TJ Spartak Vlasim
01
Zář

Poprvé na MČR

Dne1.7.2017 jsem konečně odešel do důchodu a mohl jsem se začít věnovat všem svým koníčkům a dalším činnostem, které jsem neustále odkládal. Jako první jsem se začal věnovat své drahé polovičce a vyrazili jsme na několikadenní výlet do Telče. Po návratu nás na týden potěšila svou návštěvou vnoučata a po jejich odjezdu jsem se rozhlížel po další aktivitě. Vzpomněl jsem si, jak jsem kvůli práci mnoho let odkládal účast na seniorském MČR a hned jsem se začal pídit po podrobnějších informacích a zjistil jsem, že již několik let se koná v Rychnově nad Kněžnou. Manželku to zaujalo, zjistila, že v Rychnově je spousta turistických atrakcí a ihned mi sdělila, že tenhle výlet by se jí velmi zamlouval a že mám tedy účast v turnaji povinnou. :-) Termín přihlášek byl do 31. 7., takže z mého pohledu spousta času. Ubytování v garsonce bylo trochu dražší a tak jsem se obrátil na oddílového kolegu dlouholetého účastníka tohoto turnaje a tudíž i znalce tamních poměrů, zdali by nenašel nějaké levnější ubytování. Franta mě ujistil, že se pozeptá, ale až po své týdenní dovolené a hned poté mi zavolá. Času bylo dostatek, tak jsem to pustil z hlavy, a když jsem si na to vzpomněl,  termín přihlášek už vypršel. Pomyslel jsem si něco nehezkého o Frantově spolehlivosti a usoudil, že se letos již mistrem republiky nestanu. Turnaj začínal 19.8., naplánoval jsem tedy na toto období jiné aktivity. Ovšem 17.8. zazvonil domovní zvonek a koho to nevidím u branky. Franta, ještě než jsem stačil začít láteřit, kde se poflakoval,  mi sdělil, že strávil s bolestmi zad celý čas v nemocnici. Zato prý má pro mě výbornou zprávu, že se na poslední chvíli uvolnila garsonka (ano, ta kterou jsem nechtěl, protože byla dražší) a jestli prý hned zavolám pořadateli Jirkovi Danielovi, tak ji mohu mít. On že tam zrovna odjíždí a ať si pospíším, ať mi ji někdo nevyfoukne. Sednul do auta a odjel.


V kategorii nad 70 let obsadil František Innemann 20. místo.

Žena moje milovaná, když to uslyšela, hned začala telefonicky odvolávat všechny akce, které měla naplánované a že jich měla požehnaně, rehabilitace, zubařku, kosmetiku, kadeřnici a spoustu dalších. Během půlhodiny všechno stihla přeházet na další týden a mně jenom běhal mráz po zádech, když jsem sledoval, jak ukecávala všechny, aby koukali najít volný termín. Mě však teprve čekal telefonát do Rychnova. Při představě, že garsonka už bude obsazena a nikam se nepojede, jsem se jen modlil, aby moje smrt byla rychlá a bezbolestná. :-) Naštěstí vše klaplo a v sobotu ráno jsme vyrazili směr Rychnov. Vědět však co nás čeká, tak jsem nikam nejel.

Do Rychnova jsme dorazili v pohodě, ale navigace nás dovedla někam na kraj města. Nechal jsem ženušku v autě, a protože už se blížil konec registrace, vyrazil jsem kvapně do města vyhledat divadlo, kde se registrace konala. Po cestě jsem se vyptával lidí, kde najdu divadlo, ale jak se ukázalo místní i když věděli, kde to je, tak nebyli schopni popsat, jak se k němu dostat. Nakonec jsem se dostal do Panské ulice, kterou jsem celou prosvištěl, ale divadlo nikde. Honem zpátky a zas nic. Teprve při třetím průchodu jsem si všimnul malinké cedulky, kde bylo napsáno Pelclovo divadlo, přitom na domě byl obrovský nápis Národní dům.

Zaregistroval jsem se, dostal klíč od garsonky a dal se na cestu zpět k autu. Naštěstí jsem dostal i mapu, takže cesta zpět nebyl problém až na objevivší se bolest v lýtkách. Zřejmě po dvou hodinách v autě a sprintu do hrací místnosti jsem si natáhl ztuhlé lýtkové svaly. K autu jsem spíš kulhal, než šel. Když jsem zaparkoval u domova mládeže, vyndal těžký kufr a došli jsme ke vchodu, zjistil jsem, že garsonka je ve čtvrtém patře a bez výtahu. Lýtka odmítala spolupracovat a tak cesta do 4. patra s těžkým kufrem byla utrpení. A to mě ještě čekala cesta po schodech dolů a k divadlu na 1. kolo.

Existuje povinnost pro silnějšího hráče v prvním kole openu partii vyhrát, bohužel můj soupeř o tom zjevně nevěděl a pustil se do mě hlava nehlava. Partie Horák -Cvejn dospěla do postavení v následujícím diagramu:

Soupeř zahrál 46. .., Dd8??  (46. …, Sd8!!) a po 47. Dxd8, Sxd8 48. Sxa7, Jd7 49. c5, Sc7 50. c6, Je5 51. Kb5, Kf8 52. Sb6, Sxb6 53. Kxb6, Jc4+ 54. Kc5, Ke7 55. Kxc4, Kd6 56. Kb5, Kc7 57. a5, h5 58. a6  se vzdal 1-0

Soupeř byl tou chybou tak zdrcen, že poslední tahy už jen polohlasně komentoval: „tohle nejde“, „ten pěšec mi uteče“, „střelec ho neudrží“ apod.

Druhý den jsem dopajdal ke druhému kolu a průběh partie Obůrka – Horák byl podobný. V koncovce stál soupeř na výhru a nakonec po hrubé chybě prohrál:

35. a5??, Kb7 36. Kf1, Ka6 37. Ke2, Sxa5 38. Sc1, Kb5 39. Kd3, Sf1 40. Ke2, Sb4 41. Kd3, a5 42. Sb2, Ka4 43. Kc2, Se1 44. f3, Kb4 45. Sc1, Kc4 0-1

Po těchto dvou šťastných výhrách jsem dospěl k názoru, že hráči openu si usmysleli, že mě udělají i proti mé vůli mistrem republiky. Bohužel ve třetím kole jsem narazil na ruského IM, který patrně díky jazykové bariéře, nepochopil oč jde a jako jediný můj soupeř mě porazil.

Následovaly 3 bezbarvé remízy.

V 7. kole jsem hrál bílými s panem Pittermannem a partie dospěla do následujícího postavení:

Zde jsem mohl vyhrát krásným obratem 21. Jxf7!, Vxf7 22. Sd6!!, Dc8 23. Sxb8, Dxb8 24. Dg4!!

Bohužel jsem to viděl jen do 23. tahu a po 24.Sxf7 se mi zdálo, že 2 věže proti 3 lehkým figurám nejsou dostačující, ale po 24. Dg4!! Bílá věž na 7. řadě spolu s dámou zabezpečují hladkou výhru.

Nicméně pěšec víc mi stačil k výhře, díky které jsem se posunul v tabulce nahoru a bohužel i k silnějším soupeřům, takže víc než dvě remízy v posledních dvou kolech jsem neuhrál. Přesto tyto dvě remízy mi zabezpečily krásné 12. místo v konkurenci 66 hráčů. Na cenu jsem sice nedosáhl, poslední cena byla za 10. místo, ale příští rok doufám, že to bude lepší. :-)

Turnaj byl skvěle zorganizován, ředitel festivalu Jirka Daniel, měl k dispozici vynikající tým, který zabezpečil bezproblémový průběh všech turnajů a uspokojil všechny požadavky účastníků.

V rámci festivalu probíhal i turnaj padesátiletých, takže doporučuji všem našim hráčům nad 49 let, aby neváhali a v příštím roce se do Rychnova vydali, opravdu to stojí za to.

Výsledky

Stránky pořadatelů

(autor článku: Vláďa Horák)

6 reakcí na “Poprvé na MČR”

 1. 1
  Blanka píše:

  Gratuluju k pěknému výsledku. Článek se také dobře četl. :-)

 2. 2
  Vláďa píše:

  Dik :-)

 3. 3
  Tom píše:

  Vláďa letos nabral na svém prvním MČR zkušenosti a příští určitě zaútočí na první desítku. :-)

 4. 4
  Vlada píše:

  Jasne, zaútočim na medailove pozice!
  Máme v oddílu nějaké další hrace-seniory? Mohli bysme postavit družstvo a vyhrát turnaj pětičlenných mancaftu

 5. 5
  Vlada píše:

  Sorry, čtyřčlenných …

 6. 6
  Tom píše:

  Seniorů v týmu moc nemáme, ale nám s Maťou už moc nechybí, tak třeba za pár let … :-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
chci víc smajlíků...
 

© 2018 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist