TJ Spartak Vlasim
20
Bře

Nela Pýchová pátá v republice!

Ondřej Matějovský

Po celých 8 dní probíhaly v Junior centru v Seči u Chrudimi boje o 8 sad medailí z Mistrovství České republiky mládeže do 16 let. Na tradičním místě setkávání mladých šachistů se ve dnech 8.-15. března sešlo 331 hráčů, a přičteme-li i nehrající doprovod, celkový počet zúčastněných se blížil číslu 500. Areálů, kde je možné takovou akci v březnu uspořádat, v naší republice příliš není, a tak se finálové souboje odehrávají v Seči čím dál tím častěji. Rád bych tímto poděkoval pořadatelům na čele se Zdeňkem Fialou za tradičně dobře připravené mistrovství.

Vlašimský šach reprezentovalo 7 borců – 3 v mistrovských kategoriích a 4 v doprovodném turnaji B. Díky skvělému vystoupení na říjnovém Mistrovství Čech se do finále kvalifikovali Robin Hrdina (H 12) a David Zvára (H 14), dívčí kategorie jsou zatím otevřené, ale ani v případě zavedení kvalifikací by se Nela Pýchová (D 10) o svůj start mezi nejlepšími obávat nemusela – stejně jako oba kluci je úřadující medailistkou z Mistrovství Čech. Open B si zahráli Lukáš Jelínek, Patrik Pýcha, Štěpán Vopěnka a hrající trenér Jiří Mejzlík. Je dobře, že se naši dolnokralovičtí žáci rozhodli startovat v tak hojném počtu, zkušenosti a nové poznatky z týdenního turnaje jim určitě pomůžou v dalším výkonnostním růstu.

Největší radost nám udělala 9letá Nela Pýchová mezi nejmladšími děvčaty. V 9 kolech obehrála celou špičku (o čemž svědčí i nejlepší Buchholz ze všech) a s 5 body obsadila krásné 5. místo, když ve vzájemných partiích nestačila jen na tři medailistky. A protože na rozdíl od svých přemožitelek zůstává Nelinka v kategorii D 10 i příští rok, můžeme se dočkat velkých věcí. Můžeme, ale také nemusíme: kdyby se dívky narozené v roce 1999 a mladší střetly za měsíc, troufám si říct, že se naše hráčka se 4. Jánskou z Plzně utká o zlato, nicméně za rok může být vše jinak, konkurence určitě spát nebude. Nicméně věřím, že se Nela ve špičce udrží, již nyní dělá minimum hrubých chyb, je pohotová v taktice a nechybí jí ani bojovnost. Dost důvodů hledět do budoucna s optimismem!

Nela Pýchová

Nela Pýchová

Robin Hrdina (3,5/9, 17. místo z 22 hráčů) a David Zvára (4/9, 18. místo z 24 hráčů) ve svých kategoriích v konkurenci nejlepších chlapců z celé ČR nezazářili, ale rozhodně ani nezklamali. Jejich umístění odpovídá papírovým předpokladům, k lepšímu výsledku by to chtělo dělat méně zbytečných chyb, což platí pro oba. Robin výborně odstartoval (2/3) a ve 4. kole měl dokonce na lopatě vítězného Pavelka z Frýdku-Místku. Přestože dramatickou partii nakonec prohrál, držel se stále v první polovině průběžného pořadí a ještě 2 kola před koncem byl desátý. Bohužel si slabší chvilky vybral v závěru a dvě zbytečné prohry ho, jak to bývá, hodně odsunuly… Davidova cesta turnajem probíhala zcela opačně: po pěti kolech měl na svém kontě pouhý bodík, když nedotáhl několik nadějných pozic, zvlášť prohraná partie v 5. kole se Zapletalem z Přemyslovic po hrubé chybě v propočtu v jednoduše vyhrané pěšcové koncovce nás hodně mrzela. V závěru turnaje naštěstí David potvrdil, že je bojovník, a ziskem 3/4 se dotáhl na obstojné 4 body. Otázkou k zamyšlení je, zda Davidova bilance 3,5/5 černými, 0,5/4 bílými je pouhou náhodou, nebo z toho máme v tréninku něco vyvodit… Robin i David se v příští sezóně posunou do starší kategorie, dostat se mezi Top 24 (po letošních problémech s divokými kartami bude počet hráčů ve finále o dva navýšen) tak nebude lehké. Vše se rozhodne v říjnu opět v Seči. Rozhodně si nemyslím, že by naši hoši byli bez šancí.

V doprovodném Openu B se čtveřice vlašimských zástupců mezi 85 účastníky umístila takto: 35. Štěpán Vopěnka (5 bodů), 36. Jiří Mejzlík (5), 51. Patrik Pýcha (4) a 65. Lukáš Jelínek (3,5). Dá se říct, že z vystoupení všech si můžeme odnést nějaké pozitivní poznatky. Patrik s Lukášem potvrdili svou schopnost bodovat i s hráči s Elem kolem 1600, zejména Patrik roste s každým sehraným turnajem. Lukáš by potřeboval hrát v některých fázích partií svižněji, zbytečné časové tísně ho připravují o body, ale to je známá písnička… Jirka měl na šachovnici mnohem víc bodů, než nakonec vinou hrubých chyb uhrál. Jen malý krůček mu chyběl k 6 bodům a skvělému 15. místu (coby nasazená 35), jenže těžko pochopitelná minela ve vyhrané pěšcovce s Jodlem v posledním kole jej o úspěch připravila. Každopádně hrál Jirka obsažné partie a určitě si dobře zahrál! Asi nejvíc nás potěšil Štěpán, jehož výkon výstižně popsal Jirka Mejzlík v diskuzním příspěvku pod minulým článkem:“Pro mě byl nejpříjemnějším překvapením v průběhu mistrovství šachový přerod Štěpána Vopěnky. Prvních 5 kol odblical do 20 minut s nevalným výkonem i výsledky, poslední 3 kola dal 2/3 s hráči přes 1500 a spotřebovanou 1,5 hodinou v každé partii…“ K hodnocení svého trenérského kolegy nemám co dodat.

Aby nebylo šachů málo, část naší výpravy se zúčastnila středečního turnaje v bleskovce. V konkurenci 85 hráčů nikdo z nás díru do světa neudělal, jak jistě sami uznáte :-) : 38. Matějovský, 44. Zvára, 72. Vopěnka a 78. Hrdina. Ale zahráli jsme si docela dobře a některé partie byly povedené. Kdo chce, může si prohlédnout konečné výsledky.

Skupinové foto

Těsně před odjezdem. Na společné fotce chybí jen manželé Pýchovi…

V závěru článku bych rád zmínil úspěchy našich středočeských kolegů a kamarádů. Především 2. místo kladenského Vaška Růžičky v H 14 hned za „neporazitelným“ Vojtou Plátem je vynikající výsledek a nezbývá než pogratulovat! Rovněž skvělé je 4. místo Jirky Rýdla z Neratovic v H 10. Elitní desítky ve svých kategoriích uzavírají Kuba Haman z Kladna (H 12) a Míša Hatašová (D 12) z Úholiček, velmi dobré je i 11. místo říčanské Marcely Janouchové v D 16. Míša Hatašová měla turnaj rozjetý ještě lépe, ale bohužel jí nebyl příliš nakloněn los posledního kola, kdy narazila na celkovou vítězku Maříkovou z Veselí n/L. Kdo má přehled o mládežnickém šachu ve Vlašimi, dobře ví, že Míša za nás hrává v soutěžích družstev. Také letos jsme na spolupráci domluveni, začínáme 19. dubna pokusem o dobytí titulu krajských přeborníků družstev mladších žáků… :-)

Celkové výsledky najdete na stránkách mistrovství, přečtěte si i zajímavý článek Davida Cipryse na webu JMŠS. V nejbližších dnech připravím fotogalerii a krátké povídání o nešachových aktivitách naší výpravy během mistrovství.

14 komentářů na “Nela Pýchová pátá v republice!”

 1. 1
  Vláďa píše:

  Gratuluji Nelince a jejímu trenérovi k obrovskému úspěchu.

 2. 2
  Tom píše:

  I já se připojuji s gratulací! Je vidět, že o budoucnost šachu ve Vlašimi nemusíme mít obavy :-)

 3. 3
  Jirka Mejzlík píše:

  Chci jen připomenout, že Nelinka zopakovala 5. místo z MČR D8 v loňském roce, kde však hrála jako nejstarší ročník.

 4. 4
  Maťa píše:

  Vláďa: Nelinka má dokonce dva trenéry! Ve skupině Jirky Mejzlíka je už od školky, od podzimu se jí také individuálně věnuje Vojta Mejzlík. Gratulaci si zaslouží oba a já se samozřejmě přidávám!

 5. 5
  Maťa píše:

  V sekci „ke stažení“ si můžete přečíst, co jsem poslal do Jiskry a Benešovského deníku (Ondřej Matějovský pro tisk – 20.3.).

 6. 6
  Jirka Mejzlík píše:

  Dolnokralovická čtveřice prokázala svou formu na kolínském turnaji „O Velikonočního beránka“ ziskem vítězství ve všech kategoriích, které obsadila:
  Štěpán Vopěnka 1. (H14, 5/7), Lukáš Jelínek 2. (H14, 5/7), Patrik Pýcha 1. (H12, 4/7), Nela Pýchová 1. (D10, 3/7).

 7. 7
  Tom píše:

  To je super! Tak to bys Jirko mohl o tom napsat nějaký článeček, ne?! :-)

 8. 8
  Maťa píše:

  Článek napsal přímý účastník Jarda Pýcha. Za chvíli ho zveřejním.

 9. 9
  Jirka Mejzlík píše:

  Pradva, v současné době je pro Nelu hlavní konkurentkou Jitka Jánská. Je otázka, jak hraje mladší Kubošová (ze Seče se odhlásila). Ale roste i konkurence v mladších ročnících – na Turnaji šachových nadějí ve Frýdku-Místku uhrála Karin Němcová 6,5/9 (ročník 2002, startovala v kategorii 2000 a mladší).

 10. 10
  Maťa píše:

  Na http://mata1.rajce.idnes.cz/MCR_mladeze_2008/ si můžete prohlédnout necelých 100 fotografií od Jardy Pýchy.

 11. 11
  Tom píše:

  Maťo, dík za odkaz /v aktuálních odkazech/ na pořad V šachu. Doma na to člověk nemá čas a takhle si to může v klidu prohlédnout. Pro ty kdo V šachu neviděli, tak je tam i reportáž ze Seče.

 12. 12
  Maťa píše:

  … a v reportáži ze Seče lze zahlédnout i Nelinku… :-) Jinak v dnešní Jiskře vyšel můj článek o Seči a Turnaji kosmonautů včetně fotky Nely s V.Remkem. Text najdete i zde v sekci „ke stažení“, jak jsem zmiňoval již 21.3.

 13. 13
  Maťa píše:

  A článek vyšel i v dnešním Benešovském deníku s ještě větší fotkou… :-)

 14. 14
  AdolfR píše:

  Nela gol. Vyborne. A muzu jit do prace. Pekne jste hrali

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2019 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist