TJ Spartak Vlasim
24
Úno

Víkend ve znamení královské hry

Emil Macků

V neděli 20. února se konal jeden z klíčových zápasů Vlašimi ve 2. lize o kvalifikaci do krajského přeboru. Tento zápas byl vlastně vyvrcholením celého víkendu, většina účastníků se byla rozehrát již den předem v Pravoníně. Nebudu rozebírat výsledky tohoto turnaje, to již učinila paní Filipová, spíše přidám pár komentářů ze zákulisí. Na turnaj jsem dorazil bez větší časové rezervy a hned první informace byla děsivá, řeznictví právě zavřelo. I lomil jsem zoufale rukama, co si počnu, a jakže ten víkend nešťastně začíná, pak jsem byl uklidněn, v sále je bufet, a kdyby i to bylo málo, načne se některá z cen. :-) . V lítých bojích se tu zocelovalo hned 5 borců z nedělní sestavy – zápas jim pak šel druhý den mnohem lépe.


Šunkové selátko se málem nedočkalo vyhlášení výsledků turnaje v Pravoníně :-) .

Během turnaje jsem byl navíc pozván na vepřové hody na Kuželnu, na kterých jsem sice potkal celou rodinu Haškovu až na Tomáše, ale bohužel žádného nedělního šachistu – a na tvrzení, že s plným žaludkem se lépe myslí, je přece jen hodně pravdy, jak se mělo brzy ukázat….

Po vydatné kačence k obědu jsem se v neděli vydal prozkoumat situaci v hrací místnosti – po třech hodinách kupodivu stále 0:0, výborná pozice se mi zdála u Tomáše Vojty a Davida Zváry, u Robina Hrdiny jen do té doby, než jsem spočítal figury – po nevydařené kombinaci jich měl o trochu méně. V ostatních pozicích výrazná nerovnováha nebyla. Odskočil jsem si tedy pro něco k snědku s úmyslem navrátit se do časovek. Tou dobou už to zdaleka tak vesele nevypadalo. U Davida jsem neviděl závěr, prý se jednalo o oboustranné chyby zaviněné kisnou. Ze záznamu se zdála partie vyhranou býti, snad jen David sám ví, zdali kolaps zavinila časová tíseň, hluboké modré oči či snad ještě hlubší výstřih soupeřky. Fakt byl ten, že nemilosrdné hodiny dotikaly, pomyslný digitální praporek spadl, nad naší bránou se rozsvítilo červené světlo a na ukazateli skóre stav 0:1.


Zadní šachovnice se moc nevyznamenaly …

Brzy naštěstí vyrovnal Honza Šťastný – získal dámu za 2 figury, nechal soupeře trochu vycukat, aby posléze ukázal, že ne nadarmo vlastní výuční list v oboru řeznickém. Soupeř se nakonec dorazil sám odevzdáním věže. Brzy skončilo vraždění neviňátek na poslední šachovnici, kde hostující hráč šel jednoznačně za svým cílem. I přes jistý odpor a snad i nesouhlas Robinův tak strhnul vedení opět na stranu hostí. O tři buchty a dva kousky dortu později jsem zaznamenal, že se podobně zachoval i soupeř Ondry Matějovského – známý odpůrce kouření bil našeho trafikanta jako třídního nepřítele a nemajíc žádné slitování vlastně rozhodl zápas. Skóre tak znělo 1:3 a žádná partie nevypadala zrovna lépe pro nás. Brzy dospěla do vynucené remízy i partie Vládi Horáka a podobně dopadl přes snaživý výkon i Pavel Vojta.


Honza Stoklasa a Pavel Vojta

Za stavu 2:4 už byla matematika nelítostná. Tomáš Vojta několikrát odmítl remízu, riskoval, bojoval, pohyboval se na hranici prohry (možná i za ní), až nakonec komplex jménem Martin Řehořek zlomil, poprvé ho za družstva porazil a snížil. Poslední válčil Honza Stoklasa, přešel z vyrovnané, leč pasivní koncovky do ostré, ale objektivně prohrané. Nakonec partie dospěla do pozice, kde o výhře bílého nepochyboval asi vůbec nikdo kromě Džanka. Soupeř ovšem správný plán nenašel a nechal si výhru vyklouznout mezi prsty. To ovšem nic nezměnilo na našem obvyklém výsledku.

TRW autoelektronika Vlašim   Sokol Bakov nad Jizerou
Vojta Tomáš 2369 1 0 2280 Řehořek Martin
Šťastný Jan 2249 1 0 2160 Mudra Pavel
Vojta Pavel 2160 ½ ½ 2109 Vacek Radomír
Stoklasa Jan 2157 ½ ½ 2131 Záhorbenský Jaroslav
Matějovský Ondřej 2033 0 1 2078 Crha Pavel
Zvára David 2009 0 1 2001 Zákoucká Adéla
Horák Vladimír 2082 ½ ½ 1992 Rigo Imrich
Hrdina Robin 1909 0 1 1987 Švejdar Luděk
  :

Co dodat závěrem? Je třeba pochválit především Martinu za buchty a dále první 4 desky za bojovnost, naopak u druhé poloviny mužstva se projevila nerozehranost, ponocování a jistě i zanedbané stravování. Na druhou stranu je třeba přiznat, že soupeř vyhrál zaslouženě. Proto jsme se propadli i přes slušné výsledky se špičkami ligy na poslední místo. Slovy dr. Tarrasche bych řekl, že zápasy Vlašimi jsou jako na houpačce: jednou 3,5:4,5, podruhé 4,5:3,5. Paradoxem je, že ani Bakovu druhé vítězství příliš nepomohlo – prorocky tak znělo loučení Honzy Stoklasy: „Odvetu si dáme za rok v krajském přeboru!“

Tabulka po 8. kole:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. JOLY Lysá nad Labem „B“ 7 0 1 21 41.0 34
2. ŠK AD Jičín „B“ 6 1 1 19 38.0 26
3. TJ Slavia Hradec Králové „B“ 4 1 3 13 33.5 20
4. TJ Neratovice 3 3 2 12 33.5 23
5. Sokol Kolín 3 3 2 12 33.0 15
6. TJ Pankrác „B“ 3 3 2 12 31.5 20
7. Stadion Kutná Hora 3 2 3 11 31.5 16
8. ŠK Zikuda Turnov „B“ 3 1 4 10 32.5 19
9. Desko Liberec 3 0 5 9 24.5 16
10. ŠK Bohemia Pardubice 2 1 5 7 30.0 20
11. Sokol Bakov nad Jizerou 2 0 6 6 24.5 13
12. TRW autoelektronika Vlašim 1 1 6 4 30.5 19

Nicméně situace není katastrofální, při následném posezení v restauraci jsme našli i klíč, stačí totiž jen třikrát vyhrát a liga by se mohla zachránit. Tak držte palce. 

Zpravodaj s kompletními výsledky 8. kola 2. ligy

Partie k přehrání

Podrobná statistika Vlašimi „A“ ve 2. lize

6 komentářů na “Víkend ve znamení královské hry”

 1. 1
  Tom píše:

  Škoda tohoto zápasu. Byl to jeden z mála, kde jsme byli papírovými favority. Po této prohře je již záchrana v oblasti science fiction. Což ale samozřejmě neznamená, že se o ten zázrak nepokusíme :-) Bude to chtít ale výrazně zlepšit výkon zejména u zadních šachovnic.

 2. 2
  Honza Šťastný píše:

  …s tim Tarraschem, to asi narazis na prosluly komentar (u nejz si ale nejsem jistej, zda je prave on jeho autorem) k druhemu zapasu Lasker-Janowski: „Byl to velmi dramatický zápas – jednou vyhrál bílý, podruhé černý!“..Podotykam, ze zapas skoncil 8-0 pro Laskera pri 3 remizach:-)..

 3. 3
  Honza Šťastný píše:

  P.S. Pri jiste a ne zcela nepravdepodobne shode vysledku by mozna dokonce mohly stacit i vyhry dve, i to ale pri nasi v soucasne chvili ne prilis zarne forme nebude zadna sranda:-)..

 4. 4
  Honza S. píše:

  Pěkný článek, šachový žurnalista Emil se vrátil! Ohledně dalšího vývoje soutěže jsem klidný, uklidňuje mě i to že že o totálně pos… nepovedeném zápase dokáže Emil vtipně napsat.

 5. 5
  Honza Šťastný píše:

  ..jo, zvlast obrat „…o tri buchty a dva kousky dortu pozdeji…“ je roztomilej, zrout se nezapre:-)..

 6. 6
  Maťa píše:

  On Emil jí v podstatě pořád, v této souvislosti bych rád připomněl jeden z jeho slavných článků :-) : http://www.sachyvlasim.cz/?p=4999 . Konkrétně cituji: „Po dlouhém rozmýšlení jsem zvolil opatrnou variantu, soupeř mi to ale blokádou pozice vůbec neusnadňoval, prorazit se mi povedlo až po třetí limonádě, dvou čajích, jedněch buřtech na pivě (pochvala manželce pana hostinského) a krabici perníku od babičky.“

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2020 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist