TJ Spartak Vlasim
03
Čvc

Krajské úspěchy na závěr sezony

Ondřej Matějovský

Konečně se dostávám ke slibované reportáži z finálového turnaje krajského přeboru mládeže v Sedlčanech (20. – 21. 6. 2009). Tradiční akce na závěr sezony se ve čtyřech věkových kategoriích zúčastnilo dohromady 125 hráčů. Náš oddíl reprezentovalo 17 borců, a protože stejný počet mladých šachistů dorazil i z Říčan, o neoficiální titul nejpočetnější výpravy jsme se tentokrát podělili. Pro nezasvěcené zbývá dodat, že zatímco dívky mají účast ve finále otevřenou, hoši si ji musí vybojovat v základních kolech nebo se kvalifikovat jinak (umístění na Mistrovství Čech, elo…). V jednotlivých kategoriích pak hrají všichni dohromady a nejlepší dívky se vyhodnotí podle celkového pořadí.

O nejmladší kategorii do 10 let podrobně informoval v pěkné reportáži hlavní rozhodčí „desítek“ Jirka Mejzlík, proto se jí věnovat nebudu – jen připomenu krásné 4. místo v H 10 pro Dana Ždycha a bronzovou medaili v D 10 pro Anežku Vlkovou. Podrobněji tedy poreferuji o zbývajících kategoriích, které se hrály švýcarským systémem na 7 kol, tempem 2 x 1 hodina na partii s povinným zápisem.

U 16

Začněme nejprestižnější kategorií U 16, kde hrají ti nejstarší, úroveň turnaje navíc tradičně zvedají mladší talenti s přímým postupem na Mistrovství Čech či MČR. Například David Zvára hrál letos „šestnáctky“ již počtvrté: coby mladší bral medaile starším, v posledních dvou letech se ale situace obrátila a o zlato ho připravili hoši věkem patřící do U 14. Uvidíme, kdo bude v následujících 2 letech porážet kladenského Hamana :-) . Tím jsem napověděl, jak to letos dopadlo…

Turnaj měl dva velké favority, Davida Zváru a Jakuba Hamana. O zaslouženém prvenství kladenského hráče rozhodla vzájemná partie ve 4. kole, ve které Jakub vrátil Davidovi loňskou porážku, když náš hráč ve střední hře v horší, ale určitě hratelné pozici přehlédl dvojtahový mat. V ostatních kolech ztratil David už jen jednu remízu s celkově třetím jineckým Zadinou a rozloučil se s krajskou mládežnickou kariérou stříbrnou medailí. Potvrdil tak pozici nejúspěšnějšího hráče novodobých KP, na pomyslných stupních vítězů stál totiž s bilancí 3-2-2 ve všech 7 ročnících!

Celkem nenápadně proplouval přeborem Štěpán Vopěnka. Po 5 kolech byl na 50%, důležitou předposlední partii s kladenským Mišičkem ale vyhrál a v závěrečném souboji s domácím Kozlem podepsal rychlou remízu. Pak už jen čekal na ostatní výsledky, které mu nakonec nahrály – 8. místo na postup stačilo! To Petr Kozel si asi taktickou dělbu bodu vyčítá – skončil totiž na prvním nepostupovém místě…  

Lukáš Filip uhrál 3,5 bodu a jako 14. nasazený se umístil na 12. příčce. Řečí čísel solidní výsledek, ale Lukáš přijel do Sedlčan s postupovými ambicemi, a ty by potvrdilo jen umístění mezi devíti nejlepšími. Nedá se nic dělat, Lukáš bude muset čekat, zda se na říjnové Mistrovství Čech v Harrachově coby druhý náhradník přece jen nedostane.

Pro Tomáše Filipa, startujícího na pořadatelskou divokou kartu, byl turnaj hodně těžkou zkouškou. Po třech prohrách na úvod nakonec vybojoval dva body, což ale v silné konkurenci nestačilo na lepší než předposlední 25. místo. Za ním skončila jen Jitka Tesárková ze Slaného, coby jediná dívka v kategorii i přes nulový bodový zisk přebornice kraje v D 16. Uvidíme, jak Tomáš zúročí cenné zkušenosti v dalších turnajích.

U 14

Ve „čtrnáctkách“ jsme měli v  osobě suverénní jedničky Robina Hrdiny jasného kandidáta na zlato. Robinovi se příliš nepovedlo loňské Mistrovství Čech, a tak na rozdíl od minulého ročníku nemá přímý postup a musel hrát „svou“ kategorii. Tím pádem bohužel nemohl obhajovat stříbro v H 16, zase ale získal velkou šanci na svůj první titul krajského přeborníka. Přestože se jeho výkony v některých partiích zdály méně přesvědčivé, než se čekalo, nakonec se mu se 6 body zvítězit podařilo a jedná se určitě o vítězství zasloužené. Ono plnit roli jasného favorita není žádný med… Asi nejvíc byl Robin ohrožen ve 4. kole s říčanským Rathouským, kdy měl v konečné pozici ve věžové koncovce o čistého pěšce méně, soupeř se ale zachoval málo odvážně (mírně řečeno) a sám nabídl remízu. O sebevědomí našeho hráče svědčí skutečnost, že nad nabídkou dlouho přemýšlel, i když nakonec přece jen do sebevražedného pokusu nešel a remízu přijal :-) .

Robin Hrdina

Robin Hrdina si ze Sedlčan odvezl hned dva poháry. Ten první převzal již při zahájení za vítězství v Regionální žákovské lize. Foto: J. Pýcha

Medailové plány měl také Patrik Pýcha, nasazená turnajová trojka. Patrik se v Sedlčanech nemusel obávat o postup, díky překvapivému 3. místu na Mistrovství Čech v Seči 2008 má účast v Harrachově zajištěnou už dávno. Snad proto hrál letos ve finále KP klidněji než v minulých letech, alespoň já jsem u něj žádnou nervozitu neregistroval. Po úvodním hracím dnu měl náš hráč na svém kontě 3,5/4, stejně jako dvojice Hrdina, Rathouský. Podobně jako Robin se v některých partiích trochu trápil, ale svou typickou houževnatostí body nakonec vydřel. V prvním nedělním kole dostal Patrik jednoznačný úkol: porazit Rathouského a otevřít tak cestu pro vlašimské vítězství. To se mu po výborném výkonu podařilo a díky tomu na čele zůstala už jen dvojice našich borců. Po vzájemné remíze v 6. kole se i v závěrečném dějství Patrik na rozdíl od Robina smířil s relativně rychlou dělbou bodu s papírově slabším Hochmanem z Příbrami, čímž si v tu chvíli zajistil stříbrnou medaili, naopak se vzdal možnosti získat zlato. Své taktické remízy nemusí litovat, ani se za ni chválit, ostatní partie nakonec rozhodly, že by skončil druhý při jakémkoliv výsledku  :-) . Každopádně gratulace k první medaili z této akce, Patriku!

Že byla kategorie U 14 naší nejúspěšnější, zařídili také David Pikal (8. místo) a Patrik Studnička (9. místo). Oba uhráli 4,5 bodu a postoupili na Mistrovství Čech! David předvedl hodnotný výkon: ani v jedné partii nebyl favoritem, přesto za celý turnaj neprohrál (2-5-0). V posledním kole mu k postupu pomohl soupeřův mobilní telefon, který se rozezvučel brzy po zahájení partie … to asi Šnobla z Berouna trenéři moc nepochválili… Patrik si cestu za úspěchem zkomplikoval hned v 1. kole hrubkou v remízové koncovce, poté se ale rozjel, a kdyby se v klíčové pozici poslední partie nerozptyloval neustálým počítáním, zda mu remíza stačí k postupu, mohl být dokonce čtvrtý! Na šachovnici měl totiž možnost získat kvalitu a dva pěšce, místo toho však nastavil pěšáka, kterého měl navíc… Když se mu pak postupně rozplynula i lepší pozice, remíza ve vyrovnané koncovce už byla na místě – nakonec stačila jemu i soupeři Vokounovi z Kralup.

U 12

Také ve „dvanáctkách“ byla Vlašim hodně vidět, a to především zásluhou dvojice Nela Pýchová, Vojta Filip.

O Nelině zlatu v D 12 asi nepochyboval vůbec nikdo, otázkou spíš bylo, zda se dokáže i po přestupu do starší kategorie prosadit mezi kluky podobně jako vloni (famózních 9/9 v U 10). 100% to sice tentokrát nebylo, přesto naše talentovaná šachistka zahrála opět výborně: 6 bodů a celkové 2. místo jen o bod středního buchholzu za vítězným Lukášem Bočkem ze Zvole! A mohlo to být ještě lepší, právě Lukáše měla totiž ve 4. kole na lopatě. Bohužel v jednoduše vyhrané koncovce těžkých figur se 2 pěšci navíc začala v časové tísni zmatkovat a nakonec s minutou na hodinách dala remízu (pořád ještě ve vyhrané pozici, ale vítězný postup neviděla). I tak to byl pro Nelu vydařený turnaj, z ročníku 1999 skončila jasně nejlépe a mezi děvčaty? Tam měla náskok 4,5 bodu! :-) Stříbro a bronz v D 12 totiž dostávaly dívky za celkové předposlední a poslední místo…

Vojta Filip hraje šachy závodně jen něco málo přes rok, přesto už přijel do města sýrů jako jeden z favoritů – jeho výkonnostní vzestup je opravdu raketový a kéž by se nechtěl zastavit :-) . Po sobotě byl se 4 body samostatně v čele, když své soupeře přehrával především v koncovkách. Pokračovat v nastoupené cestě mohl i ve vlašimském derby v 5. kole, zisk pěšce v jezdcové koncovce ale neviděl a chvíli nato se s Nelou dohodl na remíze. V následující partii s Bočkem si ke své smůle vybral jedinou slabší chvilku v turnaji, která ho nejspíš stála zlatou medaili. Již v zahájení přehlédl soupeřovu malou kombinaci, po níž zůstal bez věže… Naštěstí se Vojta oklepal a závěrečnou hladkou výhrou nad Gabrielem z Mladé Boleslavi si zajistil celkové třetí místo a stříbrnou medaili v H 12. Další úspěch a postup na Mistrovství Čech pro Pravonín!

Vojta Filip a Nela Pýchová

Vojta Filip a Nela Pýchová odehráli většinu turnaje na prvních stolech. Foto: J. Pýcha

Zhruba na své možnosti hrál Vašek Voldán – 3,5/7 a 18. místo je potvrzením papírových předpokladů. Mohlo to být ale ještě lepší, případná výhra v posledním kole nad Haklem ze Zdic by znamenala postup. Klíčovou partii ale náš hráč nezvládl a od stolu odešel rychle poražen. Asi největší hodnotu má Vaškova remíza s nasazenou jedničkou Starýchfojtů z Řevnic v 1. kole (a to  mohl v koncovce lehce vyhrát), tam ukázal, že zahrát umí.

Finálový turnaj kraského přeboru se našim dětem opět povedl. 6 medailí, 6 nových postupů a obhájené prvenství v soutěži o nejúspěšnější oddíl hovoří za vše! S celkovým počtem 10 postupových míst na Mistrovství Čech Vlašim vévodí tabulce Středočeského kraje, druhé Říčany jich mají přesně polovinu…

Dort pro Vlašim

Patrik Pýcha, Vojta Filip, David Zvára, Robin Hrdina a Nela Pýchová s dortem pro nejúspěšnější oddíl. Foto: M. Filipová

Snad se nám akce vydařila i pořadatelsky – tímto děkuji všem, kteří s organizací celého podniku pomáhali. Nejvíc musím samozřejmě vyzdvihnout ředitele turnaje Petra Havelku –  je radost s tebou spolupracovat, Petře! :-)

Výsledky na chess-results

Stránky KM SŠS

Fotky od J. Pýchy

Fotky od M. Filipové

Článek Marie Filipové

2 komentáře na “Krajské úspěchy na závěr sezony”

 1. 1
  Tom píše:

  Pěkný dortík, ještě by na něm ale mohly být nějaké ty figurky :-D

 2. 2
  Jirka píše:

  Dortík je to hezký, nicméně již několik let sedlčanští cukráři produkují šachovnici 10×10 :-D !!! Ale na tácku a pak na jazyku a v žaludku to je stejně jedno. A nakonec – co kdyby 8×8 byl menší :-( .

  Jinak jsme dosáhli na 6 medailí jako loni, čtyři držitelé cenných kovů byli po roce stejní: Nela, David, Robin a Anežka. Nově přibyl Patrik (konečně odměna po loňské smolné „bramboře“) a Vojta. Cenný kov z loňska vůbec neobhajoval Fanda Helebrand (zahraniční dovolená), nicméně s přechodem do vyšší kategorie by šance velké neměl. A poslední loňský medailista Štěpán byl asi spokojený s postupovým umístěním v H16 … adeptů na jedinou „volnou“ medaili za Kubou Hamanem a Davidem Zvárou bylo přece jen příliš :-D !!

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2020 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist