26
Pro

Memoriál Stanislava Vojty ovládli hráči Vlašimi

Ondřej Matějovský

V tradičním termínu 26. prosince proběhl v hostinci Na Kopečku v Chotýšanech již 23. ročník Vánočního turnaje v bleskovém šachu, od loňského roku hraný na památku našeho dlouholetého člena a zakladetele turnaje pod názvem Memoriál Stanislava Vojty.

Středeční vánoční návštěvy a sledování televizních pohádek vyměnilo za cestu do Chotýšan 32 hráčů. Kromě 15 reprezentantů našeho pořádajícího oddílu přijeli šachisté z Benešova, Brodců, Neveklova, Sedlčan, Prahy, Nymburka, Zdic a Pardubic. Hrálo se jako vždy systémem základních a finálových skupin.

Na rozdíl od minulého ročníku, kdy se musel nečekaně smířit s druhým místem, vyhrál tentokrát zcela přesvědčivě největší favorit Tomáš Vojta, který ve finále „A“ nepustil soupeřům ani jednu půlku! Vážněji ohrožen byl jen dvakrát, s bratrem Pavlem a talentovaným 15letým Martinem Nguyenem, obě partie ale nakonec vyhrál. Tomu se říká zasloužené vítězství! Přesto však Tomáš bez porážky neskončil, v základní skupině na něj vyzrál pardubický Vojta Kastner.

Tomáš Vojta v souboji s Davidem Zvárou

Tomáš Vojta zahajuje partii s Davidem Zvárou.

O druhé místo bojovalo více hráčů, nakonec na něj dosáhl obhájce loňského prvenství Ondřej Mejzlík, jenž pro změnu uhrál 100% bodů v základní skupině… Třetí příčka v konečném pořadí patřila 18letému Vojtěchu Kastnerovi. Překvapivé 4. místo vybojoval autor těchto řádků (tomu by jeden nevěřil…), 5. skončil Vojta Mejzlík a 6. Pavel Vojta. Tedy pět Vlašimáků mezi šesticí nejlepších! A to ještě ani Vojta Kastner není pro nás tak úplně cizí, v roce 2004 si za Spartak Vlašim zahrál na první šachovnici na Mistrovství ČR družstev starších žáků v Seči. Proto (a nejen proto) mu medailové umístění rozhodně přejeme! :-)

Nejúspěšnějším žákem turnaje byl stále se lepšící Martin Nguyen na 10. místě, nejlepší ženou pak 11. Kristýna Stodolová (Viktorka Žižkov). V nižších finálových skupinách zvítězili Pavel Král (Neveklov) a Petr Hroník (Brodce).

Turnaj se nám vydařil jak organizačně (alespoň doufáme), tak i výsledkově: z celé vlašimské výpravy nikdo vyloženě nezklamal a většina skončila lépe, než napovídaly papírové předpoklady. A mohlo to být ještě lepší, Dan Houdek i Ondra Vykouk skončili za branami finále „A“ jen velmi těsně…

V závěru poděkujme sponzorům, firmám Anytrade, ČSOB Benešov a panu Pavlu Filandrovi z Postupic, díky kterým si jako obvykle odvezli ceny všichni zúčastnění. Děkujeme také Petru Havelkovi ze Sedlčan za pěkné fotografie a provozovatelům hostince Na Kopečku manželům Řezníčkovým za poskytnutí hracích prostor i za tradičně výborný oběd. Všechny zveme na 24. ročník 26.12.2008!