TJ Spartak Vlasim
03
Led

Rekordní účast ve Stříteži

Jirka Mejzlík

Každoroční vánoční setkání šachového kroužku při ZŠ Dolní Kralovice bylo letos jiné hned z několika pohledů. Nebylo vlastně vánoční, ale z termínových důvodů novoroční. A to nakonec bylo dobře, šachisté aspoň měli mezi jednotlivými akcemi chvíli pauzu. Také se nekonalo v Dolních Kralovicích, letos  jsme se sešli ve Stříteži, kde místní kulturní dům poskytl odpovídající zázemí. Co pak bylo nejvíce výjimečné, tak masivní účast. Do hlavního turnaje se prezentovalo 33 hráčů, a to ještě několik dalších bylo na místě v záloze. Proti minulým ročníkům, kdy hrálo mezi 10 až 16 šachisty, to byl ohromný nárůst.

V devět hodin bylo zaprezentováno 33 hráčů. Z aktivních šachistů bylo nasazeno 5 hráčů Spartaku s elem v pořadí Houdek, Krejčiříková, Snížek, Jelínek, Pýcha, dále dalších 7 dospělých vesměs z řad rodičů a prarodičů. A pak hlavně spousta dětí z Pravonína a domácího kroužku, svůj první turnaj absolvoval vlašimský Adam Houdek. Jediným účastníkem z jiného oddílu byla Anička Nekolová z TJ Jiskra Humpolec – ale ta k nám také trochu patří: začínala v mé skupině ve školce a bydlí 5 km od Stříteže. Celkem deset dětí bylo z ročníku 2000 a mladších, takže jeden z účelů turnaje propagovat šachy mezi nejmladšími byl splněn vyrchovatou měrou. Kapacita hrací místnosti byla využita do posledního centimetru, a tak jsem byl vlastně rád, že několik dalších avizovaných účastníků nedorazilo.

Hlavní částí setkání byl sedmikolový rapid turnaj s tempem 2×15 minut. Po prvním „rozřazovacím“ kole plném šustráků na sebe od druhého kola narazili hráči srovnatelné výkonnosti. Zvláště špička turnaje sváděla tuhé boje do poslední minuty času. V třetím kole na sebe již narazili favorité – Dan Houdek si poradil s Lukášem Jelínkem, Patrik Pýcha s pomocí času porazil Martinu Krejčiříkovou. Dvojice Jaromír Snížek a Lukáš Filip zakončila partii smírem. Ve čtvrtém kole si Dan poradil i s Patrikem Studničkou a Patrik Pýcha se Snížkem. Předčasné finále jediných dvou hráčů beze ztráty (Dan Houdek a Patrik Pýcha) proběhlo v pátém kole a vítěze nemělo. Toho pak mohla určit případná ztráta obou favoritů s někým dalším, nebo pomocné hodnocení, a  to měl v celém průběhu Dan lepší. Nakonec o pořadí na nejvyšších příčkách rozhodl Jaromír Snížek, když s nejvýše nasazeným Houdkem v posledním kole remízoval. Patrik žádnou další ztrátu nezaznamenal a stal se s výkonem 6,5/7 zaslouženým vítězem:

 1. Patrik Pýcha                     6,5
 2. Daniel Houdek                 6
 3. Martina Krejčiříková    5,5
 4. Lukáš Filip                         5
 5. Jaromír Snížek                 5

První čtyři hráči se seřadili s půlbodovými odstupy, k žádnému velkému překvapení asi nedošlo. Při celkovém vyhlašování si každé z 23 zúčastněných dětí odneslo hned několik věcných nebo sladkých cen, které z velké části zajistila paní Marie Filipová – moc děkujeme. Určitě byli všichni spokojeni. Byli vyhlášeni také vítězové nejmladších kategorií: z ročníku 2002 byl nejúspěšnější Martin Hejný se 4 body, z hráčů r. 2000 a mladších byla nejlepší Anežka Vlková (rovněž 4 body). Oba si odnesli tričko z MČR 2005 v Sedlčanech a přání, aby si MČR také někdy zahráli.

Dan Houdek přebírá cenu za 2. místo. Foto: Jaroslav Pýcha

Po krátké přestávce, kterou mnozí využili k „párkovému“ občerstvení v bufetu obsluhovaném Ivetou Pýchovou, pokračoval program další částí – simultánkou. Celkem 17 přihlášených si rozebrali Ondra Mejzlík, David Zvára (po 6 silnějších hráčích) a já (5 dětí do 4. VT). David nezaváhal ani jednou, Ondra přišel o půl bodu s Lukášem Jelínkem díky věčňáku dámou. Já jsem daroval Pavlíkovi Roháčovi figuru, pak dámu a posléze celý bod – přece jen „pořadatelská“ únava zaúřadovala. Simultánka se hrála tempem 30 minut proti 20, k časovce  na žádné šachovnici nedošlo.

Ve 14 hodin mělo stále přes 20 účastníků do šachů chuť a ani párky nebyly ještě snědeny, a tak jsme pokračovali dalším programem. David Zvára předvedl přítomným hru naslepo proti Patrikovi Pýchovi, Patrik asi po dvaceti tazích zvítězil. Odvetu si dali v hendikepovém bleskovém zápase – po výhře se hráči do další partie ubírala minuta. David vyhrál 6:1, i s jednou minutou proti 5 dokázal Patrika zmatovat.

David Zvára si zkusil hru naslepo proti vítězi turnaje. Foto: Jaroslav Pýcha

Paralelně probíhaly dva šestičlenné žákovské turnájky v bleskovce. I ty nejmenší děti dokázaly, že blicat umějí. V A-turnaji se „vzbudila“  Nela a po čtyřech kolech měla na svém kontě 4 body. Bohužel strategicky nezvládla poslední kolo, když s totálně visícím praporkem nedobrala Patrikovi Studničkovi posledního pěšce. Mat věží a králem o pár sekund nestihla. Patrik se tak díky lepší vzájemné partii stal vítězem:

 1. Patrik Studnička   4
 2. Nela Pýchová        4
 3. Lukáš Jelínek         3
 4. Vojtěch Filip          2
 5. Lukáš Filip              2
 6. Michal Sibal           0

V béčkovém turnaji si zahráli ti mladší a velký šachový růst z posledního půlroku protvrdil Dan Ždych:

 1. Daniel Ždych         4
 2. Tomáš Filip            3
 3. Anežka Vlková     3
 4. Marek Filip            3
 5. Anna Nekolová    2
 6. Martin Hejný        0

Kolem půl  čtvrté jsme vyhlásili výsledky obou blicáčků a účastníci se vydali ke svým domovům. Takže ve Stříteži nebo v Kralovicích zase za rok na shledanou.

Kompletní výsledky hlavního turnaje

Fotky od Marie Filipové

Fotky od Jaroslava Pýchy

Hodnocení pravonínských hráčů od paní Filipové

23 komentářů na “Rekordní účast ve Stříteži”

 1. 1
  Jirka píše:

  Prosím Maťu o přidání některé z fotek od Jardy Pýchy do článku. Dík.

 2. 2
  Tom píše:

  Když to tak čtu, tak to byl opravdu úplný šachový festival! :-) A určitě výborná propagace šachové hry! Supr, Jirko!

 3. 3
  Maťa píše:

  Skvělý článek, skvělá akce! Fotky jsem do článku doplnil. Davida jste teda moc nešetřili … naslepo proti bronzovému z Mistrovství Čech :-) . Při pohledu na tu fotku bych si tipnul, že Patrik dřív nebo později bětnul střelce na h3. Mám pravdu? :-)

 4. 4
  Maťa píše:

  Ještě bych, Jirko, poprosil, jestli bys dal výsledky hlavního turnaje na chess-results. Rád bych se podíval, kdo s kým bodoval a samozřejmě i na celkové pořadí. Kromě Patrika bych pochválil i Lukáše Filipa, který za sebou nechal několik ostřílených borců.

 5. 5
  Filipová píše:

  Akce ve Stříteži si zaslouží opravdu velkou pochvalu. Vše probíhalo „jako na drátkách“, o čemž svědčí také tak různorodý program. Nezaslechla jsem mezi hráči, či z řad doprovodu ani jedinou negativní připomínku. Velikou pochvalu si zaslouží hlavní organizátor Ing. Mejzlík a těšíme se na další podobné oddílové akce a také jsem chtěla poprosit o to co nyní naskočilo v příspěku Ondry, ráda bych také zhodnotila hráče z Pravonína, k čemuž budu potřebovat výsledky z hlavního turnaje. Lukášovi F.se turnaj povedl, ale Vojtovi F.také – umístil se hned za panem Snížkem a Dan Ždych nás také mile překvapil svými výkony. Ostatně všichni byli bezvadní a atmosféra přátelská.

 6. 6
  Jirka píše:

  Výsledky jsem umístil na chess-results:
  http://www.chess-results.com/tnr18497.aspx?art=1&lan=1&m=-1

  Jinak výkony jednotlivých hráčů jsem podrobněji nekomentoval, pochvalu by si zasloužili skoro všichni. Hlavně pak jsem chtěl mít článek hotový, než úplně odpadnu. A výborné výsledky Lukáše a Vojty Filipových jako překvapení neberu – v podstatě jsem je očekával. Vzhledem k intenzitě tréninků a účastí na turnajích se zákonitě musí výsledky dostavit. Ale chválit je samozřejmě třeba stále.

  Komentáře k Pravoňákům si asi zpracuje paní Filipová dle výsledků na chess-results. V každém případě chci ještě jednou poděkovat za velikou účast, která měla jako důsledek velké procento partií mezi hráči podobné úrovně.

 7. 7
  Jirka píše:

  Ještě jeden postřeh – Martin Hejný získal 4 body a výhru v kat. ročníku 2002 trochu kuriozním způsobem – v 6. kole proti Z.Krajíčkovi Martin zapsal opačně výsledek (jako svoji prohru), v posledním kole pak měl kontumáka. Poté reklamoval svůj celkový bodový zisk, po dohodě se Zdeňkem byl výsledek opraven. V případě správného losu 7. kola se tak mohl v případě prohry M.Hejného stát vítězem kategorie Pavlík Roháč.

  Maťa: Prosím o umístění odkazu na krásnou fotogalerii paní Filipové z turnaje i přímo do článku.

 8. 8
  Tom píše:

  Ještě nespím, takže jsem odkaz na výsledky šoupnul do sekce AKTUÁLNÍ ODKAZY.

 9. 9
  Jirka píše:

  Zajímavý los měl v turnaji Michal Sibal:

  a) Hrál proti Jiříkovi Hejnému i proti jeho otci, proti Tomáši Filipovi a jeho mamince – všechny tyto partie proti Pravoňákům vyhrál.

  b) Hrál proti oběma sourozencům Pýchovým a dokonce i proti tatínkovi Pýchových Jardovi. Všechny tři partie prohrál.

  Je to zajímavé – v sedmikolovém turnaji hrát jen proti třem rodinným šachovým klanům.

 10. 10
  Patrik píše:

  S Davidem jsem při bleskovce jednou vyhrál a to zrovna když byl čas skoro vyrovnaný.

 11. 11
  Jirka píše:

  Patrik: Omlouvám se, vaše partie jsem tolik nesledoval, informaci jsem měl od některého z diváků (Pepa Zvára?).

 12. 12
  Maťa píše:

  Na konec článku jsem přidal odkazy na výsledky, fotky od paní Filipové i nově zveřejněné fotky od Jardy Pýchy. Jarda tentokrát fotil jen odpolední část, protože hlavního turnaje se sám zúčastnil (a nevedl si vůbec špatně!).

 13. 13
  Maťa píše:

  Ještě jsem právě přidal odkaz na čerstvý článek paní Filipové s hodnocením všech pravonínských hráčů. Na tento Jirkův článek odkazuje hojně navštěvovaný šachový server 63+1 ( http://www.63plus1.cz/ ), tak se dá čekat, že se o střítežské akci dozví hodně lidí i mimo region.

 14. 14
  Jirka píše:

  Asi se přes ten odkaz opravdu čtenáři najdou, večer začal narůstat počet přečtení článku i přístupů na stránky.

 15. 15
  Maťa píše:

  Do sekce „ke stažení“ jsem přidal svůj článek pro Jiskru a Benešovský deník, ve kterém jsem ve stručnosti shrnul všechny „prázdninové“ turnaje (Týnec, Chotýšany, Tábor, Střítež).

 16. 16
  Filipová píše:

  Moc hezký článek, měl by jste jej poslat i do Benešovského deníku a do Mladé fronty.

 17. 17
  Filipová píše:

  Omlouvám se – ten Benešovský deník jsem přehlédla.

 18. 18
  Maťa píše:

  Děkuji za pochvalu! Na středočeskou přílohu MF je ten článek asi příliš regionální (Středočechy mimo náš region v něm nezmiňuji apod.).

 19. 19
  Maťa píše:

  V internetové podobě Bn deníku vyšel článek už dnes (viz „aktuální odkazy“), tak počítám, že v té tištěné bude ve středu nebo ve čtvrtek, snad i s fotkou.

 20. 20
  Jirka píše:

  Zajímalo by mě, kolik má internetová verze Bn deníku čtenářů (resp. jednotlivé články). Počitadlo tam žádné není, tak těžko odhadovat, jaký to má význam a dopad…

 21. 21
  Maťa píše:

  Myslím, že internetovou verzi moc lidí číst nebude. Přece jen tištěné noviny jsou pořád tištěné noviny… :-) Mimochodem, článek vyšel dnes v Bn deníku i v Jiskře, v obou případech včetně fotky.

 22. 22
  Jirka píše:

  Dva měsíce po novoročním festivalu ve Stříteži proběhl tento víkend amatérský turnaj v Radíkovicích za účasti 7 místních vyznavačů královské hry, vesměs příležitostných šachistů. K překvapení všech ostatních účastníků hrála i Anežka Vlková, které původně nevěřili, že zná pravidla :-) . To byl ale jen první šok pro místní „borce“, daleko větší je čekal v průběbu turnaje – Anežka uhrála 5/6 a celý turnaj vyhrála :-D .Původní cena pro vítěze, láhev tequily, byla přeměněna na hromadu sladkostí. Anežko, gratulujeme!!! Třeba to za rok dotáhneš na stejné mety jako Nela :-) .

 23. 23
  Vlada píše:

  Tequilu ji meli nechat pro tatinka a sladkosti ji dat jako premii ;-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2019 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist