TJ Spartak Vlasim
24
Srp

Bramborovi je 40!

Když jsem na podzim 1986 v necelých jedenácti letech vstoupil do světa organizovaného šachu, bylo nás v žákovském kroužku ve Vlašimi pod vedením Zdeňka Ryšánka docela hodně. Jak čas plynul, počet se měnil a z původní sestavy postupně skoro všichni dřív nebo později skončili, tři jsme však v oddíle zůstali dodnes – dá se říct, že do celkem pokročilého věku :-) . Mě a Tomáše Vojtu dohnala čtyřicítka v nedávné době, Pavel Vojta se jí dožívá právě dnes!

Pavel Vojta je bezesporu jednou z ikon vlašimského šachu. Sice se nedokázal dostat do tak vysokých pater jako jeho brácha Tomáš, to bylo ale do značné míry dáno tím, že měl vždy i jiné koníčky. A šlo mu snad všechno! Turnajová vítězství zaznamenal v šipkách i mariáši, dlouhá léta také hrával závodně fotbal za Kondrac, párkrát i za áčko v krajské 1. B třídě. Nyní pro změnu hraje kuželky. A protože jeho dvě děti, Petra a Radek, šachu neholdují (i když to Pavel minimálně s Péťou pár let zkoušel), těžko se spojují rodinné aktivity se šachovými a Pavel tak v posledních sezonách hrává jen soutěže družstev. I přes zmiňovaná „omezení“ se vypracoval na silného kandidáta mistra a jeho mezinárodní elo už se dlouho pohybuje kolem 2200 (nejvíc měl 2225).

V žákovských letech byl Pavel mým tradičním soupeřem, ať už v oddílových žebříčcích či v okresních přeborech. Za začátku jsem míval navrch já, pak mě dohnal a později v dospělosti předehnal. Kromě toho byl i mým kamarádem, vzpomínky na blbosti, které jsme prováděli na turnajích, hlavně na těch vícedenních (kterých tehdy nebylo mnoho, ale třeba 14denní Polsko v lednu 1990 bylo super), by vydaly možná na celou knížku. Pavlovi také vděčím za to, že znám kompletní šachová pravidla, braní mimochodem mě totiž naučil v páté třídě on, a to drsnou formou, když mě za jeho pomoci řízl na mém prvním turnaji v Benešově (dokonce jsem tehdy volal rozhodčího, že švindluje :-) ). Hodně legrace jsme si užili také na táborech v Jablonné nad Vltavou a právě tam vymyslel Pavlovi neveklovský Libor Laubacher přezdívku Brambor. Už si nejsem jistý, jak přesně to vzniklo, původní verze snad byla Bramborák, protože to bylo Pavlovo oblíbené jídlo, ovšem Libor to zkrátil do podoby, jež se neobyčejně ujala – minimálně ve vlašimském šachovém prostředí mu dodnes málokdo řekne jinak.

Jak už jsem naznačil, v poslední době toho Pavel moc nehraje, ale to neplatí o celém období jeho dospělosti, před svatbou odehrál spoustu týdenních turnajů, hlavně ty v Českém Brodě a Jeseníku zůstávají v našich vzpomínkách jako legendární :-) . Šachovou hrou se vždy především bavil, coby silný hráč ale samozřejmě zaznamenal nějaké ty úspěchy, za všechny jmenujme 2. místo na Openu Říčany 2006 (výsledky), 1. místa na rapidech – v Českém Brodě 2009 a Sedlčanech 2015. Dnešní oslavenec se také podílel na většině kolektivních úspěchů vlašimského áčka.


Pavel vyhrál rapid v České Brodě (článek)


… a v Sedlčanech (článek)


Pavel byl jedním z tahounů Vlašimi při vítězství ve 2. lize a byl i u 4. místa v lize první!

Určitě to Pavel mohl v šachu dotáhnout dál, ale on prostě nechtěl. Rád bych sem napsal hlášku, že nikdy neotevřel šachovou knihu, ale to by nebyla úplná pravda – vzpomínám si, jak jsem ho kdysi coby dorostence na návštěvě u Vojtů viděl přehrávat si s z vybraných partií Karpova. Možná to byla jeho jediná šachová knížka, a tak není divu, že jeho styl hry trochu exmistra světa Anatolije Karpova připomíná :-) . Cit pro figurky měl holt Pavel vždycky. Jako důkaz připomeňme historku, jak jednou dva vyznavači Dvoreckého – Vítek Moravec a Jarda Daneš – před zahájením bleskového turnaje v Říčanech řešili nějakou koncovku. Asi po 15 minutách analýzy se shodli na tom, že bílý má sice výrazně lepší pozici, ale při přesné obraně černého to vyhrát nejde. Načež k jejich stolku přišel (s nezbytným lahváčem v ruce :-) ) Pavlík a během 10 sekund jim ukázal, jak bílý černého vytempuje. Prostě talent! :-)

Tak Brambo, všechno nejlepší, ať se Ti vše daří – a doufám, že Tvé rozhodnutí o ukončení šachové kariéry není definitivní! :-) Chyběl bys nám jako šachista i jako kamarád.

(autor článku: Ondřej Matějovský)

 

21 reakcí na “Bramborovi je 40!”

 1. 1
  Jarda P. píše:

  Všechno nejlepší, Pavlíku :-) !!!

 2. 2
  Tom píše:

  Brácha, vítej mezi nás dědky. :-)

 3. 3
  Patrik P. píše:

  Všechno nejlepší! :-)

 4. 4
  Marie F. píše:

  Pavle, přeji vše nejlepší a do dalších let zdravíčko, štěstíčko, optimismus, radost a úspěchy ve všem, co budeš dělat.

 5. 5
  Vlada píše:

  Vše nejlepší a už se těším, az si brzy zahrajeme na mcr seniorů v Rychnově :-D

 6. 6
  visvi píše:

  Při této speciální příležitosti se prostě musím ozvat. Brambor je skvělý šachista a výborný parťák, byla by velká škoda, kdybychom ho už za šachovnicí nikdy neviděli. Bez nadsázky ho můžu zařadit mezi své největší životní a šachové mentory (byť to po odstavci o šachových knihách vyzní zvláštně). Nejradši samozřejmě vzpomínám na naše společné turnaje v Pardubicích, a proto mám jeden velký sen – zahrát si ještě jednou s Pavlem Vojtou bok po boku na pardubických družstvech.

  (Brambovi už jsem přál, podruhé by to bylo moc.)

 7. 7
  Arnold píše:

  Co dodat když jsem ho znal jako kluka co chodí do první třídy a dnes?Pavle všechno nejlepší k Tvému jubileu v šachovém i nešachovém životě. 8-)

 8. 8
  Dan píše:

  Ať se ti daří!

 9. 9
  kouzelník píše:

  Ahoj, tak vše nejlepší.

 10. 10
  Míra píše:

  Tato zpráva se dostala i do Miřetic, tak blahopřeji k kulatinám!

 11. 11
  Nelly píše:

  Hodně štěstí, zdraví, ať tě život stále baví, ať máš úsměv na své tvaři a ať tě nikdy nedožene stáří. Přeji vße nej a nej!

 12. 12
  Roman Šimák píše:

  Všechno nejlepší hodně šachových úspěchů

 13. 13
  Blanka píše:

  Všechno nejlepší a ať tě šachy nepřestanou bavit.

 14. 14
  Pavel Vojta píše:

  Maťo, děkuji moc za krásný článek. Moc si toho vážím. Všem ostatním děkuji za krásná přání

 15. 15
  Tomáš Hašek píše:

  Ahoj Pavle!

  Všechno nejlepší!!!!

 16. 16
  AdolfR píše:

  v clanku naprosto opomenuta ojedinela vyhra nade mnou, v Pravonine. Gratulace. A k narozeninam take gratulace: ) A samozrejme taky chci, aby Pavel hral dal

 17. 17
  Richard, Sr. píše:

  Brambor,
  at se dari a vyuzijes sve talenty v dalsich letech ku prospechu lidstva ;-)

 18. 18
  franta.innemann píše:

  Ahoj bramboráku Pavle Vojto,přeji Ti hodnou ženu a hlavně děti,neboť dokážou nám zkrátit nejen život,ale zase bychom přišli o smysl života.Takže na zdraví a přimlouvám se i za Toma,aby jsi s námi ještě několik desítek let vydržel. :-D

 19. 19
  Maťa píše:

  Pavel (14): Díky za pochvalu, rádo se stalo :-) .

  Adolf (16): Omlouvám se, na Pavlův největší úspěch jsem opravdu zapomněl ;-) .

  Není to tolik jako u Pavla, ale svůj význam (hlavně právně :-) ) plnoletost má. Takže vše nejlepší k dnešním narozeninám Frantovi Helebrandovi! :-)

 20. 20
  Zdeněk Ryšánek píše:

  Ahoj Pavle, nechodím na stránky denně, proto to zpoždění. Vzpomínám na své začátky ve Vlašimi a samozřejmě i na šachový kroužek, který jsem se opovážil vést a na který jste docházeli. Pořád se trochu cítím vlašimským šachistou a proto ti chci popřát hodně zdraví a úspěchů ve všem, do čeho se ještě pustíš. Ten konec šachové kariéry si promysli. Ve 40ti teprve všechno začíná.

 21. 21
  Pavel Vojta píše:

  Ještě jednou všem moc děkuji :-) !!!

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
chci víc smajlíků...
 

© 2018 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist