TJ Spartak Vlasim
06
Bře

Jiskra Zruč nad Sázavou – ŠK Pravonín 0:5

Tomáš Hašek

Nečekaný, překvapivý  či neuvěřitelný – tolik výrazů pro zhodnocení výsledku uvedeného v nadpisu článku se mi nabízí. Byl to zápas, který se opravdu hrál a který byl přímým soubojem o první místo a právo postupu do vyšší soutěže.

Obě mužstva brala zápas se vší vážností. Domácí se již v sobotu informovali o tom, zda pro vyšší soutěž nebudou nuceni pořizovat digitální hodiny, naše kapitánka Marie Filipová  jela na zápas jako nehrající dozor, aby již v zárodku potlačovala pubertální sklony k ptákovinám našich nejmladších spoluhráčů a udržela tak co nejdéle jejich šachovou pozornost a vnímavost.

Jak z výše uvedeného vyplývá, oba soupeři nastoupili v co možná nejsilnějších sestavách. Ze zápisu bylo patrné, že elo převaha je na dvou šachovnicích pro nás, jednou pro domácí a na dvou šachovnicích elo srovnatelné. Takže z mého pohledu jsme byli favoritem zápasu a navíc jsme hráli s vědomím, že celková remíza nám také zajišťuje první místo.


Společné foto před zápasem.

To si vzal nějak moc k srdci Vojta Filip a měnil ve velmi svižném tempu jednu figurku za druhou. Na prvních 40 tahů spotřeboval celých 20 minut a partii dovedl do vyrovnané koncovky jezdce a 7 pěšců na každé straně. V názoru na situaci na šachovnici měl oproti soupeři navrch, ten se nad pozicí zamýšlel naopak až příliš a dostal se do obrovské časové tísně, ve které udělal pro nás vytouženou chybu a při padajícím praporku byl již prohraný.

Jako první skončila partie Patrika Studničky na páté šachovnici, který po nepovedeném zahájení neměl situaci na šachovnici vůbec pod kontrolou a může děkovat všem šachovým bohům, kteří patrně soupeře totálně oslepili a nedovolili mu Patrika ať už v zahájení nebo později ve střední hře oloupit o figurky, které si o to několikrát říkaly… naopak Patrik chyby soupeře viděl, trestal a zvítězil.

Na třetí šachovnici bojoval o vylepšení své šachové bilance Lukáš Filip. Příliš se mu v poslední době šachově nedařilo, ale v dnešním utkání hrál velmi zodpovědně, v klidu odehrál zahájení a dokončil vývin svých figurek a pomalu přebíral v partii iniciativu. Když jsem viděl jeho partii naposledy, už měl dva pěšce navíc a stál na výhru. Pak už jsem jen uslyšel kapitulaci soupeře. 


Lukáš Filip právě získal rozhodující třetí bod.

Tyto tři zmíněné partie pro nás znamenají vítězství v zápase, první místo v soutěži a kýžený postup!!!! Je docela fajn a symbolické, že si ho vlastně vybojovali právě odchovanci z Pravonína :-) .

Pak už jen zbývalo dohrát partie na 1. a 4. šachovnici. Na první moje maličkost zvolila variantu skandinávské obrany s pikem méně, ale pevnou pozicí. Soupeř si s ní moc rady nevěděl, a když jsem viděl, že zápas je rozhodnutý a soupeř se dostává do problémů s časem, tak jsem trochu násilně otevřel pozici, soupeř přehlédl menší korektnost mého počínání, následně trochu zazmatkoval, přehlédl ztrátu figury a v podstatě nuceně kapituloval.

Mirek Lalouček sehrál svoji partii také v relativním klidu a po trochu rozháraném zahájení svoje figurky srovnal do smysluplného šiku a soupeře začal přetlačovat. Na konci partie odmítl výhodné směny figur a zakončil partii matem. Dotahujeme tedy výsledek na ještě ráno stěží uvěřitelných 5:0, dláždíme eventuální postupovou cestu pro Sedlčany A (marně) a odebíráme se pod vedením Marie Filipové oslavit postup závěrečným obědem v přilehlé restauraci…

Jiskra Zruč n. Sáz.   ŠK Pravonín
Wenke Oldřich 2000 0 1 1804 Hašek Tomáš
Marhan František 1743 0 1 1858 Filip Vojtěch
Světlík Milan 1576 0 1 1665 Filip Lukáš
Bečvář Vladimír 1628 0 1 1650 Lalouček Miroslav
Netolický Miloš 1552 0 1 1554 Studnička Patrik
  0 : 5  

Konečná tabulka:

Poř. Družstvo V R P Body Partie Skóre
1. ŠK Pravonín 7 2 0 23 29 33.0
2. Spartak Vlašim C 6 1 2 19 23 28.5
3. Jiskra Zruč n.Sáz. 6 0 3 18 21 26.5
4. ŠK KDJS Sedlčany A 5 1 3 16 21 28.5
5. Sokol Postupice 4 3 2 15 21 25.5
6. ŠK Medvědi Zvole B 4 2 3 14 20 24.0
7. Dolní Kralovice B 4 1 4 13 21 25.5
8. Jawa Brodce C 1 2 6 5 11 16.5
9. Sokol Benešov B 0 2 7 2 6 10.0
10. ŠK KDJS Sedlčany B 0 2 7 2 4 7.0

Fotky od Marie Filipové

Stránka soutěže

Zpravodaj s kompletními výsledky 9.kola RS

Závěrečná zpráva a statistika všech hráčů RS

23 reakcí na “Jiskra Zruč nad Sázavou – ŠK Pravonín 0:5”

 1. 1
  Marie F. píše:

  Děkuji všem šachistům, kteří v této sezóně sehráli své partie a dokázali dosáhnout takto vynikajícího výsledku. Tomáš Hašek, Vojta Filip, Lukáš Filip, Mirek Lalouček, Patrik Studnička a Honza Vopěnka zasedali k partiím bez jakéhokoliv přemlouvání a takto v šesti udělali pro ŠK PRAVONÍN velký kus práce. Děkuji všem a těším se na další sezónu, která bude jistě náročnější, ale zase zajímavější a vyzývající k lepším výkonům.
  Fotečky: http://sachypravonin.rajce.idnes.cz/9._kolo_RS_Zruc_x_Pravonin_6.3.2010/

 2. 2
  Vláďa píše:

  Fantastický úspěch, gratuluji k postupu! :-D

 3. 3
  Maťa píše:

  Tak ještě jednou gratulace pod aktuálním článkem! Nevím, jak ostatní, ale já jsem 1. místo Pravonína tipoval už před úvodním kolem – Marie Filipová je svědek :-) . Každopádně je prvenství ve správných rukách – Pravonínští zaváhali jen proti týmům středu tabulky (Postupice a Zvole), všechny své přímé konkurenty v boji o postup porazili. Vyzdvihl bych zejména výsledek Vojty Filipa, který na 1.-2. desce uhrál vynikajících 8/9 (bez prohry)!

 4. 4
  Jarda P. píše:

  Taky gratuluji,příští rok bude muset začít hrát i Marie,aby bylo stále dost šachistů :-) .

 5. 5
  Pavel Vojta píše:

  Obrovská gratulace všem Pravonínským hráčům a také Marii :-) . Teď už se na řízečky mohou těšit o soutěž výše :-D .

 6. 6
  Tom píše:

  Přihodil jsem do Tomášova článku 2 fotky od paní Filipové. Zejména ta rozesmátého Lukáše a Vojty je pěkná :-D I já jěště jednou gratuluji k vydařené sezóně!

 7. 7
  Petr H. píše:

  Blahopřeji k postupu a děkuji za pomoc, kterou jsme nevyužili. Když nabídne náš hráč na tahu bez dovolení v pozici B: Kh3, Vg5, p g3, h4 Č: Kf3, Va1 p h5 remízu, tak asi nejsem dobrý kapitán :-(

 8. 8
  Míra píše:

  Vše nejlepší Tomášům.

 9. 9
  Marie F. píše:

  Jarda: Jardo, já jsem určitě lepší manažer než šachista, tak už nyní pracuji na náboru hráčů, abych vytěsnila, co by jen myšlenku kohokoliv, že bych měla zasednout za šachovnici v Regionálním přeboru.
  Kdo má zájem rozšířit naše řady? Nabízím …., Požaduji …. ,to až osobně, abych neodkryla všechny karty!?!

 10. 10
  Pavel Vojta píše:

  I já se připojuji ke gratulaci a oběma Tomášům přeji vše nejlepší k dnešnímu svátku :-) .

 11. 11
  Marie F. píše:

  I já se připojuji k blahopřání všem Tomášům v šachové líhni Vlašim (ale i těm ze spřízněných šachových klubů), především všechna nej Tomáši Haškovi, který s námi (dobrovolně) absolvoval vítězné tažení v RS a pak Tomáši Vojtovi, který nám pravidelně řediteluje Zimní turnaj.
  Včera jsme také popřáli Mirkovi Laloučkovi, který měl jmeniny v neděli, a kromě jiného dostal velice hezký dárek, kterým byl postup z RS.

 12. 12
  Robin píše:

  Já teké gratuluji Pravonínu k postupu ! A taky přeju Tomášům všechno nejlepší k svátku !!! :)

 13. 13
  Honza Šťastný píše:

  Petr H., kom.7: No, v ty pozici je docela podstatny, KDO je na tahu :-)..Kazdopadne, at uz to byl kdokoliv, tak ta nabidka remizy je chyba, zajimavy na tom je navic jeste to, ze by podle pravidel mel hrac nabidnout remizu az po svym tahu..

 14. 14
  Petr H. píše:

  No jo, zapomněl jsem poznamenat, že náš hráč byl bílý :-)

 15. 15
  martin v píše:

  taky gratuluju, 0:5 sem necekal. ani proti vlasimi c sem si nezahral jel sem s beckem do rican.skoda ze pristi rok bude pravonin v RS chybet

 16. 16
  AdolfR píše:

  gratulace k postupu, za tri roky se tesime na urputne, ale fair zapasy Pravonin-Vlasim ve druhe lize

 17. 17
  Honza Šťastný píše:

  Petr H., kom. 14: No tak to este neni tak strasny, kdyby byl cernej, bylo by to horsi, nenajit jednotazec :-)…Zato za bily vyhrava vlastne jedinej, i kdyz nijak obtiznej tah Vf5+ s dalsim Vxh5…

 18. 18
  visvi píše:

  Také gratuluji k postupu, mám takovej pocit, že jsem to také před soutěží prorokoval :-) A nejde mi do hlavy ta šance Sedlčan na postup, to postupují první dva?

 19. 19
  Maťa píše:

  Koukám na fotku a vidím, že Lukáš svou věžovku definitivně rozhodl učebnicovým motivem. Takto mě kdysi dávno (dokonce s rovným materiálem) v rapidu nachytal legendární Arnold Krischke :-) .

  Visvi: Taky jsem se té hlášce o možném postupu Sedlčan (které navíc Herminátor přikyvoval) divil, ale nejspíš to Tomáš myslel tak, že umístění před Zručí by městu sýrů nějaké ty šance na účast v RP dalo. Vloni byl problém vyšší soutěž naplnit, a tak nakonec z naší skupiny kromě vítězných Dolních Kralovic postoupil i druhý Neveklov. Kdyby totéž nastalo i letos, tak naše céčko na 99% nahoru chtít nebude a osloven bude třetí. A Zruč postupovat chce…

 20. 20
  Tomas píše:

  Děkuji za všechna přání k svátku a Maťovi za vyjasnění mé poznámky k teoretickému, ale možnému postupu dalšího mužstva z naší soutěže…

  Tomáš Hašek

 21. 21
  Maťa píše:

  Pokud se nakonec dostane na Zruč, bude asi Herminátor zklamaný, i když zrovna on si RP určitě zahraje, když bude chtít – v Pravoníně už pro něj pomalu naklepávají řízečky :-D .

  Tomáš (a další Tomášové): Já ani nepopřál, tak to dodatečně napravuju – všechno nej! :-)

 22. 22
  Tom píše:

  V sekci KE STAŽENÍ naleznete závěrečnou zprávu se statistikami Regionální soutěže. Případně tady je odkaz:
  http://www.sachyvlasim.cz/download/Zaverecna_zprava_RS_2010_2011.doc

  Statistikám vládne vlašimský démon Jarda Pazdera s perfo 2319 !!! :-D Skoro se mi tomu ani nechce věřit, když má stejně bodů jako Vojta Filip /ten má jen 2016/ a hrál na horší šachovnici.

  Kdo měl suveréně nejvíc remíz v soutěži jistě snadno uhádnete. Není to opravdu, ale opravdu žádné překvapení :-D

 23. 23
  Maťa píše:

  To perfo u Jardy zkresluje skutečnost, že jedinou ztrátu zaznamenal s neelistou, a tak mu program tu partii nepočítá a kalkuluje tak, jako by měl 8/8, tedy 100%. Jinak je Vojtův výkon samozřejmě hodnotnější, ale skvěle zahráli oba borci.

  Také jsem si všiml, že Herminátor s 6 remízami opět ovládl statistiku největších plichtičů. Na dvojici Fanda Helebrand/Martin Vnouček má náskok dvou remíz…

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist