TJ Spartak Vlasim
29
Led

Úspěšná výprava na Kouřim open

Patrik Pýcha

V sobotu se uskutečnil mládežnický turnaj v Kouřimi, hraný jako 2. kolo regionální žákovské ligy tamního regionu. Z Vlašimi se na toto šachové klání vypravila čtyřčlenná skupinka (já, David Pikal, Kuba Vojta a Vítek Toupal) za doprovodu Tomáše Vojty. V prostorách restaurace, divadelního sálu a sálu vyhrazeného přímo pro šachový turnaj jsme našli dobré zázemí a po nepříjemném půlhodinovém zpoždění, které bylo ale pochopitelné z důvodu nečekaně velkého přílivu šachistů (přes sto) v tomto regionu, bylo odstartováno.

Hrálo se ve třech kategoriích, a to „mladší žáci“ (Kuba a Vítek), „starší žáci“ (já a David) a „dorostenci“, kde jsme však nikoho neměli. Tempo hry nastavili pořadatelé na 20 minut pro oba hráče, u dorostenců to vzhledem k malému zastoupení (pět účastníků) možná bylo jinak.

Sedm kol hraných švýcarským systémem (mladší a starší) nebo pět kol systémem každý s každým (dorostenci) uběhlo jako voda, hodně účastníků si i stačilo dát levný oběd v restauraci a byl konec.

Kategorii „dorostenci“ vyhrál bez větších problémů Filip Jiroušek (1711) z Říčan s plným bodovým ziskem 4 bodů. Není se čemu divit, další čtyři hráči neměli elo, a tak vítěz zařezával jednoho soupeře za druhým. Na druhém místě se umístil David Žigmund (1000) z Nymburka s 2,5 body a třetí Nikola Čemusová (1000) z téhož oddílu se 2 body.

Teď už však pojďme do kategorie, v níž bojovali naši hráči a kde se hrálo kol 7. Ve „starších žácích“ měl turnaj tři hlavní favority: Honzu Macháně (2009), Daniela Kožúška (1893) a mě (1855), ale možná byl spíš hlavním favoritem jen první jmenovaný. Favorité nezklamali, Honza Macháň z Polabin zcela zaslouženě zvítězil s 6,5 body, když jen jedinkrát rychle remizoval se svým oddílovým kolegou. V jedné partii si chtěl zamachrovat, a tak si postavil tři koně a dva střelce. Druhé místo patřilo mně (6 bodů), když jsem prohrál jen s vítězem (už šestá prohra), a jak jinak než v dlouhé partii, kde jsem byl nakonec zlomen. Vyrovnanou partii jsem pak už sehrál jen s Danielem Kožúškem, který mě vystavil sice prudkému útoku, ale já se stále úporně bránil a soupeř nakonec spadnul do nastražené léčky. V zajímavé a  ostré partii jsme s málo časem já i soupeř museli přehlédnout spoustu zajímavých motivů. No a třetí už zmiňovaný Daniel Kožúšek z Polabin (5,5 bodu). Na dobrém 6. místě se umístil David Pikal (1400) s 5 body, který zahrál solidně, bohužel se v jedné partii přehmátl a zahrál jinou figurou, než měl původně v úmyslu hrát, a prohrál. Štěstí měl s Aničkou Zlámanou (1303), která nezvládla nápor časové tísně a darovala Davidovi remízu.

Zbývá poslední a pro nás nejúspěšnější kategorie „mladších žáků“. Tu totiž senzačně vyhrál Kuba Vojta (1100) s 6 body a lepším pomocným hodnocením před druhým Jaroslavem Boháčem (1250) z Českého Brodu a třetí Julií Vilímovou (1277) s 5,5 body z Říčan. U Kuby sice sem tam létaly figurky vzduchem, ale celkově zahrál perfektně a obdivuhodné je to především na jeho věk. Prohrál jen s Julií Vilímovou, avšak i s tou sehrál velmi vyrovnanou partii.

Na krásné umístění dosáhl i Vítek Toupal, jenž s 5,5 body obsadil 6. místo a uzavírá tak naše úspěšné vystoupení na tomto tunaji.

A nyní něco k Honzou Fialou obávané kritice. Myslím si, že na to, že pořadatelé nejsou zvyklí na takový počet dětí, zvládli organizaci skvěle, a tak jediné, co bych jim vytknul, je vyhlášení. Děti totiž neseděly pokojně na židlích, ale stály namačkány co nejblíže k cenám a těm, co ceny předávali. Nebylo tak možno pořádně něco vyfotit, zuřícím davem se těžko procházelo a dobrý nebyl ani systém, jakým se vyhlašovalo.

Celkově se mi turnaj velice líbil a snad se opět někdy vydáme na nějaký takový turnaj znovu.

Výsledky turnaje

Stránky pořadatelů

12 reakcí na “Úspěšná výprava na Kouřim open”

 1. 1
  Maťa píše:

  Gratuluju všem Vlašimákům k pěkným výsledkům a speciálně samozřejmě Kubovi Kubikulovi, který by si kategorii mladších žáků mohl v Kouřimi zahrát ještě 4x…

 2. 2
  Sláva píše:

  Ahoj Patriku,

  moc pěkný článek. Jsi nejen dobrý šachista, ale i skromný kluk. Dan mi říkal, že měl silný útok, ale ty jsi se moc dobře bránil a nakonec i zaslouženě zvítězil. A co se týká Dana a Honzy. Víš, oni se moc dobře znají a oba vědí jak jeden na druhého hrát. Dan už asi věděl, že bude třetí a Honza nechtěl riskovat. Přece jenom, je to rapid, ve kterém se může stát cokoliv. Škoda jen, že v turnaji nehrálo více silných hráčů. Myslím si, že by i ostatní partie byly hodně bojovné a bylo by o co hrát. Jinak na turnaji se nám líbilo, až na trochu zdlouhavé vyhlašování výsledků, nemáme co vytknout. Zdravím Vlašim a vašeho trenéra Ondru Matějovského. Tolika dobrými šachisty se může pochlubit jen málokterý oddíl.

 3. 3
  Patrik P. píše:

  Sláva: Děkuju. Jen s tou skromností opatrně, není to tak ve všem. :-)

 4. 4
  Maťa píše:

  Zdravím Slávu do Rychnova a těším se, až si v Koutech dáme pivko! :-)

  Patrik (kom. 3): Pravda, třeba Jarinovi jsi moc skromnej nepřišel, viď? ;-)

 5. 5
  Patrik P. píše:

  Maťa: Copak Jarin… :-)

 6. 6
  Tom píše:

  Pár obrázků z turnaje od paní Jirouškové:
  http://babamana.rajce.idnes.cz/Kourim

  Jinak děkuji Honzovi Fialovi za zaslání fotek, které jsou použity v článku.

 7. 7
  Maťa píše:

  A zde je odkaz na článek jednoho z pořadatelů Honzy Fialy: http://www.sokolceskybrod.cz/clanky/kourimopen2012.htm .

 8. 8
  Jarda P. píše:

  Taková kritika do vlastních řad ?

 9. 9
  Tom píše:

  Musím potvrdit, že Honzův článek celkem popisuje stav na turnaji. Na jednu stranu turnaj je pro děti a ty takovéto „drobné nedostatky“ vůbec nevnímají, ale na druhou stranu by neškodilo je do příštího ročníku odstranit. Jo, a měl bych ještě jeden námět na zlepšení. Bylo by dobré nějak lépe nastavit ozvučení. Pořadatelé sice mluvili do mikrofonu, ale stejně nebylo skoro nic slyšet. :-)

 10. 10
  Maťa píše:

  Krátká zmínka o vystoupení dětí z okresu Benešov na turnaji v Kouřimi vyšla v dnešním Benešovském deníku, zde je v internetové verzi: http://benesovsky.denik.cz/ostatni_region/sachy20120131.html .

 11. 11
  Maťa píše:

  Ještě jeden článek přímo od hlavního pořadatele: http://www.sokolceskybrod.cz/clanky/kourimopen2012-2.htm . Mimochodem, zmiňovaný pohár pro nejmladšího účastníka, který organizátoři zapomněli předat, dostane dodatečně taky Jakub Vojta :-) .

 12. 12
  AdolfR píše:

  Hezke vysledky a pekna zprava o nich. A ten Kuba jeste kousticek a sup s nim do Extraligy, jako supr super-mladsi

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist