TJ Spartak Vlasim
01
Srp

Vydařená Mezinárodní šachová dovolená

Minulý týden jsme před mamutím pardubickým festivalem dali přednost o mnoho klidnější Mezinárodní šachové dovolené v Praze. Ta se již po dvacáté hrála jako vzpomínka na profesora Jaroslava Pelikána, který tradici těchto turnajů v roce 1991 založil. Zajímavostí této akce je, že se hraje formou kruhových uzavřených turnajů, kde se utkávají systémem každý každým hráči přibližně stejné výkonnosti. A vzhledem k tomu, že hrála i spousta cizinců, byly turnaje pro naši mládež velmi atraktivní.

Začnu turnajem s názvem K21 (tato šifra znamená – kandidátský s průměrem +- 1900, druhý turnus, první turnaj :-) ) v němž hráli Anežka Vlková a Kuba Vojta.

Jak je vidět z tabulky, oba si vedli velmi dobře. Kuba dokonce po úvodu 3,5 ze 4 dlouho okupoval přední příčky, ale nakonec ho prohry v posledních dvou kolech odsunuly na místo páté. Velká škoda byla zejména té z posledního kola.

Ekberg K. – Vojta J. - pozice po 23. tahu bílého:

Bílého pozice je v troskách. Nejenže má pěšce méně, ale i jeho král se necítí zrovna bezpečně. Navíc měl bílý na hodinách už jen pár minut (hrálo se tempem 90 minut na 40 tahů + 30 minut s přídavkem 10 sekund za tah počínaje 41. tahem) a Kuba takřka hodinu. 23…a5 To nic nekazí, ale je to počátek špatného plánu. Materiál získává 23…e6 24.Sc4 Vd4 -+. 24.Ja4 Db5 25.Jc5 axb4? Touto chybou už si ale černý hodně komplikuje život. Velkou materiální výhodu by získal po 25…f5 26.Dd4 Jxf3 -+. 26.Sxb7 f5 27.Dxf5 Jd3?? Pozice už byla dost komplikovaná (výhodu stále drželo 27…Da5), ale ani tím se nedá omluvit přehlédnutí jednotahového odtahu, po kterém získává bílý dámu. 28.Ja6+ a ve 31. tahu 1-0.

Tato prohra znamenala spoustu slziček, ale nemohla nijak ovlivnit dobrý pocit z Kubova výkonu. Takto pěkně si třeba poradit v derby s Anežkou.

Vojta J. – Vlková A. - pozice po 16. tahu černé:

17.c4! Sxg2 18.f3 Sxf3 Nic jiného než odevzdat figuru Anežce nezbývá, po ústupu střelce by totiž následovala efektní pointa kombinace bílého: 18…Sh3 19.Sxc6 bxc6 20.Ve7!! se ziskem dámy. 19.Jxf3 f5? Anežka neměla svůj den a přehlíží další úder. 20.Je5! De7 21.Jxc6+ a bílý dává mat. 1-0

Toto ale byla jediná nepovedená partie Anežky, jinak podávala po celý turnaj výborné výkony a zaslouženě vybojovala bronzovou medaili! Takto s přehledem si třeba poradila s papírově výrazně silnější soupeřem.

V turnaji K22 náš oddíl reprezentoval Kuba Voříšek a i on zaslouží velkou pochvalu za výborným výkon. Stejně jako Anežka uhrál 5,5 bodu a stejně jako ona bral finanční odměnu za 3. místo.

V pondělním článku jste si mohli přehrát partii Kuby s panem Sedlákem, já teď přidám ještě jednu ukázku. Takto přesvědčivě si poradit s nejvýše nasazeným hráčem.

Voříšek J. – Michálek F. - pozice po 24. tahu černého:

25.e6! Se8 Po vzetí pěšce by černý přišel o figuru: 25…Sxe6 26.Vge1 Kd7 27.Sc5+ +-. 26.Se5+ Kb6 27.b4!? Zajímavý nápad, Kuba obětuje pěšce a jde dát soupeři mat. Dostatečně silné bylo i prosté 27.Sd6 +-. 27…Sxb4 28.Vb1 c5? Černý raději odevzdává střelce než by trpěl pod tlakem bílých figur. O výsledku partie je tak ale rozhodnuto. Jedinou nadějí bylo 28…Ka5, ale i tak je pohled na černé figurky zoufalý. 29.a3 a bílý lehce dotáhl partii do vítězného konce. 1-0

Na závěr jsem si nechal turnaj s názvem mistrovský, ve kterém jsem hrál já. Při slavnostním zahájení mě zaujala věta pořadatelů (nebo spíš pořadatelek – manželky a dcery pana Pelikána): „My nejsme šachový turnaj, my jsme šachová dovolená“, a tak jsme i tuto akci pojmul. O to, co hrají soupeři, jsem se nezajímal a většinou jsem si jejich jména zjišťoval, až když jsem před partií potřeboval vypsat jméno do příslušné kolonky partiáře. Plán byl jasný: prostě si budu hrát v klidu ty svoje blbosti a ono to nějak dopadne. :-) Je úsměvné, že i tento laxní přístup stačí k vítězství v poměrně silném turnaji.

Docela mě po losování zaujalo, že GM Kasparov i WIM Kasparovová mají nasazovací číslo 1 (což je poměrně značná výhoda – na úvod 2x bílé, celkem 5x). Považoval jsem to za náhodu, ale při pohledu na loňský turnaj, kdy to je úplně stejné, to asi náhoda nebude. Nevím proč mají zapotřebí, když jsou oba jasnými favority, si ještě domlouvat takovéto výhody. A i proto jsem rád, že jsem toho nafoukaného pána (mimo jiné si stěžoval, že se bavím během partie s Kubou) předstihl, a i to i přesto, že jsem měl černé se všemi silnými hráči.

K vítězství je potřeba samozřejmě mít i kus štěstí, jako třeba v této partii.

Houška J. – Vojta T. - pozice po 35. tahu černého:

Okamžitě vyhrává 36.Je7+ Kh8 37.Va1! s odlákáním dámy od krytí bodu g8. Naštěstí pro mě přišlo 36.e6 Sc5! Hezký obranný tah (střelce nelze vzít: 37.Dxc5? Vxh2+ 38.Kg4 De2+ 39.Vf3,De4+ -+) a pozice je rázem vyrovnaná. Po dramatickém průběhu skončila nakonec v 54. tahu remízou.

O pořadí na předních místech rozhodla partie v osmém kole.

Lokander M. – Vojta T. - pozice po 21. tahu bílého:

Bílý po chybě přišel o pěšce, ale díky hrozbě Jxd6 by se mohlo zdát, že má určitou protihru. To je ale mýlka … 21…f4! Kvůli slabé diagonále g1-a7 přichází bílý o další materiál. 22.Dc3 Ještě nejlepší bylo odevzdat kvalitu po 22.Jxd6 Dxf1+ -/+. 22…Jxb3 23.Vb1 a4 24.Jd2 Vfc8 25.Db2 Dd3! Hezký zvedák na závěr, který je mnohem silnější než nabízející se Dxd5. Na 26.Jxb3 by následovalo 26…Vc2, proto se bílý hned vzdal. 0-1

 
Odleva 1.Vojta T., 2.Kasparov S. , 3.Lokander M. (foto L.Sedlák)

Turnaj, který proběhl v příjemném prostředí čtyřhvězdičkového hotelu Amarilis, se nám velmi líbil, za což děkujeme hlavním pořadatelkám, paním Kollerové a Pelikánové. Byla to pěkná šachová dovolená.

Výsledky

Stránky turnaje

(autor článku: Tomáš Vojta)

4 reakcí na “Vydařená Mezinárodní šachová dovolená”

 1. 1
  Anonymka píše:

  Ještě jednou obrovská gratulace! Dostali jste medaili?

 2. 2
  Maťa píše:

  Také ještě jednou gratuluji celé vlašimské výpravě! A troufám si zapochybovat, že by si Sergej Kasparov domluvil s pořadateli číslo 1 – nevím, jak by to zdůvodnil, a hlavně pochybuji, že by mu vyhověli. Vloni jedničku měl, ale v jiných letech ne.

 3. 3
  Tom píše:

  No, myslíš, že je náhoda, že by si společně s manželkou vytáhli (nebo lépe řečeno vytáhl to číslo někdo za ně, protože losování nebylo veřejné) 4x po sobě číslo jedna? Jestli ano, tak se mu omluvím a zeptám se ho, jaká padnou v neděli čísla sportky. ;-)

 4. 4
  Maťa píše:

  Prostě mi přijde hodně nepravděpodobný, že by si řekli o číslo a že by ho pak dostali.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
chci víc smajlíků...
 

© 2018 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist