06
Bře

Regionální žákovská liga míří do finále

Předposlední kolo RŽL ligy se nenechalo ujít 20 dětí z našich šachových kroužků. Do Týnce nad Sázavou zajíždíme rádi, neboť zde mají k dispozici pěkně prostorný sál ve Společenském centru, vynikající k odehrání této soutěže. Pěkně se v něm rozptýlí to dětské štěbetání a není nutné děti nabádat ke klidu.

Přítomné přivítal Karel Jukl, u počítače jako obvykle bezchybný Petr Havelka, který musel „odrážet“ nápor malých zvědavých šachistů, kteří ho častovali otázkami: „Kde hraju?, Kolikátý jsem?, Budu první?…“ a ani pan Kotzot nestačil vždy s úspěchem bránit jejich dotírání.

Do Týnce n. S. se sjelo 110 šachistů. Nejlepších 16 tradičně v áčku hrálo na balkóně. My jsme zde tentokrát měli hned 4 zástupce. Nejlépe se vedlo Štěpánu Filipovi, který obsadil 5. místo, uhrál 10 bodů (výkon 1607). Jedenáctý končil Lukáš Zeman s 8 body (výkon 1460), 12. František Jelínek, rovněž 8 bodů (výkon 1414) a 15. příčku obsadil Filip Vopálka 7 bodů (výkon 1236). Hned v prvním kole svedl los za jednu šachovnici Štěpána s Filipem (derby dětí z klubu nemám ráda), nyní vyhrál Štěpán, který hrál poměrně pěkně, ani jednou neprohrál, i když trenér konstatoval, že v posledním kole celý bod udolat mohl. Vítězem Turnaje „A“ se stal Václav Bartoš s 12 body z Říčan, druhý skončil Kryštof Křížek z Vlašimi s 11 body a třetí Martin Mačok z Říčan, rovněž s 11 body.

V Turnaji „B“ jsme měli 6 zástupců a hrálo zde 48 šachistů. Velikou radost nám udělal Jan Veselý, který „jel dnes jako tank!“ Sbíral body jeden za druhým. Půlčičku nechal jen Pepi Dudkové v posledním kole, kdy už bylo o všem rozhodnuto. To už Honzovi první místo nemohlo utéct. Uhrál celkem 8,5 bodu a hrál výkonem 1694. Honza se z pěkného poháru upřímně radoval. Druhý skončil domácí Jakub Mlýnek s 8 body, 3. příčku mezi hochy obsadil Petr Pravda z Říčan za 7 bodů. První z dívek, ale 3. celkově končila Josefína Dudková, domácí hráčka, se 7,5 body. Druhá z dívek skončila Kamila Steinová ze Stamatu a k naší radosti třetí dívkou (ze 13. pozice) s 6,5 body se umístila naše Barbora Slavíková (výkon 1252). Pěkných 7 bodů a výkon 1377 zaznamenal Filip Kůra a skončil na 7. místě, oproti nasazení si o 9 míst polepšil a podařil se mu v celkovém hodnocení „smáznout“ jeden horší výsledek. Filipa mrzela prohra s Filipem Bláhou, kde díky vlastní hrubce prohrál. 20. místo s 6 body a výkonem 1187 obsadil Vojtěch Vopálka. Vojtík umí zahrát lépe, tak snad příště? Přesto se mu také podařilo „smáznout“ jeden horší výsledek z předchozích kol. Natálie Štanderová skončila na 34. příčce (oproti nasazení si o 6 míst polepšila), uhrála 5 bodů a hrála výkonem 1102. Naty potkala v turnaji hned dva klubové kolegy a obě partie prohrála. U Natálky si cením toho, že se hráčů v béčku nebojí. Do „B“ skupiny spadl i Michal Kubec, který startoval teprve na druhé RŽL, končil 36., oproti nasazení si o 10 míst polepšil, uhrál 5 bodů a hrál výkonem 1068. Myslím, že to Míšu v béčku více bavilo, zde už se jedná o obtížnější partie, které mu určitě více dají.

V Turnaji „C“ soutěžilo 46 dětí a 10 bylo našich a i zde jsme brali, díky Zdeňku Šťastnému, první místo! Zdeněk uhrál pěkných 6 bodů a hrál výkonem 1329. O jeden bod ho obehrál Filip Valenta ze Sedlčan. Zdenda byl z prvního místa tak šťastný, že si s emocemi vůbec nevěděl rady. Druhý z chlapců byl domácí Jan Dvořák s 5,5 bodem a třetí Kryštof Kazimour z Říčan, který uhrál 5 bodů. Nejlepší dívkou se stala Gabriela Vodičková z Říčan se 6 body (celkově 2. místo), 2. místo obsadila Veronika Žoudlíková ze Sázavy s 5 body a třetí nejlepší dívkou naše Kateřina Mázková, rovněž s 5 body a výkonem 1184. Kačka odehrála svoji první RŽL v životě a uhrála si IV. výkonnostní třídu. Blahopřejeme. S velikým zápalem hrála (startovala z 26. pozice) Adéla Janoušová, která skončila na vynikajícím 8. místě (z dívek „bramborová“), uhrála 5 bodů a hrála výkonem 1182. Stejně vynikající výkon předvedla Tereza Slavíková, která startovala 39. a končila na 18. místě a uhrála výborné 4 body, hrála výkonem 1055. Terezka hraje pěkné šachy, ale musí zpomalit, času je na partie dost, a kdyby si pozici v klidu prohlédla, bylo by to ještě lepší. Ovšem v jejím věku (školková) moc pěkný výsledek. Dvacáté první místo obsadila Lenka Šťastná s 3,5 body a výkonem 1012. Lenka turnaj moc hezky rozjela, z dívek byla stále na předních šachovnicích, ale poslední tři kola úplně vypustila, to byla škoda. Až na 24. místě, 3,5 bodu a výkon 1011 zaznamenal Jakub Janda. Kuba dnes odvedl bídný výkon a ještě jsme měli velký pohovor ohledně chování! Právě ta jeho roztěkanost a spousta okolních „starostí“ a jeho nesoustředěnost se jistě na špatném výkonu podepsaly. Poprvé na RŽL startovala i Petra Dudová, na které se v prvních třech kolech podepsala tréma, ale pak se jí podařilo tři body uhrát, obsadila 33. příčku a nyní už bude vědět, jak to na šachových soutěžích chodí, a příště to bude třeba o nějaký bodík lepší. Školková Terezka Žížalová si doma vyprosila účast na RŽL, která byla dnes jejím křtem, podařilo se jí uhrát 2 body a na turnaji se pohybovala bez problémů, líbilo se jí a do party hezky zapadla. Nela Hejná měla nyní od šachů delší přestávku (byla nemocná) a dnes to bylo trochu znát. Spěchala, přehlížela figury, ale i ona je ze školky, tak si to ještě může dovolit, poslední partii „zpatila“, a to díky zbrklosti. Zapracujeme na tom a ono to bude lepší!. Skončila na 44. místě. Jedno místo za ní se umístil Patrik Heřmánek, který uhrál 1,5 bodu a nehrál dobře. Stále mám dojem, že některé chyby dělá úmyslně, aby měl co nejdříve dohráno a šel si za zábavou.

Mám-li však celou skupinu hodnotit jako celek, tak jsem byla moc spokojená. Děti spolu trávily i přestávky a stále si měly o čem povídat. Děkuji všem medailistům za moc pěkné výkony a vzornou reprezentaci ŠK Pravonín.

Podle průběžných výsledků za nejlepších 5 kol RŽL se nám rýsují nějaké postupy na Krajský přebor. Nyní už dětem zbývá odehrát poslední kolo v Sázavě 24.3.2018.

Pořadatelé měli pro vítěze jednotlivých turnajů připraveny moc pěkné poháry a diplomy a pro všechny pak drobné ceny a sladkosti. Po celou dobu turnaji fungoval kiosek s bohatým sortimentem pohoštění a rodiče dětem ještě obstaraly pizzu. Nechybělo jim tedy vůbec nic. Své svěřence doprovázeli trenéři Lukáš a Vojtěch Filipovi. Rodičům i trenérům děkuji za dopravu dětí.

Výsledky

Fotky

Pořadí RŽL po 8 odehraných turnajích (započítává se 5 nejlepších výsledků)

Pořadí RŽL po kategoriích

(autorka článku: Marie Filipová)

1 reakce na “Regionální žákovská liga míří do finále”

1. 1
    Maťa píše:

Pepi říkala (a její mamka to potvrzovala), že v posledním kole Honzu Veselého zpatila s věží a dámou navíc, takže půlčičku nechala spíš ona jemu (kdyby vyhrála, byla by první Pepi). Ale i tak určitě celkově velmi dobrý výkon od Honzy, vyhrát béčko je pěkné. Gratuluji jemu i ostatním úspěšným! :-)