TJ Spartak Vlasim
07
Čvn

55. Zaječice pohledem Pravonínských

Přemýšlela jsem, jak popíši gigantický turnaj uspořádaný šachisty ze Zaječic, ale pan Hájek mi to velice ulehčil. Právě dorazila jeho závěrečná zpráva, která je níže v odkazu, a já si dovolím podstatné údaje z jeho zprávy „uloupit“ a zařadit je do článku na naše webové stránky.

Závěrečná zpráva pana Hájka

KDO A JAK REPREZENTOVAL OD NÁS?

DRUŽSTVA:

Celkem hrálo 63 šestičlenných družstev. My jsme utvořili družstvo jen z šachistů, které jsme si vychovali od samých začátků, a tuto zásadu budeme dodržovat i nadále. Startovali jsme z 26. místa a naše družstvo ve složení Petra Píšová, František Jelínek, Lukáš Zeman, Štěpán Filip, Jan Veselý a Filip Kůra skončilo na 23. místě s 15 body (tolik bodů mělo dalších pět družstev před námi). Měli jsme na víc, ovšem chyby našich hráčů nemohly být odměněny více body!

DVOJIČKY:

Tuto kategorii jsme obsadili dvěma družstvy, celkem hrálo 51 dvojiček (ročník 2008 a mladší).

1. Natálie Štanderová a Daniel Zeman, tato dvojice skončila 42. místě se 7 body

2. Lenka Šťastná a Tomáš Zeman, tato dvojice skončila na 41. místě se 7,5 bodem

JEDNOTLIVCI:

Tuto kategorii zastupoval Jiří Zeman. Hrálo 52 šachistů a Jirka skončil na 44. místě, uhrál 3 body, hrál výkonem 1137 a má na svém kontě cenný sklap, porazil paní Natašu Richterovou z Ratíškovic (1226).

PÁR MÝCH PŘIPOMÍNEK

Děti byly fantastické, turnaj si užily a tvořily sourodý kolektiv a moc se podporovaly. Je pro nás velkým úspěchem, když můžeme složit družstvo na takto prestižní turnaj v působnosti České republiky z dětí, které jsme si vychovali od mateřské školky, věnovali jim stovky hodin poctivé práce a nyní se můžeme těšit z jejich výsledků. Startovalo 63 družstev a my skončili na 23. příčce, a to jen kapitánka a Lukáš Zeman jsou ve věku starších žáků. Všichni ostatní jsou mladší. Určitě je to příslib do budoucna, a když na sobě zapracují, možná to bude za rok lepší!

Dvojičky jsme vyvezli na zkušenou. Mohli jsme postavit ještě nejméně dvě další, ale kvůli jiné volnočasové aktivitě a nemoci nemohly další děti jet. Obě děvčata (Natálie Štanderová a Lenka Šťastná) i bratři Daniel a Tomáš Zemanovi se určitě neztratili, zahráli na své možnosti. Jen Natálku svazovala nějaká tréma, na jiných turnajích hrála podstatně lépe. Vezmu-li v potaz skutečnost, že děvčata si příští rok zahrají znovu a kluci budou moci startovat ještě dva ročníky, tak i zde se nám blýská na lepší časy. Troufám si napsat, že příští rok postavíme nejméně 5 dvojic pro METOS Chrudim OPEN! Malí šachisté vzorně přistupovali ke každé partii, volný čas trávili pospolu. Z nepovedených partií byli smutní, ale vždy jsme si o partii popovídali, pověděli si o zahraných chybkách a pak už se těšili na další boj. Moc je chválím, byli stateční, zodpovědní a poslušní. Děvčata byla se mnou poprvé bez rodičů a v neděli odpoledne jsem na nich pozorovala, že se jim už stýská.

HODNOCENÍ HLAVNÍHO TRENÉRA LUKÁŠE FILIPA

Na turnaj jsem se s tímto družstvem vypravil možná s přehnanými ambicemi. Počítal jsem, že se umístíme do 15. místa. První den nehráli někteří dobře. Chyba byla asi v tom, že jsme jeli do Chrudimi až v sobotu, všichni museli vstávat brzo a dlouhá cesta měla vliv na jejich výkon. Příště pojedeme zcela určitě o den dříve. Po prvním dnu jsme si společně sedli a na poradě probrali, co dělají špatně, každý si řekl své. A nedělní výkon byl podstatně lepší.

Jednotlivé šachovnice:

1. šachovnice – kapitánka Petra Píšová – uhrála 6/9 na první desce, což bylo pro tým velikým přínosem. Petra plnila roli kapitána skvěle. Většinou dohrávala jako poslední, za tým by snad položila i život! Nejméně dvě partie zvrátila ve svůj prospěch. Byly situace, kdy už jsme nevěřili, že dotáhne souboj do vítězného konce, ale ona čekala trpělivě na chybku soupeře, které bezezbytku využila a zvrátila celý výsledek v náš prospěch. Péťa byla velikou oporou týmu, a to ať za šachovnicí, tak i mimo ni. Péťa je rozený „generál“ a kluci ji berou a mají rádi.

2. šachovnice – František Jelínek – uhrál 4,5/9. Frantovi samotnému se jistě jeho hra nelíbila. Umí zahrát podstatně lépe. Dělal začátečnické chyby, hrál hrozně rychle a nebyl k udržení. Nejméně ve dvou případech měl štěstí, kdy mu soupeři své body darovali, když byl náš borec prohraný. Nad partií začal přemýšlet, až když ztratil figuru, a někdy už to nenapravil. Měl výborný start 3/3, ale pak 1,5/6.

3. šachovnice – Lukáš Zeman – uhrál 7/9. Lukáš prohrál pouze 2 partie se silnějšími soupeři. Lukášova hra se mi líbila, hraje pomalu, klidně, počítá, promýšlí, je zodpovědný. Byl velkou oporou týmu a nedělní výsledek 3/3 byl vynikající.

4. šachovnice – Štěpán Filip – uhrál 7/9. U Štěpána jsem očekával o bodík více. Prohrál jen dvě partie se silnějšími soupeři. Mohu mu vytknout jen partii s Polabinami, kde sice vyhrál, ale dlouho mu trvalo vzpomenout si na motiv, který jsme na schůzkách probírali mnohokrát. Když si konečně vzpomněl, tak se chytil za hlavu!

5. šachovnice – Jan Veselý – uhrál 3/9. Velice rychlá hra a spousta chyb připravily Honzu o spoustu bodů. Honza byl jak vyměněný, většinou hraje s rozvahou, nevím, kam chvátal?

6. šachovnice – Filip Kůra – uhrál 3/9. Stejně jako Honza – hrál rychle a dělal hrubé chyby. Filip mi přišel jako duchem nepřítomný, přišel, zasedl, poměnil figury, hrál bez plánu a prohrál!

Z výše uvedeného hodnocení je jasné, že mnou očekávaný výsledek nebyl ze sféry scifi. Kdyby Fanda uhrál o bod více a zadní desky každý o 2 body více, tak to tam bylo! Máme co vylepšovat. V náš prospěch hraje i mládí, neboť si v tomto složení můžeme zahrát příští rok beze změny znovu a další rok zase (to bude už přestárlý! jen Lukáš). Zcela určitě pojedeme s jedním náhradníkem, aby mohli být indisponovaní hráči prostřídáni.

Celkově však spokojenost, nebylo nutné řešit žádné špatné chování či nějaký průšvih. Parta se utužila a už samy děti kují nové plány.

Největší překvapení však čekalo na této akci na mě. Představte si, že jsem byla vylosována (jak výše uvedeno) a získala poukaz na víkend v hodnotě 3.000 Kč, který darovali do tomboly cyklisté. Nikdy jsem nic nevyhrála v takto vysoké částce. Byla jsem velice mile překvapená a děkuji. Co však mě zaskočilo ještě více, byl ten fakt, kolik lidí mi tuto výhru přálo. Potlesk byl veliký, trochu jsem se i styděla, cestou na pódium mi podávali ruce a blahopřáli. Byl to moc hezký zážitek. Po tomto zážitku jsem přesvědčena o tom, že se o naší činnosti ví a že to děláme dobře. Samozřejmě, že se o výhru nějakým způsobem podělím se všemi vedoucími a hlavně dětmi, neboť kdyby nebylo dětí, tak bych nic nevyhrála!

V této souvislosti stojí za zmínku, že právě letos máme 10. výročí naší činnosti a všechny naše akce jsou letos směrovány na připomínku tohoto jubilea. Oficiální oslava a sešlost všech dětí, které nám prošly naším klubem bude při Silvestrovském turnaji.

Výsledky

Fotky

Stránky pořadatelů

(autor článku: Marie Filipová)

2 reakcí na “55. Zaječice pohledem Pravonínských”

  1. 1
    Tom píše:

    Gratulace Pravonínu k hezkému výsledku. Bodové zisky Péti, Lukáše a Štěpána jsou opravdu výborné.

  2. 2
    Maťa píše:

    Také myslím, že to byl pěkný výsledek, a přidávám se ke gratulaci. Myslím, že je Lukáš na bráchu moc přísný, třeba já bych byl za 7/9 rád kdekoliv a s kýmkoliv :-) . A Péťa ukázala, že šachy hrát pořád umí, byť toho v poslední sezoně moc neodehrála, 6 bodů na první desce je super výsledek.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist