TJ Spartak Vlasim
19
Čvc

Reprezentační soustředění Domašov nad Bystřicí

Nela Pýchová

Ve dnech 25. 6. – 8. 7. se konalo šachové soustředění mládeže, většinou lidí brané jako tábor. Vše probíhalo ve skautské základně v Domašově nad Bystřicí. Nástup byl v pondělí 25. 6. od čtyř do sedmi hodin odpoledne. Auto pana Jánského, ve kterém jsem seděla já, Jitka Jánská, Blanka Brunová a Adam Čáp, dorazilo na místo jako první, tedy když nepočítám auto hlavního vedoucího, kterým byl pan Richard Biolek sr. A tímto bych chtěla poděkovat panu Jánskému za to, že mě dovezl tam i zpátky. Po příjezdu většiny účastníků jsme byli rozděleni do pokojů a začali jsme se zabydlovat. Při večeři nám potom hlavní vedoucí oznámil pravidla, která jsme museli příštích čtrnáct dní dodržovat.

Každý den na táboře začínal budíčkem v 7.30, jen náš pokoj (já, Jitka Jánská, Blanka Brunová, Marťa Hartingerová, Lída Kopcová a později přistěhovaná Terka Kocí) kromě Lídy musel občas vstávat trochu dřív a mít takovou malou rozcvičku složenou převážně z běhu dlouhého 1 – 2 km ještě před tou normální, protože jsme si po večerce povídaly a asi moc nahlas. Každé ráno nás budila stejná písnička, jen v různých světových jazycích, a to včelka Mája, kterou v češtině nazpíval Karel Gott. Po budíčku jsme měli asi tak 3 minuty na oblečení a rychle jsme spěchali na povinnou ranní rozcvičku. K snídani, která byla od 8.15, byl většinou chleba s Ramou nebo s nějakou pomazánkou, kterou jsem já stejně nejedla, takže jsem zůstala u té Ramy. Z těch pomazánek nám občas zůstala cibule v zubech, a tak jsme si je samozřejmě museli vyčistit. Na ranní hygienu připadala asi půl hodina z celého dne. Šachový trénink byl od 9 do 12 hodin, poté oběd a asi hodinu a půl dlouhý polední klid. Oblíbenou činností o poledním klidu bylo hraní hry „Bang“, sledování filmů na notebooku Jendy Vykouka a plnění tak trochu trhlých sázek.


Nela Pýchová a Jenda Vykouk

Další né moc oblíbenou činností byla služba v kuchyni, kterou měl náš oddíl často. Nebo spíš zase náš pokoj, ale kolikrát to bylo mnohem lepší než něco jiného, protože tam byla sranda. Trenérské obsazení bylo velmi bohaté, např.: GM Igor Štohl, GM Robert Cvek, IM David Kaňovský nebo všemi oblíbený GM Marek Vokáč, se kterým má celý tábor spoustu zábavných vzpomínek. Třeba mě jednou pan Vokáč poslal z přednášky, ať si dám studenou sprchu, a to nejspíš proto, že nás – mě, Jendu Vykouka a Filipa Nového – rozesmívala jedna z největších „atrakcí“ celého tábora, František Mrkus. Jeho nejslavnější hláškou bylo, když mi řekl „ať toho já a můj erotický symbol necháme“. :-) To se začala celá naše tréninková skupina smát, včetně mě. Po tréninku následovala svačina, kterou tvořil jogurt s rohlíkem. A hned po ní celotáborová hra. Byly 4 týmy, do kterých jsme byli rozděleni druhý den. Já jsem patřila k týmu, kterému jsme dali jméno „Better than Best“ (kdo umí anglicky, tak si přeloží), zkráceně BTB. A nakonec jsme celotáborovou hru zaslouženě vyhráli. Mezi hry, ve kterých jsme soutěžili, patřily včeličky (které nebudu vysvětlovat, protože to je na dlouho), ale i klasika jako třeba fotbal nebo nějaké stolní hry. Většina her byla běhacích, proto všichni s radostí uvítali večeři, protože měli hlad. Ale já, jelikož jsem hrozně mlsná, jsem se častokrát nenajedla a dala jsem si na pokoji přesnídávku. Po večeři následoval program po oddílech podle věku, také většinou běhání, do kterých jsme byli rozřazeni hned první den. Stejně jako šachové byly ty skupiny tři. Já byla pokaždé v té prostřední. Poslední den se rozdávaly diplomy v rámci oddílů a k mému potěšení jsem zjistila, že jsem byla i se svou zlomenou rukou celkově nejlepší. Také jsem dostala diplom za největší zásoby jídla z domova. Oblíbenou oddílovou hrou byli trifidi. Tato hra stojí za vysvětlení: Oddíl se rozdělil na několik skupin. Jeden člověk, který měl zavázané ruce, chodil za vedoucím a vedl ty ostatní, kteří se drželi za ruce a měli zavázané oči. Vedoucí si chodil, kudy chtěl, a ostatní museli kopírovat jeho trasu. A vůbec to neusnadňoval. Nepříjemné bylo, když se zařvalo „trifidi“ nebo „plyn“. Pokud byli trifidi, všichni si museli lehnout na zem a bylo jedno, jestli stojíš v keři, ostružinách nebo dokonce v bahně. Pokud jsi slyšel slovo plyn, musel jsi vyskočit na strom a chvíli se tam udržet. Třešničkou na dortu bylo, když se zařvalo „trifidi“ ve vodě, to jsme pak byli všichni mokří. Večerka byla už ve 21.45, ale my (tedy náš pokoj) jsme si ji někdy tak trochu prodloužily.


Nela s Jitkou Jánskou

Domů jsem odjížděla se slzami v očích, protože soustředění bylo fakt úžasné a bude se mi po všech na něm stýskat. A tak bych chtěla všem, kteří se na soustředění nějak podíleli, poděkovat, protože se vám opravdu povedlo. Se soustředěním jsem spokojená šachově i nešachově. Přednášky mi přinesly hodně a na druhou stranu jsem ráda, že jsem poznala spoustu nových lidí.

Stránky věnované reprezentaci mládeže

14 komentářů na “Reprezentační soustředění Domašov nad Bystřicí”

 1. 1
  Maťa píše:

  S nostalgií jsem zavzpomínal na tábory v Jablonné nad Vltavou, kde nás v 80. letech posílali za trest do kuchyně škrábat brambory a mýt nádobí. Jak roky plynuly, má role se změnila a v 90. letech jsem pro změnu coby vedoucí posílal do kuchyně výtečníky já. Další možností bylo vytírání – myslím, že na tuto funkci jsem nejčastěji vybíral Ondru Staňka a říčanského Filipa Malého ;-) – oběma už je dnes 26 let, strašně to letí… Závidím Domašovu tuto možnost, my na Růžené máme profesionální službu a ta nikoho do kuchyně nepustí (a na vytírání je tam uklízečka). Ale zajímavý námět je ta běhací předrozcvička – Honza Starec si každé ráno dává své 3 kilometry, tak může občas někoho přibrat ;-) .

  Jinak chválím Nelu za článek. Ona vždycky dělá drahoty, že neumí psát, ale není to pravda – naopak píše na sedmáka (vlastně už osmáka) moc hezky. Říkal jsem jí, ať se pochlubí úspěchem v řešení úloh naslepo (1. – 2. místo v rámci skupiny), ale ze skromnosti o tom pomlčela a pochlubila se jen tím zlobením na přednáškách, které mi v Pardubicích velmistr Vokáč potvrdil ;-) .

 2. 2
  martin v píše:

  ja opravdu nevim,ale po precteni clanku(mimochodem na autora kterymu je cca 14.let)je to slusne napsany,ale ty hry co autorka popisuje to uz jsou blbosti kdyz si vzpomenu co jsme na tabore hrali my tak ty hry co deti hrajou dnes to se neda srovnavat,(zavazat si oci a skakat nikde po potoce to uz sou hovadiny).je pravda ze doba je zvracena ,ale lepsi to uz bohuzel nebude

 3. 3
  martin v píše:

  trifidi nebo plyn kdo tohle vymyslel ten musel mit prechodne halusky… my jsme na tabore vstavali uz v 6 30 a sli na rozcvicku a pak trifazovej trenink,ale dnes se vstava az v pul 8, a chran buch aby si dite stezovalo to by se muselo resit jestli to neni tyrani

 4. 4
  Maťa píše:

  Reagovat na příspěvky Martina V. nemívá smysl, tak snad jen tolik, že doufám, že z Nely bude lepší šachistka, než jaký je on – navzdory třífázovým tréninkům – fotbalista… ;-)

 5. 5
  Tom píše:

  Soustředění bylo asi hodně dobrý, když Nela hrála o týden později v Pardubicích tak dobře. :-)

 6. 6
  Maťa píše:

  Spíš o půl týdne :-) . Podle toho, jak Nela o soustředění mluví a píše, se opravdu povedlo, i z těch fotek vyzařuje pohoda :-) . A šachový přínos by měl být velký, trenéři se tam sešli elitní.

 7. 7
  Maťa píše:

  Ještě bych připomněl, že v Domašově jsme měli nejen Nelu, ale i naši novou členku, 10letou Julču Vilímovou. Julince se na táboře taky líbilo, a jestli chce, může sem do komentáře nějaké postřehy doplnit ;-) .

 8. 8
  martin v píše:

  samozrejme se omlouvam co jsem zase napsal,sachistka je mnohem lepsi a ja uz fotbal aktivne nehraju tak neni co resit

 9. 9
  AdolfR píše:

  Nela pise opravdu moc hezky a hezky se smeje a krasne hraje sachy. A ja zdravim ji, vsechny Pychovi a celou Vlasim a cau

 10. 10
  Julča Vilímová píše:

  Na táboře-soustředění se mi taky moc líbilo. :) Všechno jsem si moc užila a už teď se těším na další zážitky a doufám že mi něco zůstalo v hlavě. :)

 11. 11
  Maťa píše:

  O soustředění v Domašově jsem našel ještě tento článek: http://www.ssok.chess.cz/zprava.php?id=606 . Konstatuji, že ten Nelin je rozhodně srozumitelnější :-) .

 12. 12
  Robin píše:

  :D :D nojono.. :D to je prostě Hraboš.. :D

 13. 13
  Maťa píše:

  Závěrečná zpráva reprezentačního trenéra mládeže Davida Kaňovského: http://www.dejf721.info/zav_zpravaI.pdf

 14. 14
  Tom píše:

  První prázdninový týden se „naši Kubové“ zúčastnili soustředění (tábora) v Domašově. Tady je povídání o táboře od dalšího Kuby (Kůsy) na stránkách šachového svazu:
  https://www.chess.cz/reprezentacni-tabor-domasov-2019/

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2019 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist