TJ Spartak Vlasim
28
Lis

Založeno na skutečných událostech…

Karel Pitra

Ve třetím kole RPD jsme v neděli 24. 11. 2013 v Pravoníně přivítali kolegy ze Zvole. Atmosféra byla příjemná, výkony vyrovnané, podle skromného názoru autora článku byli jsme mírnými favority. Konečný výsledek 5:3 skromný názor autora článku potvrdil a upevnil postavení pravonínského mužstva na pěkném třetím místě průběžného pořadí.

Jako první skončila partie hraná na druhé šachovnici mezi Markem Woitschem a mnou. Proti 1.d4 zvolil jsem staroindickou výstavbu s tartakowerovským Sg4, na což soupeř zřejmě nebyl připraven a již v 8. tahu nabídl pěšce, kterého jsem po dlouhém přemýšlení vzal. Dva tahy nato, když bílý na f3 nechal k sebrání silného střelce, endorfiny zaplavily šachové centrum v mém mozku a už už viděl jsem se s jedničkou v partiáři. Ovšem, jak se říká: Je-li to kopyto, … a jelikož jinak než kopytem vůdce černých za další hru nazvat nelze, skončila partie nerozhodně a stav zápasu byl 1/2:1/2.

Zasedl jsem tedy ke stolu s chlebíčky (ano, ne řízky – chlebíčky!) a začal se připravovat na sběr podkladů pro tento článek. Přátelé, popsal jsem těsnopisem postupně celou zadní stranu partiáře, připraven podat o utkání obšírnou a velmi podrobnou zprávu. Nezkušen ve věcech hodnocení šachové partie, chtěl jsem nedostatky v analýze vynahradit pikantními informacemi o množství dortíků a chlebíčků snězených jednotlivými účastníky utkání, ovšem co se týče jídla, vystupuje mi z oparu zapomnění již jen obraz Anežky plnící si kapsy bonbóny a prosící přítomné, aby o tom neříkali mamce. Neboj, Anežko, neřekneme!

Zpět tedy k šachům. Jako druzí skončili na sedmé šachovnici Martina Krejčiříková a Ondřej Máslo. Partie probíhala celkem klidně, černý nevyužil několik příležitostí k získání výhody, takže se soupeři po 20. tahu dohodli na remíze. Martina se po skončení partie svěřila, že ze soupeře měla trochu strach, ale jak vidno, úspěšně ho překonala a vybojovala tak pro sebe i celý tým další důležitý půlbod.

Blížíme se ke zlomovému okamžiku utkání. Ve chvíli, kdy Lukáš Filip zasedl k partii proti Jiřímu Polákovi, nikdo z nás netušil, jak krutý žert si pro hráče Zvole připravil. Lukášova pozice nevypadala po většinu partie moc dobře, ale náš hráč se nevzdával, bojoval, až dosáhl vyrovnané koncovky. V této chvíli se rozhodl pro lstivý úskok a zahrál tah, kterým daroval vítězství zvolskému reprezentantovi. Tímto nesobeckým krokem, kterým obětoval několik bodů ze svého ela ve prospěch týmu, zcela narušil rovnováhu utkání, které se od této chvíle začalo odvíjet jednoznačně v náš prospěch.

Jako první vyslyšel signál k útoku Jarda Pazdera, který pěknou poziční kombinací získal výhodou dvou jezdců, se kterými pak soupeře zatlačil způsobem dávajícím vzpomenout na hru samotného Čigorina. Brzy poté se přidala Anežka Vlková, jejíž partie s Bedřichem Chaloupkou připomínala souboj dvou osvalených wrestlerů řezajících se hlava nehlava židlemi, řemeny a vůbec vším, co jim přijde pod ruku. Bedřichu, bojoval jsi statečně, nejeden šrám jsi utržil a přesto dál stál a rozdával rány, odolat síle přední naděje pravonínského šachu bylo však nadlidským úkolem. Pravonín 3 – Zvole 2.

Zbývají tři poslední partie. Na čtvrté šachovnici hraje Míra Lalouček s pěšcem méně, ale díky svým bohatým zkušenostem se tah po tahu přibližuje remíze, která by nás posunula na dostřel k vítězství. Tomáš Hašek podle instrukcí shora remízu dvakrát odmítl a teď mu nezbývá, než o ni usilovat za šachovnicí. Tu už však vedoucí postava našeho týmu, talentovaný Vojta Filip, získává zcela jasně vyhranou pozici a k vítězství v zápase nám stačí půl bodu ze zbývajících dvou partií.

Nakonec půlbod z těžkých pozic vydolovali Tomáš i Míra a ŠK Pravonín může slavit druhé vítězství v řadě.

ŠK Pravonín A ŠK Medvědi Zvole A
Filip Vojtěch (V) 1914 1 0 1920 Listopad Martin
Pitra Karel 1635 ½ ½ 1801 Woitsch Marek
Hašek Tomáš 1839 ½ ½ 1799 Plháček Václav (H)
Lalouček Miroslav 1806 ½ ½ 1628 Jungmann Martin
Pazdera Jaroslav 1684 1 0 1762 Chaloupka Bedřich (ZK)
Filip Lukáš (ZK) 1603 0 1 1000 Polák Jiří
Krejčiříková Martina 1620 ½ ½ 1616 Máslo Ondřej (H)
Vlková Anežka 1508 1 0 1582 Chaloupka Bedřich
5 : 3

Tabulka po 2. kole:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. Klub šachistů Říčany 1925 F 3 0 0 9 17.0 12
2. TJ Kavalier Sázava A 2 1 0 7 15.0 12
3. ŠK Pravonín A 2 1 0 7 15.0 11
4. JAWA Brodce B 2 0 1 6 12.5 6
5. TcJ Sokol Benešov A 1 1 1 4 12.0 7
6. TJ Sokol Český Brod B 1 1 1 4 11.0 8
7. ŠK Medvědi Zvole A 1 0 2 3 10.0 3
8. Sokol Neveklov A 0 2 1 2 11.0 8
9. ŠK KDJS Sedlčany A 0 0 3 0 10.0 5
10. Stříbrná Skalice A 0 0 3 0 6.5 4

Epilog:

„Chlebíčku humrový, no vida, i ty jsi tu..“, „Řekni, kde ty řízky jsou“ a další evergreeny české populární hudby vytanuly na mysli nejednomu z nás, když v neděli dorazili jsme na pravonínskou radnici, kde čekává nás jindy mísa s masem. Brzy se vše vysvětlilo – „Jedna holka má narozeniny…“. Tímto Vám, naše draha kapitánko, jménem kolektivu vlašimských šachistů přeji všechno nejlepší, hodně štestí, zdraví a tak dále a jako dárek od nás prosím přijměte závazek (podmíněný tím, že od příště zase budou řízky, chlebíčky sice nebyly špatné – podle paní Vlkové dokonce lahodné -, ale řízky jsou řízky) do konce pětiletky postoupit s týmem Pravonína do 1. ligy.


Marie Filipová          

Stránky věnované Regionálnímu přeboru 

Fotky ze zápasu

Webové stránky ŠK Pravonín

11 reakcí na “Založeno na skutečných událostech…”

 1. 1
  Tom píše:

  Vtipně popsáno. :-D

 2. 2
  Jarda P. píše:

  Karle, palec nahoru :-) .

 3. 3
  Vojta M. píše:

  Super článek, ale už by sis Karle měl vrátit to gm, s im působíš divně :(

 4. 4
  Maťa píše:

  Ještě jednou gratuluji Pravonínu k zisku 3 bodů! Když tak koukám na sestavu Zvole, tak ta byla docela silná, výhra družstva tedy potěší tím víc. A chválím Anežku, partie se jí moc povedla!

  Autor: Pěkný článek, jen tak dál! Jinak souhlasím s Vojtou a prosím o návrat GM Špatnoty… ;-)

 5. 5
  AdolfR píše:

  prima

 6. 6
  martin píše:

  proc zrovna spatnota?co to ma za vyznam?

 7. 7
  im spatnota píše:

  diky, chlapci. neni snadne psat s hacky, carkami a velkymi pismeny. dokonce je to tak nesnadne, ze mi vypadla jedna dulezita veta (o tom, ze partiar jsem ztratil), prebylo jedno pismenko (ktere z „vyhodu“ udelalo „vyhodou“) a dokonce i sem tam carka, kde nemela byt, objevila se. o „draha“ misto „draha(scarkou)“ nemluve.

  vojta & mata: rad bych byl gm, ale ted si to nezaslouzim. tento titul si pred jmeno vratim, jen pokud zitra vyhraju, nebo, pokud nevyhraju, az budu mit stabilne vykonost pres 2500.

  martin: spatnota jsem proto, ze jsem neposlouchal babicku, a misto abych pote, co jsem poslal deti do skoly, dotahl zebrinak s naradim od chalupy k rybniku, vykopal diry a zasadil topoly, prihlasil jsem se na chesscube a cely den hral sachy.

 8. 8
  im spatnota píše:

  a jeste pro slecnu marii. odpustte, ze jsem clanek neposlal vam, ale rovnou matovi. rikal jsem si, ze kdyz obsahuje gratulaci k vasim narozeninam, bude lepsi, kdyz si ho pro tentokrat prectete az na webu :).

 9. 9
  fr. spatnota píše:

  no nic, tak si na to gm budu muset rok dva pockat.

 10. 10
  Tom píše:

  Kde vázne článeček o zápase Pravonína v Týnci? A co poslední 2 zápasy Kralovic Vojto? Nevím jestli výmluvu „nemám čas či čekám na partie“ ti ještě někdo bude po 3 týdnech věřit … ;-)

 11. 11
  fr. spatnota píše:

  tom: clanek o tynci jsem vcera poslal do pravonina, takze by se brzy mel dostat i k tobe :).

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist