TJ Spartak Vlasim
09
Srp

Táborový deník 2009

Dokončeno

Prolog

Rok utekl jako voda a máme tu opět náš tradiční šachový tábor, pořádaný OTS Benešov. Již počtvrté za sebou se stane naším útočištěm areál v Růžené u Milevska, kde je pro nás dostatečná ubytovací kapacita i přes pravidelný nárůst celkového počtu účastníků. Ten by letos měl dosáhnout rekordního čísla 75 (63 dětí + 12 vedoucích a praktikantů). Šachy mezi mládeží v našem regionu zkrátka táhnou, z čehož máme pochopitelně velkou radost :-) .

Den nultý :-) – 7. srpna

Jak se stalo v posledních letech pochopitelnou tradicí, část vedoucích přijíždí do tábora o den dřív a v klidu zde připraví rozdělení do oddílů i kostru táborového programu. Tentokrát nám ale udělala čáru přes rozpočet středeční informace od provozovatele areálu, že kapacita tábora našich předchůdců je do poslední postele naplněna a my se tak do chatek i kluboven dostaneme až v sobotu dopoledne. Nemilá situace, ale poradili jsme si. Jeden z vedoucích Petr Havelka je přece ze Sedlčan a ty jsou jen necelých 20 km od Růžené… V pátek večer tak hostilo předtáborovou poradu město sýrů, a to konkrétně salónek restaurace Vyšehrad. Přenocovalo se v levné ubytovně Taverny a ráno se v klidu přejelo do Růžené, kde se kromě dětí připojil i zbytek vedení.

Den první – 8. srpna

Prezentace účastníků se uskutečnila jako vždy u brány do areálu pod vedením Petra Havelky a naší milé zdravotnice Sandry Jiruškové. Vše proběhlo hladce – ti, kteří měli dorazit, dorazili, pár ostatních se k nám připojí v průběhu víkendu. Do chatek jsme se dostali po 10. hodině a po rychlém zabydlení se následoval úvodní nástup s představením všech vedoucích a rozdělením dětí do rekordních 6 oddílů.  Dopolední program ukončil oběd.

Po krátkém poledním klidu jsme zahájili celotáborovou hru prvními soutěžemi. A protože bylo krásné počasí, celkem logicky zvolil šéf mimošachového programu Jirka Mejzlík hry u vody. Děti se prostřídaly u rychlostních soubojů na loďkách a u zajímavé štafety, samozřejmě došlo také na koupání – kdoví, zda nám to ještě počasí v průběhu týdne dovolí, předpovědi jsou takové … no, uvidíme :-) .

Na lodích

Někdy se na chvíli rychlostní souboj proměnil na kontaktní…

Návštěvou nás potěšil náš bývalý a snad i budoucí vedoucí Vláďa Boštík, který nám zapůjčil spoustu materiálů pro hry. Do čela pořadí se po dvou disciplínách dostal oddíl vedený Honzou Starcem, když k úspěchu dozajista přispěly hecířské schopnosti vedoucího.

Jan Starec

Jan Starec může být s rozjezdem celotáborové hry spokojen… 

Na večerním nástupu Jirka odhalil téma celotáborové hry  – v průběhu týdne se budeme potkávat s různými zvířaty: od Afriky a až po domácí havěť. Oddíly už si také zvolily své názvy a do konce tábora tak vystoupily z anonymity :-) .

V samotném závěru dne se pro zájemce uskutečnil turnaj v bleskovce za účasti některých vedoucích,  větší část pak pod vedením Sandry a Jirky hrála vybíjenou. Zaslouženým vítězem bleskovky se stal největší favorit Pavel Vojta, z dětí skončil překvapivě nejlépe říčanský Filip Jiroušek. Výsledky si můžete prohlédnout na chess-results.

Úvodní den máme za sebou a s radostí můžeme konstatovat, že proběhl hladce. Jen řada dětí přes svou několikátou účast na našem táboře stále nepochopila, co přesně znamená slovo VEČERKA, takže dojde na vysvětlování… :-)

Paní Filipová se ujala funkce fotografky se zodpovědností sobě vlastní a díky tomu si z prvního dne můžete prohlédnout téměř 300 snímků!

Den druhý – 9. srpna

Dobrovolné rozcvičky na zahájení dne se pod Sandřiným vedením zúčastnila překvapivě početná skupina – je vidět, že šachisté jsou opravdu sportovci :-) . Po snídani byl celý zbytek nedělního dopoledne vyhrazen pro turnaj v rapid šachu, jehož výsledky vedoucím pomůžou v rozdělení dětí do kategorií hlavních turnajů. Boje na špici byly dramatické, nakonec se ale prosadili největší favorité: v sedmikolovém turnaji zvítězil se 6 body Robin Hrdina před smečkou 5,5bodových, z nichž měli nejlepší pomocné hodnocení 2. Martin Pospíšil a 3. David Zvára. Blízko nečekanému medailovému úspěchu byl jediný neporažený hráč Vojta Filip, který měl v posledním kole na lopatě Davida Zváru, nakonec ho ale remíza odsunula na (i tak pěkné) 5. místo… Celkem se zúčastnilo 72 hráčů.

Nejlepší z rapidu

Nejlepší z turnaje v rapid šachu. Zleva Robin Hrdina, Martin Pospíšil a David Zvára

Po obědě a krátkém poledním klidu proběhla v nedalekém terénu soutěž 3členných týmů, kde museli soutěžící předvést hned několik dovedností: od kuželek, skládání puzzle, vedení míče a podobně až po běh … chybět nesměly ani na našem táboře nezbytné chůdy :-) . Oddíl, pojmenovaný po svém vedoucím jako Zlatí Stárci, v náročném boji přišel o celkové vedení, na průběžné první místo celotáborové hry se však vrátil po další soutěži. V té se oddíly snažily na své nejmenší členy navléknout co nejvíc vlastních oděvních svršků, a to se bezkonkurenčně nejlépe podařilo v případě nejmladšího účastníka tábora Davida Studzinského.

Navlečení soutěžící

Navlečení soutěžící – vpravo vítězný David Studzinski

Po večeři část vedoucích vytáhla děti na krátký, přibližně 4 km  dlouhý okruh přes okolní vesničky Květuš a Růženou, aby neměly před večerkou příliš energie… Také jsme stihli připravit klubovny na zahájení hlavních turnajů a plánovaných přednášek.

Význam slova VEČERKA už mnozí alespoň částečně pochopili, nyní bude na řadě vysvětlování významu slov ÚKLID NA CHATCE. Po prvním dnu totiž táborová zdravotnice přidělila nelichotivý obrázek prasete více než 50% chatek a takhle by to opravdu nešlo… :-( :-) Jinak vše v pohodě, rodiče můžou mít ze svých ratolestí radost! :-)

Co se fotek týče, tentokrát se paní Filipová činila ještě víc – tady máte důkaz!

Den třetí – 10. srpna

V pondělí začal pravidelný šachový program – tři celotýdenní turnaje. Do áčka bylo zařazeno 22 nejsilnějších hráčů, všichni s elem a několik nejsilnějších trojek. Vedle dětí zde hrají i dva vedoucí, Honza Vopěnka  a Jára Shejbal. Tempo je stejně jako v minulých letech 2×60 minut se zápisem a zápočtem na národní elo. Za dopoledne jsme stihli odehrát dvě kola. V béčku hraje 24 dětí střední výkonnosti tempem 2×30 minut rovněž s povinným zápisem. Pro některé je to jejich první velký turnaj se zapisováním, problémy s tím ale děti nemají. Za dopoledne jsme stihli 4 kola. Nejmenší děti (celkem 19) mají tempo 2×20 minut a v pohodě stíhají 5 kol. Průběžné výsledky všech turnajů jsou aktualizovány na chess-results.

Po obědě jsme se nechali nalákat posledním ryze letním dnem (alespoň dle dostupných předpovědí počasí) a celý odpolední program proběhl na břehu rybníka, případně i přímo v něm. Po hromadném koupání jsme odstartovali plavecké štafety na 4×200 metrů. Styl nebyl určen, a tak jsme viděli předpisový kraul, znak i motýlek, největší úspěch ale sklidila „čubička“ Matěje Borka. Vzhledem k malé hloubce mohli vyčerpaní reprezentanti přejít i na chvilkové brodění. Soutěž vyhrály „Zelené Tlamy“ Honzy Vopěnky díky skvělému finiši Martina Pospíšila.

V přetahování lanem se ukázalo, že největší siláky (cvalíky :-) ?) mají v oddíle Růžoví Panteři – vedoucí Pavel Vojta. V následném souboji výběr nejsilnějších kluků předvedl, že v sedmi na 5 vedoucích stačí, v šesti už ne.

Přetahování lanem

Přetahování lanem bylo divácky velmi atraktivní…

Vyvrcholením odpoledne byly herecké etudy vybrané dvojice z každého oddílu. Měli pantomimou předvést spojení 4 slov, které měl zbytek oddílu uhodnout. A nebylo to nic jednoduchého, i herci z Národního divadla by s vyjádřením „šílený matematik v kurníku“ měli problém. Nicméně děti nakonec téměř vše uhodly, největší problém dělala „ustlaná postel ve výloze“ a „pajdavá liška ve spacáku“. Pouhých 32 sekund naopak stačilo na ztvárnění a uhodnutí „opilého slona v tělocvičně“ Filipovi Jirouškovi s Nelou (Stárkové), jen o 2 vteřinky víc potřebovali Růžoví Panteři k vyřešení „zrzavého králíka pod pařezem“ v podání Jirky Žádníka a Péti Laňky.

Po večeři jsme se těšili na živé šachy. Po vyznačení šachovnice 10×10 metrů a zkompletování 16 figurek v bílých a 16 v tmavých tričkách jsme téměř zahájili nelítosný souboj dvou armád. V tom se spustil déšť a ještě před prvním tahem jsme se museli uklidit do chatek. Snad některý další den šachová bitva proběhne.

Fotky ze 3. dne

Den čtvrtý – 11. srpna

Vzhledem k celkem příznivé předpovědi počasí bylo úterý zvoleno jako den pro celodenní výlet. Ještě před ním jsme předali drobné dárečky oslavencům: Lukáš Novotný právě dokončil 15. rok svého života a Zuzana Petrášková měla svátek. Bohužel, zrovna Zuzka musela jako jediná na výlet s Jirkou autem, problémy s kotníkem ji na pěší túru nepustily. Cílem naší výpravy se stalo rekreační středisko Monínec a konkrétně především atrakce zvaná tubing. Řádění na duších malé (i některé velké) šachisty velmi zaujalo, o čemž mimo jiné svědčí spokojenost tamní obsluhy – ač jsme dostali slevu, za 3 hodiny jsme udělali takovou tržbu, jakou mívají normálně za týden :-) .

Pavlík Roháč

Pavlík Roháč startuje…

Na pískovišti

Že jsou šachisté hodně hraví, se potvrdilo i v Monínci na pískovišti. Nejmladším dětem pomáhali Martin Pospíšil (14 let), Patrik Studnička (13 let) a Jirka Žádník (15 let) :-)

Slušnou tržbu jsme udělali i v příjemné restauraci s terasou, rozmanité menu přilákalo peněženky snad všech – kromě pití frčely hlavně zmrzliny, někteří si dali i hlavní jídlo nebo aspoň výbornou polévku. Rodičům tímto sdělujeme, že z kapesného asi moc nezbude…  :-)  Zatímco přibližně 6 km vzdálenou cestu z Růžené do Monínce šel celý tábor pohromadě, cestou zpět jsme se rozdělili na dvě skupiny. Menší děti čekal návrat po stejné trase, ti větší to vzali zhruba 5 km dlouhou oklikou přes Starcovu Lhotu – hádejte, kdo to asi vymyslel! :-) Výběrovou skupinu na vlastní přání doplnili dva dobrovolníci z řad mladších – kromě 10letého Marka Filipa všechny překvapil 7letý Míra Mareš, jenž si přeřazení přes nedůvěru některých vedoucích téměř vyprosil a coby dobře trénovaný fotbalista posléze vše v pohodě zvládl. Za celodenní výlet byl při nástupu odměněn.  

Po večeři byly děti rozděleny do čtyř výkonnostních skupin, ve kterých absolvovaly šachové lekce. Do přednášek se zapojili Ondřej Matějovský (A), Pavel Vojta s Petrem Havelkou (B), Vítek Moravec s Honzou Vopěnkou (C) a Jirka Mejzlík s Martinou Krejčiříkovou (D). Den ukončila večerka, jak jinak.

Fotky ze 4. dne

Den pátý – 12. srpna

Po jednodenní přestávce pokračovaly dopoledne hlavní šachové turnaje. V áčku se zadařilo Martinu Pospíšilovi, který nejdříve v napínavé partii porazil Davida Zváru a poté remizoval s Robinem Hrdinou. Nejsilnější soupeře tak má za sebou a stal se asi největším kandidátem na první místo.

Odpoledne došlo na připravené živé šachy. První exhibiční partii sehráli nejsilnější šachista na táboře (a to nejen co se výkonnosti týče :-) ) Pavel Vojta s vicemistrem ČR do 10 let (1997) Vaškem Gergelitsem, který dorazil na krátkou návštěvu. Zvítězil Pavel, načež byl Vašek živými figurami téměř lynčován :-) . Druhý duel řídili Honzové – Vopěnka a Starec, jejichž dlouhou vzájemnou partii nakonec rozhodla Vopěnkou lépe sehraná věžová koncovka – a druhého Honzu čekal stejný osud jako Vaška… :-) Obě partie měly své komentátory, nejvíce se činil Petr Havelka.

Živé šachy

Černé figurky krátce před zahájením boje

Do večeře se stihla také jedna soutěž do celotáborové hry. Ve štafetovém hodu na cíl (konkrétně na kostku) zvítězili Růžoví Panteři, na špici se ale nadále drží Zlatí Stárci. Nicméně body nejsou zdaleka to jediné, co nakonec rozhodne. 

Na večerním nástupu jsme popřáli Davidu Pikalovi vše nejlepší ke 12. narozeninám. Poté pokračovaly šachové přednášky, nepřednášející vedoucí připravovali noční bojovku.

Varianta pro mladší děti (do 10 let) odstartovala kolem půl desáté. Tříčlenné skupinky se postupně vydávaly na cestu do lesa, kde musely najít všech sedm trpaslíků a posléze probudit Sněhurku – jak jinak, než polibkem.

Po půlnoci se starší ročníky vydaly na stezku odvahy. Na místo startu byli účastníci odváděni se šátkem na očích, poté po jednom vyráželi na trasu. Do cíle dorazili všichni, a tak mohli kolem čtvrté ranní vedoucí spokojeně ulehnout :-) . Na ranním nástupu pak dostala Leona Skleničková malou drobnost za odvahu – jako jediná se totiž zúčastnila obou variant, protože si po té první  stěžovala, že byla příliš měkká a že se skoro nestrašilo…

Vlkodlak

Na trati stezky odvahy se táborníci potkali i s vlkodlakem…

Jinak se docela zlepšil úklid na chatkách, asi se nikomu na nástupu nechce klikovat a zpívat Tři čuníky… :-)

Fotky z 5. dne

Fotky z noční bojovky

Den šestý – 13. srpna 

Všední táborový den začal jako obvykle: rozcvička, úklid, hygiena a snídaně. Poté pokračovaly šachové turnaje a vypadalo to na pohodový den, zvlášť když začal ustupovat déšť, který se spustil ihned po noční bojovce. Bohužel ale ne vždy dopadne vše tak, jak chceme… Přestože jsme věřili, že vši, které před několika málo dny napadly sousední tábor, se tentokrát šachistům vyhnou, dopadlo to stejně jako před 2 roky – potvory po pár dnech dorazily i k nám a poněkud nám změnily plány… :-(

Dopolední šachový program jsme stihnuli jen napůl, odpoledne pak bylo nabourané úplně. Kontrola hlav a pozdější „odvšivovací“ procedury, dezinfekce chatek, preventivní mytí hlav všech účastníků, stěhování chatek, výměna lůžkovin … tak takto jsme si čtvrteční odpoledne nepředstavovali, ale když není nic horšího… Ti, co měli smůlu (přibližně třetina tábora), si při čekání na spreje zahráli v dočasné izolaci šachy, případně si popisovali ruce nápisem „všivák“ – takže nechyběl ani smysl pro černý humor :-) . Ti šťastnější pod vedením Vítka Moravce hráli fotbal.

Kontrola hlav

Krátce po objevení parazitů – kontrola všech 75 hlav…

Večer proběhl za účasti 21 hráčů turnaj ve Fischerových šachách. Překvapivým vítězem se stal Michal Černý před Robinem Hrdinou a Vítkem Moravcem. Výsledky najdete na chess-results.

Fotky ze 6. dne

Den sedmý – 14. srpna

Po rozcvičce a snídani pokračoval v pátek už od rána boj s parazity. Na tomto místě je třeba poděkovat Martině, Marii a Sandře za obrovský kus práce – mytí hlav a následné vyčesávání probíhalo až do večerních hodin a jen díky jmenovaným vedoucím mohl fungovat ostatní program.

Dopoledne a během poledního klidu se dohrály šachové turnaje. V 6. kole áčka se definitivně rozhodlo, že David Zvára vítězství z loňského roku neobhájí. Ač dosáhl v partii s Robinem Hrdinou vyhrané pozice s kvalitou víc, nakonec po chybě podlehl prudkému útoku. Do posledního kola tak šli Robin Hrdina s Martinem Pospíšilem s bodovým náskokem, a protože už oba obehráli turnajovou špičku, čekaly se jejich výhry. Hoši se ale rozhodli nenamáhat se a po pár minutách byly podepsány na prvních stolech dvě remízy :-( . K nim se pak přidalo hned několik vyrovnaných dvojic, takže se na rozdíl od bojovných prvních šesti kol skoro nehrálo. Před vyhlášením si tak většina hráčů vyslechla zaslouženou kritiku – turnaj je pro ně přece pořádán proto, aby hráli, remíza na první desce navíc ovlivnila pořadí na třetím místě… Je škoda, že hráči áčka si takto v závěru pokazili reputaci, protože do té doby se jim nedalo nic vytknout: hrálo se bojovně a v turnajové místnosti byl absolutní klid. Snad už se podobný turnajový závěr na našem táboře nevyskytne! Buchholz nakonec rozhodl o prvním místu Martina Pospíšila, Robin Hrdina se musel smířit s 2. příčkou a třetí skončil nečekaně Patrik Studnička. I když Patrikovi pomohlo zmiňované „remízové kolo“, musíme ho za skvělý výsledek pochválit – v poslední době šel hodně nahoru. Vítězem B-turnaje se stal Ondřej Máslo před Adélou Shejbalovou a Davidem Pikalem. V céčku pak kraloval Marek Filip a o 2. – 3. místo se rozdělili Pavel Laňka s Kačkou Žádníkovou.

Ondřej Máslo

Vítěz turnaje B – Ondra Máslo ze Zvole

Odpoledne vyvrcholila celotáborová hra populární hrou na agresivní nemoci. Hledání vhodného místa v lese se proměnilo na 5 km dlouhou túru, nakonec se ale potvrdilo, že kdo hledá, najde :-) . Vynikající výkon Růžových Panterů změnil konečné pořadí celotáborovky na prvním místě: tým Pavla Vojty předstihl víceméně celý týden vedoucí Zlaté Stárky, kteří se nakonec museli spokojit s 2. místem – i to ale Honza Starec bral. Třetí skončily Žůžovky vedené Sandrou Jiruškovou.

Růžoví Panteři

Pavel Vojta a jeho Růžoví Panteři vyhráli po drtivém finiši celotáborovou hru!

Při závěrečném táboráku došlo na vyhlášení turnajů i celotáborové hry, nechyběly ani buřty a kytara Kuby Sadila. Vzhledem k poslední noci byla pro větší děti posunuta večerka, ti nejvytrvalejší byli od ohně vyhnáni až v 0.45… Poslední letošní trest si v Růžené vykoledovaly starší dívky, kterým se i takováto večerka zdála příliš brzká, a tak měl aspoň kdo uklidit šachy… :-)

Fotky ze 7. dne

Fotky z táboráku

Den osmý – 15. srpna 

Snídaně, balení, úklid, odjezd… Každoročně se opakujeme, ale co také napsat k poslednímu dni, kdy se odjíždí mezi 9. – 10. hodinou, jiného, že? :-) Tábor skončil a snad se opět vydařil – takže zase za rok! 

Celý tábor

Kolik z nás přijede i v roce 2010?

Výsledky šachových turnajů   

Fotky ze všech dnů – celkem 2221 snímků!

40 reakcí na “Táborový deník 2009”

1 2
 1. 31
  Jirka Žádník píše:

  Píšu sice trošku pozdě(až dneska jsem se dostal domů z prázdnin), ale snad to nevadi…

  Musim říct, že letošní tábor byl, z těch šesti na kterých jsem byl, tutově nejlepší. Skvělí lidé, hra taky super. Sice už trochu scházejí ti staří účastníci jako Marcela nebo David L., ale i tak byla obrovská legrace.

  A pro ty co mi to přáli… vlasy mám pořád všechny:-)

 2. 32
  Filipová píše:

  Milý Jirko,
  ani nevíš kolikrát už jsem na tebe vzpomínala, jak to dopadlo. Tvých kadeří by bylo skutečně škoda, a tak je dobře, že jsou na Tvé hlavě stále. Hodně životních úspěchů přeje babi. A ten tábor byl skutečně fajn i z mého pohledu, fakt bezvadná parta lidí a bezvadné a hravé i poslušné děti a program také OK, navíc vyšlo počasí, zkrátka neměl chybu!

 3. 33
  visvi píše:

  To jsme rádi Jirko, že ti vlasy zůstaly všechny, pořád ale nevíme, jestli ses zbavil těch vší :-)

 4. 34
  Jirka Žádník píše:

  Ale jo zbavil:-) Ale rodiče mi zatrhly ty dredy – to mě štve

 5. 35
  Sandra píše:

  Jirko to je dobře, z dredů by se vešky dostávaly o něco hůř:D A souhlasím, tábor byl SUPER :)

 6. 36
  Maťa píše:

  Jirko, nepřidal sis jednu účast na našem táboře? :-) Podle mě jsi byl poprvé v Takoníně 2004, pak jsi vynechal Varvažov 2005 (tam byla jen Kačka, jestli se nepletu) a potom už máme 4 Růžené… Mně to teda vychází na 5 tvých účastí, což je samozřejmě taky pěkný číslo, já jen pro přesnost… :-) Ad rodiče a dredy: A čekal jsi snad, že to podpoří a ještě zaplatí? :-)

 7. 37
  Jirka Žádník píše:

  Maťa: jo asi je to pravda bylo jich jen pět, ten Varvažov jsem omylem započital; dredy bych si samozřejmě z většiny zaplatil sám, ale i tak je mám zakázaný:-(

 8. 38
  Tom píše:

  V sekci KE STAŽENÍ jsou propozice na rok 2010, první nedočkavci se již teď mohou hlásit Maťovi :-D

  Odkaz na propozice:
  http://www.sachyvlasim.cz/download/Ruzena2010.doc

 9. 39
  Maťa píše:

  Po neděli propozice rozešlu i mailem. Termín je stejný jako vloni (8. – 15. 8.), protože jsme se tentokrát domluvili s provozovatelem, že tábor bude od neděle do neděle.

 10. 40
  Maťa píše:

  V souvislosti s blížícím se táborem v Růžené mě napadlo nahrát na rajče nějaké historické fotky. Nevím, kolik toho stihnu, ale nejstarší tábor, ze kterého mám snímky, už jsem před chvílí publikoval – Arneštovice 2003: http://mata1.rajce.idnes.cz/Arnestovice_2003/ . Některé fotky jsem i okomentoval, třeba byste bez toho naše (ani ostatní) borce nepoznali – 7 let je u dětí opravdu hodně… :-)

1 2

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist