TJ Spartak Vlasim
20
Úno

David Zvára s Janem Fialou krůček od vítězství

Ondřej Matějovský

Minulou sobotu se šestice hráčů našeho oddílu zúčastnila 35. ročníku Zbraslavských dvojic. Původně jsme tento turnaj neměli v kalendáři, ale necelý týden před akcí mě kontaktoval českobrodský Vítek Moravec, a já se nakonec po chvilce váhání rozhodl, že i tentokrát bude sobota „šachová“. Ve spolupráci s Českým Brodem jsme sestavili dvě dvojice: Vít Moravec/Ondřej Matějovský (Vávrovci) a David Zvára/Jan Fiala (Brošim). Dále naši výpravu doplnily dva týmy kompletně složené z hráčů vlašimského oddílu: sourozenci Lukáš a Vojta Filipovi (Spartak Vlašim „A“) a otec a syn Zvárovi (Spartak Vlašim „B“), přičemž na silnou první desku usedl nejmladší člen rodiny Filip a táta Josef mu kryl záda. Za názvy našich družstev nesou odpovědnost Českobrodští, kteří nás podle dohody prezentovali už v době, kdy jsme ještě byli na cestě. Že pojmenování dvojiček přikládali hoši velkou váhu, si můžete přečíst v reportáži Jana Fialy na stránkách Českého Brodu. Do turnaje se zapsalo 37 dvojic a hrálo se tradičně švýcarským systémem na 7 kol, tempem 2 x 20 minut.

Skvělý úspěch zaznamenali David s Honzou, kteří jako nasazené sedmičky odehráli celý turnaj na samé špici a ještě kolo před koncem s půlbodovým náskokem vedli! Nakonec skončili druzí za největšími favority ze Smíchova (Zanikov, Ries), ale i to je výsledek hodně nečekaný. Zasloužený zisk poháru za prvenství v kategorii průměrné elo týmu do 1700 už tak překvapivý není, vlastně s tímto plánem bylo družstvo sestaveno (průměr 1692 – David 1751, Honza 1633). David uhrál na 1. šachovnici 5 bodů a připsal si cenné skalpy Ruta (1937) a Benáka (1909), především ale dokázal porazit i říčanského Míru Voráčka (2210), někdejší posilu Vlašimi ve 2. lize! Prohrál jen se Zanikovem (2229) a v posledním kole se Zábranským (1856). Výborný Davidův výkon doplnil 6bodovým ziskem Honza, který ve Zbraslavi potvrdil, že minimálně v rapidu je jeho výkonnost podstatně vyšší, než napovídá elo…

Jak hodně se dařilo Davidovi s Honzou, tak se nedařilo mně s Vítkem. Pozici nasazených dvojek jsme neuhájili ani náhodou a po rozpačitém výkonu jsme museli vzít zavděk celkovým 6. místem. Kupodivu i to stačilo na stříbrné medaile v kategorii průměrné elo nad 1700, což je tak trochu zvláštní :-) . Vítek vybojoval 3,5 bodu, já 5,5 – soupeře jsem měl ale o dost slabší, takže na nedobrém výsledku jsme se podíleli přibližně rovným dílem… Přestože se naše jména mezi nejlepšími neobjevila, stalo se naše družstvo trnem v oku říčanského Jaroslava Řeřábka, jak se můžete přesvědčit v diskuzi na českobrodských stránkách. Pro pobavení doporučuji kliknout :-) .

Velmi dobrý turnaj sehráli sourozenci Filipovi, když oba uhráli 4 body a skončili na pěkném 16. místě. Především Lukášovi se na 1. desce dařilo, a to zejména díky výtečnému závěru – v posledních dvou kolech porazil Jakuše (1593) a zmiňovaného Řeřábka (1660).

Ve dvojici „Zvárovců“ byl tahounem 12letý Filip, jenž mile překvapil ziskem 4,5 bodu i výhrami nad Jakušem (1593) a Máslem (1428). Cenná je také remíza s Řeřábkovou (1808), i když Lucka určitě nehrála „na krev“ a ve Zbraslavi byla hlavně v roli trenérky (Filipovi nabídla smír relativně brzy). Na Pepovi byla vidět chybějící herní praxe, když ztrácel nadějně rozehrané partie. Nakonec uhrál 2,5 bodu a přispěl k 21. místu týmu.

Kompletní vlašimsko-českobrodská výprava. Zleva: Vítek Moravec, Vojta Filip, Honza Fiala, Ondřej Matějovský, Filip Zvára, Lukáš Filip, David Zvára a Pepa Zvára. Foto: Miroslav Voráček  

Celkově musíme zhodnotit naše vystoupení jako velmi úspěšné, vždyť kromě mě s Vítkem si všichni oproti nasazení polepšili. Do Zbraslavi jsme cestovali jako za starých časů hromadnou dopravou a využili hned několika dopravních prostředků (auto, autobus, metro, vlak), což také bylo určitým zpestřením. Zejména Pepa cestou na vlak přes celou Zbraslav jistě ocenil, že si po letech prohlédl městečko, ve kterém před dávnými lety sloužil vlasti :-) .

Na závěr děkuji za pěkný turnaj všem pořadatelům na čele s 85letým (!) Jaroslavem Zvolánkem a 81letým Josefem Čermákem, za plynulý a hladký průběh si zaslouží poděkování také  páni rozhodčí Karel Vandas s Michailem Korečkem.

Výsledky na chess-results

Fotky od Lukáše Filipa

3 reakcí na “David Zvára s Janem Fialou krůček od vítězství”

 1. 1
  Tom píše:

  Ta diskuze na stránkách Říčan je hrozně dlouhá, to nebudu číst. Prosím upřesnit zajímavé pasáže :-D

  Jinak velká gratulace Davidovi a všem Filipův k výbornému výkonu!

 2. 2
  Jaromír S. píše:

  Diskuze je dlouhá proto, že tam je více témat najednou. Co se týče Zbraslavských dvojic, tak Jarda řeřábek si zaprvé nepřečetl propozice turnaje a zadruhé považuje Vítka Moravce již za plnoletého. Podle platných českých zákonů však tato skutečnost nastane až koncem letošního roku:-).

 3. 3
  Maťa píše:

  Tom: Diskuze dlouhá není, je to tak, jak píše Jaromír. J. Řeřábek zahájil debatu v noci 15. 2. v 1:29:58 a na jeho příspěvek je tam několik reakcí včetně mé. Pak svůj podivný příspěvek doplnil 16. 2. v 7:09:55, čímž opět vyvolal malou odezvu. Toť vše, to máš přečtený do 5 minut :-) .

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist