TJ Spartak Vlasim
05
Srp

Pardubická bleskovka družstev očima Jana Fialy

Jan Fiala

První srázek proběhl v Ideonu, kde jsem hrál partii. Divácký zájem se ale soustředil hlavně do ČEZ arény, kam jsem po dohrání přišel. Maťovi a Patrikovi jsem ukazoval perly své pardubické tvorby. Po dlouhé chvíli přišel Hermelín – po celé aréně hledal stojící červenou postavu. Maťa, v krvavě zbarveném triku, seděl… Kolegové pak ještě sledovali nějaké hrající šachisty ve velmistrovském áčku, pro mě ale byla divácky atraktivní nanejvýš tak Kateřina Němcová, a to ani ne tak tím, co ukazovala na šachovnici, jako spíš za šachovnicí…

Krátce po dohrání partie na první desce áčka jsme vyrazili do nějaké mexické restaurace. Vedl nás Maťa, takže jsme samozřejmě bloudili. Hermelín machroval s džípíeskou. Ta se sice možná dobře hodí k hledání kešek v křoví okolo arény, k nalezení občerstvovacího zařízení v latinskoamerickém stylu ale nepomohla. Mimochodem, keška pak byla skutečně nalezena a Hermelín se pak chlubil nějakou mincí, kterou vzal do Sedlčan (prý do tamější kešky). Obhajoval to tím, že mince „chce cestovat“. U mince byl skutečně nějaký bločíček, v němž bylo anglicky napsáno něco ohledně „travel“. Stejně ale přetrvávají obavy, že skončila u Hermelína v šuplíku… Velice cenný poznatek pro čtenáře jistě bude, že keškař musí keškovat nenápadně, aby nevzbudil pozornost nekeškařů (kvůli keškradení).

Jídla byla neskutečně drahá. Začínala na 170 Kč, dezerty téměř na polovině. Polovině jídeláku jsem vůbec nerozuměl. Byla to prostě španělská vesnice. Teda restaurace. Teda mexická. Dal jsem si jediné jídlo pod stovku – krevety – ve kterých ale nebylo vůbec žádné maso. Patrik si vybral z jídel „Pro malé lidi“ řízek. Hermelín si dal he… (ne, hermelín to skutečně nebyl) …zkou kukuřici. Samozřejmě ještě s něčím. Když to měl před sebou, ptal se, jestli se jí i ten vnitřek. Chudák ji tam pak kolem dokola obíral. Čekal totiž, že mu ji přinesou už nasypanou… Maťa nevěděl název jídla, které chtěl, tak to popsal, že když se to přineslo na stůl, strašně se z toho kouřilo. A skutečně – když to přinesli, kouřilo to jak fabrika a navíc to neuvěřitelně prskalo. Celý stůl se okamžitě rozkašlal… Bylo to dost pálivé maso (několikrát za večer se opakovalo „stupeň pálivosti 3″), k tomu ještě dostal zvlášť oddělené nějaké omáčky. Dostali jsme ochutnat. Jednoznačně nejhůř dopadl Patrik, který se šklebil ještě pět minut po spolknutí… V průběhu večera nás posílil ještě nějaký šachista z Ústí, kterého jsem neznal asi jen já. Stejně jako Patrik si dal něco z dětských jídel.

Ubytování bylo na nádraží v hotelu Sirius ve dvou dvoulůžácích. A zatímco Hermelín s Patrikem již dávno snili černobíle čtverečkovaný sen, Maťa vzpomínal (nejen) na první ročníky MŠD pořádané v Českém Brodě. Jak slibovali večer, ráno na nás naši sousedé ťukali. A to už si byli nakoupit v pekárně. Za draho. Maťa měl ale ještě půlnoc. Zbytek jel autem a zaprezentoval se. U počítačů byl mj. sám (velký bůh) Mazuch. O tajemném Maťovi jsme toho moc nevěděli, takže jsme datum narození napsali 1975 a elo žádné. Maťa, ještě v polospánku, se do arény došoural se značným zpožděním.

A teď se tedy konečně dostáváme k důvodu, proč jste tento článek rozklikli a četli, a tím je turnaj. CZECH OPEN 2009 „LOKUS OPEN“ R – Otevřený bleskový turnaj čtyřčlenných družstev, 21 týmů, 20 kol, 2×5 minut, ČEZ aréna Pardubice, 24.07.2009 dopoledne.

Maťa dal na první desce 5, dokázal bodovat s některými superdobrými šachisty. Velmi zajímavé je, že těchto uhraných 5 bodů je vlastně tzv. mexický součet – stupeň pálivosti 3 + 2 omáčky. Příští rok ho to musí pálit tak, že první sousto vyplivne a už se toho nedotkne (asi bude nutno využít nenápadné zmínky v menu o možnosti namíchání původní směsi koření – za jazyky zákazníků pak restaurace neručí). A dá plný počet…

Hermelín na druhé udělal 3. Podle svých slov kazil vyrovnané (rovné; ploché; 0,0000000000…) pozice. Vzhledem k této zdrcující sebekritice ale nepovažuji konečný výsledek za až zas takový propadák. Když na sobě bude tvrdě pracovat, trénovat, dřít a zahraje si přes rok pár blicáků, napřesrok dá solidní výsledek.

Mně se na třetí ze začátku příliš nedařilo, mocným finišem 4/4 jsem ale dosáhl výtečných 6,5. Porazil jsem i lotyšské FMko z Rigy (2341F). Na dobrý výsledek bych si potřeboval dát ještě jeden turnaj. A nehrát týden vážné. Než jsem zrychlil, bylo mi časově těsno.

Patrik na čtvrté dal hezké 4. Zabodoval s několika silnými soupeři, stavěl pevné a solidní pozice a mnohokrát byl usušen. Když na něm budou dřít trenéři, bude příště plný počet.

Celkový výsledek (20. místo) je samozřejmě obrovský neúspěch. Příčina je naprosto jasná. Název. Neúspěšně jsem navrhoval „Máma a tři dcery“. (Patrik se ukecl a řekl Maťovi „mami“ a táhlo se to s ním celé dva dny…)

Po turnaji jsme šli na oběd do restaurace Hattrick nahoře v aréně. Poslední srázek proběhl před mekáčem, kam šli ostatní pokračovat v zacpávání prohry, zatímco já spěchal na vážnou partii…

Jan Fiala

V týmu Vlašimi Honza Fiala na pohár nedosáhl, snímek pochází z květnového turnaje na Smíchově… :-) Foto: Zdeněk Chybný

Výsledky bleskovky družstev

Stránky pořadatelů

28 reakcí na “Pardubická bleskovka družstev očima Jana Fialy”

 1. 1
  Maťa píše:

  Několik upřesnění:

  – Cestou na večeři jsme nijak nebloudili – věděl jsem, kde restaurace je. Jídlo bylo sice dražší, ale porce obrovské, „jídla pro malé lidi“ byla do stovky a Patrikovi s Michalem stačila, stejně jako týden předtím sourozencům Zvárovým. Mexickou restauraci proto doporučuju! :-)

  – Tajemným šachistou z Ústí byl Michal Bürgermeister (člen a trenér mládeže z oddílu Šachy Povrly), který pozdravuje všechny vlašimské kamarády! :-)

  – Ráno jsem do arény dorazil čilý a víc než půl hodiny před začátkem.

  – 20. místo není neúspěch, ale očekávaný výsledek. Bohužel…

 2. 2
  Maťa píše:

  Ještě lehce okomentuji svůj výsledek. Kdyby turnaj skončil po 12 kolech, byl bych spokojen – 5/11 (jednou jsme měli volno) a cenné skalpy Lubbeho (2363) a Svatoše (2305). Ovšem 9 porážek za sebou na závěr bylo trochu moc a už mě to pomalu přestávalo bavit :-) , na čemž nic nemění ani skutečnost, že jsem stál několikrát na výhru…

 3. 3
  Tom píše:

  Pěkná reportáž Honzo, docela jsem se pobavil :-D

  A že Matěj spí, když ostatní už jsou dávno na kole, není nic divného, to dělá na každém turnaji. A příště s ním nikam do mexické restaurace nehoďte, ty palivé blafy co tam vaří, se nedají jíst! :-D

 4. 4
  Jirka píše:

  Maťa: 9 porážek v řadě … aspoň jsi jednou poznal pocit, který já mám pokaždé :-( na bleskových turnajích v základních skupinách, než se dostanu do příslušného finále „D“ (případně „E“, „F“,…).

  Honza: Článek jsem četl v jednu v noci a byla to krásná tečka za pohodovým letním dnem. Vzhledem k neopakovatelnému stylu psaní nemusel být ani podepsán … zajímalo by mě, co by na maturitní práci v této formě řekl středoškolský češtinář Petr Procházka – schválně, Petře, zkus nahodit výslednou známku :-D .

  Ad Maťovo vstávání: na MČ a MČR zásadně nehraje doprovodné turnaje, prý z důvodu soustředění se na partie svých svěřenců. Mám ale podezření, že hlavním důvodem je potřeba být při prvních tazích každého kola ještě v posteli. Z tohoto důvodu ani nechodí na snídaně, protože by ho vítalo jen stažené výdejní okénko. Na druhé straně toho v pracovním týdnu naspí asi z nás všech jednoznačně nejmíň, tak to občas musí trochu dorovnat.

 5. 5
  Tom píše:

  Že toho naspí nejméně?? Vždyť chodí do práce většinou na 12h. a i tak má problémy to stihnout, poněvadž stává v 11,45h. :-D

 6. 6
  Maťa píše:

  Tak ještě pár upřesnění :-) :

  – Mexická restaurace nabízí i nepálivá jídla, takže si pochutná opravdu každý. Ostrá jídla jsou v jídelníčku označena papričkou, nikdo se tak nesplete a dá si, co mu chutná.

  – Prezentace na blicáku byla do 9 hodin, plánovaný začátek v 9.30. Já dorazil do arény v 9.05, a protože byl prezentací pověřen Petr, byl jsem tam víc než včas.

  – Na MČR či MČ jsem odehrál skoro dvě desítky turnajů, a tak není pravda, že bych je nehrál „zásadně“. Jen se v posledních letech raději dívám, popíjím kafíčko s rodiči dětí a pak rozebírám :-) . Turnajů hraju dost jinde. Do sálů přicházím cca 10 minut po zahájení kola, a to se ještě snídaně vydává. Nesnídám prostě jen proto, že nesnídám :-) . Výjimkou jsou jen Open Tatry a tábor v Růžené…

  – Do práce na 12. hodinu? To už bohužel dlouho není pravda… :-(

 7. 7
  Vláďa píše:

  Maťo, nechápu, že cítíš potřebu se obhajovat. Vždyť všichni co tě znají, vědí, že to určitě není pravda. Na druhou stranu, že by se ale tolik lidí spletlo? ;-)

 8. 8
  Maťa píše:

  Vláďa: Je to jinak, já se neobhajuji, já upřesňuji, a to na výzvu autora článku, který mi v mailu psal: „Upřesnění uveď … diskuze ostatně bude upřesňování plná…“ No, a měl pravdu :-) .

 9. 9
  Jan Fiala píše:

  Děkuji za chválu. :)

 10. 11
  Maťa píše:

  Po roce se opět zúčastníme pardubické bleskovky družstev (viz článek výše). Hrát se bude v pátek a nastoupíme v pozměněné sestavě – Honzu (hraje uzavřený mistrovský turnaj na MŠD v Praze) a Patrika (dovolená) nahradí David Zvára a Robin Hrdina. Asi budeme o něco silnější než vloni, ale vzhledem k síle turnaje to na nějaké vyskakování stejně nebude :-) . Vyrážíme už zítra brzy ráno a plánujeme stihnout i čtvrteční blicku jednotlivců Q3. I tam bude velká konkurence, stačí se podívat na výsledky úterního turnaje Q3 s účastí „čerčanských dvojčat“ Petra Procházky a Pepy Chomického: http://chess-results.com/tnr36143.aspx?art=1&lan=5&fed=CZE&flag=30&m=-1&wi=1000 .

  Jinak kdyby se k nám chtěl někdo přidat, jedno místo v autě Petra Havelky ještě je…

 11. 12
  Tom píše:

  Kdyby jste to řekli včas kdy pojedete, tak bych se i přidal, takhle už to bohužel nepůjde. Tak vám alespoň držím palce a těším se na stejně poutavou reportáž jako byla loni. :-D

 12. 13
  Maťa píše:

  Dohodli jsme to o víkendu. Stejně bys nejel :-) .

 13. 14
  Maťa píše:

  Jinak reportáž z pera Jana Fialy těžko někdo plnohodnotně nahradí, nicméně říkal jsem si, že by nebylo špatné přečíst si něco na téma „Czech Open očima keškaře“ :-) .

 14. 15
  Tom píše:

  Proč bych nejel? Vždyť jezdím skoro všude! :-) Navíc mám ještě pořád spoustu dovolené. Koukal jsem i jestli v dalších týdnech není někde nějaký rapídek v sobotu, že bych někam vyjel, ale teď o prázdninách kde nic tu nic. :-(

 15. 16
  Tom píše:

  Tak to s keškařem v Pardubkách domluv, aby něco napsal. Mimochodem, měli by jste ho dát v družstvech na první desku, tam ty jeho plichty budou dobrý! :-)

 16. 17
  Maťa píše:

  Tak to je škoda, že jsem tě dřív nekontaktoval. O možnosti, že možná vyrazíme na blicky, jsem ale mluvil už v Pardubicích na družstvech (když se Prochy chlubil, že pojedou s Pepínem v úterý) – asi jsi mě málo poslouchal nebo jsi u toho zrovna nebyl :-) . Pak jsem ještě o plánu vycestovat do Pardubic na některou z blicek psal minulý týden sem na web (k diskuzi o Vítkově účasti na nonstopu). Ale to už je teď jedno…

  Ad keškař: Však on si to tady určitě přečte … a v plánu má prý 8 kešek! :-) Pořadí na soupisce dohodneme na místě.

 17. 18
  Maťa píše:

  Přes neúčast čerčanských borců se i dnes sešla na blicáku Q2 slušná konkurence: http://www.chess-results.com/tnr36144.aspx?art=1&lan=5&flag=30&m=-1&wi=1000 . Máme se na co těšit. Mimochodem, Kononěnko nevyhrál už druhou blicku v řadě – na to není zvyklý! :-)

 18. 19
  Robin píše:

  A Šak famózních 7/7! :D Třeba má Kononěnko ještě náročnější program než Martin Petr. :D

 19. 20
  Maťa píše:

  Ono se v těch Q-turnajích hraje 7 dvojkol a při jakékoliv výhře (2:0 či 1,5:0,5) se počítá bod. Takže Šak moh mít třeba i „jen“ 10,5/14, nicméně ani 14/14 by mě u něj moc nepřekvapilo :-) .

 20. 21
  Maťa píše:

  Jinak před chvílí Tomáš přiznal, že mě v těch Pardubicích slyšel (viz komentář č. 17), akorát netušil, že to plánuju na 2 dny, což by ho na rozdíl od jednodenní akce lákalo :-) . Škoda, mohli jsme mít o první desce jasno a na 2. – 4. bychom se střídali (může být až 6 hráčů na soupisce). Takto tam bude muset usednout někdo z nás. Asi David nebo Robin – já už tam byl a u Herminátora moc nevěřím, že by na první dokázal vše odplichtit :-) (viz Tom kom. 16).

 21. 22
  Tom píše:

  Tak dnešní blicák Q3 v Pardubicích je minulostí. Naši díru do světa neudělali, ale na druhou stranu všichni 3 skončili před GM Maníkem … :-D

  Výsledky jsou v aktuálních odkazech, případně je najdete zde:
  http://chess-results.com/tnr36145.aspx?art=1&lan=5&flag=30&m=-1&wi=1000

 22. 23
  Mata píše:

  Zdravim z CEZ Areny. GM Manik neunesl tihu porazky s Kononenkem a odstoupil. V bleskovce Q3 se mi bohuzel nepovedlo splnit cil, a to skoncit pred Emilem Macku, ktery se tu zahadne zjevil… Blicak druzstev zacina za chvilku, nakonec hrajeme v sestave Hrdina, Zvara, Matejovsky, Havelka. Pozitivni je, ze jsme objevili novou mexickou restauraci, kde stupen palivosti 3 odpovida tak neexistujici petce v te minule. Udelal bych smajlik, ale je tu divna klavesnice…

 23. 24
  Tom píše:

  Na chess-results jsou zatím jen startovní listiny, ale určitě se zde v nejbližší době objeví i výsledky:
  http://chess-results.com/tnr36146.aspx?art=8&lan=5&flag=30&m=-1&wi=1000

 24. 25
  Tom píše:

  Objevil jsem i průběžné výsledky:
  http://chess-results.com/tnr36146.aspx?lan=5

 25. 26
  Maťa píše:

  Od včerejšího večera jsme z výletu do Pardubic zpátky. Většina výpravy se pak ještě na chvíli zastavila na malé oslavě ve Znosimi a udělali jsme dobře – hlavní pořadatel Pavel Vojta připravil na ohni vynikající občerstvení (maso, bramboráky … k tomu slivovička…) :-) . Návštěva Czech Openu se taky určitě vydařila a já věřím, že o akci Petr něco napíše. Konečné výsledky bleskovky družstev s body jednotlivců najdete na http://chess-results.com/tnr36146.aspx?art=1&lan=5&flag=30&m=-1&wi=1000 . Docela se nám dařilo, zejména David uhrál na 2. desce pěkný výsledek a i Robin prestižní první šachovnici (na které si přál hrát) celkem podržel. My staří jsme to vzadu klukům taky moc nekazili, a tak jsme si oproti nasazení lehce polepšili a mohlo to být i lepší, například silná Kutná Hora s velkým hecířem Sázavákem Jardou Danešem na první desce uhájila umístění před námi až překvapivou výhrou v posledním kole :-) .

 26. 27
  Maťa píše:

  V pátek plánujeme po 2 letech opět obsadit turnaj 4členných družstev v bleskovce. Momentálně je na hraně, zda postavíme jeden, nebo dva týmy. Případní zájemci o účast, ať mě kontaktují, místo v autě z Vlašimi či Benešova by bylo…

 27. 28
  Maťa píše:

  Možná je to už po 3 letech, ono to letí ;-) . Propozice turnaje jsou na http://www.czechopen.net/cz/festivalove-turnaje/r-bleskovy-turnaj-druzstev/ . Většina družstva hodlá v Pardubicích strávit celý den i noc: bleskovka, sledování hlavních turnajů, společenský večer na koupališti… Ale to je samozřejmě na každém, jak to kdo pojme :-) .

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist