31
Pro

Přehled událostí roku 2017

Rok 2017 už má na kahánku, a tak je ideální čas ohlédnout se za předchozími 365 dny. A vzpomínání to bude velmi příjemné. Titul mistra republiky v rapidu pro Kubu Vojtu, medaile z MČR pro Anežku Vlkovou, Kubu Voříška a Ríšu Mládka, stříbro v Extralize dorostu a ze šachových Zaječic – to jsou úspěchy, které se zlatým písmem zapsaly do historie vlašimského šachu. A samozřejmě je tu i spousta úspěchů „menších“.

Leden

Kuba Voříšek připsal ke svému elu 247 bodů. Lukáš Zeman skončil pátý na turnaji O Perníkovou chaloupku v Náměšti nad Oslavou. Extraligové dorosteneckého družstvo s notnou dávkou štěstí poustoupilo do finálové části. Při vyhlášení nejlepších sportovců na Benešovsku byla oceněna Nela Pýchová (5. místo v kategorii mládež). Honzík Veselý skončil pátý na dětském turnaji v Kuřimi. Kuba Voříšek si zahrál Open Praha. Tomáš Vojta s Vítkem Moravcem vyhráli Bakovské dvojice.

Únor

Díky Blance Voříškové proběhl historicky první online přenos z nejnižší soutěže dospělých (zápas Sedlčany C – Vlašim D). Lukáš Zeman skončil čtvrtý na turnaji Stamatu v Benešově. Vlašimské áčko porazilo suveréna druhé ligy Lysou C. Štěpán Filip skončil třetí na Lukavecké věži (Honzík Veselý vyhrál dětský turnaj). Fanda Jelínek skončil čtvrtý na turnaji O pohár města Světlá nad Sázavou. Céčko šokovalo v krajském přeboru výhrou na půdě lídra Neratovic B. Nela Pýchová a Anežka Vlková si zahrály Open Liberec (Nela skončila 12.). V Pravoníně si zahrálo tradiční turnaj 66 rodinných dvojic (vyhráli Tomáš a Kuba Vojtovi).

Březen

Kuba Voříšek (H14) vybojoval  stříbro a Ríša Mládek (H16) bronz na Mistrovství České republiky v Koutech nad Desnou (Kuba Vojta byl pátý v H12)! Péťa Píšová s Filipem Kůrou skončili pátí na Turnaji Kosmonautů na Smíchově. Tomáš Vojta a Robin Hrdina brali první dvě místa na Memoriálu Petra Kunce v Postupicích. Kuba Vojta se stal celkovým vítězem seriálu turnajů Regionální žákovské ligy.

Jakub Voříšek a Ríša Mládek vybojovali stříbro a bronz na MČR.

Duben

Dorostenecké družstvo se senzačně probojovalo až ke druhému místu v Extralize! Nela Pýchová skončila třetí v uzavřeném WIM turnaji Chess ladies Pieniny. Tomáš a Dan Zemanovi si zahráli turnaj O Frymíkův pohár ve Frýdku-Místku. Vlašimské céčko skončilo v Krajském přeboru na výborném třetím místě a dokonce o jednu příčku předstihlo béčko. Kuba Voříšek skončil třetí na Turnaji šachových nadějí ve Frýdku-Místku. Filip Vopálka, Kryštof Křížek a Kuba Vojta si v Plané nad Lužnicí zahráli turnaj O Pohár Mistra Jana. Štěpán Filip skončil druhý na Velikonočním beránku v Kolíně. Honzík Veselý skončil druhý v mladších žácích na Pribináčku v Havlíčkově Brodě. V 1. lize mládeže obsadilo naše béčko 8. místo a zachránilo se. Vlašimské áčko skončilo ve 2. lize na solidním 5. místě. V Regionální soutěži skončilo vlašimské déčko třetí, Pravonín devátý.

Extraliga dorostu a stříbro pro Vlašim!

Květen

Vlašimské děti si v Rádiu Svobodná Evropa zahráli simultánku s velmistrem Sergejem Movsesjanem. Ondra Matějovský a Ríša Mládek si zahráli Ostravského koníka. Natálie Štanderová se stala v Pravoníně krajskou přebornicí do 8 let (Eliška Helebrandová byla druhá). Tomáš Vojta vyhrál rapid v Týně nad Vltavou. Na oblíbeném turnaji v Janských Lázních šokoval třetím místem v turnaji B Kryštof Křížek (Tomáš Vojta skončil druhý v turnaji A).  Na KP družstev mladších žáků v Říčanech skončil náš tým čtvrtý a podruhé za sebou nepostoupil na MČR. Sourozenci Zemanovi a Natálie Štanderová si v Malenovicích zahráli MČR do 8 let (Natálka skončila 16.). Filip Vopálka skončil čtvrtý na 13. turnaji Šachové školy Stamat v Benešově. Tomáš Vojta skončil druhý na Memoriálu Františka Říhy v Říčanech. Kuba Voříšek si zahrál v Měcholupech simultánku (vyhrál 32:1). Díky ratingu 1913 si Jarda Pazdera uhrál I. VT. Jirka Rýdl s Tomášem Vojtou skončili druzí na netradičním turnaji dvojic v Říčanech.

Červen

Družstvo starších žáků vybojovalo v Chrudimi stříbro na Mistrovství České republiky 6členných družstev. Kamila Steinová se stala celkovou vítězkou turnajů Stamat ligy. Nela Pýchová byla hlavním tahounem družstva Světlé nad Sázavou, které vyhrálo Česko-Slovenskou extraligu žen. Eliška Škarydová se stala v Táboře královnou mateřských školek. Tomáš Vojta vyhrál silně obsazený rapid v Chotěboři. Na MČR škol ve Zlíně obsadilo gymnázium 9. místo (střední školy), ZŠ Vorlina 10. (1. stupeň) a ZŠ Načeradec 25. (2. stupeň). Barbora Slavíková se v Mladé Boleslavi stala krajskou přebornicí do 10 let, Kryštof Křížek získal bronz v H14. Proběhlo první Lukavecko-Pravonínské šachování. Vojtěch Mejzlík přestoupil do Náměště nad Oslavou.

Trenér Ondra Matějovský a „jeho“ stříbrný tým na Šachových Zaječicích.

Červenec

Tomáš Vojta vyhrál uzavřený mistrovský turnaj na Mezinárodní šachové dovolené v Praze, Anežka Vlková a Kuba Voříšek pak skončili shodně třetí v uzavřených kandidátských turnajích. Martin Horák, Patrik Pýcha a Kryštof Křízek si zahráli Open Vsetín (Martin skončil 12.). Za účasti 17 dětí proběhlo formou příměstského tábora letní šachové soustředění v Pravoníně. Tomáš Vojta vyhrál Cyrilometodějský rapid v Praze. 4členné družstvo Vlašimi skončilo v Pardubicích na 39. místě na MČR. Patrik Pýcha obsadil výborné 14. místo v turnaji B na Czech openu v Pardubicích.

Srpen

80 dětí a vedoucích si užilo týden plný her na táboře v Růžené u Milevska. Pavel Vojta oslavil 40. narozeniny. Ivo Hradecký si zahrál Open Staré Město (obsadil 14. místo). Nele Pýchové se nedařilo v Polsku na Mistrovství Evropy dorosteneckých družstev. Vláďa Horák a František Innemann se v Rychnově zúčastnili MČR seniorů (Vláďa byl 12. v kategorii nad 60 let a František 20. v kategorii nad 70 let). Vlašimský šachový web oslavil 10 let svého provozu. Tomáš Vojta a Anežka Vlková se v Říčanech stali krajskými přeborníky v kategoriích muži a ženy.

Září

Kuba Vojta se v Mostě stal mistrem České republiky v rapidu (kategorie H12). Ondra Matějovský (jako reprezentační trenér) a Kuba Voříšek (skončil 99. v H14) se zúčastnili Mistrovství Evropy mládeže v Rumunsku. Tomáš Vojta vyhrál v Hostomicích krajský přebor v bleskovce. Martin Horák připsal ke svému elu 188 bodů. Nela Pýchová skončila 16. na Mistrovství světa v Uruguayi  (v kategorii do 18 let).  Tomáš Vojta skončil druhý na rapidu v Českém Brodě. Na Jizbici proběhlo soustředění talentů Středočeského kraje. Ve spolupráci s naším oddílem byl uspořádán již čtvrtý turnaj pro zaměstnance Rádia Svobodná Evropa. Tomáš Vojta skončil třetí na rapidu v Týnci (Ondra Matějovský byl 8.).

Kuba Vojta s pohárem pro mistra České republiky v rapid šachu.

Říjen

Kuba Moulík skončil třetí na RŽL v Sedlčanech. Kuba Vojta byl pátý na trojboji (rapid, blic, fischerky) v Janských Lázních. Dorostenecké družstvo zahájilo v Brně Extraligu 2 výhrami, 1 remízou a 1 prohrou. Tomáš Hašek, Dan Houdek, Kuba Voříšek a Tomáš Vojta si zahráli na Slovensku Open Tatry. Vlašimáci ovládli RŽL v Pravoníně (1.Vojta, 2.Křížek, 3.Píšová). Kuba Moulík a Kryštof Křížek se v Harrachové zúčastnili MČech mládeže.

Listopad

Anežka Vlková skončila v Kovářské druhá na MČR dívek do 18 let a vybojovala si postup na Mistrovství Evropy! Nela Pýchová pak na stejném místě skončila třetí v Polofinále juniorů a díky tomu si zahraje březnové finále. Sourozenci Zemanovi si zahráli dětský turnaj v Jihlavě. Ondra Matějovský a Kuba Vojta se zúčastnili Openu Brno. Lukáš Zeman a Fanda Jelínek vybojovali stříbro a bronz na turnaji v Poděbradech. Školní družstva ZŠ Vorlina a ZŠ Načeradec postoupila z okresního kola na krajské. Dan Zeman skončil na pěkném 14. místě na MČech do 8 let v Harrachově. Tomáš Vojta skončil druhý a Ivo Hradecký pátý na bleskovce v Českých Budějovicích.

Anežka Vlková a Nela Pýchová s medailemi z MČR juniorek a Polofinále juniorů.

Prosinec

Kuba Vojta vyhrál turnaje RŽL v Čerčanech i ve Stříbrné Skalici. Anča Zlámaná vyhrála Čertovský turnaj dvojic v Táboře. Školy z Podblanicka zářily na krajském přeboru škol (své kategorie vyhrály ZŠ Vorlina, ZŠ Načeradec i Gymnázium Vlašim). Proběhlo druhé Lukavecko-Pravonínské šachování. Lukáš Zeman skončil druhý na Táborské věži. Fanda Jelínek si zahrál v Malenovicích Talent Cup. Tomáš Vojta vyhrál během 5 dnů tři vánoční turnaje – naší bleskovku v Chotýšanech, bleskovku v Týnci (zde byl na výborném 2. místě Jakub Vojta) a rapid v Uhlířských Janovicích. František Innemann oslavil 70. narozeniny. V Silvestrovském turnaji v Pravoníně skončil Jakub Vojta druhý a Jakub Voříšek třetí (turnaj B vyhrál Lukáš Zeman). Famózní výkony předvedli na MČR v bleskovce Tomáš Vojta a Ríša Mládek (Tomáš byl čtvrtý mezi muži a Ríša mezi juniory).

Tomáš Vojta poráží před kamerami České televize bronzového medailistu z Mistrovství Evropy GM Petera Michalíka.

Rok 2017 navázal na úspěšné předchozí roky a směle lze říci, že pokračuje zlatý věk vlašimského šachu. Užívejme si a važme si těchto velikých úspěchů, nikde není psáno, že budou trvat věčně. Všem spoluhráčům, kamarádům, ale i soupeřům přejeme do nového roku 2018 mnoho úspěchů nejen za šachovnicí!

Přehled událostí roku: 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011

2 reakcí na “Přehled událostí roku 2017”