TJ Spartak Vlasim
13
Lis

Dolní Kralovice – Caissa Úholičky 4:4

Vojtěch Mejzlík

Na toto utkání jsem se opět nesmírně těšil. Sezonu Dolní Kralovice zahájily pěkným vítězstvím 5:3 v Kostelci, mne osobně poslední dobou šachy opět baví a jdou mi, a navíc nás měl čekat jeden ze soupeřů, který podle ratingu a prvního utkání nebude favorit. Jenže co je na papíře a v minulosti, to nemusí být ve skutečnosti a v přítomnosti.

Zápas předcházely menší komplikace, když ve středu onemocněl Kamil, v pátek Ondra Staněk a pan Horák nám pěkně zabrnkal na nervíky, když od středy do soboty nedal vědět, jak je na tom. Nakonec se v sobotu kolem oběda podařilo vše doladit a k šesti základním hráčům přišlo doplnění v podobě Ondry Matějovského a Vladimíra Horáka. Já z práce přijel v sobotu někdy po čtvrté hodině odpolední a od té doby vše směřoval k nedělnímu utkání. Prošel jsem si partie možných soupeřů, oprášil varianty, chvilku si ještě přehrával nějaké partie velmistrů a pak do noci volně odpočíval. Když jsem přemýšlel dopředu nad zápasem, říkal jsem si, že bychom měli vyhrát. Ostatně tenhle příspěvek jsem trochu provokativně dal ráno před zápasem na web:


Soupeři přijeli v sestavě z větší části podobné té z prvního kola. Kamna hřála, šachy byly připravené a přesně v 10:00 jsme zahájili. Já osobně jsem se dostal hned v zahájení do vtipné situace, když po necelých čtyřech hodinách příprav na nejrůznější možnosti po e4, které oba potenciální soupeři hrávají nejčastěji, přišlo 1. d4. No, přípravy se neztratí do dalšího utkání. A nakonec jsem to byl já, kdo v zahájení cítil psychologickou převahu a vyšel jsem s o třicet minut lepším časem. Stanou se i horší věci. Ondra to komentoval slovy: „Většinou ti odbočovali až v druhém tahu, ne?“ Ale stále si stojím za tím, že dělat pořádné přípravy na soupeře je správná cesta. Obzvláště černými a obzvláště na vyšších deskách.

Mezitím, co já prožíval svůj vnitřní psychologický boj za šachovnicí, se jinde už začaly naklánět misky vah na jednu stranu. A bohužel ne na tu naši. Nejjasnější průběh měla partie, kde hrál Vláďa Horák. Pan Horák zvolil ne tak častou variantu Francouzské proti 3. Jd2 s okamžitým převodem Sc8-d7-c6. Pokračovalo se s nestejnými rošádami a výměnou dam. Brzy se přešlo do pozice s dvojící věží na každé straně. Soupeř k tomu měl ještě dvojku střelců za střelce a koně a navíc lepší manévrovací možnosti. Tyto výhody se ukázaly být bohužel dostatečné a po rozkradení dámského křídla, za které by se nemuseli stydět ani v Chánově, došlo brzy ke kapitulaci – 0:1. Mrzelo mne, že partie byla tak moc na jednu branku. Takto se platí daň po dlouhé herní pauze.

Další partie, která měla taky relativně brzký konec, byla šestá deska. Martin Makeš čelil ne příliš ambicióznímu zahájení soupeře. V klidu vyrovnal a chvílemi se zdálo, že se i chopí iniciativy. Pak ale přišel na řadu strašák každého kapitána – „Makyho časovka“. Nevím přesně, kolik času Martinovi zbývalo a kolik měl na hodinách jeho soupeř, ale chybami se závěr partie jen hemžil. Bohužel tu poslední udělal náš hráč. (0:2)

V tuto chvíli má černý dvě figury méně a dvě figury napadá. Které braní je správné? A jak by partie nejpravděpodobněji dopadla?

Za stavu 0:2 chodím po hrací místnosti a hledám, kde se nám ty případné body objeví. Největší šanci vidím u sebe, kde už se jedná pouze o věc techniky, a poté u Patrika, ale tam to bude ještě těžké. Všude jinde to zatím na nějaké valné výsledky nevypadá. Nakonec jako třetí dohrává Nela Pýchová. Po zahájení se mi pozice moc nelíbila. Soupeř získal výhodu na svou stranu a Nelin král se musel cítit značně v ohrožení. Poté soupeř ale nesmyslně odevzdává kvalitu za nějakou pseudovýhodu a karty se obrací. Nela ve vhodnou chvíli kvalitu vrací zpět a od této doby by ona měla být tím, kdo může hrát na výhru. Do toho všeho se ale vmísí časová tíseň, subjektivní hodnocení pozice a vypjatý stav zápasu a nejsem si jist, kdo z hráčů si myslel, že má vyhrát. Faktem ale zůstává, že kolem celého bodu v tuto dobu několikrát prošla naše hráčka. K zjednodušení s výhodou bílé ale nedošlo. Po časové kontrole už je nasnadě pouze věčný šach, kterým partie také končí. (0,5:2,5)

Našli byste pokračování, které by Nelu přiblížilo k celému bodu? Naše hráčka na to měla pouze minutu na hodinách.

Časovky jsou za námi a pět partií se ještě hraje. I když na jedné desce je již rozhodnuto. Pavel Vojta získal ve střední hře výhodu doprovázenou materiální nerovností. Bramborovi zůstala mezi jinými figurami dáma, soupeř za ni vlastnil věž koně a pěšce. Bohužel Pavel nevolí vhodné pokračování a po vrácení kvality a výměně střelců partie přechází do koncovky dvě věže proti dámě. Náš hráč okamžitě ukořistí dva pěšce, ale to je vše, co je schopen z pozice vytlouct. Obranný val soupeře je pevný, dáma v případě agrese soupeře zas hrozí věčněním, a tak se oba vojevůdci dohodnou logicky na mírovém řešení. (1:3)

Pátá partie končí na první desce. Ondra teď v hlavě nosí spíš blížící se konec školy, seminárky, bakalářku a podobné nesmysly zaměstnávající mnoho vysokoškoláků. Na šachy od Openu Říčany moc času nebylo. A bohužel i u něj je to vidět. V zahájení cíleně odbočuje z očekávané přípravy soupeře a volí nestandardní pokračování. Pozice dává soupeři pocit klidu, ale i bílý zde má plány na hru. Objektivně je v rovnováze a oba hráči jsou s průběhem spokojení. Pak ale Ondra nepokračuje přesně a navíc ještě přehlíží taktiku a najednou se vše sesype jak domeček z karet. Brácha se snaží chvíli ještě klást pastičky, ale zkušený lovecký pes Míla Vanka svou kořist již utéci nenechá. (1:4)

Prohráváme 1:4 a v tu chvíli nás už spasí jen tři výhry. Již nějakou dobu předtím jsem chodil po hrací místnosti se zachmuřeným výrazem, protože to, co se stalo, jsem již očekával. Jak z toho teď ale ven? Jako správný kapitán ukazuji ostatním směr a v první linii hrdinsky vbíhám do řad nepřátel a zabíjím vše živé kolem. No, a teď přidáme trochu objektivity. Po zahájení jsem získal nějaký ten čas a rozumnou téměř vyrovnanou pozici černými. Pak ale nad třemi tahy ztrácím skoro hodinu času a navíc situace po nich se mi zamlouvá méně než před nimi. V tu chvíli je však na řadě můj soupeř a i on nejde správnou cestou. Sám se chytá do svých lstí a během třech tahů otáčí celou partii v můj prospěch. Pouští mou věž na druhou řadu a tím započínám jízdu za vítězstvím. Partie přechází do koncovky s kvalitou navíc, která sice není triviální, ale technicky je jistě vyhraná. A tuhle šanci si již utéct nenechávám. Vojtěch Mejzlík (2:4).

Až doma s pomocí počítače nacházím, že jsem minul jednoduchý efektní taktický úder, který by mi zkrátil boj o hodinu času a skoro třicet tahů. Najdete ho?

Další, kdo bojuje s nepříznivým osudem, je Ondra Matějovský. V zahájení si nevezme klasickým motivem pěšce. Později obětovává zajímavě kvalitu za aktivní hru. Soupeř však nechce hrát s kvalitou více proti dvojici střelců, a tak materiál vrací a nakonec se oba pánové dostávají do remízové dámské koncovky. Ondrův soupeř ji ale hraje velmi neobratně a dává našemu hráči stále šance vymýšlet pasti a pastičky. Jednou se projde kolem remízového přechodu do pěšcovky, podruhé, když už pěšcovka nastane, tak je ale k naší radosti vyhraná za bílé. Moc krásy by se v partii asi nenašlo, ale určitě by si zasloužila cenu za zarputilost a bojovnost. (3:4)

A posledním mohykánem v dolnokralovickém družstvu je Patrik Pýcha. V zahájení se Patrikovi podařilo vyrovnat a poté v taktických šarvátkách soupeře obrat o dvě figury za věž. Do takové koncovky také partie přechází, navíc náš hráč ještě získává pěšce. Problém je ale v tom, že figury mají prostor, ale král je zavřený. Patrikův soupeř dlouho hraje na půlminutě, partie je jistě plná nepřesností, ale náš hráč postupně rozehrává krále a převádí koncovku do finálního věž proti jezdci a dvěma spojeným pěšcům. A tuto koncovku už Patrik dovede do vítězného konce. Deset z deseti za bojovnost a v zápase vydřený bod pro družstvo Dolních Kralovic. (4:4)

Dolní Kralovice Caissa Úholičky
Mejzlík Ondřej (V) 2277F 0 1 2155F Vanka Miloslav
Mejzlík Vojtěch 2119F 1 0 2120F Vevera Radek (H)
Vojta Pavel (V) 2225F ½ ½ 2050F Dungl Martin (H)
Pýcha Patrik 1994F 1 0 1985F Maršálek Luboš
Pýchová Nela 1970F ½ ½ 2018F Framberk Jan
Makeš Martin (H) 2079F 0 1 2032F Hruška Tomáš
Matějovský Ondřej 1984F 1 0 2044F Otruba Pavel
Horák Vladimír 1992F 0 1 1890F Buriánek Petr
4 : 4

Zápas se nám tedy celkově příliš nepovedl, na druhou stranu jsme prokázali velkou houževnatost a dokázali jsme zvrátit nepříznivý průběh. Obrovskou pochvalu za bojovnost si v tomto utkání zaslouží Ondra s Patrikem. Doufám, že těm, co mají formu, vydrží co nejdéle, a u těch, kde byl start sezony nepovedený, se to brzy zlomí. Další utkání nás čeká za dva týdny v Poděbradech.

Tabulka po 2. kole:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. Šachový klub Rakovník 2 0 0 6 9.5 6
2. SK Pyrit Příbram 1 1 0 4 9.5 6
3. Klub šachistů Říčany 1925 B 1 1 0 4 9.0 6
4. Dolní Kralovice 1 1 0 4 9.0 6
5. TJ Bohemia Poděbrady 1 0 1 3 9.5 7
6. DDM Sokol Nymburk 1 0 1 3 8.5 6
7. Sokol Mladá Boleslav 1 0 1 3 7.5 6
8. Šachklub města Dobrovice 1 0 1 3 7.5 5
9. TJ Neratovice B 1 0 1 3 7.0 5
10. Caissa Úholičky 0 1 1 1 6.5 4
11. ŠK Kostelec nad Černými lesy 0 0 2 0 6.5 4
12. ŠK Kralupy nad Vltavou 0 0 2 0 6.0 3

Zápas pohledem hostů

Partie k přehrání

Stránky věnované KP

71 reakcí na “Dolní Kralovice – Caissa Úholičky 4:4”

1 2 3
 1. 61
  Jirka M. píše:

  Ve Stříteži se i dnes sedělo za šachovnicemi, u rozpálených kamen naše béčko přivítalo béčko ze Struhařova. Zápas byl celkem snadný, za půl hodiny vyhrála Anežka, která soupeře přejela, já jsem měl kvalitu. Po dvou hodinách jsem zakončil matem, Jarda Snížek pak dostal povolenou plichtu a David Pikal i Standa Vávra už jen vylepšovali skóre:
  Vávra – Ježdík 1-0
  Vlková – Bauer 1-0
  Mejzlík – Kurel 1-0
  Pikal – Křišťan 1-0
  Snížek – Novotný 0,5-0,5

  Jinak jsem měl dnes čtyřroli – hráč, rozhodčí, topič a hospodský. Všechno jsem v pohodě zvládl :) .

 2. 62
  Vláďa píše:

  Jirko, priste vem jeste funkci kapitana a budes neprekonatelnej :-)

 3. 63
  Jirka M. píše:

  Formálně jsem dnes kapitánem byl, ale přece jen nejsem tak hrabivý a praktický výkon funkce jsem přenechal Standovi. Stejně jako napsat článek.

 4. 64
  Maťa píše:

  Gratulace do Stříteže a okolí!

 5. 65
  Maťa píše:

  Reportáž z utkání Dolní Kralovice – Neratovice B očima hostujícího Romana Burdy: http://www.sachy-neratovice.cz/-aktuality-zmatky-korunovalo-necekane-vitezstvi—becko-vyhrava-5:3!–/340/. S popisem mé partie musím nesouhlasit, věžovka bohužel nebyla vyhraná nikdy…

 6. 66
  Vojta M. píše:

  To já taky s hodnocením své partie nesouhlasím. U mne soupeř neprohrál na školáckou chybu, ale na dobrou hru svého soupeře :D :P Jen jednou se mohl ještě snažit vyvlíknout z mých spárů, jinak to bylo postupné zlepšování pozice a vše jsem měl ve svých rukou.

 7. 67
  Jirka M. píše:

  V minulém kole KP bylo prolomeno kouzlo střítežských kamen. Kamna viděla první prohru domácích. Tak snad dnes béčko kouzlo kamnům navrátilo:
  D.Kralovice – Figurka 5:0
  Vávra – Thümmel 1-0
  Vlková – Kořen 1-0
  Mejzlík – Kořenová M. 1-0
  Pikal – Mandát 1-0
  Snížek – Kořenová K. 1-0

 8. 68
  Maťa píše:

  Gratulace do Kralovic! 100% drží už jen „tým od kamen“ a naši kamarádi z Postupic. K výhře v Týnci dnes přispěl náš František Innemann, jenž na první šachovnici porazil známého rebela Martina Magnusecarlsena Vnoučka ;-) . http://chess-results.com/tnr113122.aspx?lan=5&art=3&rd=4&wi=821

 9. 69
  Vojta M. píše:

  Koukám ale, že Franta vyhrál kontumačně. To se Martin k partii nedostavil nebo co? Na mobil se to píše normálně, jiný důvod mne nenapadá.

 10. 70
  Maťa píše:

  Toho jsem si nevšiml. Jestli se Martin nedostavil, tak čeká Brodce pokuta…

 11. 71
  Tom píše:

  Do sekce PARTIE K PŘEHRÁNÍ jsem přidal partie ze 4.kola KS Kralovice-Neratovice B:
  http://www.sachyvlasim.cz/viewer/Kralovice_Neratovice_131215.html

  Snad se taky někdy dočkáme reportáže z tohoto utkání … :-(

1 2 3

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist