TJ Spartak Vlasim
28
Bře

Chovatelé drobného zvířectva

K předposlednímu zápasu Krajského přeboru #lukyteam vyrazil do Lysé nad Labem, kde se utkal s tamním éčkem. Velmi dramatický střet, jehož průběh zpočátku nasvědčoval spíše výhře soupeřů, nakonec dopadl šťastně pro nás. Utkání nás zavedlo do proslulého Areálu chovatelů drobného zvířectva, hrací místnosti, jež je řadou z nás démonizovaná jen proto, aby se měl Standa čemu divit a aby se nově příchozí šachisté měli čeho bát. Přitom jsou hrací prostory naprosto standardní, pouze na záchodě je trošku zima.


Ríša a Anežka, fanatičtí zastánci bleskové hry, usedli hned po příjezdu k šachovnici a začali po ní rychle posouvat figurky. Kapitán předpověděl, že se tento nešvar stane zárodkem jejich prohry, což se vyplnilo jen z poloviny.

 
Bleskoví fanatici (FOTO: já)

Domácí na nás vyrukovali s velmi kvalitní sestavou, silnější v předešlých zápasech nepostavili. V první části utkání měli jednoznačně navrch. Nadšení nevzbuzovaly pozice Ivova, moje, Anežčina ani Stanicova. Příliš dobře nestál rovněž Kuba a u Standy byla na stole rychle vyrovnaná koncovka. Výhodu ze zahájení vytěžili jen Ondra a Ríša, ale bylo jasné, že proti silným soupeřům na prvních dvou šachovnicích ji nebude jednoduché udržet.

 
Maťa připomněl Stanicův zvyk nespokojeně mlaskat nad špatnými pozicemi spoluhráčů

Nejprve dopluly do remízového přístavu partie na první a poslední šachovnici. Zatímco Ondra uzavřel smír v tiché zátoce věžové koncovky, Stanice se zmítal v neklidných vodách a zakotvil těsně před šancí zavelet k protiútoku. Stav byl 1:1.

Ondřej Staněk (1878) – Tomáš Valtr (1943) pozice po 28… Db7

Černý dovolil bílému beranidlu na f-sloupci probourat se až za polovinu šachovnice, díky čemuž se otevřely linie pro bílé figury a černý ztratil veškerou výhodu. Vlašimský borec se v pozici na diagramu rozhodl zopakovat tahy a uzavřít smír: 29. Dg4 Dd7 30. Df4 Db7 31. Dg4 Dd7 32. Df4 Db7. Svému buldozeru přitom mohl dát šanci dovést rozvrácení nepřátelského postavení do konce a zahrát 29. f6! Vzhledem k vidlím by černý nemohl pěšce vzít, a tak by se jeho pozice kvůli slabému králi a nebezpečnému bílému pěšci, hrozícímu prožrat se až na pole proměny, ocitla v naprostém chaosu. ½-½

Zachránit špatně rozehrané partie, nebo je dokonce otočit, se nám s pomocí soupeřů podařilo i na dalších šachovnicích. Do vedení nás poslal Kuba, jehož soupeř se chytil do vlastní pasti a brzy kapituloval.Ujali jsme se vedení 2:1.

Pavel Fencl (2021) – Jakub Voříšek (2083) pozice po 36… Db6

37. Db4?? Bílý uvrhl dobrovolně vlastního střelce do vazby s vidinou varianty končící ziskem dámy: 37… a6?? 38. Se8+ Kxe8 39. Dxb6. Laciný trik se ale Kubově soupeři nevyplatil, protože bílého střelce je možné napadnout i jinak a zároveň mu stejným tahem překazit sebevražedný šach na poli e8. Následovalo 37… Sd7 38. a4 a6. Liška doběhla lišku, jak o mně kdysi napsali v časopisu Československý šach! Střelec je ztracen. Kubův soupeř později korunoval své neštěstí ještě ztrátou dámy. Vzdal se v 47. tahu. 0-1

Záhy si připsal cenný skalp Ríša. Jeho soupeř se dostavil k partii pozdě a ve složité pozici se dostal do časové tísně. Právě ta pravděpodobně stála v klíčovém okamžiku za jeho selháním, které umožnilo našemu hráči zvítězit.Navýšili jsme vedení na 3:1.

Richard Mládek (2134) – Tadeáš Baláček (2307) pozice po 37. Ke3

Klíčem k vítězství byl pro černého v pozici na diagramu tichý tah 37… Dg3! Úniková cesta by rázem byla zablokovaná a bílý král by proti smrtící kombinaci dámy a jezdce neměl šanci. Partie ale měla jinou dohru: 37… Jd1+ 38. Kf4 Dg3+ 39. Kxf5 Dxf3+ 40. Ke6 Dg4+ 41. Kf7. Král se schoval a pomůže dotlačit pěchotu až na osmou řadu. Po 41… Dc8 42. Dd6+ Ka8 43. Dxd5+ Kb8 44. Dxb5+ Ka8 45. Dc6+ se černý vzdal. 1:0

K zápasovému vítězství bylo stále daleko. Já jsem se sice ze špatné pozice vyhrabal, ale Ivo i Anežka balancovali na hraně propasti. Naděje, že by své partie zachránili, byla mizivá. Poté se ovšem překlopila další houpačka na naši stranu, když Standa získal zničehonic ve vyrovnané koncovce pěšce. Zvrat na předposlední desce donutil mého soupeře odmítnout nabídku remízy a v zájmu družstva zvolit riskantní pokračování, což však nemohlo vést k ničemu jinému než k jeho porážce. Současně se podařilo Ivovi vyváznout ve zdraví z hořících trosek své pevnosti, a tak jsme mohli slavit vítězství. Anežčina prohra ani Standova nedotažená koncovka s pěšcem víc na něm už nic nezměnily. Vyhráli jsme 5:3.

Konec dobrý, všechno dobré. Vítězství v Krajském přeboru máme kolo před koncem na dosah! Vedeme s tříbodovým náskokem a v závěrečném utkání nám ke zlatu stačí i těsně prohrát. Jak by ale řekla teta Kateřina, nechval dne před večeří. Rozhodne se 15. dubna v prestižním derby proti Říčanům.


Po skončení zápasu přesvědčila Blanka Voříšková, naše věrná fanynka, Iva, abychom šli ještě do cukrárny. Všichni včetně ní se ale odebrali oslavit vítězství do kebabové restaurace a nejstarší člen družstva si šel nakonec vypít kávu sám.

 
Kterak Blanka Iva oklamala (FOTO: já)

Před odjezdem z Lysé jsme si ještě udělali u šachového stolku na náměstí společnou fotografii a také jsme zavzpomínali na prolézání pružinových stojanů na kola, o které se před rokem a půl pokusili Brambor, Robin Hrdina a Nela Pýchová. Na rozdíl od nich se tentokrát do zajímavé aktivity nikdo nehrnul.

 
Nápad Tomáše Vojty na zřízení šachového stolku ve Vlašimi

Po společném focení už jsme museli odjet, neboť Ivo začínal být mrzutý. Ríša se ho sice snažil zdržet, nejprve nemohl otevřít kufr od auta, kam si chtěl dát batoh, a dalších deset minut mu trvalo, než si zapnul bezpečnostní pás, avšak nakonec jsme domů přece vyrazili. Byla to příjemná neděle.

 
Elita (FOTO: Blanka Voříšková)

Stránky věnované KP

(autor článku: Patrik Pýcha)

31 komentářů na “Chovatelé drobného zvířectva”

1 2
  1. 31
    Maťa píše:

    Výsledky ukazují, že jsem elitní dráhu vybral dobře. Akorát mi nedošlo, že víc lidí má být na té dráze, kde budou lepší hráči, aby to časově vyšlo přibližně nastejno :-) . Pro ty, co chvátali, uvádím, že bowling vyšel jen na 50 Kč na osobu.

1 2

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2019 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist