TJ Spartak Vlasim
19
Kvě

Jak jsme vybojovali Ligu dorostu

Jaroslav Pýcha

O minulém víkendu proběhlo finále krajského přeboru žákovských družstev, jehož vítěz postupoval do Ligy mladšího dorostu. Kromě vítězů základní části – Vlašimi „B“, Říčan „D“ a Buštěhradu „A“ se ho zúčastnili i sestupující z ligy: Říčany „C“ a Kralupy „A“. Protože se hrálo systémem každý s každým tempem 2×60 minut na partii, muselo se úvodní kolo předehrát, aby se v neděli stihl odehrát zbytek turnaje.

Nám ještě před samotným začátkem nastaly komplikace se sestavou, když onemocněl Vojta Filip, povinný mladší žák v sestavě, za kterého nebyla adekvátní náhrada. Ze dvou možných řešení jsme nakonec použili obě. Pro sobotní předehrávku v Pravoníně s Medvědy Zvole Vojtu nahradil David Pikal a složení družstva tedy bylo: D. Zvára, L. Filip, N. Pýchová, P. Studnička, D. Pikal. Pro nedělní zápasy roli mladšího žáka plnil Patrik Pýcha, který ale jako volný hráč musel nahradit na 1. šachovnici Davida Zváru a místo Pikala si zahrál Filip Zvára. Znamenalo to tedy předpokládané posílení 5. šachovnice, zároveň však výrazné oslabení té první. Která z obou možností sestavy by byla lepší, se nikdy nedozvíme, to už nás však trápit nemusí :-)   .

Medvědi Zvole   Spartak Vlašim B
Česánek Jaroslav 1506 0 1 1939 Zvára David
Boček Lukáš 1296 0 1 1324 Filip Lukáš
Máslo Ondřej 1250 0 1 1294 Pýchová Nela
Florian Matěj 1250 0 1 1250 Studnička Patrik
Holubová Veronika 1250 0,5 0,5 1250 Pikal David
  0,5 : 4,5

První kolo s nadstandardními podmínkami v Pravoníně (dárky pro všechny děti, párky a pití zdarma) zvládli naši šachisté suverénně výsledkem 4,5:0,5, když jedinou půlku nechal soupeřům D. Pikal, který džentlmensky přijal nabídku remízy soupeřky před pádem jejího praporku. Výborný začátek a druhý den jsme mohli do Zvole cestovat s mírným optimismem, zvláště když nejen my, ale i naši soupeři přijeli většinou nějak oslabeni, a tak se čekal vyrovnaný boj až do posledního kola.

Spartak Vlašim B   Montako Kralupy
Pýcha Patrik 1505 0 1 1700 Rýdl Jiří
Filip Lukáš   1324 1 0 1377 Vokoun Ondřej
Pýchová Nela 1294 0,5 0,5 1329 Simon Lukáš
Studnička Patrik 1250 0,5 0,5 1250 Veselý Libor
Zvára Filip 1250 1 0 1100 Kaněrová Štěpánka
  3 : 2

Ke 2. kolu (prvnímu nedělnímu) jsme nastoupili proti jednomu z favoritů, družstvu Montako Kralupy „A“. Zápas pro nás začal dobře, F. Zvára brzy svou soupeřku jasně přehrál, poté přidali další bod za remízy P. Studnička a Nela. Po téměř dvou hodinách připsal rozhodující třetí bod L. Filip, který se lépe zorientoval v koncovce. P. Pýcha bohužel neudržel remízu  se silným Jirkou Rýdlem a prohrál díky aktivnějšímu králi svého soupeře. I tak jsme si připsali velmi důležité 3 body za vítězství 3:2  a já začínal věřit v náš postup, zvláště když v dalším zápase překvapivě Zvole porazila říčanské „C“, proti kterému jsme nastupovali v dalším kole.

Biomedica Říčany C   Spartak Vlašim B
Pospíšil Martin 1837 1 0 1505 Pýcha Patrik
Mácha Jan 1250 0 1 1324 Filip Lukáš
Jiroušek Filip 1250 0 1 1294 Pýchová Nela
Müllerová Kateřina 1100 0 1 1250 Studnička Patrik
Šťastný Miroslav 1250 1 0 1250 Zvára Filip
  2 : 3

Po začátku 3. kola se ve mně vynořila vzpomínka na nedávný KP ml. žáků v Říčanech, kde „zazářily“ naše zadní šachovnice. Na páté hrající F. Zvára brzy ztrácí 2 figury a prohrává, vedle něj hrající P. Studnička asi nedomyslel začátek partie, musí měnit dámu za věž a stojí na pokraji prohry. Máme však štěstí, jeho soupeřka stejně jako v prvním kole „kolabuje“ a jednotahově nabízí dámu svojí – 1:1. L. Filip, hrající téměř od začátku s věží navíc, přidává náš druhý bod. Nele tentokrát výborně skáče koník, získává kvalitu, k tomu 2 pěšce a s přehledem dovádí svou partii k vítězství. P. Pýcha prohrává s Pospíšilem a my tak dost šťastně vítězíme opět 3:2 a máme opravdu blízko vytčenému cíli, zvláště když nás čekají dva nejslabší celky.

Spartak Vlašim B   Biomedica Říčany D
Pýcha Patrik 1505 0 1 1491 Stárek Stanislav
Filip Lukáš 1324 1 0 1250 Kohout Petr
Pýchová Nela 1294 0 1 1250 Vystrčil Tomáš
Studnička Patrik 1250 0 1 1250 Shejbalová Adéla
Zvára Filip 1250 1 0 1250 Vystrčil Martin
  2 : 3

Říčanské „D“ neměl být pro naše hráče určitě nepřekonatelný soupeř, ne vždy však platí papírové předpoklady. Mé „chmurné“ vzpomínky na Říčany opět oživil hned na začátku zbytečně rychle hrající P.Studnička, který pokládá svého krále dříve, než jsem se stačil rozkoukat. Neuvěřitelnou partii předvedl také F. Zvára. V koncovce přichází o věž (hraje s koněm proti koni a věži), soupeř však zmatkuje, přichází o koně a ještě si nechává dát vidle na věž. Rázem je z toho vyhraná pěšcovka pro Filipa, ale ani tu nehraje příliš dobře, naštěstí ji nakonec zvládá a vyrovnává na 1:1. Partie se bohužel nepovedla ani P. Pýchovi – 1:2. Naštěstí máme na druhé šachovnici spolehlivého L. Filipa – 2:2. V této chvíli to vypadá dobře. Nela, hrající od začátku s figurou za pěšce, vypadá velmi nadějně. Bohužel vybírá si jedinou slabší chvilku a špatně svou výhodu realizuje. Ke konci už s věží za 3 pěšce s minimem času hraje nepřesně a nebezpečné pěšce nedokáže zastavit. Škoda, partii měla i podle J. Paukerta jasně vyhranou. Takže prohráváme 2:3, ale vzhledem k remíze Zvole s Kralupy máme na čele dvoubodový náskok a stačí nám zvítězit (možná i remizovat) v posledním kole se zatím posledním Buštěhradem.

Sokol Buštěhrad   Spartak Vlašim B
Černý Michal 1529 0 1 1505 Pýcha Patrik
Škubal Ondřej 1301 0 1 1324 Filip Lukáš
Dvořák Lukáš 1297 0 1 1294 Pýchová Nela
Šefčík Jan 1276 0 1 1250 Studnička Patrik
Šefčík Jiří 1100 0 1 1250 Zvára Filip
  0 : 5

Před posledním kolem jsme všechny nabádali, aby k partii přistoupili velmi zodpovědně, což si vzali k srdci a nepřipustili žádné nervy drásající vyvrcholení. F. Zvára rychle získal proti slabšímu soupeři první bod, druhý přidala Nela, která s přehledem prosadila převahu dvou pěšců, vítězný třetí bod získal stoprocentní L. Filip a čtvrtý P. Studnička, kterému se podařilo vyhrát asi remízovou koncovku různopolných střelců. Když ostatní zápasy už dávno skončily a „zklamaní“ soupeři odjížděli domů, dohrával úplně poslední partii turnaje P. Pýcha a pokoušel si vylepšit osobní statistiky. To se mu povedlo a my tedy zakončili celé klání suverénním vítězstvím 5:0.

Takže úkol splněn a Vlašim B postupuje do Ligy dorostu. Na druhém místě skončili možná překvapivě, ale zcela zaslouženě domácí Medvědi, třetí příčka patří říčanskému céčku.

Poř. Družstvo V R P Body Partie Skóre
1. Spartak Vlašim B 4 0 1 12 16 17,5
2. Medvědi Zvole 3 1 1 10 12 13,5
3. Biomedica Říčany C 3 0 2 9 13 15,0
4. Montako Kralupy 2 1 2 7 11 13,5
5. Biomedica Říčany D 2 0 3 6 8 10,0
6. Sokol Buštěhrad 0 0 5 0 3 5,5

Den se opravdu protáhl, myslím, že někteří více přemýšlející strávili za šachovnicí možná i sedm hodin, a to už je opravdu záhul. My jsme odjížděli velmi spokojeni a už se těšíme na příští ročník Ligy dorostu  a doufáme, že v něm budeme hrát důstojnou roli.

Jestli bych měl hodnotit jednotlivé naše šachisty, tak velmi stručně, případně mě může někdo doplnit, stejně tak se může každý vyjádřit k průběhu turnaje, mé postřehy nemusí být vždy úplně přesné.

Patrik Pýcha (1/4) – na první to měl velmi těžké, bojoval, většinou dohrával ze všech nejdéle, škoda partie se Stárkem, tam to chtělo bodovat, roli kapitána plnil svědomitě.

Lukáš Filip (5/5) – velká opora a jistota, hrál klidně a rozvážně, vítězil s jistotou, prostě paráda.

Nela Pýchová (3,5/5) – další opora, hrála velmi dobře, slabší chvilku si vybrala jen v partii s Vystrčilem.

Patrik Sudnička (3,5/5) – hrál příliš rychle, musí zpomalit, přeci jen vážné nejsou rapid, myslel jsem, že své soupeře přejede (1 bod mu doslova darovala Müllerová).

Filip Zvára (3/4) – nevyvaroval se chyb, 3 body nejsou špatné, ale i jemu byl 1 bod doslova darován M.Vystrčilem.

David Zvára (1/1) a David Pikal (0,5/1) – odehráli  zápas v Pravoníně a přispěli tak k úspěchu družstva.

Zlaté medaile pro vítěze KP putují do Vlašimi a okolních obcí. Zleva: Patrik Pýcha, Lukáš Filip, medvěd, Nela Pýchová, Patrik Studnička a Filip Zvára. Foto: Marie Filipová 

Závěrem bych poděkoval za výborné prostředí a organizaci turnaje pořadatelům ze Zvole, stejně tak za dobrý a levný bufet, a také Janu Paukertovi za bezproblémové řízení celého turnaje.

Konečné výsledky na chess-results

Fotky od Marie Filipové

Hodnocení a fotky od Jana Paukerta

14 komentářů na “Jak jsme vybojovali Ligu dorostu”

 1. 1
  Patrik píše:

  S Pospíšilem jsem nemohl bránit ve střední hře svého krále, který byl pod prudkým útokem a můj útok při opačných rošádách byl příliš pomalý.Řekl bych až, že mě rozsekal.

  Se Stárkem jsem pokazil zahájení a nechal si jezdce zavazbit asi 4 figurami , :-( ztrácel jsem pěšce a s chybami jsem ztratil i druhého.

  A s Černým jsem hrál vyrovnaně celou partii, ke konci jsem stál lépe, ale asi jsem se zbytečně pokoušel o výhru.Pozici jsem převedl do zajímavé koncovky různopolných střelců, kterou bych zkoušel hrát.Soupeř ale spadl, než jsem se stačil v této koncovce rozkoukat. :-)

 2. 2
  Jirka píše:

  Je to perfektní, že si příští sezónu zahrají ligové soutěže úplně všichni mladí, kteří na to výkonnostně mají. Po onemocnění Vojty a následné nutnosti radikální změny v sestavě jsem v postup moc nevěřil, „zabiják“ na první desce celkem chyběl. Ale podařilo se, i když trochu se štěstím :-) .

  Béčko to v 1.lize nebude mít úplně jednoduché, ale klidný střed tabulky by se podařit mohl. Hlavně chytit začátek sezóny.

 3. 3
  Tom píše:

  Krásný úspěch. Mimochodem, proč medvěd nemá dres? Že by ho po vítězství svlékl a hodil do hlediště?! :-D

 4. 4
  Jirka píše:

  Tom: Přehlédel jsi komentář k medvědovu dresu u předchozího článku – Nela musela půjčit dres Patrikovi, a tak Nele zase půjčil dres medvěd (ještě že ho sebou měl :-D ). Takhle si členové týmu navzájem vypomáhají. Medvěd za to dostal zaslouženou medaili :-) .

 5. 5
  Tom píše:

  Jestli to chápu dobře, tak Nela má stejnou velikost dresu jako medvěd :-D

 6. 6
  Jirka píše:

  Tom: Chápeš to úplně správně :-) , medvěd má ale tu výhodu, že dres může nosit i jako dlouhé večerní šaty nebo noční košili :-D . Jiné oděvní součástky si ale s Nelinkou měnit nezkoušeli :-) .

  A Spartakus má s dresem i další vychytávku. Někdy ho totiž nosí zády dopředu, aby byl i při sezení vidět nápis umístěný na zádech. Prostě dokonale „vymazlený“ maskot. A když se ušpiní, tak prý se dá celý strčit do pračky :-D .

 7. 7
  Maťa píše:

  V sekci „ke stažení“ (O.Matějovský pro tisk) si můžete přečíst můj článek pro vlašimský Zpravodaj. Zaměřen je právě na úspěchy mládežnických družstev. Text jsem poslal i do Jiskry a Benešovského deníku.

 8. 8
  Jirka píše:

  Super článek, ale ono se o super výsledcích dá psát dobře. Možná je čas začít plánovat tradiční společné sportovní odpoledne s oslavou všech úspěchů, jen najít dobrý termín. Asi to probereme na Seči.

 9. 9
  Tom píše:

  S Ondrou jsme probírali termín v sobotu 28.6. to snad nic není, ale chtelo by to domluvit co nejdriv, aby byl cas nekdo neco zamluvit. Mimochodem Jirko, nekde v Kralovicich by se neco nenaslo? Stejne je pulka naseho oddilu z Kralovic :-)

 10. 10
  Jirka píše:

  Právě o tom jsem uvažoval, akorát ten termín 28.6. se dost nehodí, v Kralovicích je pouť a na hřišti velká oslava. Jinak zázemí tam je, hřiště na fotbal, umělé hřiště na nohejbal, tenis, soft-tenis apod, kantýna by se dala taky otevřít a dalo by se tam blicat, pro nejmenší jsou tam skluzavka, kolotoč,…

 11. 11
  Tom píše:

  Ještě by snad šel termín 6.6., ale to by bylo dost na rychlo. Prober to prosím s Matějem. Dík.

 12. 12
  Maťa píše:

  Jirka mi volal a plánuje prověřit v Kralovicích pátek 5.6., v sobotu je tam prý taky nějaká akce. Zatím nevíme, zda by se jednalo jen o akci dětí, nebo by se to spojilo s posezením dospělých. Můžeme se o tom pobavit na Seči.

 13. 13
  Tom píše:

  Já bych preferoval spojit děti i dospěláky dohromady. Ale může se to samozřejmě rozdělit. Pro dospělý můžem klidně něco udělat u nás ve Znosimi /třeba toho 28.6./, ale bylo by to pro menší počet lidí, víc jak 10 se nás tam nevejde :-D

 14. 14
  Maťa píše:

  Zmiňovaný článek vyšel dnes v Benešovském deníku i Jiskře, v obou případech s fotkou.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2019 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist