TJ Spartak Vlasim
11
Úno

Těsně, ale přece … jsme prohráli

Honza Stoklasa

Zápas s Turnovem jsme tentokrát netradičně hráli v sobotu. Zápas byl přeložen na žádost soupeře s džentlmenským souhlasem našeho družstva, soupeř si tak vyřešil problém se sestavou a my jsme zase mohli hrát v nejsilnější možné sestavě, sice bez Emila :-) , ale zato s Tomášem na první šachovnici. Oběma družstvům šlo vzhledem k situaci v tabulce o hodně, v podstatě se v Turnově hrál jeden z rozhodujících zápasů o postup do krajského přeboru (nebo o sestup z ligy, ale postup zní líp ;-) ).

Sobota byl slunečný den jako stvořený pro šachy a cesta do Turnova příjemně uběhla, výhled na Trosky potěšil i podruhé – poprvé jsme se pokochali už cestou do Jičína.

Turnovská sokolovna nás přivítala zajímavým varováním:

Některé z nás asi v tu chvíli napadlo, že tam, kde se dá přijít o peníze, se dá lehce přijít i o body. Maťa dal ještě k lepšímu několik veselých příběhů z historie okresního šachu podaných s faktografickou přesností šachové databáze a vypravěčským talentem nejlepších pábitelů a důležitý zápas začal.

Na první šachovnici hrál Tomáš Vojta černými proti paní Barbaře Jaracz. V diskuzi před zápasem zazněl názor, že manželka polského velmistra je na turnovské soupisce jen formálně (doslova „jenom namalovaná“), a tak nás docela překvapilo, když se úplně reálná a 3D hráčka začala v hrací místnosti klidně soustřeďovat na partii. Tomášovi se v partii nepovedlo zahájení, v jednu chvíli mohl ztratit kvalitu po netypickém obratu (Sa8! bílým střelcem až do rohu). Soupeřka to naštěstí neviděla a ze své výhody získala „jen“ lepší koncovku. V té Tomáš ještě v zájmu družstva bojovně odmítl remízu, po několika tazích ale nebyla lepší možnost než ji přijmout.

Honza Šťastný na druhé desce sehrál s Martinem Vaculíkem pěknou útočnou partii. Už ji stihl zábavně a metodicky okomentovat, a proto můžu být stručný – sicilka bílými, oběť Jd5, kterou černý nepřijal, nadějná oběť pěšce, král v centru, bum bum … a mat! Přečtěte si Honzův článek, takhle se má hrát a analyzovat!


Pohled na přední šachovnice

Ondra Mejzlík měl černými na třetí šachovnici těžkého soupeře – Josefa Kopala. Zvolil na něj pevný caro-kan, ale zahrál to poněkud pasivně a už po nějakých čtrnácti tazích měl bílý nepříjemný poziční tlak, který vedl k zisku čistého pěšce a volným pěšcům na dámském křídle. Ondra dokázal ve  špatné pozici ještě trochu vzdorovat, dvakrát pěšce zablokoval na barvě “špatného” střelce, ale bílý pokaždé našel způsob, jak pozici zesílit, a nakonec v 57. tahu vyhrál.

Pavel Vojta se na čtvrté šachovnici utkal s Vladimírem Vltavským. V pozičně vedené partii zvolil Pavel vhodný okamžik k přechodu do koncovky a získal pěšce. Soupeřova aktivní věž ale nakonec vyvážila materiální rozdíl a partie skončila remízou.

Autora článku čekal na páté šachovnici černými Zdeněk Maršálek, duše turnovského oddílu a přísný hráč, zvláště pak bílými kameny. V indické variaci jsem se nechal zatlačit na dámském křídle a po několika nepřesnostech jsem byl skoro donucen přejít od normální hry k “šejdění”. Bílý to ale měl celou dobu pod kontrolou a nakonec netradičním pochodem bílého krále až na h6 partii rozhodl ve svůj prospěch.


Honza Stoklasa

Ondra Matějovský měl v Turnově velký den. Bílými v zahájení zapomněl na poklidné a ploché varianty, které se příliš neosvědčily v předchozích partiích, a místo toho šel poziční obětí pěšce soupeři “ostře po kostře”. Aleš Hácha se v náročné pozici dobře bránil, ale stálo ho to dost času. Když pak Ondra před časovkou v koncovce odmítl remízu, soupeř s nedostatkem času zahájil manévr, na jehož konci se věž dostala na to správné políčko a bílému vyšla koňská kombinace s obětí kvality a vidličkou – pěkná výhra s elovým favoritem vždycky potěší!


Ondřej Matějovský a David Zvára

David Zvára se v partii s Tomášem Broučkem rychle černými dostal do koncovky, která vypadala na první pohled díky silnému pěšci c3 dobře, ale asi nebyla tak dobrá. David o pěšce c3 nakonec přišel a musel dlouho hrát čtyřvěžovou a pak věžovou s pěšcem míň. Úlohu obránce zvládl s přehledem, v závěru partie dokonce v zájmu družstva odmítl remízu, ale víc než remíza v pozici nebyla.

Robin Hrdina hrál bílými s Bohuslavem Vyhnálkem. Elově vybavený soupeř stavěl zahájení dost přesně a v osmnáctém tahu Robinovi nepříjemně zdvojil a rozbil pěšce před králem. Černý svou výhodu stupňoval, po oběti, respektive výměně dámy za dvě věže získal dominantní pozici a náš hráč v 41. tahu kapituloval.


Robin Hrdina

ŠK Zikuda Turnov „B“   TRW autoelektronika Vlašim
Jaracz Barbara 2280 ½ ½ 2369 Vojta Tomáš
Vaculík Martin 2281 0 1 2249 Šťastný Jan
Kopal Josef 2250 1 0 2225 Mejzlík Ondřej
Vltavský Vladimír 2205 ½ ½ 2160 Vojta Pavel
Maršálek Zdeněk 2228 1 0 2157 Stoklasa Jan
Hácha Aleš 2127 0 1 2033 Matějovský Ondřej
Brouček Tomáš 2079 ½ ½ 2009 Zvára David
Vyhnálek Bohuslav 2154 1 0 1909 Hrdina Robin
  :

Celkově jsme tedy zápas prohráli o příslovečný půlbodík, vzhledem k průběhu partií je to ale odpovídající výsledek a o moc víc toho na šachovnicích nebylo. No co, hrajeme dál!

Tabulka po 7. kole:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. JOLY Lysá nad Labem „B“ 6 0 1 18 33.5 27
2. ŠK AD Jičín „B“ 5 1 1 16 33.5 23
3. TJ Neratovice 3 3 1 12 30.0 21
4. TJ Pankrác „B“ 3 3 1 12 29.0 19
5. ŠK Zikuda Turnov „B“ 3 1 3 10 29.5 18
6. TJ Slavia Hradec Králové „B“ 3 1 3 10 28.5 17
7. Sokol Kolín 2 3 2 9 28.0 11
8. Desko Liberec 3 0 4 9 24.0 16
9. Stadion Kutná Hora 2 2 3 8 26.0 12
10. ŠK Bohemia Pardubice 2 1 4 7 27.0 18
11. TRW autoelektronika Vlašim 1 1 5 4 27.0 17
12. Sokol Bakov nad Jizerou 1 0 6 3 20.0 10

Zpravodaj s kompletními výsledky 7. kola 2. ligy

Partie k přehrání

Podrobná statistika Vlašimi „A“ ve 2. lize

Utkání pohledem hostů /dole na konci stránky/

7 komentářů na “Těsně, ale přece … jsme prohráli”

 1. 1
  Honza Šťastný píše:

  …mne osobne se hodne (Tomasovi uz asi min :-)) libilo, jak pekne metodicky to proti ty skandinavsky hrala Barbara Jaracz – na to se fakt dalo koukat! Znam Tomase nejakej ten patek a vim, jak se tvari, kdyz stoji jako prase, no a tak kdyz mu v jednu chvili nasadila to a6, tusil jsem, ze je hodne zle :-)..No nastesti to nakonec z jeho pohledu dobre dopadlo, bylo nam to ale platny jak mrtvymu zimnik :-(..No a Ondra si uz asi po te jeho partii bude pamatovat, proc cernej vyviji v tehle variante uz ve 3. tahu strelce na g4!

 2. 2
  Ondra Mejzlík píše:

  Už v Turnově jsem se divil, že soupeřka Tomášovi nabídla remízu. Sice vedli 4:3 a tudíž remíza jistila celkové vítězství, ale přišlo mi, že proti motivu 54. Kc5 s dalším Kd6 nemá Tomáš vhodnou obranu. Nyní jsem se podíval na celou situaci s počítačem a ten mi potvrdil, že během nějakých 10 tahů se Tom může s klidným svědomím vzdát.

 3. 3
  Honza S. píše:

  :-) tak to hlavne nerikej Tomovym souperum, treba pak nebudou vedet ze stojej dobre. I kdyz u extraligovych velmistru bych to nepredpokladal….

 4. 4
  Honza Šťastný píše:

  …jo, Tom mi to taky psal v mailu, ze jeste na konci pry comp ukazoval za bilou +6 a mohla vyhrat pochodem krale vpred…Ale nezamlouvej to tema belopolak, Ondro :-)!

 5. 5
  Honza S. píše:

  p.s. moje reakce byla na Honzu Š.

 6. 6
  Ondra Mejzlík píše:

  Honza Šťastný: Já to nezamlouvám, spíš k tomu nemám co dodat.. minimálně ne na stránky, které si můžou přečíst i soupeři :-)

 7. 7
  Tom píše:

  Jojo, koncová pozice v mé partii je jasných 1-0. Soupeřka hrála celou partii velmi dobře. Sice v časovce vypustila už výhru ve střední hře, ale pak v klidu potrestala moji nesmyslnou snahu hrát nějak tu koncovku na výhru. Rozhodně si zasloužila partii vyhrát.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2020 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist