TJ Spartak Vlasim
02
Dub

Zápas poslední šance Kolín – Vlašim 3:5

Jan Stoklasa

Autorská poznámka na úvod, reportáž ze zápasu s Kolínem píšu s menším odstupem v londýnské internetové kavárně, klávesnice se mi pořád přepíná na korejské znaky a od vedlejšího stolu přispívá ke koncentraci hlasité pakistánské disko – tak to bychom měli alibi pro případné nepřesnosti.

Předzápasová situace byla jasná. Kolínský tým už se v klidném středu tabulky nemusel obávat ani sestupu, ani postupu, vlašimský tým na sestupové příčce potřeboval výhru jako sůl a citron k tequille (zcela bez souvislosti vzpomínám na nejmenované večírky s účastí nejmenovaných šachistů).

Nedělní cesta z Prahy do Kolína v sestavě Honza, Honza, Ondra našemu autu příjemně uběhla, dorazili jsme ovšem na poslední chvíli díky opožděnému odjezdu z Prahy a chvilkovému bloudění okolo kolínské sokolovny. Vlašimský automobil dorazil vzorně na čas a opozdilce z pražského vozu už přivítalo tikání oblíbených dvojitých hodin a zamyšlené tváře spoluhráčů a protihráčů nad zahájením (s britským smyslem pro humor je to zachyceno v klipu na YouTube ).

Za Kolín tentokrát nenastoupil první hráč Pavel Jirovský, a tak měla Vlašim dokonce teoretickou výhodu ela na většině šachovnic, což se nám v sezoně příliš často nestávalo. Elo je ovšem statistika, která nemusí fungovat v jednotlivých případech a zvláště u mladých talentovaných hráčů je vyloženě zavádějící.

Honza Šťastný měl za soupeře právě takového mladého talentovaného hráče – Tadeáše Baláčka. V zahájení Honza bílými rozehrál starou variantu francouzské obrany, kterou hrával ještě doktor Tarrasch, Tadeáš není zdaleka jeho současníkem, ale přesto to za černé zahrál velmi silně, po devatenácti tazích bylo prakticky rozhodnuto a po pár dalších tazích se bílý vzdal.


Honzovi Šťastnému se partie moc nepovedla, a tak si zchladil žáhu alespoň v blickách s Robinem :-)   .

Mladého talentovaného hráče na oplátku nasadila i Vlašim. Robin Hrdina měl svůj den, v partii s Miroslavem Markem získal bílými prostorovou převahu a postupně soupeře vytlačoval ze šachovnice, pan Marek nakonec překročil čas v beznadějné pozici se dvěma pěšci míň. Pěkný Robinův výkon a pro celkový vývoj soutěže důležitá výhra!

Vlašimské šance dále povzbudilo i derby Pavlů, ve kterém hrál Pavel Vojta s Pavlem Brezmenem. (Náš) Pavel postavil zahájení klidně na poziční výhodu, kterou dobře umístěnými výměnami postupně zvětšoval a zvětšoval, v prohrané pozici s pěšcem méně a ztrátou dalšího pak (kolínský) Pavel překročil čas.

Partie Ondry Mejzlíka s domácím Milanem Součkem probíhala v zajímavém pozičním a taktickém souboji, Ondra černými tlačil na slabé pěšce a soupeř na oplátku hrozil vidličkami a taky sbíral slabé pěšce. Po zápletkách vznikla ostrá koncovka (silný volný pěšec bílého proti aktivní věži a koni černého), kterou soupeři dali za remízu a pak ji v hloučku kibiců ještě dlouho analyzovali.

Napínavá byla i partie a následná analýza partie Tomáše Vojty s Michalem Moravcem. Kolínský mistr Michal měl bílé a nabídl celkem rychle remízu, vlašimský mistr Tomáš ji černými odmítl a po zajímavém průběhu vznikla ostrá pozice s nestejnými střelci, volnými pěšci a těžkými figurami, ve které si náš hráč vybral špatnou variantu a partii prohrál. Podle následné analýzy stál Tomáš v kritické pozici asi o něco lépe, i když pravděpodobným výsledkem souboje by byla remíza. Regionální specialisté na nerozhodné výsledky v tom možná najdou potvrzení své šachové filozofie, ale myslím, že bojovník Tomáš odmítnutí remízy nelituje a šachoví kibicové byli obohaceni o zajímavé analýzy nejasné pozice.

Stav byl vyrovnaný 2 1/2 – 2 1/2 a k vítězství v zápase jsme potřebovali dva body ze tří zbývajících partií, což nevypadalo moc reálně – autor článku stál vyrovnaně, Vláďa hůř a Maťa úplně na prohru. Kolem časové tísně se ale začaly dít zajímavé věci…

Partie autora článku s Danielem Kaplanem byla dlouho klidná a pozičně zcela vyrovnaná, to platilo prakticky až do fáze časové tísně. V ní se mi černými podařilo po nepřesnosti soupeře získat pěšce a pak mi naštěstí zbylo ještě jedno opakování tahů na to, abych mohl útěk z věčného šachu počítat až po časovce, což přineslo Vlašimi další bod.

Ondra Matějovský vyšel bílými v partii s Petrem Benešem ze zahájení s nevýhodou, ta se postupně zvětšovala a v 39. tahu měl náš oblíbený předseda materiálně i pozičně úplně prohranou pozici. Snad si v tu chvíli vzpomněl na dávný článek z vlašimské nástěnky o políčené „pastičce na myšku“, vzdálenou dámou pokryl pěšce na e3, a když ho soupeř přesto sebral koněm, byla najednou z prohrané pozice pozice s figurou víc. Tu pak Ondra celkem jednoduše uplatnil k výhře, černý asi mohl klást i po ztrátě figury větší odpor, ale hrát přesně po vlastním přehlédnutí je psychologicky obtížné.


Hrdinové zápasu Honza Stoklasa a Ondra Matějovský měli po zápase důvod k úsměvu.

Jako poslední skončila partie Vládi Horáka s klasikem kolínského šachu panem Františkem Michálkem. Vláďa stál po zahájení lépe, pak se ale někde zamotal a musel bojovat o remízu ve věžové koncovce s pěšcem méně, kterou udržel a pečetil tak vlašimské vítězství 5-3.


Je dobojováno a Vlašim mohla začít slavit důležité vítězství.

Sokol Kolín   TRW autoelektronika Vlašim
Moravec Michal 2305 1 0 2369 Vojta Tomáš
Baláček Tadeáš 2110 1 0 2249 Šťastný Jan
Souček Milan 2185 ½ ½ 2225 Mejzlík Ondřej
Brezmen Pavel 2092 0 1 2160 Vojta Pavel
Kaplan Daniel 2038 0 1 2157 Stoklasa Jan
Beneš Petr 2154 0 1 2033 Matějovský Ondřej
Michálek František 2078 ½ ½ 2082 Horák Vladimír
Marek Miroslav 2117 0 1 1909 Hrdina Robin
  3 : 5

Naděje na udržení tedy pokračuje, v závěrečném kole nás čeká velmi silný Hradec – držte nám palce!

Tabulka po 10. kole:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. JOLY Lysá nad Labem „B“ 9 0 1 27 52.0 41
2. ŠK AD Jičín „B“ 7 1 2 22 46.0 29
3. TJ Pankrác „B“ 5 3 2 18 42.5 27
4. TJ Slavia Hradec Králové „B“ 5 2 3 17 42.5 27
5. Sokol Kolín 4 3 3 15 41.0 20
6. Stadion Kutná Hora 4 2 4 14 38.0 19
7. ŠK Zikuda Turnov „B“ 4 1 5 13 39.0 21
8. TJ Neratovice 3 3 4 12 40.0 25
9. TRW autoelektronika Vlašim 3 1 6 10 41.5 28
10. Desko Liberec 3 0 7 9 31.0 18
11. ŠK Bohemia Pardubice 2 1 7 7 35.0 23
12. Sokol Bakov nad Jizerou 2 1 7 7 31.5 17

Zpravodaj s výsledky 10. kola 2. ligy

Podrobná statistika Vlašimi „A“

Partie k přehrání

28 komentářů na “Zápas poslední šance Kolín – Vlašim 3:5”

 1. 1
  Maťa píše:

  Já jsem žádnou pastičku nelíčil, jen jsem chtěl aspoň na chvíli zastavit vítězný postup soupeřova a-pěšce :-) . Už jsem to tahal jen ze setrvačnosti a vůbec mě nenapadlo, že by se ještě něco mohlo stát. Po časové kontrole ve 40. tahu bych se asi hned vzdal… Taková výhra pro mě moc hodnotu nemá (soupeř mě přehrál a zasloužil jsem si nulu), ale jsem moc rád, že má hodnotu pro tým – snad to nakonec bude hodnota druholigová! :-)

 2. 2
  Vojta M. píše:

  na té fotce je Robin, jo? Jsem si říkal co tam dělala Míša Hatašová :-))))

 3. 3
  Vojta M. píše:

  jen doufám, že se te´d nebudou oba tvářit uraženě :)

 4. 4
  Robin píše:

  :D :D si vem Vojto brejle! ;))) MOŽNÁ sem trochu podobnej Tomášovi Hrdinovi :P ;) :D

 5. 5
  Maťa píše:

  No, musím se přidat k Robinovi, taky mi přijde, že Míša vypadá trochu jinak :-D .

 6. 6
  Vojta M. píše:

  jsem míšu dlouho neviděl a tady má Robin spíše dívčí rysy :-) Navíc jak Robin nemá oblek, člověka to mate .)))

 7. 7
  Pavel Vojta píše:

  Jen dodám, že můj soupeř se normálně vzdal a nespadl na čas :-) .

 8. 8
  Maťa píše:

  Na čas jsem v jeden okamžik málem prohrál já, jestli si to dobře vybavuju, tak jsem zahrál se 2 sekundami na hodinách. V tu chvíli se zdálo, že už je to beztak jedno, ale vzhledem k tomu, co se pak ještě přihodilo, je dobře, že jsem ten tah stihl… :-)

 9. 9
  Jarda P. píše:

  Tak Vlašim a Kutná Hora jedééééééém !!!!!!!!!!!!

 10. 10
  Jarda P. píše:

  Jak to vypadá ve Vlašimi ?

 11. 11
  Jarda P. píše:

  Vlašim prý zatím vede 2,5:0,5 (vyhráli Prokop- kontumačně a Jirka Rýdl,remizoval Tomáš Vojta).

 12. 12
  Jarka Z. píše:

  Zatím nic nového.

 13. 13
  Jarka Z. píše:

  David remizoval.

 14. 14
  Jarda P. píše:

  Ve Sporthotelu prý 3:2(prohrál V.Horák).K.Hora prohrává 2,5:1,5 ,prý téměř jistě prohraje :-( .

 15. 15
  JolanaR píše:

  Tak Robin taky vyhral. A Pavel pry nestoji spatne.

 16. 16
  Jarda P. píše:

  Tak ještě půlčíka !

 17. 17
  Jarda P. píše:

  Kutná Hora-Liberec 2,5:4,5 ,Vlašim si to musí uhrát sama. Držíme palce.

 18. 18
  Jarda P. píše:

  Robin tvrdí,že je Brambor vyhranej a Honza Šťastný má nepohodlnou pozici. Tak snad tu potřebnou půlku někdo dá……..

 19. 19
  Jarda P. píše:

  Brambor prý přijmul nabídku remízy((s pěšcem víc v dámské koncovce) a přidal tak zlatej půlbod :-) .

 20. 20
  Jarda P. píše:

  Obrovská gratulace z Kralovic, Vlašimi 2.liga přeci jen sluší víc než Liberci :-) .

 21. 21
  Jarda P. píše:

  Jen pro upřesnění,já přepisuji zprávy,které mi Maťa posílá na mobil :-) .

 22. 22
  Jarda P. píše:

  Konečný stav Vlašim-Hradec 5:3 !!!!!!!!!!!

 23. 23
  Tomáš Hašek píše:

  Velká gratulace!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 24. 24
  Dan píše:

  Hurááááá!!!!

 25. 25
  Pavel Vojta píše:

  Já jsem nepřijal nabídku remízy,ale remízu jsem na nátlak kapitána a dalších nabídl.Soupeř si viditelně oddechl a okamžitě přijal. Já jsem chtěl hrát dál, ale v zájmu družstva tu remiz dal :-) .

 26. 26
  Jarda P. píše:

  Pavlíku,to máš jedno,hlavně,že jsi slavnej,když jsi přidal rozhodující půlbod :-) .

 27. 27
  Jarda P. píše:

  Pavlíku,to máš jedno,hlavně,že jsi slavnej,když jsi dokončil úspěšné dílo :-) .

 28. 28
  Maťa píše:

  Děkuju Jardovi Pýchovi za informace pro čtenáře našeho webu ohledně vývoje důležitého utkání. Já jsem původně (krátce poté, co jsem pár minut před zápasem učinil šťastné rozhodnutí nehrát :-) ) chtěl informovat naše fanoušky přímo, už jsem i nastartoval počítač v hrací místnosti, ale nakonec zdravotní indispozice mínila jinak. Průběžné info jsem tak získával (a posílal Jardovi) z mobilu v posteli – díky T. Haškovi, R. Hrdinovi, V. Horákovi a V. Moravcovi (zápas Kutná Hora – Liberec).

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2020 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist