TJ Spartak Vlasim
21
Bře

Nekompromisní souboj v Úholičkách v diagramech

Tomáš Vojta

Zápas v Úholičkách se změnil v nekompromisní bitvu, kde slovo remíza jako by neexistovalo. Utkání bez jediné remízy se jen tak nevidí. Je zajímavé, že nám se to v letošní sezóně podařilo již podruhé, když jsme v listopadu, stejně jako v Úholičkách, zvítězili poměrem 5:3 v Příbrami. Při pohledu do archívu zjistíme, že před touto sezónou jsme zápas se samými rezultativními výsledky odehráli naposledy v březnu 2002, kdy jsme remizovali 4:4 s Táborem. Na zajímavé momenty dramatické bitvy v Úholičkách se můžete podívat i vy.

A začněme zajímavým patovým motivem, který byl k vidění v partii Horák – Novák. Pozice po 60. tahu černého:

Horák-Novák po 60...Kg8

Černý v jasně prohraném postavení přichystal poslední pastičku. Kdyby teď totiž bílý zahrál 61.b8D+? Sxb8 62.Sxb8 =, ač je to k nevíře, neměl by jak partii vyhrát. Černý král bude chodit Kf7, Kg8 a pomocí patových motivů udrží pěšce g7. A nepomůže ani g8D+, bílý se pak opět kvůli patům nedostane na pěšce h7. Kam ale s takovouhle fintou na zkušeného ligového matadora, jakým je pan Horák! Přišlo 61.Kb5! s dalším Ka6 a černému nezbylo než se vzdát.

Po 27. tahu bílého vznikla zajímavá figurová koncovka v partii Rosenbaum – Skála:

Rosenbaum-Skála po 27.Dxe5

Náš hráč mohl partii rázně ukončit po hezkém 27…Jd3! -+. Smrtící hrozbě Jf4 nelze nijak čelit, např. 28.Dxf6 Jf4 a po vynuceném 29.Kf1 ztratí bílý nejen střelce na g2, ale i toho na b2. Jaromír místo toho zahrál 27…Jfd7 a po dalších nepřesnostech vznikla brzy remízová koncovka různopolných střelců. Tu hrál ale bílý velmi špatně a snadno ji prohrál.

Po dramatickém průběhu, ve kterém oba soupeři hráli ve složité pozici velmi dobře, vznikla v partii Mejzlík V. – Bílek po 41. tahu bílého tato pozice:

V.Mejzlík-Bílek po 41.Kh3

Černý teď nepochopitelně zazmatkoval a nechal si dát jednoduchý mat: 41…Dg7?? 42.Vh4+ 1:0. Ale ani po vynuceném 41…Vd4 by to neměl jednoduché. Bílý má totiž k dispozici krásný tah 42.De6! a černý nemůže 42…Dxe6 43.fxe6 Vd8 44.Vh4+ Kg6 45.Sa4 +-, protože nezabrání postavení dámy, a po 42…Dd8 přijde 43.Vxe5 +/- s pěšcem navíc pro bílého.

A na závěr se podívejme, jak rychle se může pozice otočit. Přesvědčil se o tom černý v partii Sedlák – Pecháček, kde se na šachovnici objevila po 23. tahu bílého tato pozice:

Sedlák-Pecháček po 23.Ja5

Černý má díky slabému bílému králi velikou převahu, kterou mohl zužitkovat po 23…Jd3!. Tímto tahem černý odebírá bílým věžím obranná pole f2 a c1 a navíc hrozí jak Vxb2, tak Sc5, a bílý nemůže zabránit ztrátě materiálu, např. 24.Vad1 Vxb2 25.Vd2 Dxd2! 26.Sxd2 Sc5 -+. Standa si ale této možnosti nevšiml a zahrál 23…Jd5, což pochopitelně není chyba, černý stojí stále jasně lépe. 24.Vf2 Dg6?? Tady se bohužel projevila nerozehranost našeho hráče, který nastoupil k soutěžní partii takřka po roční přestávce. Tímto bych chtěl ještě dodatečně Standovi poděkovat, že přijel týmu pomoci, když to bylo potřeba. Mělo přijít 24…Dc7 s velkou poziční výhodou. 25.f5! Bílý získává figuru. 25…exf5 26.Dxd5 +- A i přes houževnatý odpor náš hráč v 55. tahu prohrál.

3 komentáře na “Nekompromisní souboj v Úholičkách v diagramech”

 1. 1
  Vláďa píše:

  Panu Novákovi by zaslouženě padl titul Mistr pastiček, protože těch důmyslných pastiček bylo v partii více a nejhorší pro mě na tom bylo, že p. Novák je na rozdíl ode mě viděl okamžitě, takže je zahrál ihned po mém tahu jen tak, jakoby mimochodem. Jednu z nich položil hned v 10. tahu: 10. .., Sxf3! Málem jsem mu skočil na špek, chtěl jsem zahrát 11. exf6? se zdánlivým ziskem pěšce, ovšem po Sxg2 12. fxg7, Sxg7 13. Vg1 by přišlo Dh2 se ztrátou kvality a horší pozicí.

 2. 2
  Milan Mintěl píše:

  S velkým zájmem čtu vaše komentáře k zápasu s námi v Úholičkách, blahopřeji k vítězství a přeji úspěch v posledních kolech a postup do 2. ligy. Musím uznat, že máte mé sympatie.

  Milan Mintěl

 3. 3
  Maťa píše:

  Děkujeme za podporu, budeme se v posledních 2 kolech snažit. Bohužel to nemáme ve svých rukou a příležitostí k zaváhání našich konkurentů už moc není. Ale nevzdáváme se! :-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2019 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist