TJ Spartak Vlasim
08
Úno

Nepříliš podařené vítězství béčka

Vladimír Horák

V utkání 8. kola RP D jsme doma přivítali nekompletní družstvo Peček, a protože hosté neobsadili poslední šachovnici, vedli jsme hned od počátku 1:0 a Robin Hrdina jistě litoval, že se nemohl  předvést coby třetí nejlepší hráč z ankety o nejúspěšnějšího hráče našeho oddílu. Protože rozdíl v ELO byl obrovský, dalo se očekávat vítězství 8:0, ale jak už to bývá, ve třech partiích se nepovedlo vyhrát :-( . 1:0

Ještě si hráči ani nestačili ohřát své židle a Dan Houdek již přijímal gratulace za vítězství v nejkratší partii zápasu. V následujícím postavení po hrubé chybě černého 11…b6?? zahrál Dan jednoduchou kombinaci, na kterou zkuste přijít:

Dan zahrál frajersky 12.Jxe5! a ve 30. tahu soupeř vzdal. Přesnější však bylo 12.Jh4!! nebo 12.Jg5!!. 2:0

V partii Zvára – Dobiáš ml. náš hráč ztratil pěšce na h2, ale jeho nezkušený soupeř si v zápětí nechal chytit dámu a David s obrovskou materiální převahou dovedl partii rychle k výhře, která je již šestá z osmi partií a s další jednou remízou si stále drží titul nejlepšího hráče béčka. 3:0

Na 6. šachovnici si Jirka Prokop snadno poradil s Dobiášem st. Nejprve odmítl v lepším postavení soupeřovu nabídku remízy a postupným zesilováním pozice donutil protihráče ke kapitulaci. 4:0

Moje partie proti Eisnerovi se mi vůbec nepovedla, a přestože jsem se doma na ni připravoval, vyšel jsem ze zahájení o něco hůře. Protože v tomto zápase šlo jen a jen o výhry, abychom snížili obrovský náskok Kutné Hory v počtu vyhraných partií, obětoval jsem pěšce, abych trochu zkomplikoval hru. Bohužel soupeř svým neustálým pokašláváním narušoval mou koncentraci, měl jsem obavy, že choří chřipkou a že bych ji mohl chytit, což se mi vzhledem  k pracovním úkolům vůbec nehodí. Přesto jsem v 15. tahu odmítl nabídku remízy a hrál dál. Bohužel pozice se neustále zhoršovala, a tak jsem při druhé nabídce remízy a za stavu 4:0 „využil“ toho, že jsem v tomto zápase kapitán a nabídku jsem přijal,  a tím potvrdil výhru v zápase. Po partii mi soupeř sdělil, že skutečně má chřipku a teplotu :-( , ale že jej spoluhráči vzhledem k nedostatku hráčů přemluvili, aby přece jenom jel. 4,5:0,5

Petr Havelka černými v partii s Charousem získal nepatrně lepší pozici, ale postupnými výměnami výhodu rozmělnil a nakonec  ve vyrovnané pozici nabídl remis, kterou soupeř přijal. 5:1

Největším bojovníkem v tomto zápasu byl Franta Innemann, který svého soupeře Nigrina trápil 87 tahů. Odmítal jednu nabídku remízy za druhou, neustále zkoušel svého protivníka přehrát, ale ten se nedal a neustále držel vyrovnanou pozici a Frantovi, který má o více než 270 bodů větší ELO, nedal ani jednou šanci vyhrát. 5,5:1,5

Jako poslední dohrával Ondra Matějovský černými s Píšou. Ve střední hře získal pěšce a dalo se očekávat, že vyhraje. Nepřesnou hrou však dal soupeři šanci neustále zjednodušovat pozici, ve které ke konci mohl bílý obětovat svého jezdce za pěšce a Ondrovi by tak zbyl věžový pěšec a špatný střelec a partie by skončila remízou. Soupeř však tuto koncovku, kterou zná každý začátečník, neznal a po zásluze prohrál. Prohru neunesl, ukončil partii slovem „vzdávám“, nepodepsal partiář a ani nepodal našemu hráči ruku. Na výzvu k podpisu reagoval slovy: „Nic nebudu podepisovat, řek jsem „vzdávám“, a to snad stačí – jedem, do prd…“ 6,5:1,5

Škoda těch tří remíz, které nelze považovat za úspěch, a doufám, že nám výhry nebudou v závěrečném hodnocení chybět.

Spartak Vlašim B   Sokol Pečky A
Horák Vladimír V 2073 ½ ½ 1889 Eisner Oldřich
Matějovský Ondřej V 2045 1 0 1742 Píša Ivo
Innemann František 1924 ½ ½ 1646 Nigrin Jiří K
Havelka Petr H 1934 ½ ½ 1635 Charous Zdeněk ZK
Zvára David 1826 1 0 1731 Dobiáš Jaroslav
Prokop Jiří 1875 1 0 1515 Dobiáš Jaroslav
Houdek Daniel 1738 1 0 0 Kolanda Roman
Hrdina Robin 1636 1 0    
  :

Tabulka po 8. kole:

Poř. Družstvo V R P Body Partie Skóre
1. Stadion Kutná Hora B 8 0 0 24 36 44.5
2. Spartak Vlašim B 7 0 1 21 30 42.5
3. JAWA Brodce B 6 1 1 19 24 37.0
4. Kostelec nad Černými lesy B 5 0 3 15 24 34.5
5. Sokol Kolín C 4 1 3 13 26 37.5
6. Sokol Český Brod B 4 1 3 13 24 35.0
7. Biomedica Říčany F 3 1 4 10 21 30.5
8. Sokol Pečky A 3 0 5 9 11 27.5
9. Biomedica Říčany E 2 0 6 6 17 27.5
10. Sokol Sendražice B 2 0 6 6 9 24.0
11. Sokol Benešov A 1 1 6 4 10 23.5
12. Slavoj Čáslav 0 1 7 1 14 20.0

28 reakcí na “Nepříliš podařené vítězství béčka”

 1. 1
  Jirka píše:

  Pokud by se takto „nepodařeně“ podařilo zvítězit i další tři kola, tak jistě nebudeme bez šancí na postup :-) . Akorát mám obavu, že při dvou týmech v KP by třeba jednou za sezónu mohlo v sestavě dojít i na mě a to by pak byla ostuda :-D :-) :-D .

 2. 2
  Maťa píše:

  Mě ten nadpis taky zaujal :-) , ale asi je opravdu pravdivý. Robin a v podstatě i Dan dostali body zadarmo, a když zhodnotíme prvních 6 desek, tak všechny remízy jsou ztrátou, já hrál hrozně a půl bodu navíc jsem si nezasloužil, David udělal hrubku, kterou by silnější hráč určitě potrestal (pik míň a nic moc král)… Takže bez výhrad jen Jiří, ale toho zase pokárejme za další pozdní příchod – opět až po deváté, opět nechal kolegy, aby vše připravili za něj…

 3. 3
  Vláďa píše:

  Nadpis vzniknul z rozladění z mé partie. Nicméně odpovídá, protože náskok KH v počtu vyhraných partií jsme snížili pouze o jeden bod i když KH porazila Kolín s odřenýma ušima (soudě podle výsledku) a my jsme vyhráli rozdílem třídy. Nezbývá nám tedy, než porazit Říčany F 8-0 a KH alespoň o 2 body ;-)

 4. 4
  Tom píše:

  Vláďo, soupeř byl sice slaboučký, ale i tak je vítězství 6,5:1,5 víc jak přesvědčivý. Příště to chce porazit Kutnou Horu a v posledních 2 kolech se může stát cokoli.
  Maťo, dobře že si porazil toho nesympatického Píšu. Za své chování a za své „znalosti“ si nic jiného nezasloužil!

 5. 5
  Dan píše:

  Chlapi, vyhráli jsme! Drtivě! Všichni bojovali, nechtěli dát remízy! Co chcete víc? Pokud jsme to někde zazdili, tak to nebylo v tomto zápase.
  Vláďa: „Dan zahrál frajersky“ … to mi ještě nikdo neřekl… :-)

 6. 6
  Jaromír S. píše:

  KH porazila Kolín skutečně „s odřenýma ušima“. Na 1. šachovnici měl bílý pěšce na d6 a e7 (!), přesto si nechal dát jednotahový mat. Na 3. šachovnici se domácí hráč vzdal v koncovce 2 věží proti dámě asi brzo, měl si to i se dvěma pěšci méně nechat ukázat. A za stavu 3,5:3,5 vyhrál hrdina zápasu v 83 tazích věžovku, když měl ovšem před první časovou kontrolou čistou figuru méně – D+V+J proti D+V. Uvidíme příští neděli, kutnohorští se už těší:-).

 7. 7
  Maťa píše:

  Ad Píša: Ivo Píša je prý podobným chováním proslulý, jak jsem zjistil hned z několika zdrojů. Ostatně i před rokem byl zde kritizován: http://www.sachyvlasim.cz/?p=202 . Jinak musím konstatovat, že i konečná pozice, ve které se soupeř tak hulvátským způsobem vzdal, byla pořád ještě remis, i když už to nebylo tak jednoduché jako pár tahů nazpět, kdy mohl toho koně za klíčového pěšce bětnout jednotahově. Ale patří mu to! :-)

  Ad chřipka: Vzpomněl jsem si na jeden článeček, který jistě zaujme nejen Vláďu :-) : http://www.polabinychess.eu/view.php?cisloclanku=2007020001

 8. 8
  Vláďa píše:

  Zajímavé by mohlo být srovnání loňského a letošního zápasu, hlavně jak někteří hráči zvýšili nebo snížili svoji úroveň hry :-) .
  Loni si Míra Lalouček poradil s Jiřím Nigrinem a Franta s ním letos „jen“ remizoval.
  David Zvára už loni byl na stejné úrovni jako Petr Havelka letos, neboť oba s Charousem remizovali.
  ;-)

 9. 9
  Vláďa píše:

  Vidím, že webmasteři stále ještě nepokročili v řešení blokování mých příspěvků, zase mám jeden bloknutý :-(

 10. 10
  Tom píše:

  Tak jsem kouknul na partie béčka a možná z nich udělám zas nějaké diagrámky, ale až někdy příští týden.
  Pro Vláďu: ještě že měl soupeř chřipku a nabídl ti tu plichtu, koncovka s pikem míň by se moc dobře netahala :-) Škoda je plichty Petra. Přišlo mi, že soupeř hrál slabně, tady to chtělo vyhrát! To se ale lehce řekne, ale hůře dělá, že? :-)

 11. 11
  Ivo Píša píše:

  Ad Horák: S Vaším jednostranným hodnocením partie
  Matějovský – Píša samozřejmě nesouhlasím. Váš hráč Matějovský neustále odmítal remízy v pozici, kdy partie byla vyrovnaná. V závěru hry se mi začal dokonce vysmívat, když jsem udělal chybu! (Samozřejmě i po ztrátě jezdce, za pěšce, byla pozice stále remízová).
  Pane Horáku, žádám Vás o stažení lživého a urážlivého příspěvku od p. Matějovského! Zvažuji podání žaloby na Váš oddíl Spartak Vlašim.

 12. 12
  Robin píše:

  Ivo Píša: Proč by vám měl Maťa dávat remízu s pikem navíc (i když je pozice remízová)…??? Já taky tahám remízový pozice a když je to remíza tak ať to soupeř zremizuje (někdy to i vyhraju). Jsme přece „jenom“ lidi a ne stroje, chybu můžeme udělat kdykoliv skýmkoliv. A stim výsměchem to jsem u toho nebyl tak to posoudit nemůžu.

 13. 13
  Maťa píše:

  Ivo Píša: Pan Horák nemá přístup do administrace, a tak můj příspěvek ani smazat nemůže. Jinak se samozřejmě musím ohradit, protože:
  1)Můj příspěvek není lživý ani urážlivý. To, co jsem napsal, je pravda. Že by se mi někdy soupeř vzdal takovým způsobem, opravdu nepamatuju. Podat soupeři ruku a podepsat partiář považuji za hráčovu povinnost, o slušnosti ani nemluvě.
  2)Lživý je Váš příspěvek, protože ani náznakem jsem se Vám nevysmíval a choval jsem se naprosto korektně. Za šachovnici patří slušnost, tím se snažím řídit a vedu k tomu i všechny děti, které chodí ke mně do kroužku. Tady jste poněkud přestřelil a těžko Vám někdo bude věřit – mě tady všichni znají a vědí, že mezi potížisty nepatřím. Má slova navíc mohou potvrdit i pánové Eisner s Nigrinem z Peček, kteří ve Vlašimi zůstali až do konce utkání.
  Remízy jste nabízel s pěšcem méně (s výjimkou poslední nabídky), právo odmítnout a zkusit hrát na výhru bych měl ale i ve Vámi zmiňované vyrovnané pozici. Časté nabízení remízy ve chvíli, kdy se nijak nemění charakter pozice, považuju za nesportovní a pamatují na to i pravidla, přesto jsem Vám jako rozhodčí nic neřekl, jen se snažil vyhrát, což se nakonec podařilo, i když to byla taková „výhra nevýhra“.

 14. 14
  Jirka píše:

  Ze soutěžního řádu:
  2.6.2. Po skončení partie jsou oba hráči povinni předložit rozhodčímu čitelný zápis partie s výsledkem a podpisem svým i soupeřovým. Pokud je to pro danou soutěž stanoveno, hráči odevzdají originály řádně vyplněných partiářů.

  Pokud toto hráč Píša i po upozornění rozhodčího odmítnul, je to na disciplinární řízení a zákaz startu v soutěžích.

 15. 15
  Maťa píše:

  Jirka: Toho jsem si byl vědom, ale do zápisu jsem to nedával, nechtěl jsem soupeře trestat za to, že mu po šesti hodinách hry ujely nervy, a říkal jsem si, že to bez jeho autogramu přežiju :-) . Kdybych ale věděl, co sem po týdnu napíše, možná bych tak benevolentní nebyl…

 16. 16
  Jirka píše:

  Ivo Píša:

  a) Pokud jste dle vás „jasně remízovou“ partii dokázal prohrát, tak to je přesně důkaz toho, že odmítnutí remízy bylo oprávněné :-) .

  b) I za rozhodnutého zápasu může jít týmu o skóre, hráči o elo,… a tak se dohrávají i vyrovnané partie. A pokud jste spěchal domů, nic vám nebránilo partii vzdát.

  c) I prohry patří k šachové hře a skuteční šachisté se s tím musí vyrovnat. Vždyť pokaždé prohráváme pouze vlastními chybami. A kdo vlastní prohry rozumně přijmout nedokáže, neměl by šachy soutěžně vůbec hrát.

 17. 17
  Honza S. píše:

  Ahoj,
  žasnu jaké emoce někdy provázejí šachovou hru.
  Maťo, snad by ses měl pro jistotu od Františka naučit jak se dělají šachové figurky z chleba :-)

 18. 18
  Tom píše:

  Do „aktuálních odkazů“ jsem přidal možnost přehrát si v přehrávači všechny partie za zápasu Vlašim“B“ – Pečky.

 19. 19
  Honza S. píše:

  Můj komentář k šachovému obsahu Ondřejovy partie: černý to hrál na výhru zcela oprávněně, o remízu musel bojovat bílý. Ani závěrečná pozice není úplně „ložená“ remíza. Nejbezpečnější způsob dosažení remízy pro bílého je 1. Kc5 f2 2. Jxf2 Kxf2 3. b5! Sxb5 4. Kd4 s pochodem na a1 a remízou díky falešnému střelci. Když bílý nezahraje 3. b5 a poběží rovnou králem na a1, tak černý bílého krále zpatuje v rohu a vynutí b5 axb5 se změnou remízového pěšce na vyhrávajícího.

 20. 20
  Tom píše:

  Honzo, máš pravdu. Ta Matějova koncovka mě docela pobavila. Vsadil bych se, že by soupěř králem běžel na a1 a prohrál by koncovku krajní pěšec + špatný střelec, díky tomu, že by měl 2 pěšce, kterými by po zpatování musel tahat.

 21. 21
  Maťa píše:

  Honza S.: Se svou manuální zručností si na šachy z chleba netroufám, a tak nezbývá než věřit, že případný soud ohledně nepřijaté remízy (nebo čeho se bude týkat) vyhrajeme! :-D Co se té koncovky týče, asi bych to i bez soupeřova zbytečného vzdání vyhrál – oba už jsme měli jen 5 minut do konce a pan Píša by tak bez znalosti poučky o falešném střelci záchranu těžko našel…

 22. 22
  Maťa píše:

  V souboji prvních dvou týmů tabulky jsme dnes bohužel prohráli v Kutné Hoře nejtěsnějším rozdílem. Vyhráli oba reprezentanti čtvrti Vorlina David Zvára a Tomáš Hašek, remizovali Vláďa Horák, já a František Innemann, prohráli Petr Havelka, Jirka Prokop a Ondra Staněk. Přestože jsme od začátku prohrávali 1:0, když Jirkovi v 6. tahu zazvonil mobil, měli jsme zápas rozehraný skvěle, bohužel ale Petr a především Ondra pokazili vyhrané pozice. Šance na postup béčka do KP tak klesly do oblasti teorie. Článek napíše kapitán Tomáš Hašek.

 23. 23
  Robin píše:

  Tak to je velká škoda!!! :-(

 24. 24
  Jirka píše:

  Je to škoda, vyhrané zápasy by se měly vyhrávat. Snad si všechnu smůlu vybereme letos a za rok to budou tři postupy: áčko, béčko i céčko :-) .

 25. 25
  Jirka píše:

  Ve 2. lize Říčany jen remizovaly ve Vrchlabí, i když nastoupily téměř v základní sestavě včetně Tomáše (0) a Pavla (1) Vojtových. Na záchranu tak v posledních dvou kolech potřebují téměř jistě dvakrát zvítězit.

 26. 26
  Maťa píše:

  Gratuluju Pavlovi k výhře ve Vrchlabí! Určitě to nebylo nic lehkého – několik hodin za volantem ve špatném počasí a náročná ligová partie k tomu… Jinak Říčany prý sahaly po 3 bodech, takto to ale vypadá se záchranou špatně…

 27. 27
  Maťa píše:

  Na stránkách Českého Brodu http://www.sokolceskybrod.cz/index.htm je zajímavá aktualita, ve které je dokonce odkazováno na tento článek.

 28. 28
  Šachista píše:

  Pokud vím, Ivo Píša už něco podobného v minulosti(několik let) provedl, kdy nepodal soupeři ruku a ani se nepodepsal! Jednou dokonce slibil Brodu, že bude dělat kapitána a 2 nebo 3dny před losování jim řekl, že to dělat nebude! To něco říká o charakteru člověka…

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist