena zřejmě jak novinkami ze soutěží družstev, tak i tím, že plno čtenářů brouzdá internetem v práci :-) . Po 4 měsících od založení jsme poprvé dosáhli stovky za den, jak jinak než v pondělí (110 přístupů 28. 1. 2008).  Posledních 6 týdnů jsme stovku „zapsali“ každý den, maximem pak bylo 220 přístupů letos 13. října (netradičně v úterý).

Systém zároveň sleduje celkový počet přístupů na stránky, i když číslo není úplně přesné … počítadlo bylo spuštěno až několik dnů po zpřístupnění stránek, navíc mělo asi dva zhruba jednodenní výpadky. Ale to nevadí, i tak je vodítkem k evidenci „jubilejních“ návštěvníků. Číslem 10.000 se stal Petr „Hermelín“ Havelka, který s vidinou svého vítězství obešel většinu počítačů v Sedlčanech. Návštěvník s číslovkou 50.000 nám tak nějak unikl během letošního turnaje v Jánkách, tak doufám, že toho stotísícího dokážeme jednoznačně identifikovat.

Další zajímavou složkou stránek jsou oblíbené ankety. Ty mají jedinou „nevýhodu“ … nelze hlasovat vícekrát z jednoho počítače, ale ani z jednoho připojení. Na jedné straně je to správné (nelze obejít všechny počítače v jedné učebně a poslat 20 hlasů), bohužel ale někdy nemohu hlasovat v nové anketě proto, že už hlasoval někdo z Dolnokralovicka od stejného připojovatele :-( . Heroický výkon podal fanklub Ondry Staňka, když v anketě o nejlepší šachový výkon za rok 2008 dokázal překonat i zisk IM normy Tomáše Vojty nebo stříbro z MČR Robina Hrdiny. Anketa byla rekordní v počtu zaslaných hlasů, poprvé a naposled jich bylo víc než sto. Další nedílnou součástí stránek jsou fotogalerie z jednotlivých akcí našeho oddílu (vesměs na rajče.cz). K orientaci ve světě šachového internetu pomáhají aktuální i trvalé odkazy, dokumenty ke stažení a další komponenty stránek.

Co na závěr? Snad popřát našim  šachistům co nejvíc úspěchů (to se pak články píšou nejlíp), stránkám pak hodně schopných autorů, spoustu vděčných a diskutujících čtenářů a minimum systémových výpadků i spamů.

149 komentářů na “Dva roky, dva měsíce a dva (+dva) dny”

1 3 4 5
 1. 121
  Patrik P. píše:

  Na 63+1 se po delší době opět objevily šachy. Že by Martin Vacek začínal dostávat rozum? :-)

 2. 122
  Maťa píše:

  Před pár hodinami se počet lednových návštěv na našem webu vyšplhal přes 10 tisíc! Vzhledem k tomu, že dosavadní měsíční rekord je 9543 (z prosince minulého roku), dojde k jeho celkem slušnému navýšení – přece jen máme ještě přes dva dny…

 3. 123
  Vojta M. píše:

  dva dny to bychom se mohli přiblížit nějakým 10700 :-)
  a pak to ještě udržet :)

 4. 124
  Maťa píše:

  10707! Dobrý odhad, pane učiteli! :-)

 5. 125
  Vojta M. píše:

  Tak číslíčka mám v krvi :)
  Pěknej rekord.. Uvidíme jak na tom bude únor.
  POkud vím, nikdo na žádný turnaj snad nejede
  a i challenge podle mne trochu ubere na sledovanosti.
  Pokud nevymyslím zas něco více na koukání..
  Ale i tak dobrej rekord :)

 6. 126
  Maťa píše:

  V březnu jsme se podruhé v historii tohoto webu dostali v počtu návštěv přes 10 tisíc. Konkrétně 10.020.

 7. 127
  Patrik P. píše:

  „Šachový“ web 63+1 hlásí návrat k šachu!
  http://www.63plus1.cz/3331/

 8. 128
  Robin píše:

  Já bych tomu teda moc nevěřil.. :D

 9. 129
  Tom píše:

  Problémy se zasíláním komentářů jsou vyřešeny, díky za to Ondrovi Vykoukovi.

 10. 130
  Maťa píše:

  Koukám, že se nám pomalu blíží malé jubileum – 400 tisíc návštěv!

 11. 131
  Vojta M. píše:

  No, dva dny a je to tam.. :-)

 12. 132
  Maťa píše:

  Napíšu to třeba sem: Pokud by si chtěl dnes někdo zahrát s naší mládeží bowling, tak má možnost od 17.30 na Vorlině (příchod nejpozději 5 minut před zahájením).

 13. 133
  Maťa píše:

  Tak výsledky dnešního bowlingového srazu:

  1)Tomáš Vojta 146
  2)Patrik Pýcha 115
  3)Ondřej Matějovský 109
  4)David Zvára 103
  5)Nela Pýchová 92
  6)Franta Helebrand (s pomocí Jardy Pýchy) 82
  7)Ríša Mládek 74
  8)Kuba Vojta 63

  Hráli jsme tři hry, u každého je započítán nejlepší výsledek.

 14. 134
  Robin píše:

  Koukám, že maťa podal excelentní výkon ! :D

 15. 135
  Tom píše:

  Však se taky naparoval jak páv. Tipuji, že příští týden ve Vsetíně bude tvrdit, že dal 209. :-)

 16. 136
  Robin píše:

  Klasika… až vyhraju těch 35 táců tak mu zaplatim lekce ať už si nemusí vymejšlet! :D

 17. 137
  Maťa píše:

  Děláte, jako bych někdy kecal… ;-)

 18. 138
  Maťa píše:

  Šachový server 63+1 Martina Vacka v posledních dnech celkem ožil – doporučuji navštívit! http://www.63plus1.cz/

 19. 139
  Patrik P. píše:

  Maťa: Taky jsem koukal. Přechod do vyšších dimenzí se asi odkládá. :-)

 20. 140
  Tom píše:

  Do pravého sloupečku jsem přidal rubriku „Kalendář turnajů“, kde budu dávat propozice akcí, kterých se zúčastní hráči Vlašimi a propozice turnajů, které nejsou příliš daleko od Vlašimi. Naopak jsem zrušil rubriku „Partie k přehrání“, kterou mě nebavilo aktualizovat. :-)

 21. 141
  Maťa píše:

  Rád bych na tomto místě upozornil, že zásluhou paní Filipové je od včerejška opět „v provozu“ šachová nástěnka v centru Vlašimi (naproti Městskému úřadu). Tak až půjdete kolem, podívejte se. Paní Filipová to udělala moc hezky (hodně fotek a připomínka největších úspěchů z poslední doby, včetně aktuálních medailí z nedávného MČR v rapidu) a já jí tímto děkuji!

 22. 142
  Tom píše:

  Před chvilkou jsem na ní byl mrknout :-O| a je opravdu moc pěkná.

 23. 143
  Maťa píše:

  Naději, že si našich úspěchů na nástěnce všimne více Vlašimáků z řad nešachové veřejnosti, zvyšuje, že hned vedle nás je nově nástěnka fotbalistů :-) .

 24. 144
  Maťa píše:

  Včera proběhl v klubovně Sporthotelu první pokus o obnovení tréninků dospělých. Iniciátor Ivo byl na místě už od 17 hodin, s sebou měl občerstvení i dostatek studijního materiálu pro případ, že by se nikdo další nedostavil :-) . Napoprvé přišlo 6 lidí – já jsem tam po půl deváté zastihl už jen Iva se Standou Vávrou, ale prý tam předtím byli i Vojtové a sám Karel IV. … :-) Další trénink příští pátek ve stejném čase.

  Jo, a ve městě je díky paní Filipové aktualizovaná nástěnka – ME, Tatry, Extraliga a 1. liga mládeže, RŽL v Sedlčanech…

 25. 145
  Maťa píše:

  V dnešním Benešovském deníku (mám ještě v trafice :-) ) vyšel článek o šachu na okrese Benešov. Jak je z něj poznat, některé informace autor čerpal ode mě, nicméně autorem nejsem – je to aktivita deníku v rámci seriálu článků o malých sportech na Benešovsku. Internetová verze: https://benesovsky.denik.cz/ostatni_region/okresni-kluby-vyprodukovaly-i-republikove-medailisty-20171020.html.

 26. 146
  Jarda P. píše:

  Myslím,že docela dobrý článek.

 27. 147
  Tom píše:

  Tak z textu je dost jednoznačné, že sis to nepsal sám. :-D Je to pěkný článek, kéž by takových bylo víc.

 28. 148
  Maťa píše:

  Souhlasím, je to pěkná propagace.

 29. 149
  Maťa píše:

  V tomto roce začal vycházet Benešovský týdeník, v úterý jako příloha Benešovského deníku, od středy v prodeji samostatně (s TV magazínem). V posledním čísle vyšla zkrácená verze říjnového článku o šachu na Benešovsku (viz komentář 145) a také medailonek Nely Pýchové. V něm mě mimo jiné zaujalo, jaké má Nela mínění o úrovni hry svého bratra :-) : „V rodině umí pár lidí jen tahat figurkami, žádné šachové velikány u nás nemáme…“

  Týdeník je v prodeji do úterka, například v naší trafice :-) .

1 3 4 5

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2019 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist