TJ Spartak Vlasim
28
Dub

Anežka střílí gól GM Navarovi

Simultánka v Rádiu Svobodná Evropa se už nějakou chvíli hraje, pár zaměstnanců z celkového počtu 23 hráčů už odpadlo, tu ke mně přichází Robin a šeptá „Anežka asi vyhraje“. A skutečně, Anežka se potutelně usmívá a za pár okamžiků skóruje první gól do velmistrovy branky.

 
18.Jf6!!  To jsem zvědavá, jak ten mat pan Navara pokryje. :-)  

Ale nepředbíhejme v čase. Simultánka vůbec nemusela proběhnout. Hned dvě zásadní události ji mohly zhatit. Jak je známo, na simultánku je potřeba poměrně hodně šachového materiálu. Ten se pokusil pronést přes naši ochranku Tomáš s Petrem a s dětmi. Šachové figurky jsou ale vybavené na spodu olůvkem, aby dobře stály na šachovnici a to se nelíbilo našemu detektoru kovů. Při šestém vyprázdnění sáčku s figurkami, jestli tam jsou tedy opravdu jen ty figurky to prý naše ochranka vzdala a pustila všechny dál. Sáčků bylo totiž 30 a čas se krátil.

Dále se simultánka nedá hrát bez hlavního aktéra, v našem případě GM Davida Navary. Ten ještě týden před simultánkou při prohlídce hrací místnosti špičkoval, že si v tom uzavřeném oválu při té rychlosti pohybu mezi šachovnicemi zlomí nohu. Byl poměrně blízko od pravdy, neboť když se pokoušel do onoho středu oválu dostat, tak si zranil koleno.

Samotná simultánka už probíhala v pohodě. Hrálo 17 zaměstnanců z různých zemí a 6 dětí, 5 vlašimských (Anežka, Kuba Vojta, Kuba Voříšek, Ríša a Ondra Hlaváček) a 1 host hrající letos za Vlašim 1. ligu – Vojta Dudek. V jeho případě jsem slyšela názor, že současně s potvrzením účasti na simultánce by měl dodat přestupní lístek. :-) Prý je ale patriot a bude dál hrát za Brodce.


Jakub Vojta uhrál s Davidem Navarou cennou remízu.


Ríša Mládek vydržel hrát z dětí nejdéle.

Hráči měli bílé (dohoda s GM Navarou, přeci jen hrací síla mých kolegů není nijak vysoká, tak aby měli aspoň nějakou šanci). Na hodinách obě strany 60 minut, což ale v případě Davida znamenalo 60 minut na všechny partie. Tím jsem ostatně i motivovala kolegy při přihlašování, že čím víc jich bude, tím více se jim podaří rozptýlit Davidovu pozornost. Jeden kolega mi na to pak napsal, že ještě doporučuje Davidovi nalít dva velké panáky, že tím se rozptýlí jeho pozornost zaručeně nejvíc. :-)

Po Anežce remizoval ještě Kuba Vojta a pak další půlku přidal kolega z běloruské redakce. Anežka a Yury pak dostali od Davida cenu za nejlepší dětskou a dospěláckou partii. Celkově tedy 21:2 ve prospěch pana velmistra. Davidovi jsem za RFE předala batůžek s naším logem a nápisem Radio Free Europe. David to okomentoval, že do zemí jako třeba Ázerbájdžán si ho tedy asi brát s sebou nebude, ale na ME do Kosova si ho možná vezme.


Ceny pro nejlepší partie.

A s kým budeme hrát příště? Laťka je nastavena dost vysoko. Ve zvacím emailu jsem psala pojďte si zahrát s velmistrem Navarou, českým Kasparovem. Tak že bychom příště vyzvali toho Kasparova? :-)

(autor článku: Blanka Voříšková, fotky: Serap Sönmez)

 

29 komentářů na “Anežka střílí gól GM Navarovi”

 1. 1
  Maťa píše:

  Pěkná akce! Děkuji Blance za zorganizování i za to, že k zaměstnancům přibrala i několik našich dětí, pro které to byl jistě pěkný zážitek. Kasparova bych asi nebral, jednak by se rádio nedoplatilo, a pak také David Navara rozhodně víc chápe, že smyslem takových simultánek není všechny porazit, ale spíš to, aby se účastníci pobavili a měli i nějakou šanci. Proto také ochotně přistoupil na složité podmínky – málo času, všude černé… Ale zvládl to celkově výborně, byť s tím malým zraněním (tedy doufám, že koleno už je v pořádku :-) ). Jinak ještě jednou gratuluji Anežce i Kubovi!

 2. 2
  David Navara píše:

  Akce se vydařila a proběhla bez problémů. Při simultánce nebyla prolita krev, na koleně mám jen modřinu.

 3. 3
  fanda P píše:

  Schůdky pro nadzemní bazén by se hodily. Uklízečka je má určitě někde schované a škodolibě se směje. Jinak je ten oválný stůl pro simultánky ideální.

 4. 4
  Kuba píše:

  Děkuji za hezkou akci, na simultánce se mi líbilo (hlavně mikrofony a pan Navara. je to vtipálek :-) ).

 5. 5
  Patrik P. píše:

  Velmi pěkná akce! :-)

 6. 6
  Tobi píše:

  Pěkný článek!

 7. 7
  Marie F. píše:

  Dnes jsem byla v divadle ve Vlašimi (Šíp a Náhlovský) a na můj dotaz: Nezapomenutelný host ve Všechnopárty? Pan Šíp odpověděl: David Navara! Docela mě potěšilo, že právě šachista za 10 let moderování tohoto pořadu mu utkvěl v paměti na místě prvním!

 8. 8
  Maťa píše:

  Marie F.: Tak to je zajímavá informace. Doufám, že sem ještě David zavítá, aby si to přečetl :-) .

 9. 9
  Blanka píše:

  Marie F: Panu Šípovi se nedivím. David Navara je opravdu neobyčejný člověk. Jsem ráda, že jsem ho mohla poznat a velmi si toho vážím. Jeden můj kolega mi napsal – „I must say I was truly impressed by Pan Navara’s humbleness. A wonderful man and a true champion!“

 10. 10
  Miloš B. píše:

  Přátelé, já vám ten zážitek závidím. Pana Navaru jsem osobně viděl jen jednou, když o fous uskočil před mým kolem v Hybernské ulici. Snad mohu zavtipkovat, že by to byl můj jediný velmistr, kterého bych porazil.
  Kdysi jsem doučoval dvě jeho spolužačky matematiku a fyziku. Tehdy to byl marný boj, ale povídali jsme si hezky. Mimo jiné vyprávěly, jakého mají ve třídě génia-podivína. Už si nepamatuji ta slova přesně, ale nebylo v nich pohrdání, spíš obdiv. Pokud podivín na základní škole sklízí od spolužaček obdiv, musí to být dobrý a zajímavý člověk. Ostatně to stále potvrzuje tím, co dělá, říká a píše.

  Přeji mu a vám všem vše dobré

 11. 11
  AdolfR píše:

  naprosta radost, blahoprani k povedene akci. A David Navara je taky jeden z daleko nejslusnejsich a nejpoctivejsich sachistu, nejenom u nas. Myslim, ze mit takovouhle sachovou jednicku v republice jako vzor harantinkum je k nezaplaceni

 12. 12
  David Navara píše:

  Děkuji za komentáře, čte se to pěkně. Ale nechvalte prosím tolik mou skromnost, nebo na to začnu být pyšný. :-)

 13. 13
  anonymni obdivovatel píše:

  Anezka rulez!
  David Navara je nepochybne ufo, ale toho typu, ze kdyby nas treba chteli jednou anektovat z kosmu ve vetsim poctu, mohli bychom si jen gratulovat a tesit se :-)
  Skvela akce!

 14. 14
  Maťa píše:

  Minulý víkend proběhlo v Jizbici pod Blaníkem tradiční soustředění středočeských talentů a na něm pokračovaly letošní úspěchy vlašimských dětí v simultánkách. V dubnu porazila Anežka GM Navaru (viz článek výše), v srpnu Kuba Vojta IM Pláta a teď pro změnu Kryštof Křížek IM Jasného, a to v moc pěkné partii! No, a ještě nedávno v Brně porazila Nela IM Vyskočila :-) : http://www.skduras.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1104:26-erbovni-slavnosti-kralova-pole-diky-pocasi-opet-vydarena-simultanka&catid=28&lang=cs&Itemid=412.

 15. 15
  Robin píše:

  Dnes probiha v radiu dalsi simultanka. Tentokrat s GM Sergejem Movsesianem. Krom zamestancu a deti(Kubove, Anez, Dudkovi) hraje taky Petr s Dankou. Pepi bohuzel uz prohrala, ale ostatni jeste bojuji. Tak drzte palce!

 16. 16
  Robin píše:

  Petr remizoval!

 17. 17
  Maťa píše:

  Ten Petr taky remizuje s každým – gratuluju! :-) A co simultánkový démon Anežka?

 18. 18
  Robin píše:

  Vojta Dudek taky! Jeste hraje Kuba Vojta a zapomnel jsem zminit Ondru Hlavacka. Oba ale spise prohrajou.

 19. 19
  Maťa píše:

  Vojtovi též gratuluju! Ty dvě remízy prý byly jediné Movsesjanovy ztráty.

 20. 20
  Blanka píše:

  Nakonec jen ty dve remizy – Petr a Vojta. Ze zamestnancu byl nejlepší Harut. Bohužel ale take prohral. Jeho partii ale Sergej vyhlásil jako nejzajímavější.

 21. 21
  Blanka píše:

  Napíšu opět krátký článek. Už teď bych ale chtěla moc poděkovat Tomášovi, Petrovi a Dance za pomoc při organizaci turnaje. Článek asi nazvu „Petrova nejcennější remíza“ :-). Nebo se Petře mýlím?

 22. 22
  Tom píše:

  Tohle je zajímavá zpráva – David Navara bude u návratu Kasparova:
  http://sport.idnes.cz/kasparov-se-vraci-k-sachum-dc0-/sporty.aspx?c=A170706_131312_sporty_par

 23. 23
  Tom píše:

  Dnes proběhla další simultánka v Rádiu Svobodná Evropa. Vlašimsko-sedlčanská výprava vůbec nešetřila izraelského velmistra Maxima Rodshteina (elo 2689) a porazila ho 4:3! :-D Předpokládám, že Blanka opět pár řádek o této hezké akci napíše. ;-)

 24. 24
  Maťa píše:

  A kdo tedy velmistra porazil? :-)

 25. 25
  Blanka píše:

  Myslím, že finální skore bylo 16:6. Kolegové uhráli ještě pár zasloužených remíz.

 26. 26
  Tom píše:

  GM Rodshtein po časové stránce nezvládl simultánku zdaleka tak dobře jako David Navara či Sergej Movsesjan. Díky tomu poztrácel tolik bodů.

 27. 27
  Tom píše:

  Komentář 24: vyhrál Ríša, Kuba a já. Remizoval Robin a Pavel. Kryštof a Ondra prohráli.

 28. 28
  Blanka píše:

  Dva zaměstnanci Alexander (Rus) a Koba (Gruzinec) remizovali. Jedna slečna (příbuzná zaměstnance) vyhrála na čas.

 29. 29
  Blanka píše:

  Dneska jsem domlouvala v RFE další simultánku. Letos by měl hrát Pentala Harikrishna. Dorazil v doprovodu Davida Navary. Ptal se pak, jestli Davida někdo dokázal porazit. David si vzpomněl na Anežku :-). Hari pak říkal, že doufá, že ta hrát s ním nebude :-).

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2019 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist