TJ Spartak Vlasim
21
Bře

Stříbrný a bronzový

Dvě medaile přivezla zásluhou Jakuba Vojty a Jakuba Voříška vlašimská výprava z Mistrovství ČR mládeže, které se už desátým rokem konalo v Koutech nad Desnou. Zdi hotelu Dlouhé Stráně se od 10. do 17. března opět staly svědky pokračování vlašimského šachového zázraku i řady zajímavých nešachových momentů. Přestože jsem je shrnovat neplánoval, a tudíž tentokrát ani neexistuje žádný tajný sešit se soupisem nejrůznějších faktů, drbů, omylů nebo kriminálních činů, na němž vždy svá povídání zakládám, nakonec jsem se do psaní rozhodl pustit. Napsat a poté si přečíst oněch pár vět koneckonců znamená prožít příjemný týden v Jeseníkách znovu, nezapomenout na něj a nepoplést si ho s ostatními. Vždyť už jich bylo deset!

 
Bronzový a stříbrný (FOTO: já)

Zablokovaný výtah

Většina výpravy se po příjezdu do Koutů stala na hotelové recepci svědky groteskní scény. Dva nejmenovaní šachisté se tam marně snažili použít k přepravě výtah. Přestože se do dveří nemohli dlouho strefit, měli pravděpodobně velmi dobrou náladu, jelikož se smáli. „Maťa, Paťa!“ zdravili nás srdečně, jen Ríšu počastovali nadávkou, když jejich počínání okomentoval. Než Maťa vyzvednul klíče od našich pokojů, podařilo se jim dostat dovnitř, ale zařízení zůstávalo na místě, protože se oba aktéři neustále kymáceli ze strany na stranu a sotva se dveře výtahu zavřely, znovu se otevřely. Nakonec se kabina zavřela bez následného otevření, pasažéři totiž pravděpodobně na okamžik nalezli těžiště, a dala se do pohybu. A my jsme se smířili s tím, že po absolvování schodů od železničního nádraží k hotelu ještě vyšlapeme se zavazadly i schody vedoucí k našim pokojům ve třetím patře.

Anežčina mise

Anežka Vlková (1933) přijela do Koutů s jediným šachovým cílem, dostat se v doprovodném FIDE Openu přede mě, ať už by to znamenalo místo první nebo předposlední. Její mise byla úspěšná. Anežka podala bojovný výkon, z devíti partií vydolovala 5,5 bodu a skončila na 6. místě, o jedinou příčku před svým bývalým trenérem. V posledním kole ji los poštval přímo proti mně, z čehož však byla nadšená. Naše vzájemná partie skončila po dlouhém boji remízou. Z Anežčiných bitev jsem vybral jednu ukázku. Snad mi odpustí, že je z prohrané partie.

Anežka Vlková (1933) – Vladimír Bochnička (2024) pozice po 29. tahu bílé

29… Dxf2+! Černý využívá Anežčiny oslabené první řady a pomocí oběti dámy splétá matovou síť. Anežka si učebnicový mat ukázat nenechala a vzdala se. Následovalo by 30. Vxf2 Vd1+ 31. Vf1 Vfxf1#.0-1

Na 7. příčce jsem s 5,5 body skončil já (2119). Sice jsem v nikom nenašel přemožitele, avšak mí soupeři ho ve mně až na dvě výjimky také hledali marně. Přestože jsem se nakonec vyšplhal na pozici, ze které jsem startoval, podal jsem velmi podprůměrný výkon. Snad jen Petr Havelka, remízový král ze Sedlčan, by mě za sedm půlvýher s papírově slabšími soupeři mohl pochválit.

Národní Open si zahrála Anča Zlámaná (1605). Dlouho se jí dařilo balancovat na hraně první a druhé desítky, ale dvě prohry na závěr ji bohužel připravily o šanci na dobré umístění. S 4,5 body skončila na 29. místě.

Historia magistra vitae

Dějiny jsou učitelkou života, pokud je nezapomenete. Lidé bohužel zapomínají pořád. Ze dne na den. Včetně mě. Ani z legendárního a tragického výstupu na vsetínský kopec Čup, při němž jsem si zničil bílé tenisky při brodění se bahnem, jsem se poučit nedokázal. Když jsme se měli vydat na výšlap k horní nádrži přečerpávací elektrárny, obul jsem si polobotky, jiné boty jsem si do Koutů ani nepřivezl, rukavice jsem si vzít zapomněl a celkově moje oblečení nebylo ani trochu vhodné pro horskou túru ve sněhových závějích. Ničemu by přitom zmiňované nedostatky nevadily, kdybych se dobrovolně nepřipojil ke skupince, jež zvolila při cestě dolů zrádnou zkratku. Měl jsem s ní sice zkušenosti už z minulého roku, jenže jak se ukázalo, letos napadlo v Jeseníkách mnohem víc sněhu. Bořili jsme se až po pás. Co jsem si vloni užíval, to se pro mě letos stalo noční můrou.

I přes moje patálie s oblečením byl výlet na vrcholky hor opět krásný a neobyčejně zábavný. Slunce svítilo, nebe bylo azurové a téměř bez mráčku. Účastníci expedice se při pěším sjezdu do údolí oddávali tučňákování jako obvykle, Maťa se klouzal po sjezdovce s překvapivou elegancí, a Ríša dokonce dělal kotrmelce. Nikdo následně neonemocněl, překvapivě ani já.

 
Selfie u horní nádrže (FOTO: já)

 
Ledové království (FOTO: já)

Kamarádi značky Jawa

Součástí naší výpravy nebyly jen vlašimské naděje, nýbrž rovněž mladí borci z Brodců, kteří se v mistrovských kategoriích rozhodně neztratili. Mezi dívkami do 10 let nedosáhla jen těsně na stupně vítězek Pepi Dudková (1182), která s 6,5 body obsadila bramborovou příčku.

Vojta Dudek (1880), její bratr, mezi chlapci do 14 let rovněž dlouho bojoval o medaile. Až prohra v předposledním kole ho o šanci získat cenný kov připravila, přesto lze 5 bodů a 8. místo považovat za úspěch.

Obdivuhodný výkon podal mezi chlapci do 16 let David Zvolenský (1928), velký fanoušek Heleny Vondráčkové, jejíž písně se rozléhaly naším pokojem před každou partií. Přestože nepatřil k favoritům turnaje, celý týden se pohyboval na prvních šachovnicích a jeho papírově nejslabší soupeř měl startovací číslo 11. Na jeho štítě skončil například hned v 1. kole Ríša. David vybojoval 5,5 bodu, dostal se na 5. místo a za vše hovoří jeho výkon, který se zastavil jen těsně pod hranicí 2200.

 
David Zvolenský (FOTO: Vítek Moravec)

Cenné zkušenosti na velkém turnaji sbíral mezi chlapci do 12 let Honza Pecka (1456), jehož domovským oddílem je sice Brandýs nad Labem, ale za Brodce hostuje v 1. lize mládeže. Na své konto si připsal 3 body a dosáhl na 21. místo.

Otázka existence čarodějnic

Jeden z výletů zavedl naši výpravu do Velkých Losin, kde se nachází obchod, strašidelný dům, zámek, lázně, papírna a především památník obětem čarodějnických procesů, které zde probíhaly na konci 17. století. Maťa, vedoucí výpravy, nám u něj opět převyprávěl celou historii, mučení a upalování čarodějnic totiž patří mezi jeho koníčky. Na světě asi neexistuje člověk, který by četl knihu a zhlédl film Kladivo na čarodějnice víckrát než on. Každý si holt hluboko v sobě neseme něco temného. Úsměvnou otázku ovšem tentokrát položila Pepi: „A byly to fakt čarodějnice?“

Prošli jsme se ještě k lázním, u nichž jsem vlákal Pepi do sirného jezírka, načež se na mě zuřivě vrhla a snažila se o mě otřít své páchnoucí ruce. Poté jsme objevili strašidelný dům a podívali se do zámeckého parku. Výlet jsme zakončili v cukrárně.

 
Sirné jezírko (FOTO: já)

 
Hororový dům (FOTO: já)

Šachová metamorfóza

V kategorii juniorů reprezentovala naši výpravu Nela Pýchová (2127). Na republikové finále vybojovala postup v listopadu, kdy dala přednost Polofinále MČR juniorů před MČR juniorek a podařilo se jí uspět i v silné chlapecké konkurenci. V současnosti hraje za Moravskou Slavii Brno, kam přestoupila z Vlašimi kvůli Extralize. V Koutech Nela prodělala šachovou proměnu. Hrála nezvykle aktivně, a dokonce se odhodlala obětovávat figury. V elitní juniorské dvanáctce, která hrála systémem každý s každým, obsadila s 4,5 body 9. příčku.

 
Nela Pýchová (FOTO: Vítek Moravec)

Na bowlingové dráze

Turnaj v Koutech nad Desnou si už nejde představit bez bowlingu. Během týdne jsme si ho zahráli dvakrát. Poprvé jsem se z vítězství radoval já, když jsem naházel 144 bodů a mnoho nechybělo, abych vylepšil svůj osobní rekord. 118 bodů stačilo na stříbro Anežce. Skvělým výkonem šokoval Maťa, který si připsal 109 bodů a obsadil bronzovou pozici. Naopak zcela propadl Vítek, pro něhož 57 bodů a umístění na chvostě znamenalo zesměšnění.


Bowling (FOTO: já)

Druhého bowlingového turnaje se zúčastnilo 18 lidí! Konkurence tentokrát byla silnější, neboť se Vítek vzpamatoval a navíc do Koutů dorazil Tomáš. Právě on se stal vítězem, když naházel 141 bodů. Kuželky konečně padaly i Vítkovi, který si se 134 body zajistil stříbro. Na mě zbyl se 129 body bronz. Hodně mrzutý byl Vojta, kterého předstihla Pepi. Slavnostní ceremoniál se letos bohužel musel obejít bez stupňů vítězů, protože nám je odnesli lyžaři. Hned vedle se konaly závody.

Kubova první medaile

První mistrovské medaile z Koutů se dočkal Kuba Vojta (2017). Mezi chlapci do 14 let vybojoval 6 bodů a na krk si pověsil stříbrnou medaili, která je zároveň vstupenkou na Mistrovství Evropy mládeže. Kuba v minulých letech doplácel na nevyrovnanost a občasné šachové výbuchy, ale tentokrát bylo všechno jinak. Celý týden podával stabilní výkony, které ho zaslouženě dostaly až k medaili. Velkou radost měl také z pochvaly, které se dočkal od svého taťky v komentáři na vlašimském webu po partii ve 4. kole. Kuba si do mobilu uložil fotku obrazovky a všem ji nadšeně ukazoval. Za stejnou partii ho navíc ocenil pan Innemann, neboť v ní sehrál klíčovou úlohu pěšec, který je po něm pojmenován.

Lucian Vantuch (1973) – Jakub Vojta (2017) pozice po 34. tahu černého

Innemannův pěšec na g7 neochotně brání Kubova krále, a tak se náš medailista může věnovat útoku na druhém křídle. Soupeř si se složitou situací nevěděl rady a zahrál 35. Vg3?? Zachránit ho mohl asi jen úprk králem do středu šachovnice, ale komu by se tam chtělo? Kuba zavelel k rozhodujícímu útoku: 35… Dxa4! 36. Vh3 Dxa2 37. Kd1 Sxb3 38. Dh6 Sxc2+ 39. Ke1 Vb1+ 40. Kf2 e3+. 0-1

Bezcílné putování

Ve čtvrtek proběhly dva alternativní výlety. Tomáš s Blankou vyrazili do Šumperka a vzali s sebou Honzu a Kubu Vojtu. Velení nad zbytkem výpravy předal Maťa Vítkovi, s nímž jsme se vydali na procházku. U ohrady s divočákem, který mimochodem od loňska hodně vyrostl, nám Vítek prozradil, že jeho cílem je pouze vybrat si peníze z bankomatu pod sjezdovkou, načež se plánuje vrátit do hotelu. Odpojil se od nás, a tak jsem velení nad Kubou Voříškem, Ríšou, Davidem a Ančou převzal já.

 
Divočák (FOTO: já)

Následovala dobrodružná cesta lesem, blátem, sněhem, vodou, doprava, doleva, nahoru a dolů a vůbec všemi směry a terény, na které si vzpomenete. Celá trasa byla dílem spontánních rozhodnutí. Nejvíc remcal Ríša, kterému vadila absence cíle a plánu naší cesty. Jeho hysterie vzrůstala exponenciálně se stoupajícím počtem křižovatek, na nichž jsme zvolili opačný směr, než stojí hotel Dlouhé Stráně. Ríša našel nečekaného spojence v Davidovi, kterému se výlet rovněž nelíbil. Jejich odpor ovšem nezměnil nic na celkovém pozitivním hodnocení, Anča i Kuba totiž byli z výletu nadšení.

 
Útěk z vězení (FOTO: já)

Kubova čtvrtá medaile

Kuba Voříšek (2083), milovník slovních her, čtenář fantasy literatury a skvělý šachista, vyhrál už čtvrtou republikovou medaili, navíc podruhé za sebou a poprvé jako mladší v kategorii. V Koutech potvrdil svůj strmý výkonnostní růst, který naznačují jeho výsledky v posledních měsících. Mezi chlapci do 16 let vybojoval 6 bodů a dosáhl na bronzovou příčku. O zisku cenného kovu se definitivně rozhodlo v posledním kole, kdy sestřelil v bratrovražedném souboji Ríšu.


Konečná pozice partie Mládek-Voříšek

Pro Ríšu Mládka (2134) odstartoval turnaj katastrofálně – dvěma prohrami. Pro mnoho lidí by takový začátek znamenal konec nadějí na zisk medaile, ale to v tomto případě neplatí. Ríša najel na vítěznou vlnu a vyhrál pět partií v řadě. Dotáhl se na čelo, kde se mu však bohužel udržet nepodařilo. V předposledním i závěrečném kole se opět dostavily prohry a Ríša s 5 body klesl na 8. místo.

Poznámky bez vysvětlení

1. význam slova „nadržený“

2. ukulele

3. Bang!

4. zuby na neobvyklých místech

5. originální použití slova „sexy“

6. nepít vodu smíchanou se zubní pastou

7. těhotenství trvá přibližně 40 týdnů

8. dredy a podezřelé souvislosti

9. broskev, jablka a ledový salát

10. Rubikova kostka

11. Vořanna a Kubanča

12. co je to veletrh

Vichr z hor

Děkuji pořadatelům, členům naší výpravy i lidem stojícím opodál a mimo záře reflektorů za to, že jsem mohl v Jeseníkách strávit další příjemný týden. Vlašimský šachový zázrak pokračuje.

 
Štěstí (FOTO: neznámý pán)

Po slavnostním zakončení turnaje venku začalo chumelit, teplota klesla pod bod mrazu a o slovo se přihlásil vichr z hor. Byl čas odjet. Domů. S medailemi na krku. Už zase. Kde se to zastaví…

Výsledky

Fotky

Videa

Stránky mistrovství

Partie ke stažení

(autor článku: Patrik Pýcha)

19 komentářů na “Stříbrný a bronzový”

 1. 1
  Blanka píše:

  Patriku, moc pěkně napsáno. Bylo to opět hezkých pár dnů.

 2. 2
  Tom píše:

  Ve 4. kole jsem Kubu pochválil a hned v pátém prohrál v 18. tazích. Poučení pro příště – s chválou to nepřehánět. :-D

 3. 3
  fanda P píše:

  Voříškova medaile z MČR nebyla čtvrtá, ale šestá!
  do 8 let stříbrná
  do 10 let zlatá
  do 12 let zlatá + zlatá z rapidu
  do 14 let stříbrná
  do 16 let bronzová

 4. 4
  Danka Dudková píše:

  Děkuji Patrikovi, že díky jeho článku se mi propojila některá bílá místa vašeho týdnu v Koutech, která mi mé děti neosvětlily, a jsem moc ráda, že byly členy právě této expedice.

 5. 5
  Patrik P. píše:

  Komentář č. 2: Anebo ho chválit častěji. ;-) :-)

  Komentář č. 3: To je pravda. Měl jsem na mysli medaile z klasického MČR ve vážných partiích.

 6. 6
  Tom píše:

  A kdo byli ti dva veselí šachisté z pátku (zjevně vás znali podle toho důvěrného oslovení)? :-) Tipoval bych to na účastníky juniorského turnaje. ;-)

 7. 7
  Maťa píše:

  Fanda (3): Už odpověděl Patrik, tak tím vlastně potvrdil mou domněnku, že myslí vážné partie. Jinak by Kuba Vojta měl těch medailí také víc než jednu – má tři z rapidu (2-1-0) + jeden bronz z osmiček…

  Tom (6): Účastníkem juniorského turnaje byl jen jeden z nich, druhý hrál Open A :-) .

 8. 8
  Tipující píše:

  Simet a Eret? :-?

 9. 9
  Maťa píše:

  David Zvolenský skončil na 6. místě, což samozřejmě nic nemění na tom, že dosáhl výborného výsledku :-) .

 10. 10
  Robin píše:

  Gratuluju všem úspěšným! Škoda, že Ríša svoji stíhací jízdu nakonec nezvládl…

  ad9: Davidova hra se mi hodně líbila. (Pak taky ještě Kuby Voříška.) Hlavně partie se Špreňarem nebo jak se jmenuje. :-D Tak by mu to 5. místo i víc slušelo. :-) Myslím, že by se hodil příští rok k nám do extraligy. ;-) :-D

 11. 11
  Maťa píše:

  Když už Patrik zmínil tu Helenku Vondráčkovou, tak bych doplnil, že na jiných pokojích vládl jiný hit :-) : https://www.youtube.com/watch?v=oI1-JtdtdfM.

 12. 12
  Blanka píše:

  Maťou uvedený hit jsem slyšela některé děti zpívat a musím říct, že jim to šlo v doprovodu ukulele dobře :-)

 13. 13
  Patrik P. píše:

  Hlavně spojení „zkur… zima“ si oblíbily. ;-)

 14. 14
  Richard, Jr píše:

  Tak jsem se po full English breakfast v oblíbené hospodě dost nasmál. Sice je v článku opomenuta historická přítomnost celé Mládkovic rodiny poblíž takto významné akce, ale dá se to přežít. Ohodnocuji Patrikovo perfo v psaní na 2480.

 15. 15
  Patrik P. píše:

  Komentář č. 14: Za opomenutí historické přítomnosti klanu Mládků ve svém článku se omlouvám. :-) Vždyť Šimon se stal na chvíli právoplatným členem naší výpravy, a dokonce by býval v pátek skončil v bowlingu před svým bratrem, pokud by se zúčastnil a podařilo by se mu zopakovat svůj výsledek z úterý. :-)

 16. 16
  Maťa píše:

  Má krátká zpráva pro tisk v internetové verzi Benešovského deníku: https://benesovsky.denik.cz/ostatni_region/republikove-medaile-pro-vlasimske-jakuby-20180329.html. Trochu mě zaujala použitá fotka :-) .

 17. 17
  Maťa píše:

  Díky výborným výsledkům z poslední doby (mimo jiné na MČR mládeže) se na nové mezinárodní elolistině objevilo u Jakuba Voříška číslo 2167, a to znamená, že máme v oddíle dalšího kandidáta mistra. Gratuluju do FM! :-)

 18. 18
  Patrik P. píše:

  Gratuluju Kubovi k dosažení významné mety. ;-) Zato já jsem se zase proremizoval pod tuto hranici. :-D :-(

 19. 19
  Tom píše:

  Startovní listiny letošního MČR mládeže:
  http://chess-results.com/tnr417723.aspx?lan=5

  Docela mě zarazila úroveň turnaje H16 – pouze 3 hráči s elem nad 2050 (loni jich tam bylo 12, v tomhle ohledu je silnější i kategorie H14), tak věřím, že Kuba Voříšek naváže na loňskou medaili (a překvapit by mohl i Kryštof). ;-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2019 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist